Արարատ 73` վերելքի ուղին. խաղ 23-րդ
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Կովալենկո, Մեսրոպյան, Անդրեասյան, Բոնդարենկո, Իշտոյան (Ա.հարությունյան, 82), Մարկարով, Զանազանյան, Ն.Պետրոսյան:
Գոլեր՝ Նազար Պետրոսյան (77):
8 սեպտեմբերի: Տուր ХХIII: «Արարատը» Վորոշիլովգրադում
ԱՇՆԱՆԱՅԻՆ ՀԱՎԱՍԱՐԱԿՇՌՈՒԹՅՈՒՆ
Շատերը հակված են այն մտքին, որ «Արարատի» այսօրվա խաղը «Զարյայի» հետ կարող է լավը ստացվել: Փաստարկները հետեւյալն էին. արդեն երեք անգամ նրանք խաղացել են չեմպիոնների հետ եւ բոլոր երեք դեպքերում ցուցադրել են լիակատար գերակայություն նրանց նկատմամբ:
Ես նույնպես լավատես էի, բայց ոչ մի կերպ չէի կարող պատկերացնել, որ հանդիպման հերոսը կդառնա Նազար Պետրոսյանը: Ու թեեւ նրա խփած վճռորոշ գոլը մեկնաբաններն ինչ-որ չափով պատահական են համարում, ինձ համար այն ինչպես թիմի, այնպես էլ երիտասարդ հարձակվողի լավ խաղի օրինաչափ արդյունքն է, ով բարելավում է իր խաղը հանդիպումից հանդիպում:
Կարեւորագո՛ւյն հաղթանակ: Ո՞վ տարավ այն: Մարզի՞չը, թե՞ ֆուտբոլիստները: Ես հատուկ եմ այսպիսի կոպիտ հարցադրում կատարում, որպեսզի ինքս էլ գլուխ հանեմ այն քննարկումներից, որոնք մշտապես ծավալվում են երկրպագուների շրջանում: Սիմոնյանի հասցեին կշտամբանքներ ոչ մի անգամ չեմ լսել: Ոչ մեկի լեզուն չի պտտվում նրան մեղադրել վերջին անհաջողությունների մեջ, թեեւ, ինչպես հայտնի է, վշտալի պարտություններից հետո երկրպագուները մեղադրում են մարզիչներին եւ նույնիսկ իրենց կուռքերին:
Միաժամանակ, այնպիսի կարծիք է շրջանառվում, որ Սիմոնյանն արդեն պատրաստի թիմ է եկել, եւ հարկ չկա նրան վերագրել «Արարատի» հաջողությունները: Նրան ամեն ինչ վերագրել չեմ պատրաստվում նաեւ ես, բայց այդ նվաճումներում նրա մեծ կամ փոքր մասնաբաժինը մատնանշելն ինձ շատ հետաքրքիր է:
Ես այսօր կարծես գտել եմ պատասխանի բանաձեւը. հարկավոր է հավասարապես կիսել`«հիսուն-հիսուն»: Հստակ չգիտեմ, թե ինչպիսին է մարզիչների դերը միջին դիրքեր զբաղեցնող կամ հետնապահ թիմերում, բայց առաջատար թիմերում, որոնք տարեցտարի ավելի բարձր արդյունքների են հասնում, մարզիչների ավանդն, ըստ իս, ավելի զգալի է: Ինչո՞ւ: Հիմա փորձեմ բացատրել:
