Ալի Քերիմլի․ Փաշինյանը վճռական գտնվեց ու կանխեց հեղաշրջման փորձը
Ներկայացնում ենք Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլիի՝ Project Syndicate-ի համար գրված հոդվածի հայերեն թարգմանությունը։
Ալի Քերիմլի
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագիրը, որի մասին հայտարարվեց Սպիտակ տանը թերեւս մինչ օրս ամենաակնհայտ ազդանշանն էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոպիտ միջամտությունը Հարավային Կովկասում թուլացրել, իսկ որոշ դեպքերում՝ ոչնչացրել է Ռուսաստանի վերահսկողությունը տարածաշրջանի նկատմամբ։
Ամերիկայի դերը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համաձայնագրի կնքման գործում ցնցող անակնկալ էր ողջ տարածաշրջանի համար։ Ոչ վաղ անցյալում թվում էր, թե Ադրբեջանը, Հայաստանը եւ Վրաստանը վերադառնում են Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտ։ Սակայն Կրեմլը հեշտությամբ չի զիջի վերահսկողությունը։ Այնտեղ կարծում են, որ հարեւանների վրա ազդեցությունը պահպանելու ամենահուսալի միջոցն է ստիպել նրանց հակամարտել եւ ապավինել Ռուսաստանին, որպես միջնորդի։
Համարվում է, որ Հայաստանում, որտեղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է շարժվել դեպի ԵՄ ինտեգրում, Կրեմլը դավադրություն էր մշակում, որպեսզի իշխանության գլուխ ռուսամետ խամաճիկ դնի եւ Ադրբեջանի հետ վերսկսի պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքի շուրջ։
Պուտինը եւ նրա շրջապատը ակնհայտորեն վստահ էին, որ գործիքներ ունեն այդ վարչակարգի վրա ազդելու համար։ Հայկական ընդդիմությունը ռուսամետ է եւ ռեւանշիստական է տրամադրված Ադրբեջանի նկատմամբ, եւ Ռուսաստանը ուներ միջոցներ՝ ամրապնդելու Փաշինյանի հակառակորդների ճամբարը՝ Հայաստանի ռուսամետ կրոնական առաջնորդների եւ հայազգի ռուս միլիարդատերերի օգնությամբ։ Սակայն նրանց խարդավանքները ձախողվեցին։
Իրավիճակը էականորեն այլ է Ադրբեջանում, որտեղ հիմնական ընդդիմադիր ուժերը՝ «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը (որը ես եմ ղեկավարում) եւ նրան դաշնակցող Ազգային խորհուրդը, պաշտպանում են եվրաատլանտյան ինտեգրումը եւ մերժում են համագործակցությունը Ռուսաստանի իշխանությունների հետ։ Կրեմլը, ինչպես եւ Ադրբեջանի կառավարությունը, կարծես խորապես վախենում է արեւմտամետ ընդդիմության աճող ուժից եւ պատրաստ է աջակցել ադրբեջանական իշխանության բռնաճնշումներին։
Ի տարբերություն Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը դեմ է եվրաատլանտյան ինտեգրմանը եւ չի բացառում Կրեմլի հետ դաշինքը պահպանելու գաղափարը, բայց պայմանով, որ Մոսկվան կհարգի իր անձնական շահերը եւ չի նվաստացնի կամ թուլացնի իրեն ներքին կամ միջազգային ասպարեզներում։ Այդ պատճառով, չնայած Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրին, Ռուսաստանը թերեւս չի փորձի տապալել Ալիեւին, այլ ճնշում կգործադրի նրա վրա՝ կրկին վերահսկողության ներքո վերցնելու համար։
Մեկ այլ դժվար խնդիր է Վրաստանը։ Կրեմլն անկասկած գոհ է «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայիս կառավարությունից՝ հաշվի առնելով նրա բռնաճնշող քաղաքականությունն ու հակաարեւմտյան հռետորաբանությունը։ Սակայն Ռուսաստանը վաղուց օկուպացրել է Վրաստանի տարածքի 20%-ը, ուստի կառավարությունը ստիպված է հաշվի նստել խիստ հակառուսական հասարակական տրամադրությունների հետ։
Հայ-ադրբեջանական համաձայնագրից առաջ Պուտինի վերջին ռեւանշիստական գործողությունը Հարավային Կովկասում Վրաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն էր։ Քանի դեռ Վրաստանի կառավարությունը մնում է Բիձինա Իվանիշվիլիի՝ Ռուսաստանում իր կարողությունը կուտակած օլիգարխի իշխանության տակ, Պուտինը կարող է վստահ լինել, որ երկիրը կհամագործակցի։
