Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 28-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Գեւորգյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Ն.Պետրոսյան, Իշտոյան, Մարկարով (Պողոսով, 46), Զանազանյան (Բոնդարենկո, 46),  Ն.Ղազարյան:
Գոլեր՝ 0:1 Պրոկոպենկո (24), 1:1 Ն. Ղազարյան (73), 2:1 Իշտոյան (80):
20 հոկտեմբերի: Տուր XXVIII: Մինսկ: Ռեւանշ հետնապահի նկատմամբ:
ԽՂՃԻ ԽԱՅԹ
Հինգերորդ օրն է, եւ չեն դադարում խոսակցություններն «Արարատի» մասին: Թղթերով լի թղթապանակով մտնում եմ մի հաստատություն, երկրորդը, երրորդը, բայց զրուցակիցներս շատ հմտորեն խոսակցությունը տեղափոխում են ֆուտբոլային հարթություն: Զգում եմ, որ ես նույնպես պետք է հետաձգեմ ընթացիկ գործերս եւ զբաղվեմ ֆուտբոլով: Լավ է, որ խղճի խայթ չեմ զգում… Մեկ ամիս առաջ Երեւան էր եկել «Կոմսոմոլսկայա Պրավդա» թերթի մարզական բաժնի խմբագիր Վալենտին Լյաշենկոն, եւ մենք պայմանավորվեցինք, որ առաջնության ավարտից հետո պետք է ներկայացնենք «Արարատի» սոցիալ-հոգեբանական նկարագիրը: «Իսկ եթե չհաղթե՞նք»,- հարցրեցի ես: «Կարեւոր չէ,- պատասխանեց նա,- նույնիսկ եթե թիմը զբաղեցնի վերջին տեղը, այդպիսի նյութը պարտադիր է: Մենք պարտավոր ենք պայքարել այն սկզբունքների համար, որոնցով ուժեղ է խորհրդային սպորտը, ընկերության եւ պատասխանատվության ոգու համար»:
Եվ ահա որոշեցի, որ չարժե սպասել առաջնության ավարտին: Ժամանակն է նյութ հավաքել, թեկուզ տպավորություններ, մանրամասներ: Մեկնեցի օդանավակայան՝ դիմավորելու հաղթողներին: Ի՜նչ է կատարվում: Ճանապարհի կեսից ավելին մեքենան չանցավ: Խցանում: Ոչ ոք չէր հայտարարել ինքնաթիռի վայրէջքի ժամը եւ չվերթի համարը, ավելին, ինքնաթիռը վայրէջք էր կատարել նախատեսվածից ավելի շուտ, բայց երկրպագուների բազմությունն ասես հաշվի էր առել նաեւ դա: Մի խոսքով, ես բաց էի թողել ամեն ինչ եւ խղճի խայթ էի զգում. հարկավոր էր ավելի շուտ դուրս գալ տանից: Այնուամենայնիվ, ինչ-որ մանրամասներ գրի առա: Էջմիածնի մայրուղում սեղաններ էին դրել՝ գինով եւ Արարատյան դաշտի բարիքներով՝ խաղողով ու դեղձով:
Ինքնաթիռի մոտ գտնվողները պատմեցին, որ առաջինը ինքնաթիռից դուրս եկավ Զանազանյանը՝ բյուրեղապակյա Գավաթը ձեռքին: Դա ինձ խիստ զարմացրեց. երեւանցիների ավագին հրավիրել էին ԽՍՀՄ հավաքական, որպեսզի նա մեկ օր հետո խաղար Լեյպցիգում՝ ԳԴՀ-ի ազգային հավաքականի հետ: Պարզվում է, Սիմոնյանը Ե. Գորյանսկուն խնդրել էր Զանազանյանին թույլ տալ ընկերների հետ հայրենիք վերադառնալ. չէ՞ որ հնարավոր է նման բան մարզիկի կյանքում կատարվի միայն մեկ անգամ: Եվ Հովհանը, լիարժեք վայելելով իր ընկերախմբի հաղթանակը, մի քանի ժամ անց մեկնել էր Մոսկվա, այնտեղից՝ արտասահման:
... Հսկայական ձվաձեւ սեղան, որի շուրջ նիստեր է անցկացնում Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի նախագահությունը: Հավանաբար, դա շատ պատվաբեր է. նստել այդ սեղանի շուրջ այնպիսի հարեւանների ընկերակցությամբ, ինչպիսիք են Վ. Համբարձումյանը, Ս. Մերգելյանը, Ա. Ղարիբյանը… Փոքր սրահ մտնելն այնքան էլ հեշտ չէր: Ակադեմիայի շարքային աշխատակիցները խմբվել էին դռների առջեւ՝ ակտիվորեն աշխատելով արմունկներով: Նվաճելով մի փոքր ոտնատեղ սայթաքուն մանրահատակի վրա՝ նրանք հետաքրքրությամբ զննում էին բյուրեղապակյա Գավաթը, իսկ հետո բարձր շշուկով հարցնում էին. «Ո՞ր մեկն է Իշտոյանը»: Դուռը կիսով չափ բացեց վայելուչ տեսքով մի գիտնական եւ տեղեկացավ իրադարձություններին: Իմանալով, որ հյուրընկալվել են ֆուտբոլիստներ՝ նա թերահավատորեն ժպտաց՝ հայտարարելով, որ դա «շատ անլուրջ» է, իսկ հետո ինձ հարցրեց. «Ո՞ր մեկն է Իշտոյանը»:
