Ցեղասպանության ճանաչումը բխում է հենց Թուրքիայի շահերից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ես իսկապես անկեղծորեն հավատում եմ, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բխում է առաջին հերթին հենց թուրքական պետության եւ հասարակության շահերից, քանի որ շատ դժվար է տարիներ շարունակ ապրել «պահարանում նման կմախքով»:
Այս մասին այսօր Երեւանում մեկնարկած «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա ֆորումում ասել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, վերջին տարիներին թուրքական հասարակությունում նկատվում է որոշակի շարժում ճանաչման ուղղությամբ, սակայն նաեւ անհերքելի է, որ Թուրքիան պետական մակարդակով շարունակում է հսկայական միջոցներ ծախսել Հայոց ցեղասպանության հերքման ուղղությամբ:
«Նման վերջին քայլերից էր Գալիպոլիի ճակատամարտը միջազգային մակարդակով հենց ապրիլի 24-ին նշելը, մինչդեռ հայտնի է, որ այդ ճակատամարտն այդ օրը ոչ սկսել է, ոչ էլ ավարտվել: Այն երկրները, որոնք այդ օրը կմասնակցեն Գալիպոլիի միջոցառումներին, կամ չեն գիտակցում Թուրքիայի պատրաստած ծուղակը, կամ էլ նրանց համար քաղաքական նկատառումներն ավելի կարեւոր են, քան պատմական արդարությունը»,- նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի հանդեպ թշնամական քաղաքականություն վարել, եւ հայ-թուրքական փակ սահմանը «երկաթե վարագույրի վերջին բեկորն է, որը ոչ միայն չի փլուզվել, այլեւ շարունակում է բաժանել հարեւան երկրները»։
«Դրա նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հայաստանին առավել զիջողական դարձնելն է։ Սակայն դա ոչ մի կապ չունի հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի հետ։ Թուրքիան թշնամական քաղաքականություն է վարում նաեւ միջազգային կազմակերպություններում՝ բացահայտորեն պաշտպանելով Ադրբեջանի հակահայկական նախաձեռնությունները»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը։

Признание Геноцида исходит из интересов Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Я действительно искренне верю, что признание Геноцида армян исходит в первую очередь из интересов турецкого государства и общества, потому что очень сложно столько лет жить с подобным «скелетом в шкафу».
Об этом на международном медиа-форуме «У подножия Арарата» в Ереване сказал сегодня глава администрации президента Армении, секретарь Госкомиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саргсян.
По его словам, за последние годы в турецком обществе заметны некоторые тенденции к признанию Геноцида, однако Турция, бесспорно, продолжает на государственном уровне тратить огромные средства на отрицание Геноцида армян.
«Одним из последних подобных шагов стал перенос празднования 100-летия битвы при Галлиполи на 24 апреля, в то время как известно, что этот день не является ни датой начала, ни датой окончания указанной битвы. Страны, которые в этот день примут участие в галлипольских мероприятиях, либо не замечают турецкой ловушки, либо ставят политические соображения выше исторической справедливости», - отметил Виген Саргсян.
По его словам, Турция продолжает осуществлять враждебную политику в отношении Армении, а закрытая армяно-турецкая граница является «последним осколком железного занавеса, который не только не пал, но и продолжает разделять соседние страны».
«Цель всего этого – заставить Армению пойти на уступки в вопросе Нагорного Карабаха. Однако это никак не связано с процессом армяно-турецкого примирения. Турция осуществляет враждебную политику и в международных организациях, открыто поддерживая антиармянские инициативы Азербайджана», - сказал Виген Саргсян.