Հայաստանն ու Իսրայելը պետք է ոչ թե վնասեն միմյանց, այլ աշխատեն միասին - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին դեսպան, Հայաստանի նախկին փոխարտգործնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանի՝ The Jerusalem Post պարբերականի «Կարծիքներ» բաժնում հրապարակված Armenia’s recognition of Palestine was not anti-Israel հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Գրիգոր Հովհաննիսյան
Հայաստանը դարձավ 145-րդ երկիրը, որը ճանաչեց Պաղեստին պետությունը: Անցյալ տարի հայերը սարսափելի էթնիկ զտման ենթարկվեցին Ադրբեջանի կողմից, որին զգալի չափով զինել էր Իսրայելը։ Կարելի է մտածել, որ երկու ազգերը հակասության մեջ են, եւ The Jerusalem Post-ի խմբագրականում ամեն ինչ հենց այդպես էլ ներկայացվել էր: Բայց եթե ավելի խորը նայենք, այլ պատկեր կտեսնենք:
Հայաստանն ու Իսրայելը ընդհանուր պատմության, հարազատության եւ համախոհության խոր զգացում ունեն, որը պահպանվում է՝ չնայած Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ Իսրայելի ռազմական հարաբերություններին: Հայաստանում արմատացած հակասեմականություն չկա, ինչպես որ Իսրայելում չկա հատուկ հայատյացություն: Երկու ժողովուրդներն էլ բախվել են հալածանքների եւ ցեղասպանության՝ իրենց ինքնությունը պայմանավորելով ոչ թե տարածքային գործոնով, այլ երկվությամբ, որը միջազգային ճգնաժամերի ժամանակ նրանց դժվար ընտրության առաջ է կանգնեցնում:
Ներկայում հայ-իսրայելական հարաբերություններն անցում են փորձությունների միջով, բայց մենք պետք է նավարկենք այս խորդուբորդ ջրերում: Մեր գլոբալ համայնքները համագործակցում են ծայրահեղականության դեմ պայքարում եւ այնպիսի նորամուծություններ մշակելիս, ինչպիսիք են, օրինակ, պատվաստանյութերը, որոնք ստեղծվել են հայկական արմատներ ունեցող Moderna ընկերությունում: Իսրայելի նշանակալի հայ համայնքը կարող է կամուրջ ծառայել փոխըմբռնման եւ համագործակցության համար։ Հայաստանում աճում է հրեական համայնքը՝ բաղկացած Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի այն քաղաքացիներից, ովքեր փախել են թշնամանքից եւ զորակոչից: Նրանցից շատերը մտածում են հաստատվել հյուրընկալ Հայաստանում եւ նոր կյանք սկսել այստեղ։
Ռազմավարական առումով Հայաստանն անցնում է լուրջ աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների միջով՝ ավելի մերձենալով Միացյալ Նահանգների հետ եւ դիտարկելով ԵՄ անդամակցության հնարավորությունը՝ միաժամանակ միանալով տարածաշրջանային ինտեգրման եւ տրանսպորտային նախագծերին, որոնք կձեւավորեն ապագա եվրասիական առեւտուրը: Իսրայելը պետք է մտածի այս տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի քաղաքականությանն աջակցելու մասին՝ օգնելու Հայաստանին ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտներն ու նպաստել իր անվտանգության ռազմավարությունների վերաձեւմանը: Այս համագործակցությունը կուժեղացնի երկու երկրների դիրքերը տարածաշրջանում եւ նրա սահմաններից դուրս, ներառյալ Հնդկաստանում եւ Ծոցի երկրներում:
Եվ այսպես, ինչո՞ւ Հայաստանը ճանաչեց Պաղեստինը:
Այս ճանաչումը տեղի ունեցավ նախկին ԽՍՀՄ եւ Վարշավյան պակտի երկրների, Հայաստանի բոլոր հարեւանների ու ԵՄ անդամ մի շարք երկրների կողմից ճանաչումներից հետո: Թեեւ այս քայլը կարող է անժամանակ թվալ, կարեւոր է հասկանալ այն սկզբունքները, որոնք Հայաստանի որոշման հիմքում էին:
Հայաստանը դուրս եկավ Խորհրդային կայսրության փլատակների տակից որպես անկախ պետություն՝ հայտնվելով բարդ եւ թշնամական հարեւանների շրջապատում: Պատմականորեն Հայաստանը պայքարել է իր գոյատեւումն ապահովելու ու Մերձավոր Արեւելքում արեւմտյան քաղաքակրթության ներկայացուցչի իր հստակ ինքնությունը պահպանելու համար: Ռեսուրսներով աղքատ եւ տարածաշրջանային մրցակիցների ռազմական ուժի առումով զիջող Հայաստանը մեծապես հենվել է միջազգային լեգիտիմության վրա՝ իր արտաքին քաղաքականության մեջ հիմնվելով ինքնորոշման իրավունքի, ցեղասպանության կանխման եւ վեճերում ուժի չկիրառման սկզբունքների վրա:
Անցյալ սեպտեմբերին Ադրբեջանը հարձակվեց եւ ներխուժեց Արցախի էթնիկ հայաբնակ անկլավ՝ վերջ դնելով Խորհրդային Միության փլուզումից հետո գործող ինքնակառավարմանը։ Մեծապես կախված լինելով իսրայելական զինատեսակներից՝ ադրբեջանական ուժերը ստիպեցին 120 000-ից ավելի բնակչությանը լքել տարածքը:
Բայց Պաղեստինը ճանաչելու պատճառը, ի հեճուկս Իսրայելի կասկածների, նույնիսկ այս ողբերգությունը չէ։ Ավելի շուտ դա պայմանավորված է Հայաստանի՝ կամավոր կերպով ստանձնած պարտավորություններով միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման դեպքերի նկատմամբ, ներառյալ Պաղեստինը եւ, հավանաբար, Կոսովոն, Հարավային Սուդանը եւ ուրիշներն ապագայում:
Հայաստանի կողմից Պաղեստինի ճանաչման ժամանակահատվածը հակասությունների տեղիք է տվել ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Իսրայելում: Շատերը կարծում են, որ Գազայի հակամարտության ընթացքում կատարված այս քայլը սխալ ազդանշաններ է հղում պատերազմող կողմերին։ Եթե դա այդպես է, ապա սրանք, ցավոք, հանգամանքներ են, որոնք  հայ քաղաքական գործիչները հաշվի չեն առել: Հայաստանի որոշման վրա, հնարավոր է, ազդել են տարածաշրջանային հզոր դերակատարները: Դա ի ցույց է դնում Հայաստանի աճող զգայունությունը ճնշումների նկատմամբ, օրինակ` 2020 թվականի հայ-ադրբեջանական պատերազմից հետո ոգեւորված Թուրքիայի կողմից:
Արձագանքը հատկապես բուռն էր Իսրայելում: Իսրայելի ԱԳՆ-ն խիստ զգուշացում էր արել երկկողմ հարաբերությունների հնարավոր վատթարացման մասին: Դա կտրուկ տարբերվում է այն արձագանքից, որը եղավ Իսպանիայի, Սլովենիայի եւ Բելգիայի կողմից Պաղեստինի ճանաչման դեպքում: Հարց է առաջանում, ինչո՞ւ է Հայաստանի ճանաչումն ընկալվում որպես ավելի քիչ ներելի, քան 144 այլ երկրների ճանաչումը։
Նմանապես, մեր իսրայելցի գործընկերների մոտ հաճախ հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ այլ երկրների, օրինակ, Ռուսաստանի եւ Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելն ընդունելի է, իսկ Իսրայելինը՝ ոչ: Պատասխանն այն է, որ Հայաստանն ու Իսրայելը, որպես Մեծ Մերձավոր Արեւելքի միակ ոչ մուսուլմանական եւ ժողովրդավարական երկրները, պետք է ոչ թե վնասեն միմյանց, այլ միասին աշխատեն տարածաշրջանային կայունության ու բարգավաճման համար:
Հայաստանի կողմից Պաղեստինի ճանաչումը համահունչ է վաղուց հռչակված սկզբունքներին եւ չպետք է դիտվի որպես վնաս հայ-իսրայելական ապագա հարաբերություններին: Փոխարենը, երկու երկրները պետք է վերահաստատեն իրենց ընդհանուր արժեքներն ու միասին աշխատեն՝ ավելի կայուն եւ բարգավաճ ապագա ստեղծելու ուղղությամբ։

Armenia and Israel should not harm each other but work together - Mediamax.am
Grigor Hovhannissian is Armenia’s former Ambassador to the United States and Deputy Foreign Minister. This article was originally published in the The Jerusalem Post's Opinion section.