Շատ նշանավոր վարպետներ, այդ թվում նաեւ հանրահայտ Ջորջ Բեսթը, ասում են. «Մեծ ֆուտբոլիստը` դա հիսուն տոկոս հմտություն է եւ հիսուն տոկոս իմպրովիզացիա»: Իմպրովիզացիա ոչ Սիմոնյանը, ոչ ցանկացած այլ մարզիչ ֆուտբոլիստներին չեն սովորեցնում: Դա պարզ է: Իսկ ի՞նչ է մտնում «հմտություն» հասկացության մեջ: Տակտիկական եւ ռազմավարական խնդիրների լուծո՞ւմը, խաղի նախապես մշակված ծրագրերի իրականացո՞ւմը, թե՞ այսպես կոչված «կարգավորումները»: Այսինքն, այն ամենն, ինչը մտնում է մարզիչների իրավասությունների եւ պարտականությունների մեջ: Ես ներկա չեմ եղել Սիմոնյանի «կարգավորումներին», բայց դրանց մասին լսել եմ ուրիշներից: Ասում են, ակադեմիկոս Ենիկոլոպովը,  «Դնեպրի» հետ մայիսին կայանալիք խաղից առաջ ներկա գտնվելով «կարգավորումներին», նկատել է. «Ինձ թվում է, որ նույնիսկ եթե ես դաշտ դուրս գամ, կարող եմ կատարել բոլոր առաջադրանքները: Ամեն ինչ այդչափ պարզ է եւ հասարակ»: Հասարակ: Այդ հասարակության, մատչելիության մասին շատերն են խոսում: Սիմոնյանի որոշ մոլի երկրպագուներ նույնիսկ նեղանում են նրանից, երբ հեռուստատեսային հարցազրույցներում նա մի տեսակ «աշխարհիկ» է ներկայացնում իր մարզչական աշխատանքը: Մինչդեռ շատ հաճախ դաշտում պայքարը վերածվում է մարզիչների հոգեբանական պայքարի: Ինքս իմ մեջ նրանց անվանում եմ ֆուտբոլի ինժեներներ, իսկ երբ փորձում եմ ավելի նեղ որակավորել նրանց մասնագիտությունը, անվանում եմ կանխատեսման մասնագետներ:
Վերջին փուլում հանդիպումները ամենապատասխանատուներն էին մեզ համար: Նիկիտա Սիմոնյանը մեզ պատրաստել էր ամբողջ տարվա համար: Նա մեզ սովորեցրել էր դիմանալ ամեն տեսակի ծանրաբեռնվածության, դրա շնորհիվ մենք կարողացանք դիմակայել բոլոր փորձություններին: «Զարյան» ուժեղ թիմ էր ե՛ւ ֆիզիկապես, ե՛ւ տակտիկապես:  Չնայած այս ամենին, մենք կարողացանք նրանց  հաղթել:
Ճիշտ է, դրանից երկու խաղ առաջ շարունակ պարտվում էինք, բայց ֆիզիկական առումով չէինք թուլացել: Մեր խնդիրը հոգեբանական էր: Խորհրդային շրջանում թիմերից եւ ոչ մեկը հոգեբան չուներ, դա ընդունված չէր: Կարծում եմ` դրա կարիքը կար, որովհետեւ մեզ մոտ հոգեբանորեն չէր հաջողվում լուրջ նախապատրաստվել խաղերին:
Մի պահ Կիեւի «Դինամոն» կարողացավ առաջին հորիզոնականը գրավել մրցաշարային աղյուսակում, սակայն դա երկար չտեւեց: Այդ շրջանում նրանց մասին այնքան շատ գովեստի խոսքեր հնչեցին, որ նրանք ավելորդ ինքնավստահություն ձեռք բերեցին եւ սեփական դաշտում 2:1 հաշվով պարտություն կրեցին «Սպարտակից»: Շատ էին գրում նրանց մարզիչ Ալեքսանդր Սեւիդովի տակտիկական հմտությունների մասին, թե նա նոր տակտիկա է ներդրել, որը կօգնի նրանց հաղթել առաջնությունում: Բոլորը մոռացել էին «Արարատի» մասին: Հնարավոր է, դա մեզ համար լրացուցիչ խթան հանդիսացավ ապացուցելու, որ մենք պատահական թիմ չենք:
