Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը արդեն մեկ տարի է, ինչ սպասում է Թուրքիայի պարզաբանումներին՝ թուրքական իշխանությունների կողմից Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու եւ դրա տարածքի առգրավման հետ կապված:
Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանը՝ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում հանդես գալով հայտարարությամբ՝ նվիրված «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր, Հրանտ Դինքի սպանության 10-րդ տարելիցին:
Արման Կիրակոսյանն արձանագրել է, որ մեկ տասնամյակ անց դատավարությունն ի հայտ չի բերել սպանության կազմակերպիչներին՝ լիովին կիսելով ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչի նույնանման գնահատականը:
Դեսպանը նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ լրագրողների, համայնքային առաջնորդների եւ մտավորականների նկատմամբ բռնությունների ու սպանությունների բացահայտման ձախողումը ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ եւ դրանով իսկ խրախուսում անհանդուրժողականությունը:
«Ցավոք, Դինքի սպանությունից տաս տարի անց Թուրքիայում շարունակում է գերակայել ճշմարտության եւ արդարության ձգտող անձանց լռեցման նույն գործելաոճը: Դրա մասին է վկայում Թուրքիայի խորհրդարանի նիստերին պատգամավոր Գարո Փայլանի մասնակցության արգելքը: Տեղեկություններ են հայտնվել անգամ, որ որոշ քաղաքական կուսակցություններ փորձում են քրեական գործ հարուցել նրա դեմ՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նրա խոսքը համարելով այլատյացություն» -նշեց դեսպանը:
Արման Կիրակոսյանն ընդգծեց, որ Թուրքիան ԵԱՀԿ-ում իրեն ներկայացնում է որպես կրոնական խմբերի հանդեպ հանդուրժողականության եւ խտրականության վերացման ջատագով՝ միաժամանակ հանդուրժողականության չցուցաբերելով բնիկ կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ, որոնց որոշ հատվածներ կարողացել են վերապրել ու գոյատեւել մերօրյա Թուրքիայում:
Հայաստանի դեսպանը հիշեցրեց թուրքական պատվիրակությանը, որ հայկական կողմն արդեն իսկ մեկ տարի է սպասում է Թուրքիայի պարզաբանումներին՝ թուրքական իշխանությունների կողմից Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու եւ դրա տարածքի առգրավման հետ կապված:

Armenian Ambassador: We’ve been waiting for Turkey’s response for a year - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. It’s been a year that Armenia has been waiting for Turkey’s explanation regarding forfeit of St. Kirakos Church and its area in Diyarbekir.
Head of Armenian Mission to the OSCE, Ambassador Arman Kirakosyan said this while delivering a statement, dedicated to the 10th anniversary of assassination of Agos chief editor Hrant Dink, at the OSCE Permanent Council meeting.
Arman Kirakosyan observed that justice failed to find the organizers of that assassination in a whole decade, fully agreeing with the estimation of facts given by the OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatovic.
The Ambassador also shared his confidence that failure to reveal violence and assassinations, committed against journalists, public leaders and the intelligentsia, creates an environment of impunity and thus promotes intolerance in Turkey.
“Unfortunately, the attitude of silencing people, who strive for truth and justice, is still prevalent in Turkey. This is evident from suspension of Turkish MP Garo Paylan. There is information that some political parties are even trying to bring criminal charges against him, considering his words about the Armenian Genocide xenophobic,” the Ambassador noted.
Arman Kirakosyan stressed that Turkey poses as a supporter of religious tolerance in the OSCE, at the same time failing to display tolerance towards native religious minorities, some of which managed to survive and live in modern Turkey.
The Armenian Ambassador reminded the Turkish Mission that it’s been a year that Armenia has been waiting for explanation from Turkish authorities regarding forfeit of St. Kirakos Church and its area in Diyarbekir.