Ալիեւը վերակենդանացրել է Ստալինի ամենասարսափելի գործիքներից մեկը - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք արգենտինացի իրավաբան, Միջազգային քրեական դատարանի առաջին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հոդվածը:
Լուիս Մորենո Օկամպո
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վերակենդանացրել է Իոսիֆ Ստալինի ամենասարսափելի գործիքներից մեկը՝ ցուցադրական դատավարությունը: Ճիշտ այնպես, ինչպես 1930-ականներին Ստալինի զտումները հիմնվում էին հարկադիր խոստովանությունների եւ կեղծ դատավարությունների վրա՝ սպանելու իր մրցակիցներին եւ ամրապնդելու իր ամբողջատիրական իշխանությունը, Ալիեւն օգտագործում է դատական թատրոնը՝ իր հանցագործությունները քողարկելու համար:
Ստալինի տխրահռչակ շոու դատավարությունները թիրախում նրա ամենամոտ դաշնակիցներն էին՝ հին բոլշեւիկները, գեներալները եւ գաղտնի ոստիկանության աշխատակիցները: Դրանք գագաթնակետը մահապատիժներն էին, իսկ ժամանակի լրատվամիջոցները չկարողացան տեսնել իրականությունը:
Հատկանշական է, որ The New York Times-ի թղթակից Հարոլդ Դենին դատավարությունները համարել էր արդարադատության իրական ջանքեր՝ ողբերգականորեն հավանություն տալով Ստալինի քարոզչությանը:
Պատմությունը չի կարող իրեն թույլ տալ կրկնել նման սխալները։
Հունվարի 17-ին Ադրբեջանը դատավարություններ է սկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այդ թվում՝ նախկին նախագահների եւ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, այդ թվում նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությունը։ Այս վարույթները կանխորոշված են. մեղադրյալներն արդեն իսկ դատապարտված են։ Դատարկ եւ գրոտեսկային մեղադրանքները ծառայում են Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բանտարկյալների դեմ կատարված հանցագործությունները կոծկելու նպատակ ունեն:
2022 թվականի դեկտեմբերից ավելի քան 120 000 հայեր Լեռնային Ղարաբաղում համակարգային սովի էին մատնվել Ադրբեջանի շրջափակման հետեւանքով։ 2023 թվականի սեպտեմբերին նրանք դաժան ռազմական հարձակման ենթարկվեցին. Ցեղասպանության կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի «c» եւ «b» հոդվածներով այդ գործողությունները նկարագրված են իբրեւ էթնիկ խմբին որպես այդպիսին ոչնչացնելու եւ լուրջ հոգեկան վնաս պատճառելու հանցագործություններ:
Ադրբեջանի խորհրդարանը հստակ արտահայտել է իր մտադրությունները՝ ջատագովելով հայերին որպես ազգ վերացնելու եւ Հայաստանի տարածքը «Արեւմտյան Ադրբեջան» հռչակելով:
Եթե Ալիեւն ուներ ցեղասպան մտադրություններ, ապա Լեռնային Ղարաբաղի «էթնիկ զտումները» պետք է հենց ցեղասպանություն համարել, այլապես դա հանցագործություն է մարդկության դեմ՝ հալածում, բռնի տեղահանում եւ արտաքսում։
Հարյուրավոր ադրբեջանցի այլախոհներ շարունակում են բանտարկված մնալ  Ալիեւի ռեժիմի կողմից՝ զրկված լինելով արդար դատավարության որեւէ հեռանկարից: 2025 թվականի հունվարի 6-ին Ադրբեջանում դատավարություն սկսվեց Ֆրանսիայի քաղաքացի Մարտին Ռայանի դեմ՝ խորացնելով երկու երկրների միջեւ առկա լարվածությունը։ Ռայանը մեղադրվում է լրտեսության մեջ՝ իբր Թուրքիայի եւ Պակիստանի հետ Ադրբեջանի ռազմական համագործակցության վերաբերյալ տեղեկություններ հավաքելու եւ ֆրանսիական հետախուզության համար ֆրանսախոս ադրբեջանցիների հավաքագրելու մեջ:
Դատախազները պնդում են, որ նա նաեւ հանդես է եկել որպես միջնորդ՝ նպաստելով ֆրանսիական հետախուզության եւ Ադրբեջանի քաղաքացի Ազադ Մամեդլիի միջեւ կապին, ում մեղադրում են պետական դավաճանության համար: Այլախոհների կամ Ֆրանսիայի քաղաքացիների դեմ մեղադրանքները կարելի է որակել որպես համակարգային հարձակում քաղաքացիական բնակչության դեմ, հետեւաբար՝ մարդկության դեմ հանցագործություն։
Սա առանձին միջադեպ չէ։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, Amnesty International-ի, Human Rights Watch-ի եւ Freedom House-ի անկախ զեկույցները միակարծիք են, որ Ադրբեջանը անկախ դատական համակարգ չունի: 2021 թվականին դատական անկախության հազվագյուտ օրինակում դատավոր Մեհրիբան Սուլեյմանովան վճիռ էր կայացրել կառավարության աջակցությունը վայելող սուբյեկտի դեմ: Պատիժն արագ էր՝ նրան ազատեցին աշխատանքից:
Միջազգային հանրությունը պետք է գործի. ժամանակակից Ադրբեջանում ստալինյան ժամանակաշրջանի այս ցուցադրական դատավարությունները ոչ միայն տեղական շոու են, այլ հաշվարկված փորձ՝ շեղելու ուշադրությունը Ալիեւի հանցագործություններից եւ ուժեղացնելու նրա իշխանությունը:
Ժամանակն է մերկացնել Ալիեւի բռնապետությունն ու նրա դաշնակիցներին։
Խոսեք բոլոր ապօրինի ձերբակալվածների օգտին եւ նրանց ձայնը լսելի դարձնենք: Պահանջենք նրանց ազատ արձակումը առանց նախապայմանների։