Եթե Կրեմլը կարողանար անվիճելի գերիշխանություն ձեռք բերել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նկատմամբ, տարածաշրջանային հեգեմոնիայի նման դրսեւորումը թույլ կտար Վրաստանի կառավարությանը քաղաքացիներին ստիպել դաժան ընտրություն կատարել. ենթարկվել Ռուսաստանին (ինչպես դա արեց Բելառուսը) կամ հայտնվել հետագա օկուպացիայի վտանգի առջեւ։
Սակայն հիմա, երբ հայ-ադրբեջանական դոմինոն փլուզվել է, Պուտինը ստիպված կլինի վերանայել իր ծրագրերը։ Համոզիչ տվյալներ կան, որ Ադրբեջանի հետ գործարքից մի քանի շաբաթ առաջ Կրեմլը մոբիլիզացնում էր Հայաստանի ռուսամետ ընդդիմության առաջնորդներին։ Այս հակափաշինյանական «հինգերորդ շարասյունը» բաղկացած է կրեմլամետ հոգեւորականներից, եւ դրան աջակցում է միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը. նրանք նույնիսկ կոչ էին արել հայկական բանակին տապալել կառավարությունը։
Սակայն Փաշինյանը ավելի վճռական ու զգոն դուրս եկավ, քան շատերը (ներառյալ Կրեմլը) սպասում էին։ Նա ոչ միայն կանխեց հեղաշրջման փորձը, այլեւ մեծացրեց հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում, ինչը նպաստեց Ադրբեջանի հետ համաձայնագրի առաջ մղմանը։
Միեւնույն ժամանակ Կրեմլը սկսեց ճնշում գործադրել Ռուսաստանի ադրբեջանցիների վրա՝ զանգվածային ձերբակալություններ, խոշտանգումներ եւ տեղահանություններ կազմակերպելով։ Հավանական նպատակն էր սպառնալ Ալիեւին սոցիալական անկարգություններով, որոնց պատճառը կլիներ հայրենադարձների ներհոսքը։ Սակայն այս խարդավանքներն էլ ցանկալի արդյունքներ չտվեցին։ Ադրբեջանը պատասխանեց՝ ձերբակալելով Ռուսաստանի քաղաքացիներին Բաքվում եւ այլ քաղաքներում, եւ հասարակական կարծիքը կտրուկ շրջվեց Ռուսաստանի դեմ։
Կրեմլի ռազմավարները հավանաբար հույս ունեին, որ Ալիեւի գաղափարական մոտիկությունը Պուտինի հետ (երկուսն էլ դեմ են ժողովրդավարությանը եւ Արեւմտյան ազդեցությանը) կօգնի նրանց համաձայնության գալ։ Սակայն Ալիեւը գիտակցեց, որ Պուտինը լծակներ էր փնտրում, որպեսզի ցանկացած պահի օգտագործի դրանք՝ թուլացնելու իր իշխանությունը։
Ալիեւը մտադիր չէ կիսել Ադրբեջանի վերահսկողությունը՝ անգամ Պուտինի հետ։ Հետեւաբար ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի հետ կնքված խաղաղության համաձայնագիրը եւ Վաշինգտոնի ազդեցության ընդլայնումը տարածաշրջանում ավելի անվտանգ խաղադրույք թվաց, քան Պուտինից կախվածության մեծացումը։ Սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջանի հանքային եւ էներգետիկ հսկայական պաշարները՝ Ռուսաստանը դժվար թե պարզապես հաշտվի այս ձախողումների հետ եւ կփնտրի ճնշում գործադրելու նոր եղանակներ։
Այս կարեւորագույն պահին ԱՄՆ-ն, ՆԱՏՕ-ի երկրները եւ Եվրամիությունը պետք է փորձեն ամրապնդել Հարավային Կովկասում ձեւավորվող խաղաղությունը։ Սա նշանակում է զգալի աջակցություն ցուցաբերել տարածաշրջանին եւ վերջ դնել Ռուսաստանի փորձերին՝ հաստատելու իր գերիշխանությունը։
Բայց ամենակարեւորն այն է, որ միջազգային հանրությունը պետք է միանշանակ դատապարտի Ռուսաստանի կողմից Հայաստանում հեղաշրջման փորձի աջակցությունը (եւ կազմակերպումը) եւ Ադրբեջանի դեմ ճնշման արշավը։ ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ առաջնորդների կողմից Հարավային Կովկասի եվրաատլանտյան ինտեգրման ձգտումներին աջակցող հրապարակային հայտարարությունները մեծապես կնպաստեն ռուսական ազդեցությունից ազատվելու ջանքերին։