Վիկտոր Համբարձումյանի եւ ակադեմիկոսների հետ հանդիպումը մեր կոլեկտիվի համար շատ կարեւոր էր: Վիկտոր Համբարձումյանը մեծ հեղինակություն էր վայելում, եւ նրա հետ հանդիպումը իսկապես պարտավորեցնող էր:
Հիշում եմ, մի անգամ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Անտոն Քոչինյանը մեզ ասաց` «Չկարծեք, թե սովորական ֆուտբոլային թիմ եք, գիտե՞ք, երբ հաղթում եք, աշխատավորները հանրապետության պլանը գերակատարում են, քանի որ «Արարատի» հաղթանակի շնորհիվ բարձր տրամադրություն են ունենում»…
Չեմպիոնության համար պայքարում Կիեւի «Դինամոն», ըստ էության, «Արարատի» միակ մրցակիցն էր, եւ նրանք կրնկակոխ հետեւում էին մեզ միավորների համար պայքարում: Այդ պատճառով վերջին խաղերում միավոր չկորցնելը «կենաց-մահու» հարց էր: Մինսկի հետ հանդիպմանը բոլորս գիտակցում էինք դա. ես էլ փորձեցի անել ամեն հնարավորը հաղթելու համար…
Սնահավատ չեմ, բայց պայծառատեսությանը հավատում եմ: 1976 թ. առաջնության ժամանակ անմոռանալի գոլ եմ խփել Մինսկի դարպասը, եւ դա պայմանավորում եմ մի հանգամանքով: Հաշիվը 1:1 էր, հանդիպման ավարտին մնացել էր 3 րոպե, ես միայնակ դուրս եկա դարպասապահի առջեւ եւ չնայած որ պաշտպանը քաշում էր վերնաշապիկից, արդեն ընկած դրությունից խաղակոշիկիս ծայրով կարողացա գոլ խփել: Այդ խաղից առաջ ինձ մի կին էր զանգահարել եւ ասել, որ 2:1 հաշվով հաղթելու ենք եւ հաղթական գոլը ես եմ խփելու: Նույն տարվա աշնանը պատասխան խաղի ժամանակ նա նորից զանգահարեց ու ասաց, որ հաղթելու ենք 1:0 հաշվով , իսկ գոլը կրկին ես եմ խփելու: Շատ էի ուզում նրա հետ հանդիպել, բայց նա նախընտրեց գաղտնի պահել իր ով լինելը: Ինձ հետ նման բաներ հաճախ էին պատահում, երեւի նրանից էր, որ հավատում էի պայծառատեսներին:
Բայց ինձ համար ամենաանսպասելին նախագահ Վիկտոր Համբարձումյանն էր: Լսում էի նրա ողջույնի խոսքը, եւ խիղճս կրկին տանջում էր: Բանն այն է, որ նախօրեին «Արմենպրեսի» թղթակից Ռոբերտ Մելիքսեթյանը, ով ֆոտոլրագրող Հերբերտ Բաղդասարյանի հետ միասին ալբոմ էր պատրաստում «Արարատի» մասին, ինձանից խորհուրդ էր հարցրել. «Ի՞նչ ես կարծում, հարցազրույց վերցնե՞մ Վիկտոր Համազասպովիչից»: Ի պատասխան՝ ես մի դեպք էի պատմել իմ պրակտիկայից, որից հետեւում էր, որ մեր նախագահը շատ խիստ մարդ է, եւ նրան կարող է զայրացնել այդ անլուրջ առաջարկը: Եվ իմ գործընկերը չէր եկել ակադեմիկոսների ու ֆուտբոլիստների հանդիպմանը: Ափսոս: Համբարձումյանին լսելը կատարյալ հաճույք է: Նա սկսեց նրանից, որ մեր օրերում ոչ մի գիտնական, նույնիսկ եթե նա հանճար է, գիտության մեջ հաջողության չի կարող հասնել, եթե միայնակ գործի: Այսօր միայն հավաքական գիտական ստեղծագործությունը կարող է նշանակալի արդյունքների հանգեցնել: Եվ «գիտական ստեղծագործություն-ֆուտբոլային ստեղծագործություն» զուգահեռը նրա շուրթերից հնչեց բնական, համոզիչ, ծանրակշիռ:
Ապա նախագահը դատողություններ արեց համեստության մասին: Նա գիտե՞ր արդյոք, որ դա ոչ պակաս կարեւոր խնդիր է ֆուտբոլիստների շրջանում: Արարատցիներին ուղղորդելով նոր խիզախությունների՝ նա նրանց կոչ արեց համեստ լինել առօրյայում եւ «շատ համեստ», երբ խնդիր կլինի հաղթել ուժեղ հակառակորդին: Օրինակ բերեց իր պատանեկությունից, երբ երազում էր գոնե պահակ լինել Պուլկովոյի աստղադիտարանում…
Պատասխան խոսքով հանդես եկավ Անդրեասյանը: Ինձ դուր եկավ, ինչպես էր նա խոսում եւ պահում իրեն: Հասարակ, անկաշկանդ, համեստ, բայց արժանապատվորեն: Ասես ամբողջ կյանքում հանդես էր եկել ակադեմիկոսների առջեւ: Հիշեցի վերջին խոսակցությունս Ծաղիկյանի հետ: Նա փորձառու, հետեւողական անձնավորություն է, իսկ այն հանգամանքը, որ համեմատաբար վերջերս է մտել ֆուտբոլային միջավայր, նրան թույլ է տալիս ավելի լավ տեսնել, ավելի սուր զգալ: Այդ պատճառով ես միանգամից հավատացի Ծաղիկյանին, երբ նա ասաց, որ ֆուտբոլը ֆուտբոլիստի մեջ զարգացնում է մի հաճելի բնավորության գիծ՝ հավասար վերաբերմունք բոլորի նկատմամբ: Նրանց բնորոշ չէ քծնանքը, կեղծավորությունը, շողոքորթությունը: Երբեմն, եթե ֆուտբոլիստը բավականաչափ դաստիարակված չէ, նա կարող է անցնել այն սահմանը, որից հետո սկսվում է գոռոզությունը, ամբարտավանությունը եւ արհամարհական վերաբերմունքը հեղինակությունների նկատմամբ:
Չեմ թաքցնի, ես կանխակալ վերաբերմունք ունեի Անդրեասյանի նկատմամբ: Մի բարձրաստիճան մարզական ղեկավար դժգոհել էր, որ Արկադին… մեղմ ասած, իր հետ խոսել է ոչ այնքան քաղաքավարի: Հետո պարզեցի, որ Անդրեասյանը, նախ, պատկերացում չի ունեցել այդ գործչի կոչումների եւ պաշտոնների մասին, երկրորդ, եթե նույնիսկ իմանար, միեւնույն է, նրան կասեր այն, ինչ մտածում է: Իսկ խնդիրն, ըստ իս, ծագել էր այն պատճառով, որ այդ պաշտոնյան սովոր էր քծնանքի եւ շողոքորթության…
Այնուամենայնիվ, որտեղի՞ց է ֆուտբոլիստի մոտ այդ հատկությունը: Երկար էի մտածում այդ մասին, բայց հասկացա հենց այն պահին, երբ ելույթ էր ունենում Անդրեասյանը. «Չէ՞ որ նրա համար, ինչպես եւ մյուս ֆուտբոլիստների համար, այստեղ հավաքված մարդիկ նախեւառաջ երկրպագուներ են, տրիբունաների մի փոքր մասնիկը, որոնց հետ նրանք սովոր են շփվել շատ յուրօրինակ կերպով՝ որոշակի հեռավորության վրա, հեռակա»:
Գավաթը նվաճելուց հետո մեզ մոտ մեծ վստահություն առաջացավ մեր ուժերի նկատմամբ: Ավելացված ժամանակում տարած հաղթանակը մեզ վստահություն ներշնչեց, որ մենք ունենք բավարար ուժեր եւ բավարար փորձ` այդ ուժերը ճիշտ կերպով բաշխելու համար: Գիտակցում էինք, որ մինչեւ առաջնության ավարտը քիչ ժամանակ է մնացել, բախտը մեր կողմն է եւ անհրաժեշտ է այդ հանգամանքը առավելագույնս օգտագործել:
Երեկ գնացել էի թիմի ուսումնամարզական նոր բազա: Խոստովանեմ, ավելի լավ կարծիք ունեի ֆուտբոլիստների «տան» մասին: Հիշում եմ, գարնանը Սիմոնյանը լարվածությամբ էր խոսում բազայի մասին: Շատ հեռու է, հարմարությունները քիչ են, դաշտը վատն է, բայց ամենագլխավորը, ինչը նրան ճնշում էր, ծառերի ու ջրի բացակայությունն էր: Ոչ թե խմելու, այլ լողալու՝ գետի կամ լճակի: Այդ ժամանակ մտածեցի, որ նա չափազանց խիստ ու պահանջկոտ է. Երեւանի մերձակայքում որտե՞ղ կարելի է այդպիսի վայր գտնել: Մինչդեռ կարելի է ծառեր տնկել, լողավազան կառուցել: Հաճելի է գալ այստեղ հանգստանալու, բայց ֆուտբոլիստներն այստեղ ապրում են, եւ նրանց բացի գեղեցկությունից, անհրաժեշտ են նաեւ հարմարություններ: Մինչդեռ, չկա ամենակարեւորը՝ բարեկարգ մարզադաշտ: Եվ ֆուտբոլիստները նույնիսկ թեթեւ մարզումների համար ստիպված են մեկնել Երեւան՝ կամ Հանրապետական մարզադաշտ, կամ «Հրազդան»:
Լավ է, որ այդ օրը ոչ ոք ոչ մի տեղ չէր գնացել: Մտադիր էի խոսել Նիկիտա Պավլովիչի եւ առնվազն 5-6 խաղացողների հետ: Մեր զրույցից հետո մարզիչն ասաց. «Տղաներն այսօր համեմատաբար ազատ են, «որսա» նրանց եւ «դուրս քաշիր» ինչ պետք է»: Բայց «որսալ» ու խոսել հաջողվեց միայն Զանազանյանի հետ, եւ դրանում մեղավոր էր հենց ինքը: Ավագն այնքան հետաքրքիր զրուցակից էր, որ մենք նրա հետ նստեցինք մինչեւ մթնշաղ: Հովհանը նոր էր վերադարձել ԳԴՀ-ից եւ, բնականաբար, առաջինը խոսեցինք հավաքականի մասին: «Վատ խաղացին,- ասաց նա,- առաջին խաղակեսի ընթացքում մերոնք ընդհանրապես աչքի չընկան»: Պատասխանելով հարցին, թե ինքը ինչո՞ւ չէր խաղում, Զանազանյանը ցույց տվեց ոտքը: Ահավոր տեսարան էր. ոտնաթաթի երկու կողմերում գոյացել էին բռունցքի չափով ուռուցքներ: Ինչպե՞ս էր նա խաղացել Գավաթի եզրափակչում: Հանդիպման օրը, երբ բժիշկը Հովհանին արգելել էր դաշտ դուրս գալ, ավագը վճռականորեն հայտարարել էր. ինքը պետք է խաղա ցանկացած պարագայում: Բոլորն ականատես եղան, թե ինչպես էր պայքարում ավագը: Ինձ խոստովանեց. գնդակին յուրաքանչյուր հարվածից հետո աչքերն արցունքով էին լցվում:
