MI6-ի նախկին ղեկավար. Թրամփին դժվար կլինի խուսափել նվաստացումից - Mediamax.am
Բրիտանական հետախուզության (MI6) նախկին ղեկավար (2014-2020թթ.) սըր Ալեքս Յանգերը մասնակցել է BBC Newsnight ծրագրին եւ խոսել է ԱՄՆ-Ռուսաստան բանակցությունների մասին։
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ նրա մեկնաբանություններից։
Նոր դարաշրջանում ենք
Կարծում եմ, մենք այլեւս նոր դարաշրջանում ենք, որտեղ միջազգային հարաբերությունները կորոշվեն ոչ թե կանոններով եւ բազմակողմ ինստիտուտներով, այլ ուժեղ առաջնորդներով եւ նրանց կնքած գործարքներով։ Ես հիշում եմ 1945 թվականի Յալթայի համաձայնագրերը, երբ երեք ուժեղ առաջնորդներ որոշեցին փոքր երկրների ճակատագիրը։
Կարծում եմ, այդպիսին է Թրամփի, Պուտինի, Սի Ձինփինի մտածելակերպը։ Դա Եվրոպայի մտածելակերպը չէ։
Այն, ինչ կար նախկինում, հիմնված էր միաբեւեռ աշխարհի վրա, երբ Ամերիկան ուներ միջոցներ եւ կամք՝ իրեն հաստատելու ամբողջ աշխարհում։ Այժմ Ամերիկան նշանակալիորեն ավելի փոքր խաղացող է։
Այն շարունակում է հզոր երկիր մնալ, բայց աշխարհում կանոններ սահմանելու նրա ունակությունն այլեւս նույնը չէ, ինչ նախկինում։ Մենք Եվրոպայում դեռ չենք արթնացել եւ չենք գիտակցել այս իրականությունը։
«Մուտքի տոմս» եւ «գործարք կնքելու տարօրինակ արվեստ»
Այս խոսակցությանը [Թրամփի եւ Պուտինի միջեւ] մասնակցելու համար, ըստ երեւույթին, մուտքի տոմս է անհրաժեշտ։ Եվ, ցավոք, դա մեր փափուկ ուժը կամ արժեքները չեն, այլ կոշտ ուժը։
Ես չգիտեմ, արդյո՞ք Դոնալդ Թրամփն իրոք ընդունում է ռուսական դիրքորոշումը, բայց կարծում եմ, որ ռուսները, հավանաբար, կարծում են, որ ընդունում է, իսկ դա զգալիորեն նվազեցնում է նրա ազդեցությունը։
Ես տեսել եմ, թե ինչպես է դա տեղի ունեցավ Աֆղանստանում, որտեղ ամենամեծ զիջումն արեց նախքան մենք նույնիսկ սկսեցինք։ Անկեղծ ասած, սա գործարք կնքելու տարօրինակ արվեստ է։
Թրամփն ու Պուտինը խոսում են տարբեր բաների մասին
Այս [ամերիկա-ռուսական] բանակցությունները գտնվում են շատ վաղ փուլում։ Դրանք չափազանց բարդ կլինեն։ Ռուսաստանն առաջադրել է այնքան առավելապաշտական պահանջներ, որ հնարավոր է, նույնիսկ չափն անցել է։
Թրամփի համար շատ, շատ դժվար կլինի դրա միջով անցնել այնպես, որպեսզի խուսափի բացահայտ նվաստացումից։
Խնդիրն այն է, որ Թրամփն ու Պուտինը խոսում են տարբեր բաների մասին։ Թրամփը, ինչպես բնորոշ է անշարժ գույքի ոլորտից եկած մարդու համար, կարծում է, որ խոսքը տարածքի մասին է, Ռուսաստանին հողեր հանձնելու մասին՝ խաղաղության դիմաց։
Իսկ Պուտինն ասել է, որ խոսքը ինքնիշխանության մասին է։ Պուտինը միանգամայն հստակ էր, երբ պատերազմը սկսելիս հասկացնում էր, որ Ուկրաինայի՝ որպես ինքնիշխան եւ ազատ երկրի գոյությունը անընդունելի մարտահրավեր է ռուսական անվտանգությանը։ Նա կանգն չի առնի, քանի դեռ Ուկրաինան չի դադարել պետություն լինել։
Եվ սա բոլորովին այլ խոսակցություն է։ Ի դեպ, մի բան էլ կա։ Դա Ռուսաստանի պահանջն է՝ սահմանափակել ՆԱՏՕ-ի ներկայությունը Արեւելյան Եվրոպայում եւ վերադառնալ 1997 թվականի սահմաններին։

Бывший глава MI6: Трампу будет сложно избежать откровенного унижения - Mediamax.am
Бывший глава британской разведки MI6 (2014-2020) сэр Алекс Янгер принял участие в программе BBC Newsnight и поделился своими взглядами о переговорах между США и Россией.