Grigor Hovhannissian
Last week, Armenia became the 145th country to recognize the state of Palestine – even as Israel continues its difficult fight against Hamas in Gaza. Last year, Armenians suffered a terrible ethnic cleansing at the hands of Azerbaijan, which was armed to a significant degree by Israel. You’d think the two nations are at odds – and indeed a Jerusalem Post editorial presented things that way. But look beneath the surface and a different story appears.
There is a deep sense of shared history, affinity, and like-mindedness between Armenia and Israel, which endures despite Israel’s military dealings with Azerbaijan and Turkey. There is no underlying antisemitism in Armenia, just as there is no inherent Armenophobia in Israel. Both nations have faced persecution and genocide, defining themselves not territorially but through a duality that exposes them to tough choices during international crises.
These are testing times for Armenian-Israeli relations, but we should navigate these rough waters to harness our many shared assets. Our global communities collaborate in combating extremism and in developing innovations, such as vaccines created at Moderna, a company with Armenian roots. The significant Israeli-Armenian community can serve as a bridge for mutual understanding and cooperation. There is also a growing Jewish community in Armenia, consisting of Russian and Ukrainian citizens who have fled hostility and military drafts. Many of them are contemplating settling down in welcoming Armenia and starting their new lives.
Strategically, Armenia is undergoing a dramatic geopolitical reorientation, moving closer to the United States and contemplating EU membership while joining regional integration and transport projects that will shape the future Eurasian trade. Israel should consider supporting US policies in this region to help Armenia strengthen its democratic institutions and contribute to reshaping its security strategies. This cooperation will enhance both countries' footprints in the region and beyond, including in India and the Gulf states.
So why did Armenia recognize Palestine?
This recognition came after decades of similar acknowledgments by former Soviet and Warsaw block countries, all of Armenia’s neighbors, and several EU member states. While this move may seem ill-timed, especially for those who have long advocated for closer ties with Israel, it is essential to understand the underlying principles guiding Armenia's decision.
Armenia emerged from the wreckage of the Soviet Empire as an independent nation in a challenging and hostile neighborhood. Historically, Armenia has struggled to ensure its survival and preserve its distinct identity as a representative of Western civilization in the Middle East. Poor in resources and militarily outpowered by regional rivals, Armenia has heavily relied on international legitimacy - the right to self-determination, the prevention of genocide, and the non-use of force in disputes as cornerstones of its foreign policy.
Last September, Azerbaijan attacked and invaded the ethnic Armenian-populated enclave of Artsakh, ending the self-government which had been in place since the collapse of the Soviet Union, and indeed was in effect during the communist period and before. Heavily reliant on Israeli weaponry, the Azerbaijani forces compelled the exodus of the entire population of over 120,000 people.
But the tragic even is not, despite what Israelis might suspect, the reason for the recognition of Palestine.
Rather, this had to do with the country’s self-declared obligations regarding internationally recognized self-determination cases, including Palestine, and potentially Kosovo, South Sudan, and others in the future.
The timing of Armenia's recognition of Palestine has stirred controversy both at home and in Israel. Many perceive that the act during the Gaza conflict sends wrong signals to the belligerents. If this is the case, it is a regrettable externality not anticipated by Armenian policymakers. Armenia's decision might have been influenced by powerful regional actors, highlighting her increased susceptibility to pressures from invigorated neighbors like Turkey after the 2020 Armenia-Azerbaijan war.
The reaction in Israel has been particularly vehement, with media backlash and stern warnings from the Israeli MFA about potential deterioration in bilateral relations. This reaction contrasts sharply with the responses to similar recognitions by Spain, Slovenia, and Belgium. It raises the question of why Armenia's recognition is perceived as less forgivable than that of the 144 other countries.
Similarly, our Israeli counterparts have often questioned why it is acceptable for other countries, such as Russia and Belarus, to sell weapons to Azerbaijan but not Israel. The answer lies in the expectations and belief that Armenia and Israel, as the only two non-Muslim and democratic countries in the greater Middle East, should not harm each other but work together for regional stability and prosperity.
Armenia’s recognition of Palestine aligns with its long-standing principles and should not be viewed as a detriment to future Armenian-Israeli relations. Instead, both nations to reaffirm their shared values and work towards a more stable and prosperous future together.