Հիշում է Նորայր Մեսրոպյանը
Ողջ կարիերայիս ընթացքում՝ 15 տարի խաղալով ձախ պաշտպանի դիրքում, երբեւէ չեմ հեռացվել դաշտից եւ ընդամենը մի անգամ եմ դեղին քարտ ստացել: Կոպիտ երբեք չեմ խաղացել: Փոխանակ ես հարձակվողներին խփեի, նրանք էին ինձ վնասում: Մի անգամ «Զենիթի» հետ հանդիպման ժամանակ առաջին խաղակեսում ոտքի բաց կոտրվածք ստացա, բայց մինչեւ վերջ խաղացի, հետո 3 ամիս գիպսի մեջ էի պառկած: Պատահել է, որ ծնոտս են ջարդել դաշտում, գլուխս…
Բոլոր գծերի խաղացողներն իրար կեսխոսքից հասկանում էին: Հանդես գալով ձախ եզրում, ես ավելի շատ խաղում էի Անդրեասյանի եւ Կոլյա Ղազարյան հետ: Երբ օրինակ, ես գնում էի առաջ, որպեսզի մասնակցեի գրոհին, Արկադին իմ տեղն էր զբաղեցնում, որպեսզի պաշտպանությունում ազատ տարածքներ չառաջանան: Մարզիչի կարգադրություններն, իհարկե, չափազանց կարեւոր են, բայց ցանկացած խաղային դրվագում դու ես որոշումներ կայացնում: Բացի այդ, խաղացողները պետք է դաշտում խոսեն միմյանց հետ, հատկապես` դարպասապահը եւ պաշտպանները: Ալյոշան միշտ մեզ հուշումներ էր անում:
- Հովհա՛ն,- հարցրեցի ես,- տղաները շա՞տ էին հուզված խաղից առաջ: Կարողացե՞լ էին ինչպես հարկն է քնել:
- Այո,- աշխուժացավ նա,- եւ գիտե՞ք ինչը մեզ փրկեց: Խաղալիքները: Մոսկվայում «Արարատին» էին տրամադրել հավաքականի Նովոգորսկի մարզական բազան: Իսկ այնտեղ առկա էին մեծ քանակությամբ հիանալի, հնարամիտ խաղալիքներ: Տղաներին ոչ մի կերպ հնարավոր չէր կտրել դրանցից: Ոչ ոք չէր ցանկանում գնալ ճաշելու, ընթրելու, ոչ ոք չէր մտածում հանգստանալ, կենտրոնանալ պատասխանատու հանդիպումից առաջ: Մոռանալով աշխարհում ամեն ինչի մասին՝ ֆուտբոլիստները խաղալիքներով պատերազմի էին դուրս եկել: Մանկական զվարճա՞նք: Այո, բայց իմաստը հենց դա էր. մարզիկներին կտրել կպչուն մտքերից դժվարին մրցապայքարից առաջ, թուլացնել լարվածությունը, անհանգստությունը: Կարճ ասած՝ բուժում խաղերով: Նոր եւ բավականին արդյունավետ ուղղություն բժշկության ասպարեզում, որն այդպես էլ կոչվում է՝ «խաղային թերապիա»:
Արկադի Անդրեասյանը եւ Հովհաննես Զանազանյանը:
...  Հոկտեմբերի 20-ի առավոտյան՝ Մինսկի դինամոյականների հետ հանդիպման օրը, Նիկիտա Պավլովիչն ինձ դիմավորեց հետեւյալ բառերով. «Այսօր բոլոր հարվածները ես իմ վրա եմ վերցնում»:
Այո, բայց Սիմոնյանից երեկ էի հարցազրույց վերցրել, իսկ Մարկարովի հետ մենք պայմանավորվել էինք խոսել այսօր: Բացի այդ, ես քիչ առաջ հանդիպել էի Էդիկին, եւ նա համաձայնել էր զրուցել, բայց... անհրաժեշտ էր մարզչի թույլտվությունը:
- Միայն Մարկարո՞վն է պետք,- կրկին հարցրեց Սիմոնյանը: - Միայն կարճ, լա՞վ, կես ժամը հերի՞ք է:
Կես ժամն, իհարկե, հերիք չէր այդչափ հետաքրքիր եւ խելացի զրուցակցի համար: Ես նախապատրաստել էի, այսպես կոչված, ավանդական, պարտադիր հարցերի մի ամբողջ ցուցակ, բայց երբ հասանք կեսին, երեսուն րոպեն արդեն անցել էր: Ես այդ ժամանակ չէի մտածում, որ մի քանի ժամ անց իսկապես խղճի խայթ կզգամ, որ ինձ մեղավոր կզգամ, բայց այդ մասին՝ քիչ հետո: Այժմ, քանի դեռ ուշ չէ, կփորձեմ վերծանել նոթատետրում կատարված խզբզոցները՝ Մարկարովի որոշ պատասխանները գրանցելով օրագրիս մեջ:
- Էդի՛կ, գո՞հ եք արդյոք «Արարատ» տեղափոխվելու Ձեր որոշումից:
- Այո, իհարկե, իմ բախտը բերել է: Թիմն ինձ լավ է ընդունել: Մենք ստացել ենք արծաթե մեդալներ, իսկ այժմ նվաճել ենք Գավաթը:
- Ինչպիսի՞ դրական որակներ է սերմանում ֆուտբոլը մարդու մեջ:
- Խիզախություն, արիություն, կամքի ուժ:
- Իսկ բացասակա՞ն:
-  Ամբարտավանություն: Ամեն ինչի պատճառը հանրաճանաչ լինելն է: Եթե ֆուտբոլիստը վատ է դաստիարակված, համարեք՝ կորած է: Ես դեռ չեմ հանդիպել մի մարզիկի, որին ամբարտավանությունը չի կործանել:
-  Ձեզ երբեւէ հեռացրե՞լ են դաշտից:
- Ի՞նչ եք ասում: Ես ոչ մի անգամ նույնիսկ նախազգուշացում չեմ ստացել:
- Իսկ հաճա՞խ են ձեզ հարվածում դաշտում:
- Որքան կամենաք:
- Եվ Դուք ոչ մի անգամ չե՞ք պատասխանել:
- Ոչ մի անգամ: Թեեւ, մի անգամ չհամբերեցի, բայց դա հարկադրված քայլ էր՝ ինքնապաշտպանություն:
- Դա վաղո՞ւց է եղել:
- Մոտ 10 տարի առաջ, բայց խիղճս մինչ օրս տանջում է ինձ: Պաշտպաններից մեկն ինձ կրնկակոխ հետապնդում էր, հրում, խփում ոտքերիս: Ընդմիջմանը մոտեցա նրան եւ խնդրեցի. «Բավական է, որքան խփեցիր ինձ, արի՛ մի փոքր խաղանք»: Իսկ նա պատասխանեց. «Խաղա՛, դեռ էլի կստանաս»: Չեմ թաքցնի, վախեցա: Մտածեցի, որ լուրջ վնաս կպատճառի: Եվ երբ հերթական անգամ հարձակվեց ինձ վրա, դիտմամբ այնպես շրջվեցի, որ հենց ինքը վնասվածք ստացավ:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում երկրպագուներին: Ձեր վրա ազդո՞ւմ է տրիբունաների աղմուկը:
- Երկրպագուներին ես մեծապես պարտական եմ: Նրանք ինձ բազմիցս աջակցել են դժվարին պահերին: Բայց խաղի ընթացքում ես «անջատվում» եմ եւ ոչինչ չեմ լսում: Տրիբունաների արձագանքը զգում եմ, բայց դա անձամբ իմ վրա չի ազդում:
- Ի՞նչ կդառնայիք, եթե նորից սկսեիք կյանքը:
- Առանց ֆուտբոլի ես ինձ չեմ պատկերացնում:
- Նշանակում է, կցանկանայի՞ք մարզիչ աշխատել:
- Իհարկե, երազում եմ այդ մասին:
- Ագրեսիվ հակառակորդը Ձեզ դրդում է առավել ագրեսիվությա՞ն, թե ճնշում, ընկճում է:
- «Ճնշել»՝ սխալ է ասված, չէ՞ որ մենք պատանիներ չենք, այլ՝ փորձառու ֆուտբոլիստներ: Իսկ եթե ի նկատի ունեք խաղի տեմպը, ապա՝ ելնելով իրավիճակից: Սովորաբար, եթե ագրեսիվ է բարձր դասի թիմը, ապա փորձում ենք գցել տեմպը, հավասարեցնել խաղը: Եթե գիտենք, որ հակառակորդը ավելի ցածր դասի է, ապա արագացնում ենք տեմպը: Այդպես է եղել Ալմա-Աթայում, Ռոստովում…
- Ի՞նչ կասեք այսօրվա հանդիպման մասին, ինչպե՞ս այն կանցնի:
- Պետք է հաղթենք: Մինսկի դինամոյականները կփորձեն մեր նկատմամբ անհատական «խնամակալություն» հաստատել, բայց որքանով դա նրանց կհաջողվի, հայտնի չէ:
... Սովորական ժամին սովորական երթուղով մեկնեցի «Հրազդան»: Մարզադաշտն արդեն լեփ-լեցուն էր, բայց խաղը չէր սկսվում: Պարզվեց, ամենավերջին պահին հանդիպումը ժամը 18:00-ից տեղափոխել էին 19:00-ին:
Ի սկզբանե ոչ մի բան աղետ չէր կանխատեսում: «Արարատը» միանգամից գտավ իր խաղը, երկրպագուներին ուրախացրեց գեղեցիկ համախմբված ֆուտբոլով: Մերոնց մոտ ամեն ինչ ստացվում էր արդյունավետ, տեսարժան: Բայց ահա անցավ 20 րոպե, եւ իմ հարեւանն անհանգստացավ. «Նրանք ի՞նչ է, որոշել են ցուցադրական ֆուտբո՞լ խաղալ: Իսկ ո՞վ պետք է գոլ խփի»: Մեկ րոպե անց գոլի հեղինակ դարձան հյուրերը: Ա՜յ քեզ կատակ: Թվում էր՝ հոգ չէ, հիմա կհետեւի պատասխան գնդակը: Չափազանց նկատելի էր մերոնց առավելությունը: Բայց խնդիրն էլ հենց դա էր, որ խաղացողները սկսեցին նյարդայնանալ, իրար խառնվել, շտապել: Զանազանյանի փոխանցումները դարձան զարմանալիորեն ոչ դիպուկ, Իշտոյանը վրիպեց բազմաթիվ անգամներ, իսկ Մարկարովի ոտքերից գնդակը պարզապես փախչում էր: Մի խոսքով, սկանդալ: Եվ այդ ժամանակ ես հասկացա. իզուր չէ, որ Սիմոնյանն այդպես դժկամորեն համաձայնեց ինձ մոտ թողնել Մարկարովին: Ըստ երեւույթին, նույնիսկ բազմափորձ վետերանին կարող է հոգեբանական հավասարակշռությունից հանել սովորական օրակարգի խախտումը: Եվ երբ ընդմիջումից հետո Էդիկը դաշտ դուրս չեկավ, վերջնականապես համոզվեցի, որ անմասն չեմ նրա վատ խաղին եւ թիմի անհաջողությանը: Թեեւ, խաղի ավարտն ինձ սփոփեց:

20 октября Тур XXVIII. Минск - реванш у аутсайдера.