... Դեռ վաղ գարնանը Սիմոնյանին հարցրեցի, թե ինչպես է մտադիր կառուցել «Արարատի» խաղը, ունի՞ արդյոք որեւէ ծրագիր ողջ խաղաշրջանի համար: Նա այնքան պարզ պատասխանեց, որ ես, անկեղծ ասած, մտահոգվեցի. «յուրաքանչյուր հանդիպում անցկացնել այնպես, կարծես դրա արդյունքից կախված է թիմի ճակատագիրը, առաջնության արդյունքը»:
Ես չհարցրեցի, թե դա ինչպես է հնարավոր` մտածելով, որ Նիկիտա Պավլովիչը ձանձրացել է խոսել ֆուտբոլի մասին եւ պարզապես խույս տվեց իմ նման դիլետանտից: Բայց հետո լսեցի, թե ինչպես է նա նույն միտքը կրկնում հեռուստատեսային հարցազրույցի ընթացքում: Եվ Ռոբերտ Ծաղիկյանի հետ առաջին հանդիպման ժամանակ հարցրեցի. «Ինչպե՞ս են ընթանում խաղի կարգավորումները»: «Շատ հետաքրքիր,- պատասխանեց նա: - Առանց ավելորդ խոսքերի Սիմոնյանը պարզ ու հասարակ խոսում է այդ խաղի նշանակության, կարեւորության մասին, ապա բնութագրում հակառակորդի խաղացողներին…»:
- Ինչո՞ւ,- հարցրեց Ռոբերտ Հմայակովիչը երկար դադարից հետո` հավանաբար զգալով, որ ինձ այլ բան է հետաքրքրում:
- Պարզապես ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչպե՛ս կարելի է բոլոր տուրերում ասել միեւնույն բանը,- խուսափողաբար պատասխանեցի ես: - Նույնիսկ փորձառու հոգեբանին եւ ճարտասանին դժվար է ամեն անգամ գտնել նոր բառեր ու գույներ` տղաներին կայանալիք մրցապայքարի կարեւորությունը ներշնչելու համար: Այդպես կարելի է խաղացողներին տրամադրել մեկ հանդիպման, երկու, լավագույն դեպքում` երեք:
- Պատկերացրեք,- ասաց Ծաղիկյանը,- որ Սիմոնյանն ամեն անգամ գտնում է այդ ամենակարեւոր բառերը: Եվ նա չի կրկնվում: Չէ՞ որ դու ճանաչում ես մեր տղաներին: Նրանք ակնթարթորեն կորսային կրկնությունները եւ գաղտագողի կսկսեին կատակներ անել մարզչի հասցեին: Նման բան, չեմ թաքցնի, եղել է նախկին մարզիչների հետ:
- Լավ,- ասացի ես,- իսկ եթե «կարգավորումը» սխալ է դուրս գալի՞ս, եթե մարզիչը չի՞ գուշակում հակառակորդի «թույներն» ու «հակաթույները»:
-  Այդ դեպքում ընդմիջման ժամանակ Սիմոնյանը խաղում փոփոխություններ է կատարում: Բայց, որպես կանոն, տղաներն իրենք են վերադասավորվում եւ գործողությունների ընթացքում այլընտրանք գտնում: Չէ՞ որ նորեկներ չեն, արդեն փորձառու վարպետներ են…
Ծաղիկյանը չասաց ինձ անհրաժեշտ բառը` «իմպրովիզացիա», բայց կարծում եմ, որ հենց այդպիսի պահերին է իր իրավունքը ստանձնում այն 50 տոկոսը, որը հասարակ ֆուտբոլիստին դարձնում է մեծ վարպետ…
Բերեցին «Ֆուտբոլ-հոկեյ»-ի թարմ համարը: «Զարյա»-«Արարատ» հանդիպման մասին շատ հետաքրքիր է գրում Բորիս Բրուսլովը.