Представляем вашему вниманию некоторые фрагменты выступления Алекса Янгера.
Мы вступили в новую эру
Думаю, мы вступили в новую эру, где международные отношения будут определяться не правилами и многосторонними институтами, а сильными сильными лидерами и их сделками. Я вспоминаю Ялтинские соглашения 1945 года, когда три сильных лидера решили судьбу малых стран.
Я считаю, что таков образ мышления Дональда Трампа, Путина, Си Цзиньпина. Это не образ мышления Европы. Вот в какой мир мы входим по целому ряду причин.
То, что было раньше, основывалось на однополярном мире, когда Америка имела средства и волю утверждать себя по всему миру. Сейчас Америка значительно меньший игрок.
Она по-прежнему остается выдающейся страной, но ее способность устанавливать правила по всему миру уже не та, что раньше.
Единственные, кто пока не проснулся и не осознал эту реальность - это мы, Европа.
«Входной билет» и «странное искусство сделки»
Для участия в этом разговоре [между Трампом и Путиным], по-видимому, существует входной билет. И, к сожалению, это не наша мягкая сила или наши ценности, а жесткая сила.
Я не знаю, действительно ли Дональд Трамп принимает российскую позицию, но я думаю, что русские, вероятно, считают, что он принимает, а это значительно уменьшает его влияние.
И я видел, как это происходило в Афганистане, где он сделал крупнейшую уступку еще до того, как мы даже начали. Это странное искусство сделки, честно говоря.
Трамп и Путин говорят о разных вещах
Эти [американо-российские] переговоры находятся на очень ранней стадии. Они будут крайне сложными. Россия выдвинула настолько максимальные требования, что, возможно, даже перестаралась.
Трампу будет очень, очень трудно пробиться сквозь это таким образом, чтобы избежать откровенного унижения.
Проблема в том, что Трамп и Путин говорят о разных вещах. Трамп, как характерно для человека из сферы недвижимости, думает, что речь идет о территории, о передаче земли России в обмен на мир.
А Путин говорил, что дело в суверенитете. Путин был предельно ясен, когда начиная войну, давал понять, что существование Украины как суверенной и свободной страны является неприемлемым вызовом российской безопасности. Он не остановится, пока Украина не перестанет быть страной.
И это совершенно другой разговор. И, кстати, есть еще кое-что. Это требование России об ограничении присутствия НАТО в Восточной Европе и возврат к границам 1997 года.
Они будут наращивать свои возможности
Россия не собирается завтра маршировать в Варшаву. Но мы не должны затушевывать тот факт, что это будет крайне воодушевляющим для них. И со временем они нарастят свои возможности.
Нам следует продемонстрировать, что мы готовы развивать нашу силу, и это должно произойти быстро. Дональд Трамп не везде неправ. В Европе действительно была проблема «бесплатной езды», и это нужно исправить.