«Арарат»: А.Абрамян, Геворкян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Н.Петросян,  Иштоян, Маркаров (Погосов, 46), Заназанян (Бондаренко, 46), Н.Казарян.
Голы: 0:1 Прокопенко (24), 1:1 Н.Казарян (73), Иштоян (80).
УГРЫЗЕНИЯ  СОВЕСТИ
Пятый день только и разговоров об «Арарате». С папкой, полной бумаг, захожу в одно учреждение, второе, третье, но собеседники мои очень ловко переводят разговор на футбольную тему. Чувствую, что и мне придется отложить текущие дела и заняться футболом. Благо, не испытываю угрызений совести... Месяц назад в Ереван приехал редактор спортивного отдела «Комсомолки» Валентин Ляшенко, и мы договорились, что после окончания чемпионата надо будет написать социально-психологический портрет «Арарата». «А если ничего не выиграем?» - спросил я. «Неважно,- ответил он,-пусть даже последнее место займет команда, но материал такой нужен. Мы обязаны ратовать за принципы, которыми силен советский спорт, за дух товарищества и ответственности».
Так вот, решил я, незачем дожидаться окончания чемпионата. Самое время набрать материал, хотя бы впечатления, детали. Еду в аэропорт встречать победителей. Какое там! Дальше полпути машина не проехала. Пробка. Никто не объявлял время прилета самолета и номер рейса, более того, самолет приземлился значительно раньше, чем предполагалось, но толпы болельщиков словно предвидели и это. Короче, я прозевал все на свете и испытывал угрызения совести - надо было выехать пораньше. Все же кое-какие детали я взял на карандаш. На Эчмиадзинское шоссе были вынесены столики с вином и дарами Араратской долины - виноградом и персиками.
Те, кто были у самолета, рассказали, что первым на трапе с хрустальным трофеем в руках появился Заназанян. Меня это крайне удивило: капитан ереванцев был призван в сборную - через день должен был играть в Лейпциге с национальной командой ГДР. Но Симонян, оказывается, упросил Е. Горянского разрешить Заназаняну прилететь с товарищами домой: такое, ведь, в жизни спортсмена может быть лишь один раз. И Ован, в полную меру насладившись триумфом своей дружины, через несколько часов вылетел в Москву, а оттуда- за рубеж.
... Огромный овальный стол, за которым заседает президиум Академии наук Армении. Наверное, это очень почетно-посидеть  за  таким столом, с такими  соседями: В. Амбарцумян, С. Мергелян, А. Гарибян... Протиснуться в небольшой зал было не так-то просто. Рядовые сотрудники Академии толпились у дверей, активно   работая локтями. Отвоевав себе пятачок скользкого паркета, они с интересом разглядывали хрустальный Кубок, стоящий на видном месте, а потом громким шепотом спрашивали:  «Который Иштоян?». Приоткрыл двери почетного вида ученый муж и рассеянно осведомился о происходящем. Узнав, что это пришли в гости футболисты, он скептически улыбнулся, заявив, что это «очень несерьезно»,   а потом спросил у меня: «Который Иштоян?».
Встреча с Виктором Амбарцумяном и академиками после нашей победы в Кубке страны была для очень важна для нас. Виктор Амбарцумян пользовался небывалой славой, и встреча с ним была большой ответственностью.
Вспоминаю, как первый секретарь ЦК Компартии Армении Антон Кочинян при встрече с нами однажды сказал: «Не думайте, что вы обычная футбольная команда. Когда побеждаете, то рабочие перевыполняют план, потому что благодаря «Арарату» у них хорошее настроение».
В борьбе за чемпионство нашим главным и, по сути, единственным соперником было киевское «Динамо», которое, затаив дыхание, следило за нашими выступлениями. Потеря очков в последних турах была равносильна смерти, поэтому в матче с Минском я попытался сделать все для победы.
Я не суеверный человек, но верю в ясновидцев, и расскажу почему. В 1976 году я забил гол в ворота минского «Динамо», который стал незабываемым для меня потому, что был забит за 3 минуты до конца матча при счете 1:1. Я вышел один на один с вратарем, и, несмотря на то, что защитник настигал меня и тянул за футболку, мне удалось уже при падении отправить мяч в сетку.
До этой игры мне позвонила одна женщина и сказала, что мы победим со счетом 2:1, и я забью победный мяч. Во время ответной игры с Минском той же осенью она снова позвонила мне и сказала, что в этот раз мы победим со счетом 1:0, и я вновь стану автором победного мяча. Мне бы очень хотелось встретиться с ней, но она пожелала остаться неизвестной. Со мной часто происходило подобное, наверное, это от того, что я верил в ясновидящих людей.
Но самая большая неожиданность для меня- это президент Виктор Амбарцумян. Слушал я его приветственную речь и снова меня совесть зазрила. Дело в том, что накануне корреспондент «Арменпресса» Роберт Меликсетян, готовивший вместе с фотожурналистом Гербертом Багдасаряном альбом об «Арарате», спрашивал у меня совета: «Как ты думаешь, не взять ли интервью у Виктора Амазасповича?» В ответ я рассказал об одном случае из своей практики, из которого следовало, что президент наш - человек очень строгих правил, и его может рассердить столь несерьезное предложение. И коллега мой не пошел на встречу академиков с футболистами. Жаль. Слушать Амбарцумяна - одно удовольствие. Он начал с того, что в наш век ни один ученый, будь он даже семи пядей во лбу, не добьется успеха в науке, если будет действовать в одиночку. Только коллективное научное творчество способно давать сегодня выдающиеся результаты. И параллель: «научное творчество-футбольное творчество» прозвучала в его устах естественно, убедительно, весомо.