«… Կարելի է ասել, որ այդքան նշանակալի հետեւանքներ ունեցած արդյունքին հնարավոր եղավ հասնել ոչ թե 90, այլ 360 րոպեի ընթացքում: «Արարատն», անկասկած, խաղաշրջանի ներկայիս չեմպիոնի գլխավոր հակառակորդն է եւ հենց նա էլ արժանի հաղթանակ տարավ ընդմիջումներով 6 ժամ տեւած մրցապայքարում:
Իմանալով, որ չեմպիոնը հաստատ շեշտը կդնի հարձակման վրա, հյուրերը, շախմատային լեզվով ասած, հակառակորդներին տրամադրեցին «սպիտակ գույնը», իսկ իրենք, ինչպես նախկինում եւս պատահել էր, սպասողական դիրք զբաղեցրին: «Արարատը» երկար ժամանակ գնդակը պահում էր իր կիսադաշտում, չէր շտապում անցնել միջին գիծը, այլ ընտրում էր առավել ճշգրիտ քայլեր, որոնք պարունակում էին նվազագույն ռիսկ գնդակի հնարավոր կորստի առումով: Դա, բնականաբար, երեւանցիներին թույլ չէր տալիս «սուր խաղ» ցուցադրել առաջին գծում, բայց նրանք, թվում էր, ամենեւին չէին մտահոգվում «մաքուր» գոլային պահեր ստեղծելու առումով եւ առաջին իսկ հնարավորության պարագայում հեռահար հարվածներ էին կատարում:
Ճիշտ է, ուկրաինական թիմերի հետ դժվար էինք խաղում, բայց վերջին շրջանում կարծես գտել էինք նրանց հակահարված տալու ձեւը, հասկացել էինք նրանց խաղաոճը: «Զարյային» հաղթելուց հետո վերածնվեց հավատն ու վստահությունը, որ դեռ ամեն ինչ առջեւում է:
Վորոշիլովգրադում մենք լավ հաղթանակ տարանք: Նրանք նույնպես տեխնիկապես զարգացած թիմ էին: Քանի որ վերգտել էինք մեր խաղը, կարողացանք հաղթել նրանց:
Իմ վստահ խաղը գալիս էր իմ խաղընկերներից: Դարպասներիս առաջ կազմակերպված պաշտպանություն կար: Նրանք հազվադեպ էին սխալներ թույլ տալիս. դրանով էր պայմանավորված իմ վստահությունը:
Զենքը, որով «Արարատը» սպառնում էր «Զարյայի» դարպասին, ինչպես նշվեց, առանձնապես սուր չէր: Բայց Մարկարով–Անդրեասյան հետաքրքիր հարձակվողական օղակն այս հանդիպմանը եւս հիշարժան էր: Մարկարովի հետ համատեղ գործողություններ իրականացնելով` Երեւանի կիսապաշտպանության առաջատարը ահռելի ուժով հեռահար հարված կատարեց, գնդակը խփեց դարպասաձողին եւ հայտնվեց գետնին: Այդ զույգը խաղաց ամբողջ հզորությամբ`միմյանց համար պատրաստելով հարձակվողական պլացդարմեր, օգտագործելով նաեւ այնպիսի հնարքներ, ինչպիսիք են գնդակի զիջումը գործընկերոջը հանդիպակաց շարժման ժամանակ, «խաչաձեւումը» եւ հետմղումը: Կուկսովն ու Մալիգինը, ովքեր խաղում էին այդ զույգի դեմ, հազիվ էին հասցնում իրար «փոխանցել» մանեւրելու բարձր ունակությունների տիրապետող արարատցիներին, իսկ ժամանակ առ ժամանակ բացարձակ կորցնում էին նրանց, եւ այդժամ օգնության էին հասնում Ժուրավլյովը, Վ.Կուզնեցովը կամ ուրիշ մեկը, որպեսզի ընդհանուր ջանքերով չեզոքացնեին վտանգը:
Ֆոտոթղթակցիները, որոնք խմբվել էին Աբրահամյանի դարպասի մոտ, ակնհայտորեն հուսախաբ էին եղել: Նրանց նկարած բոլոր կադրերը միայն դարպասապահի եւ պաշտպանների լավ խաղի փաստագրական ապացույցներն էին, որոնք բազմաթիվ անգամներ փրկել էին իրենց թիմին: Իսկ գոլ այդպես էլ չհաջողվեց արձանագրել պատմության համար, քանի որ այն խփվեց միայն հակառակ կողմի դարպասին»:

Восхождение «Арарат-73»: игра 23-я
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, Коваленко, Месропян, Андреасян, Бондаренко, Иштоян (А.Арутюнян, 82), Маркаров, Заназанян, Н.Петросян.
Голы: 0:1 Н.Петросян (77).
8 сентября. Тур ХХIII. «Арарат» в Ворошиловграде.
ОСЕННЕЕ РАВНОВЕСИЕ
Многие склонялись к мысли, что сегодняшняя игра «Арарата» с «Зарей» может получиться хорошей. Аргументы такие: трижды уже играли с чемпионами и все три раза демонстрировали полное превосходство над ними.
Я тоже относился к числу оптимистов, но никак не предполагал, что героем матча окажется Назар Петросян. И хотя решающий гол, который он забил, комментаторы считают в чем-то случайным, но мне он представляется закономерным следствием хорошей игры и команды, и молодого форварда, улучшающего свою игру от матча к матчу.