Բացի այդ պետք է ուժեղացնել միջազգային ճնշումը Վրաստանի կառավարության վրա, որպեսզի այն ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնի, եւ Ալիեւի վրա, որին պետք է անկեղծորեն տեղեկացնել, որ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, մամուլի, հավաքների եւ միավորումների ազատության երաշխիքները կարեւոր են Ադրբեջանի անկախության ամրապնդման համար։
Յուրաքանչյուր դեպքում անհրաժեշտ է դադարեցնել ներքին բռնաճնշումները եւ ամրապնդել ժողովրդավարությունը, որպեսզի Արեւմուտքը նշանակալի աջակցություն ցուցաբերի Ռուսաստանի ճնշմանը դիմադրելու համար։ Վերջին հաշվով Պուտինի՝ Հարավային Կովկասում գերիշխելու ցանկությունը կարող է հակառակ արդյունք տալ եւ հանգեցնել ազդեցության լիակատար կորստի։
Այս արդյունքին հասնելու համար տարածաշրջանի առաջնորդները պետք է գործեն պատասխանատու, բնակչությունը պետք է պատրաստ լինի զոհողությունների  հանուն ժողովրդավարության եւ ազատության, արեւմտյան պաշտոնյաներն էլ պետք է հեռատեսություն, խոհեմություն եւ քաջություն ցուցաբերեն։

Али Керимли: Пашинян решительно предотвратил попытку переворота
Предлагаем вашему вниманию статью председателя оппозиционной партии «Народный фронт Азербайджана» Али Керимли, написанную для Project Syndicate.
Али Керимли
Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, о котором было объявлено в американском Белом доме, стало, наверное, самым ярким на сегодня сигналом, что жёсткое вмешательство президента России Владимира Путина в дела Южного Кавказа ослабило, а в некоторых случаях даже уничтожило, контроль России над регионом.
Роль Америки в достижении соглашения между Арменией и Азербайджаном стала ошеломляющим сюрпризом для всего региона. Ещё не так давно казалось, что Азербайджан, Армения и Грузия возвращаются в сферу влияния России. Впрочем, Кремль не отдаст с лёгкостью контроль. Там считают, что самый надёжный способ сохранить влияние на соседей – заставлять их конфликтовать и опираться на посредничество России.
Считается, что в Армении, где премьер-министр Никол Пашинян пытается двигаться к интеграции с Евросоюзом, Кремль вынашивал планы заговора с целью поставить у власти пророссийскую марионетку и возобновить войну с Азербайджаном из-за спорной территории Нагорного Карабаха.
Путин и его окружение были явно уверены, что у них имеются инструменты влияния на этот режим. Армянская оппозиция настроена пророссийски и полна реваншизма в отношении Азербайджана, и у России имелись способы усилить лагерь противников Пашиняна с помощью пророссийских религиозных лидеров Армении и российских миллиардеров армянского происхождения. Но их интриги провалились.
Существенно иная ситуация в Азербайджане, где основные оппозиционные силы – партия «Народный фронт Азербайджана» (которую я возглавляю) и союзный ей Национальный совет – выступают за интеграцию в евроатлантическую среду и отвергают сотрудничество с российскими властями. Кремль, как и правительство Азербайджана, похоже, сильно боится растущей силы прозападной оппозиции и поэтому готов поддерживать репрессивную тактику властей этой страны.
В отличие от Пашиняна, президент Азербайджана Ильхам Алиев выступает против евроатлантической интеграции и остаётся открытым к идее сохранения альянса с Кремлём, но при условии, что тот будет с уважением относиться к его личным интересам и не будет его унижать или ослаблять внутри страны или на международной арене.
