Ալիեւը վերակենդանացրել է Ստալինի ամենասարսափելի գործիքներից մեկը - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք արգենտինացի իրավաբան, Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հոդվածը:
Լուիս Մորենո Օկամպո
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վերակենդանացրել է Իոսիֆ Ստալինի ամենասարսափելի գործիքներից մեկը՝ ցուցադրական դատավարությունը: Ճիշտ այնպես, ինչպես 1930-ականներին Ստալինի զտումները հիմնվում էին հարկադիր խոստովանությունների եւ կեղծ դատավարությունների վրա՝ սպանելու իր մրցակիցներին եւ ամրապնդելու իր ամբողջատիրական իշխանությունը, Ալիեւն օգտագործում է դատական թատրոնը՝ իր հանցագործությունները քողարկելու համար:
Ստալինի տխրահռչակ շոու դատավարությունները թիրախում նրա ամենամոտ դաշնակիցներն էին՝ հին բոլշեւիկները, գեներալները եւ գաղտնի ոստիկանության աշխատակիցները: Դրանք գագաթնակետը մահապատիժներն էին, իսկ ժամանակի լրատվամիջոցները չկարողացան տեսնել իրականությունը:
Հատկանշական է, որ The New York Times-ի թղթակից Հարոլդ Դենին դատավարությունները համարել էր արդարադատության իրական ջանքեր՝ ողբերգականորեն հավանություն տալով Ստալինի քարոզչությանը:
Պատմությունը չի կարող իրեն թույլ տալ կրկնել նման սխալները։
Հունվարի 17-ին Ադրբեջանը դատավարություններ է սկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, այդ թվում նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությունը։ Այս վարույթները կանխորոշված են. մեղադրյալներն արդեն իսկ դատապարտված են։ Դատարկ եւ գրոտեսկային մեղադրանքները ծառայում են Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բանտարկյալների դեմ կատարված հանցագործությունները կոծկելու նպատակ ունեն:
2022 թվականի դեկտեմբերից ավելի քան 120 000 հայեր Լեռնային Ղարաբաղում համակարգային սովի էին մատնվել Ադրբեջանի շրջափակման հետեւանքով։ 2023 թվականի սեպտեմբերին նրանք դաժան ռազմական հարձակման ենթարկվեցին. Ցեղասպանության կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի «c» եւ «b» հոդվածներով այդ գործողությունները նկարագրված են իբրեւ էթնիկ խմբին որպես այդպիսին ոչնչացնելու եւ լուրջ հոգեկան վնաս պատճառելու հանցագործություններ:
Ադրբեջանի խորհրդարանը հստակ արտահայտել է իր մտադրությունները՝ ջատագովելով հայերին որպես ազգ վերացնելու եւ Հայաստանի տարածքը «Արեւմտյան Ադրբեջան» հռչակելով:
Եթե Ալիեւն ուներ ցեղասպան մտադրություններ, ապա Լեռնային Ղարաբաղի «էթնիկ զտումները» պետք է հենց ցեղասպանություն համարել, այլապես դա հանցագործություն է մարդկության դեմ՝ հալածում, բռնի տեղահանում եւ արտաքսում։
Հարյուրավոր ադրբեջանցի այլախոհներ շարունակում են բանտարկված մնալ  Ալիեւի ռեժիմի կողմից՝ զրկված լինելով արդար դատավարության որեւէ հեռանկարից: 2025 թվականի հունվարի 6-ին Ադրբեջանում դատավարություն սկսվեց Ֆրանսիայի քաղաքացի Մարտին Ռայանի դեմ՝ խորացնելով երկու երկրների միջեւ առկա լարվածությունը։ Ռայանը մեղադրվում է լրտեսության մեջ՝ իբր Թուրքիայի եւ Պակիստանի հետ Ադրբեջանի ռազմական համագործակցության վերաբերյալ տեղեկություններ հավաքելու եւ ֆրանսիական հետախուզության համար ֆրանսախոս ադրբեջանցիների հավաքագրելու մեջ:
Դատախազները պնդում են, որ նա նաեւ հանդես է եկել որպես միջնորդ՝ նպաստելով ֆրանսիական հետախուզության եւ Ադրբեջանի քաղաքացի Ազադ Մամեդլիի միջեւ կապին, ում մեղադրում են պետական դավաճանության համար: Այլախոհների կամ Ֆրանսիայի քաղաքացիների դեմ մեղադրանքները կարելի է որակել որպես համակարգային հարձակում քաղաքացիական բնակչության դեմ, հետեւաբար՝ մարդկության դեմ հանցագործություն։
Սա առանձին միջադեպ չէ։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, Amnesty International-ի, Human Rights Watch-ի եւ Freedom House-ի անկախ զեկույցները միակարծիք են, որ Ադրբեջանը անկախ դատական համակարգ չունի: 2021 թվականին դատական անկախության հազվագյուտ օրինակում դատավոր Մեհրիբան Սուլեյմանովան վճիռ էր կայացրել կառավարության աջակցությունը վայելող սուբյեկտի դեմ: Պատիժն արագ էր՝ նրան ազատեցին աշխատանքից:
Միջազգային հանրությունը պետք է գործի. ժամանակակից Ադրբեջանում ստալինյան ժամանակաշրջանի այս ցուցադրական դատավարությունները ոչ միայն տեղական շոու են, այլ հաշվարկված փորձ՝ շեղելու ուշադրությունը Ալիեւի հանցագործություններից եւ ուժեղացնելու նրա իշխանությունը:
Ժամանակն է մերկացնել Ալիեւի բռնապետությունն ու նրա դաշնակիցներին։
Խոսեք բոլոր ապօրինի ձերբակալվածների օգտին եւ նրանց ձայնը լսելի դարձնենք: Պահանջենք նրանց ազատ արձակումը առանց նախապայմանների։