Важнейшая победа! Кто ее одержал? Тренер или футболисты? Я специально так грубо ставлю вопрос, чтобы попытаться самому разобраться в тех дискуссиях, которые постоянно идут в кругах болельщиков. Упреков в адрес Симоняна я не слышал ни разу. Ни у кого не поворачивался язык винить его в последних неудачах, хотя, как известно, именно после огорчительных поражений болельщики громят на чем свет стоит тренеров и даже своих кумиров.
Но вместе с тем бытует мнение, что Симонян пришел на готовое и нечего приписывать ему успех «Арарата». Приписывать ему все не собираюсь и я, но обозначить более или менее четко eго долю в этих достижениях мне очень интересно.
Так вот, сегодня я, кажется, нашел формулу ответа: делить надо ровно пополам: «фифти-фифти». Я не знаю точно, какова роль тренеров в командах-середнячках и командах-аутсайдерах, но в классных командах, из года в год добивающихся высоких результатов, вклад тренеров мне кажется особенно значительным. Почему? Сейчас попытаюсь объяснить.
Многие выдающиеся мастера, в том числе знаменитый Джордж Бест, говорят: «Великий футболист - это пятьдесят процентов умения и пятьдесят процентов импровизации». Импровизации ни Симонян, ни любой другой тренер не учит футболистов. Это ясно. А что входит в понятие «умение»? Не решение ли тактических и стратегических задач, не осуществление ли заранее разработанных планов игры, или, как говорят, установки? То есть всего того, что входит в компетенцию и обязанности тренеров. Я не присутствовал на установках Симоняна, но слышал о них от других. Академик Ениколопов, говорят, перед майской игрой с «Днепром», присутствовав на установке, заметил: «Мне кажется, что, если даже я выйду на поле, и то сумею выполнить все задания. Настолько все было ясно и просто». Просто! Об этой простоте, доступности говорят многие. Некоторые горячие поклонники Симоняна даже обижаются на него, когда в телевизионных интервью он как-то «приземленно» представляет свою тренерскую работу.   А ведь очень часто борьба на поле становится психологической борьбой тренеров. Я их называю про себя инженерами  футбола, а когда пытаюсь более узко квалифицировать их профессию - специалистами по прогнозированию.
Последние игры чемпионата были для нас самыми ответственными. Никита Симонян подготовил нас на весь сезон. Он приучил нас быть готовыми к нагрузкам любого рода, поэтому мы были готовы противостоять любым сложностям. «Заря» была сильным соперником и в физическом, и в тактическом плане. Несмотря на это, мы смогли их победить.
Да, до этого мы проиграли несколько игр, но в физическом плане мы не ослабли. Мне кажется, наша проблема носила психологический характер. Тогда в командах не было психологов, это не было принято. Думаю, что тогда он нам бы не помешал, потому что нам не удавалось психологически настроиться на матч.
В какой-то момент киевское «Динамо» обошло нас и оказалось на первой строчке турнирной таблицы, но долго это не продлилось. Тогда в их адрес прозвучало столько хвалебных отзывов, что они стали слишком самоуверенными и уступили на своем поле «Спартаку». Многое говорилось о тактических способностях их тренера Александра Севидова, о том, что он играет по новой тактике, которая поможет киевлянам одержать в итоге победу. Все забыли об «Арарате». Возможно, что это стало стимулом для нас доказать всем, что мы не случайно оказались на первом месте.
... Еще ранней весной я спросил Симоняна, как он намеревается «ставить» игру «Арарата», есть ли у него какой-нибудь план на весь сезон. Он ответил так просто, что я, честно говоря, был озадачен: «выходить на каждый матч так, как будто от его результата зависит судьба команды, исход чемпионата».
Я не стал расспрашивать, как это возможно, посчитав, что Никите Павловичу надоело говорить о футболе, и он просто отмахнулся от меня, дилетанта. Однако потом я услышал, как он повторил то же самое в телевизионном интервью. И вот при первой встрече с Робертом Цагикяном я спросил: «Как проходят установки на игру?» «Очень интересно, - сказал он. - Без общих мест и лишних слов, просто и ясно Симонян говорит о значении данной игры, ее важности, а потом дает характеристики игрокам противника...»