И поэтому, даже несмотря на мирное соглашение с Арменией, Россия, наверное, будет пытаться не свергнуть Алиева, а станет давить на него, чтобы вновь подчинить.
Иные трудности связаны с Грузией. Кремль, несомненно, доволен нынешним правительством партии «Грузинская мечта», учитывая его репрессивную внутреннюю политику и антизападную риторику. Но поскольку Россия уже давно оккупирует 20% грузинской территории, правительству приходится считаться с резко антироссийскими общественными настроениями.
До заключения армяно-азербайджанского соглашения урегулирование с Грузией выглядело как последний акт реваншизма Путина на Южном Кавказе. Пока правительство Грузии остаётся под властью Бидзины Иванишвили, олигарха, сколотившего состояние в России, Путин может быть уверен, что эта страна будет сотрудничать.
Если бы Кремль смог добиться неоспоримого господства над Арменией и Азербайджаном, подобная демонстрация региональной гегемонии позволила бы правительству Грузии поставить граждан перед жёстким выбором: подчиниться России (как это сделала Беларусь) или подвергнуться риску дальнейшей оккупации.
Но теперь, когда армяно-азербайджанское домино упало, Путину придётся пересматривать свои планы. Есть убедительные данные, что Кремль занимался мобилизацией лидеров пророссийской оппозиции в Армении за несколько недель до заключения соглашения с Азербайджаном. Эта пятая колонна, настроенная против Пашиняна, состоит из прокремлёвских религиозных деятелей и поддерживается российским миллиардером армянского происхождения Самвелом Карапетяном: они даже обратились к армии Армении свергнуть правительство.
Но Пашинян оказался решительней и бдительней, чем многие (включая Кремль) ожидали. Он не только предотвратил попытку переворота, но и усилил антироссийские настроения в Армении, что помогло продавить соглашение с Азербайджаном.
Тем временем Кремль начал давить на азербайджанцев в России, устроив массовые аресты, пытки и депортации. Вероятной целью была угроза Алиеву усилить социальные беспорядки в стране из-за притока репатриантов. Но эти интриги тоже не принесли желаемых результатов. Азербайджан ответил задержанием российских граждан в Баку и других городах, а общественное мнение резко развернулось против России.
Кремлевские стратеги, наверное, надеялись, что идеологическая близость Алиева к Путину (оба против демократии и влияния Запада) поможет достичь согласия. Но Алиев понял, что Путин ищет рычаги, которые сможет дёргать в любой момент для ослабления контроля Алиева над властью.
Алиев не намерен делиться контролем над Азербайджаном – даже с Путиным. Соответственно, согласие на мирные договорённости с Арменией при посредничестве США и на расширение влияния Вашингтона в регионе стало выглядеть более безопасной ставка, чем усиление опоры на Путина. Впрочем, учитывая огромные запасы полезных ископаемых и энергоносителей у Азербайджана, Россия вряд ли просто смирится с этими неудачами. Она будет искать новые способы давления.
На этой критической развилке США, страны НАТО, Евросоюз и Запад в целом должны постараться консолидировать зарождающийся мир на Южном Кавказе. Это означает, что надо предоставить существенную поддержку региону, чтобы положить конец попыткам России установить здесь своё господство.
Но что самое важное, международное сообщество должно однозначно осудить поддержку (и организацию) Россией попытки переворота в Армении, а также продолжающуюся кампанию давления на Азербайджан. Публичные заявления лидеров НАТО и ЕС в поддержку стремления Южного Кавказа к евроатлантической интеграции существенно помогут региональным усилиям, направленным на освобождение от российского влияния.
Кроме того, надо усилить международное давление на правительство Грузии, которое должно провести демократические реформы, и на Алиева, которого следует откровенно проинформировать, что освобождение политзаключенных и гарантии свободы прессы, собраний и ассоциаций критически важны для укрепления независимости Азербайджана.
В каждом случае абсолютно необходимо прекратить внутренние репрессии и укрепить демократию, чтобы получить значимую поддержку Запада в противостоянии давлению России. В итоге желание Путина установить господство над Южным Кавказом может привести к обратному эффекту – к полной потере влияния.
Чтобы добиться такого результата, лидеры региона должны действовать ответственно, а население должно быть готово пойти на жертвы ради демократии и свободы, в то время как официальные лица Запада должны продемонстрировать дальновидность, благоразумие и смелость.