Հատուցման պահանջը կօգնի Թուրքիային ձերբազատվել «Սեւրի սինդրոմից»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վնասների հատուցման պահանջի հստակ ձեւակերպումը կօգնի Թուրքիային ձերբազատվել «Սեւրի սինդրոմից» եւ ճանաչել XX դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը:
Այս մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է Բանակցության երեւանյան կենտրոնի ավագ խորհրդատու, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հումանիտար եւ հասարակական գիտությունների ֆակուլտետի դեկան Թովմաս Սամուէլյանը:
Բանակցության երեւանյան կենտրոնի նախաձեռնությամբ վաղը Երեւանում կմեկնարկի «Հայոց Ցեղասպանության ճանաչում եւ հատուցում. պատմական արդարության վերականգնման ուղին» թեմայով համաժողովը, որի ընթացքում կարծարծվեն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ռազմավարությունը, հատուցման իրավաքաղաքական ուղիները եւ այս համատեքստում Հայաստանի իրականացրած դիվանագիտական քայլերը:
«Նման համամարդկային հանցագործությունների ճանաչումը ենթադրում է նաեւ տուժող կողմի, տվյալ դեպքում՝ հայերի կրած վնասների հստակ նկարագրություն: Առանց հատուցման հնարավոր չէ խոսել ճանաչման մասին: Եվ այս տեսանկյունից, հատուցման մասին մեր պահանջի հստակ ձեւակերպումը կարող է միայն խթանել, որպեսզի Թուրքիան ճանաչի դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունը: Երբ պարզ է, թե տուժող կողմն ինչ է պահանջում, այդ ժամանակ հանցագործության համար պատասխանատուներն ավելի հակված են լինում ընդունելու իրենց մեղքը: Որքան անորոշ ենք թողնում մեր պահանջատիրության ձեւակերպումը, այնքան ավելի շատ է մեղադրվող կողմը հրաժարվում իր պատասխանատվությունից»,- ասել է Թովմաս Սամուէլյանը:
Բանակցության երեւանյան կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Խզրթյանն իր հերթին նշել է, որ համաժողովն իր նպաստը կբերի պահանջատիրության ձեւակերպման եւ հատուցման համար հայկական կողմից տարվող աշխատանքներին:
«Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին մենք ունենք լավ հնարավորություն վերստին բարձրաձայնելու այս հարցի շուրջ մեր տեսակետները ոչ միայն տեղական, այլեւ համաշխարհային լսարանին: Պետք է հասկանալ եւ ցույց տալ, որ սա ոճիր էր՝ ուղղված ոչ միայն հայության, այլ մարդկության դեմ»,- ասել է կենտրոնի ղեկավարը:
Ստեփան Խզրթյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովի մասնակցության հրավերներ են ուղարկվել եւ ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանատներին եւ միջազգային կազմակերպություններին եւ ցեղասպանության ուսումնասիրությամբ զբաղվող միջազգային փորձագետներին: Ընդհանուր առմամբ, համաժողովի մասնակիցների թիվը կգերազանցի 400-ը:
Ստեփան Խզրթյանի փոխանցմամբ, համաժողովին ակնկալվում են նաեւ մասնակիցներ Թուրքիայից:
Վաղը մեկնարկող համաժողովի բանախոսներից կլինեն Հայաստանի նախկին արտգործնախարարներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ Վահան Փափազյանը, ԱԳՆ սահմանակից երկրների վարչության պետ Արսեն Ավագյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի հիմնադիր եւ նախագահ Արա Պապյանը:

Требование о компенсации поможет Турции освободиться от «Севрского синдрома»
Ереван /Медиамакс/. Четкое предъявление со стороны Армении требований о компенсации ущерба, нанесенного в ходе Геноцида армян, поможет Турции освободиться от «Севрского синдрома» и признать первый геноцид 20-го столетия.
Об этом сегодня в Ереване заявил старший консультант Ереванского центра переговоров (CEN Yerevan), декан факультета гуманитарных и общественных наук Американского университета Армении Товмас Самуэлян.
По инициативе Ереванского центра переговоров завтра в Ереване пройдет конференция «Признание и возмещение: путь восстановления исторической справедливости», на которой будут обсуждаться стратегия международного признания Геноцида армян, политико-юридические пути достижения возмещения и дипломатическая деятельность Армении в данном контексте.
«Признание подобных общечеловеческих преступлений подразумевает четкое описание потерь потерпевшей стороны, в данном случае - армян. Без компенсации нельзя говорить о признании. И с этой точки зрения четкое предъявление требований с нашей стороны может способствовать тому, чтобы Турция признала осуществленный в начале века геноцид. Когда ясно, чего требует потерпевшая сторона, ответственные в преступлении обычно более склонны признавать свою вину. Чем более расплывчаты требования, тем больше виновная сторона отрицает свою причастность», - сказал Товмас Самуэлян.
Глава Ереванского центра переговоров Степан Хзртян, в свою очередь, отметил, что конференция будет содействовать оформлению требований армянской стороны.
«В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян у нас есть прекрасная возможность высказать свои мнения по данному вопросу не только для местной, но и для международной аудитории. Нужно понять и продемонстрировать, что это было преступление, направленное не только против армян, но и против всего человечества», - сказал глава центра.
Степан Хзртян сообщил, что приглашения для участия в конференции направлены в аккредитованные в Армении посольства и международные организации, а также иностранным экспертам, изучающим вопрос геноцида. В целом, число участников конференции превысит 400 человек. Как сообщил Степан Хзртян, ожидается участие представителей из Турции.
Среди докладчиков завтрашней конференции будут экс-министры иностранных дел Армении Раффи Ованнисян и Ваан Папазян, начальник Департамента сопредельных государств МИД Арсен Авагян, директор музея-института Геноцида Айк Демоян, основатель и президент центра «Модус Вивенди» Ара Папян.