Հետեւեք հայ պատանդների ազատության համար պայքարի էջերին X-ում, Instagram-ում եւ Facebook-ում@FreeArmHostages հեշթեգով: Կիսվեք, գրեք, մասնակցեք բողոքի ցույցերին:
Միասին մենք կարող ենք փոփոխություն բերել:
Այս հոդվածը հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

Луис Морено Окампо, бывший главный прокурор Международного уголовного суда
Президент Азербайджана Ильхам Алиев воскрешает один из самых зловещих инструментов Иосифа Сталина: показательные процессы. Подобно тому, как чистки Сталина в 1930-х годах опирались на принудительные признания и фиктивные суды для уничтожения политических соперников и укрепления тоталитарной власти, Алиев использует судебную «театрализацию» для сокрытия своих преступлений.
Знаменитые показательные процессы Сталина были направлены против его ближайших соратников - старых большевиков, генералов и сотрудников секретных служб, а СМИ того времени не всегда раскрывали подлинную суть происходящего. Так например корреспондент The New York Times Гарольд Денни описывал эти процессы как подлинные попытки добиться справедливости, трагически поддерживая сталинскую пропаганду. История не может позволить повторение таких ошибок.
17 января в Азербайджане начнутся судебные процессы над армянами Нагорного Карабаха, включая бывших президентов и гражданских лиц, а также отдельный процесс над бывшим государственным министром Рубеном Варданяном. Финал эти процессов предрешен: обвиняемые уже осуждены, пусть и неофициально. Гротескные обвинения, служат прикрытием преступлений, совершённых режимом Азербайджана против народа Нагорного Карабаха.
Начиная с декабря 2022 года более 120 000 армян Нагорного Карабаха системно морили голодом в результате блокады Азербайджана. В сентябре 2023 года они подверглись жестокому военному нападению, что создало условия для уничтожения этнической группы как таковой и нанесло серьезный вред душевному здоровью людей – деяния, подпадающие под статью 2 (с) и (b) Конвенции о геноциде. Парламент Азербайджана ясно изложил свои намерения, выступая за уничтожение армян как нации и называя территорию Армени «Западным Азербайджаном».
Если у Алиева были геноцидальные намерения, то «этническую чистку» в Нагорном Карабахе следует рассматривать как геноцид, если нет - как преступление против человечности, заключающеся в преследованиях, насильственном перемещении и депортации.
Сотни азербайджанских диссидентов остаются в тюрьмах, лишенные какого-либо шанса на справедливое судопроизводство. 6 января 2025 года в Азербайджане начался уголовный процесс против гражданина Франции Мартина Райана, которого обвиняют в сборе разведывательных данных о военном сотрудничестве Азербайджана с Турцией и Пакистаном, а также в вербовке франкоговорящих азербайджанцев для французской разведки. Прокуроры утверждают, что он также был посредником в контактах между французской разведкой и азербайджанским гражданином Азадом Маммадли, находящимся в заключении за государственную измену. Обвинения против диссидентов или французских граждан можно охарактеризовать как систематическую атаку на гражданское население и, соответственно, как преступления против человечности.
Это не единичный случай. Отчеты Европейского суда по правам человека, Госдепартамента США, Amnesty International, Human Rights Watch и Freedom House свидетельствуют, что в Азербайджане нет независимого правосудия. В редком случае демонстрации независимости судей в 2021 году судья Мехрибан Сулейманова вынесла решение против поддерживаемой государством организации. Наказание не заставило себя долго ждать - ее уволили.
Международное сообщество должно действовать. Показательные сталинские процессы в современном Азербайджане - не просто внутренний спектакль, а расчетливая попытка отвлечь внимание от преступлений Алиева и укрепить его власть. Каждый удар молотка судей в бакинских судах символизирует несправедливость, и каждый приговор позорит мировое сообщество, которое позволяет этому продолжаться.
Выступите в защиту всех незаконно задержанных, дайте им возможность быть услышанными. Требуйте их безусловного освобождения.