Потом президент рассуждал о скромности. Знал ли он, что это тоже немаловажная проблема в среде футболистов? Нацеливая  араратовцев на новые дерзания, он призывал  их быть скромными в быту и «очень скромными», когда будет стоять задача победить сверхсильного соперника. И привел пример из своей юности, когда мечтал быть хотя бы сторожем в Пулковской обсерватории...
С ответным словом выступил Андриасян. Мне понравилось, как он говорил и как держался. Просто, непринужденно, скромно, но с достоинством. Будто всю жизнь тем только и был занят, что выступал перед академиками. Я вспомнил недавний разговор с Цагикяном. Человек он опытный, наблюдательный, а то обстоятельство, что в футбольную среду окунулся сравнительно недавно, позволяло ему видеть лучше, чувствовать острее. Поэтому я сразу поверил Цагикяну, когда он сказал, что футбол развивает в футболисте одну приятную черту характера - равное отношение ко всем. Им не свойственно подхалимство, лицемерие, заискивание. И порой, если футболист недостаточно воспитан, он может случайно перепить ту грань, за которой начинается высокомерие, заносчивость и пренебрежительное отношение к авторитетам.
Не скрою, у меня было предубеждение против Андриасяна. Один высокопоставленный спортивный руководитель жаловался, что Аркадий... мягко говоря, разговаривал с ним недостаточно вежливо. Потом я выяснил, что Андриасян, во-первых, не имел представления о чинах и должностях этого деятеля, во-вторых, если б даже знал, то все равно сказал бы ему то, что думал. А конфликт, по-моему, возник потому, что начальник этот привык к подхалимству и угодничеству.
Но откуда все-таки в футболисте это качество! Я долго думал об этом, а осенило меня в тот именно момент, когда выступал Андриасян: «Да, ведь, для него, как и для всех остальных футболистов, собравшиеся здесь люди прежде всего - болельщики, небольшая частичка трибун, с которыми они привыкли общаться весьма своеобразно - на определенном расстоянии, заочно».
После победы в Кубке у нас появилась большая уверенность в своих силах. Победа в дополнительные 30 минут придала нам уверенность в том, что у нас есть достаточно сил и опыта для того, чтобы эти силы распределить. Было осознание того, что до конца чемпионата осталось немного, и удача также на нашей стороне. А когда чувствуешь, что тебе фартит, то этим надо пользоваться по максимуму.
Вчера я был на новой учебно-тренировочной базе команды. Признаться, я был лучшего мнения о городке футболистов. Помню, весной Симонян с раздражением говорил о базе. Очень далеко, мало удобств, плохое поле, но главное, что его угнетало - отсутствие леса и воды. Не питьевой, а для купания - речки, пруда или озера. Я тогда подумал, что слишком уж он строг и требователен: где поблизости от Еревана можно найти такой уголок? Но ведь можно было насадить деревья, построить бассейн. Хорошо приезжать сюда на отдых, а футболисты здесь живут, и им помимо красоты нужны удобства. Между тем, нет самого главного - приличного тренировочного поля. И футболисты вынуждены даже для легкой тренировки выезжать в Ереван - то на Республиканский стадион, то на «Раздан».
Хорошо, что в этот день никто и никуда не уезжал. Я намеревался поговорить с Никитой Павловичем и минимум с пятью-шестью игроками. Тренер, после того, как закончилась наша беседа, сказал: «Ребята сегодня относительно свободны, лови их и выпытывай что надо». Но «поймать» и поговорить удалось только с одним Заназаняном, и виноват в этом он сам. Капитан оказался настолько интересным рассказчиком, что мы засиделись с ним до самых сумерек. Ован только что прилетел из ГДР и, естественно, первое слово - о сборной. «Плохо сыграли, - сказал он, - в первом тайме наших вообще не было видать». На вопрос, почему не играл он, Заназанян показал ногу. Это было жуткое зрелище: с двух сторон ступню обступали опухоли величиной с кулак. Как же он играл в финале Кубка? В день матча, когда врач запретил Овану выходить на поле, капитан решительно возразил: он будет играть при любых обстоятельствах. Все видели, как сражался капитан. Мне же он признался: после каждого удара по мячу, на глазах выступали слезы.
Вспоминает Норайр Месропян
В течение всей своей пятнадцатилетней карьеры, играя на позиции левого защитника, я ни разу не удалялся с поля и лишь однажды был удостоен желтой карточки. Никогда грубо не играл. Не я бил нападающих, а они меня. Однажды в игре с «Зенитом» в первом тайме мне сломали ногу - открытый перелом, но я доиграл тот матч до конца, а потом три месяца провалялся в гипсе. Бывало, что во время матчей мне ломали челюсть, голову…
Игроки всех линий понимали друг друга с полуслова. Играя на левом фланге, я чаще взаимодействовал с Андреасяном и Колей Казаряном. Когда, например, я шел в атаку, Аркадий отходил на мое место, чтобы не допустить «дыр» в защите. Указания тренера, безусловно, очень важны, но на поле в каждый момент именно ты принимаешь решения. Кроме того, игроки на поле должны разговаривать друг с другом, особенно это касается вратаря и защитников. Алеша всегда кричал нам и делал подсказки по ходу игры.
- Ован, - спрашиваю я, - очень волновались ребята перед игрой? Сумели как следует выспаться?