Հետեւեք հայ պատանդների ազատության համար պայքարի էջերին X-ում, Instagram-ում եւ Facebook-ում@FreeArmHostages հեշթեգով: Կիսվեք, գրեք, մասնակցեք բողոքի ցույցերին:
Միասին մենք կարող ենք փոփոխություն բերել:
Այս հոդվածը հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

Luis Moreno Ocampo is the former chief prosecutor of the International Criminal Court (ICC).
Azerbaijan's President Ilham Aliyev has resurrected one of Joseph Stalin's most sinister tools: the show trial. Just as Stalin's purges in the 1930s relied on forced confessions and sham trials to kill his rivals and strengthen his totalitarian grip on power, Aliyev is using judicial theatre to mask his crimes.
Stalin's infamous show trials targeted his closest allies—old Bolsheviks, military generals, and secret police operatives. These spectacles culminated in executions, while the media of the time failed to see through the facade. Notably, The New York Times correspondent Harold Denny dismissed the trials as genuine efforts at justice, tragically endorsing Stalin's propaganda. History cannot afford to repeat such errors. Can we do it better in 2025?
On January 17, Azerbaijan will stage criminal trials against Armenians of Nagorno-Karabakh, including former presidents and civilians, alongside a separate trial for former State Minister Ruben Vardanyan. These proceedings are predetermined; the accused are already convicted in all but name. The charges, as hollow as they are grotesque, serve as a cover-up of the crimes committed by the regime in Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh including the prisoners.
Since December 2022, more than 120,000 Armenians in Nagorno-Karabakh were systematically starved under Azerbaijan's blockade. In September 2023, they were subjected to a brutal military assault, instilling conditions to destroy the ethnic group as such and produce serious mental harm - two material forms of committing genocide under Article 2 (c) and (b) of the Genocide Convention. Azerbaijan's Parliament has made its intentions clear, advocating for the erasure of Armenian as a nation and claiming its territory as "Western Azerbaijan."
If Aliyev had genocidal intentions, then the Nagorno-Karabakh "ethnic cleansing" should be considered a genocide, if not, it is a crime against humanity of persecution, force-displacement, and deportation.
Hundreds of Azerbaijani dissidents remain imprisoned under Aliyev's regime, stripped of any prospect of a fair trial. On January 6, 2025, a criminal trial against a French national, Martin Ryan, started in Azerbaijan, exposing the tensions between both countries. Ryan stands accused of espionage—allegedly gathering intelligence on Azerbaijan's military collaborations with Turkey and Pakistan and recruiting French-speaking Azerbaijanis for French intelligence. Prosecutors claim he also acted as an intermediary, facilitating contact between French intelligence and Azad Mammadli, an Azerbaijani citizen now on trial for high treason. The charges against dissidents or French citizens, dubious at best, could be characterized as a systemic attack against the civilian population, and consequently, as crimes against humanity.
This is not an isolated incident. Independent reports from the European Court of Human Rights, the US State Department, Amnesty International, Human Rights Watch, and Freedom House all agree -Azerbaijan lacks an independent judiciary. In a rare instance of judicial independence in 2021, Judge Mehriban Suleymanova ruled against a government-backed entity. Her punishment was swift—she was fired.
The international community must act. These Stalin-era show trials in modern Azerbaijan are not merely a domestic charade but a calculated attempt to distract from Aliyev's crimes and tighten his grip on power. Every judge’s strike of gavel in Baku's courts resounds with injustice, and every conviction shames the global community that allows this to continue.
It is time to expose Aliyev's dictatorship for what it is and shame its allies.
Speak up for all those unlawfully detained, and make their voices heard. Demand their unconditional release.
Follow Free Armenian Hostages @FreeArmHostages on X, Instagram and Facebook. Share, repost, and protest!