-  А что? - спросил после длительной паузы Роберт Амаякович, почувствовав, видимо, что интересует меня нечто другое.
-  Да  так, - отвечаю  я уклончиво, - мне  просто непонятно, как можно от тура к туру говорить одно и тоже. Ведь даже опытному психологу и краснобаю трудно каждый раз находить  все новые слова  и краски, чтобы внушить ребятам исключительную  важность предстоящего поединка. Так можно настроить игроков на один матч, на второй, ну от силы - на третий.
-  Представь себе, - говорит Цагикян, - что Симонян находит каждый раз эти самые нужные слова. И он не повторяется. Ты ведь знаешь наших ребят. Они бы мигом уловили повторы и стали втихомолку вышучивать тренера. Такое, не скрою, бывало с прежними тренерами.
-  Ладно, - говорю я, - ну а если установка оказывается неправильной, если тренер не угадал «ядов» и «противоядий» соперника?
-  Тогда в перерыве Симонян вносит в игру поправки. Но, как правило, ребята сами   перестраиваются, находят по ходу действий опровержения. Не новички ведь уже - опытные мастера...
Цагикян не сказал нужного мне слова «импровизация», но я думаю, что именно в такие моменты вступают в свои права те вторые пятьдесят процентов, которые превращают простого футболиста в большого мастера...
Принесли свежий номер «Футбол-хоккея». Очень интересно пишет о матче «Заря» -«Арарат» Борис Брусилов:
«... Сейчас, по зрелому размышлению, можно сказать, что имевший столь значительные последствия результат был достигнут не за 90, а за все 360 минут. «Арарат», без сомнения, явился главным оппонентом нынешнего чемпиона в сезоне, и их разделенный перерывами 6-часовый поединок был заслуженно выигран «Араратом».
Зная, что чемпион обязательно сделает акцент на атаку, гости, выражаясь шахматным языком, предоставили соперникам «белый цвет», а сами, как и прежде бывало, заняли выжидательную позицию. «Арарат» подолгу держал мяч на своей половине поля, не спешил переходить среднюю линию, а выбирал наиболее верные ходы, таящие в себе минимум риска в отношении возможной потерн мяча. Это, разумеется, не давало ереванцам «острой игры на передней линии, но они, казалось, вовсе не заботились о создании «чистых» голевых моментов и при первой возможности вели обстрел издалека.
С украинскими командами мы традиционно играли тяжело, но постепенно мы нашли метод борьбы с ними, поняли их стиль игры. После победы над «Зарей» у нас возродилась вера и уверенность в то, что все еще впереди.
В Ворошиловграде мы одержали уверенную победу. Они также были достаточно техничны, и в этом плане соответствовали нам. Но мы уже нащупали нашу игру, и смогли их переиграть.
Моя уверенная игра шла от партнеров по команде. Передо мной стояла организованная защита, которая редко ошибалась. Именно этим была обусловлена моя уверенность.
Оружие, которым «Арарат» угрожал воротам «Зари», как уже говорилось, не было особенно острым. Но интересное атакующее звено Маркаров - Андреасян и в этом матче запомнилось. Приступая к осуществлению совместных с Маркаровым операций, лидер ереванской полузащиты страшной силы ударом издали, от которого мяч в мгновение ока врезался в перекладину и рикошетом в землю. И эта пара заиграла во всю мощь, готовя друг для друга наступательные плацдармы, отвлекая на себя и уводя в сторону защитников, используя и такие приемы, как оставление мяча партнеру при встречном движении, и «скрещивание», и откидки. Куксов и Малыгин, игравшие против этой пары, едва успевали «передавать» своих высокоманевренных подопечных друг другу, а временами и вовсе их теряли, и тогда на выручку спешили Журавлев, В. Кузнецов или еще кто-нибудь, чтобы общими усилиями ликвидировать опасность.
Фотокорреспонденты, столпившиеся за воротами Абрамяна, явно обманулись в своих ожиданиях. Вся снятые ими кадры оказались лишь документальными свидетельствами великолепной игры вратаря и защитников, много раз спасавших свою команду. А гол так и не удалось запечатлеть для истории, так как забит он был в противоположные ворота».