- Да,- оживился он, - и знаете, что нас спасло? Игрушки. В Москве в распоряжение   «Арарата» любезно предоставили базу сборной команды в Новогорске. А там -навалом прекрасных, хитроумных игрушек. Оторвать от них ребят не было никакой возможности. Никто не хотел идти на обед, ужин, никто не думал отдыхать, сосредотачиваться перед ответственным матчем. Позабыв обо всем на свете, футболисты  рвались в игрушечный бой. Детская забава? Да, но в том и суть ее, чтобы отвлечь спортсменов от навязчивых мыслей перед трудным поединком, снять напряжение, беспокойство.  Короче - лечение игрой. Новое и весьма эффективное направление в медицине, которое так и названо - «игровая терапия».
Аркадий Андреасян и Ованес Заназанян.
…Утром 20 октября в день матча с динамовцами Минска Никита Павлович встретил меня словами: «Сегодня все удары я принимаю на себя».
Да, но у Симоняна я брал интервью вчера, а с Маркаровым мы договорились потолковать сегодня. К тому же я только что встретил Эдика, и он любезно согласился на беседу, но... нужно разрешение тренера.
- Один только Маркаров нужен?- переспросил Симонян. - Только не долго, ладно, полчаса хватит?
Полчаса, конечно, не хватило на такого интересного и умного собеседника. Я заготовил целый список, так сказать, традиционных, обязательных вопросов к нему, но когда мы дошли до половины, то уже потратили около часа. Я тогда не думал, что несколько часов спустя буду уже по-настоящему испытывать угрызения совести, чувствовать себя виноватым, но об этом - чуть позже. Сейчас, пока не поздно, попытаюсь расшифровать каракули в блокноте, переписать в дневник некоторые ответы Маркарова.
-  Эдик, довольны ли вы своим решением перейти в «Арарат»?
-  Да, конечно, мне очень повезло. Команда встретила меня хорошо. Мы получили серебряные медали, теперь вот Кубок завоевали.
- Какие положительные качества вырабатывает футбол в человеке?
-  Смелость, мужество, силу воли.
-  А отрицательные?
-  Зазнайство. Популярность всему причиной. Если футболист плохо воспитан-пишите пропало. Я еще не встречал спортсмена, которого бы не погубило зазнайство.
-  Вас удаляли когда-нибудь с поля?
-  Что вы? Я даже предупреждения ни разу не получал.
-  А били вас часто?
-  Сколько угодно.
-  И вы ни разу не ответили обидчику?
-  Ни разу. Впрочем, один раз не вытерпел, но скорее была вынужденная мера, самооборона, что ли.
-  Давно это было?
-  Да, лет десять назад, но совесть до сих пор мучает. Один из защитников    преследовал меня по пятам, толкал, бил по ногам, ставил подножки. В перерыве я подошел к нему и прошу: «Ну побил меня и хватит, давай немножко поиграем! А он в ответ: «Играй, еще получишь». Не скрою, испугался. Думал, что выведет он меня надолго из строя.  И когда в очередной раз он налетел на меня, я нарочно увернулся таким образом, чтобы травму получил он.
-  Как вы относитесь к болельщикам. Действует ли на вас гул трибун?
-  Болельщикам я многим обязан. Они не раз поддерживали меня в трудную минуту. Но во время игры я отключаюсь и не слышу ничего. Реакцию трибун чувствую, но на меня лично она не влияет.
-   Кем бы вы стали, если бы заново начали жизнь?
-  Без футбола я себя не мыслю.
-  Стало быть, захотели бы работать тренером?
-  Конечно, мечтаю об этом.
-  Агрессивный противник подхлестывает вас к еще большей агрессивности или подавляет, угнетает?
-  «Подавлять» - не то слово, не мальчики, ведь мы, а опытные футболисты. А если вы имеете в виду темп игры, то смотря по ситуации. Обычно, если агрессивна высококлассная команда,  то стараемся сбить темп, выравнять игру. Если знаем, что противник классом пониже, то даем встречный бой, взвинчиваем темп. Так было в Алма-Ате, в Ростове...
-  Что вы скажете о сегодняшнем матче, как он сложится?
-  Должны выиграть. Динамовцы Минска попытаются учредить за нами персональную опеку, но насколько им это удастся - неизвестно.
...В обычное время по обычному маршруту я поехал на «Раздан». Стадион был уже полон, но игра не начиналась. Оказывается, в самый последний момент матч перенесли с 18 часов на 19.
Поначалу ничто не предвещало грозы. «Арарат» сразу же нашел свою игру - радовал поклонников красивым комбинационным футболом. Все у них получалось эффектно, зрелищно. Но вот прошло двадцать минут, и сосед мой забеспокоился: «Они что, решили показательный футбол демонстрировать? А кто же будет голы забивать?» Через минуту гол забили гости. Вот так штука. Казалось, не беда, сейчас последует ответный мяч. Очень: уж заметно преимущество в классе. Но в том-то и дело, что игроки занервничали, засуетились, заторопились. Пасы Заназаняна стали удивительно неточными, Иштоян мазал раз  за разом, а у Маркарова мяч  ускользал из-под ног. В общем, скандал.  И тут я вспомнил, что не зря Симонян так неохотно согласился допустить меня к Маркарову. Видимо, даже многоопытного ветерана может вывести из психологического равновесия нарушение обычного распорядка дня. И когда после перерыва Эдик не вышел на поле, я окончательно убедился в своей причастности к его плохой игре и к неудаче команды. Правда, финал встречи утешил меня, вывел из муторного состояния. А в раздевалке команда даже радовалась - нет худа без добра, заработали балл «за волю к победе».