«Արարատ» - ՍԿԱ Դոնի Ռոստով 2:2 (1:1): 11-մետրանոցներ 4:5
«Արարատ»՝ Ա.Աբրահամյան, Մարտիրոսյան, Սարգսյան, Ա.Հարությունյան, Մեսրոպյան (Գեւորգյան, 76), Անդրեասյան, Բոնդարենկո (Ն.Պետրոսյան, 59), Իշտոյան, Մարկարով, Զանազանյան, Ն.Ղազարյան:
Գոլեր՝ 1:0 Անդրեասյան (1), 1:1 Եսկով (34), 1:2 Անտոնով (57), 2:2 Անդրեասյան (79):
Չիրականացրած 11-մետրանոց՝ Անդրեասյան (38):
11-մետրանոցներ իրացրեցին՝ Իշտոյան, Զանազանյան, Մարկարով, Մարտիրոսյան:
Չիրացրեցին՝ Անդրեասյան, Հարությունյան:
12 օգոստոսի: Տուր XX: Ռոստովցիները դաս են տալիս:
ՇԱ՞Տ ԳՈՎԱԲԱՆԵՑԻՆՔ
«...Այո, սա արդեն աղետ է: Սա հերքում է իմ բոլոր հաշվարկները: Այնպիսի զգացողություն է, որ «Արարատից» գողացել են ոսկե մեդալները: Ախ, Անդրեասյան, Անդրեասյան… Հավաքականի խաղացող է… Ձախողել 11-մետրանոցը, որը կարող էր քեզ չեմպիոն դարձնել: Էլ ե՞րբ նման հնարավորություն կընձեռվի: Մի՞թե չզգացիր, որ դա հենց այդ դեպքն է: Թե՞ զգալով՝ վարանեցիր: Այդ դեպքում պետք չէր հարվածել: Հարկավոր էր հարվածը զիջել Զանազանյանին…
Ինչ հուսադրող էր մեկնարկը: Ղազարյանը ազատվեց պաշտպաններից, գնդակն ուղարկեց Անդրեասյանին, վերջինս գոլ խփեց առանց մեծ ջանքերի: Ասես ամեն ինչ տեղի էր ունենում մարզումների ժամանակ: Երկրորդ գնդակը Անդրեասյանը արդեն դժվարությամբ խփեց, այնուամենայնիվ՝ խփեց: Ինչպես կարելի էր խաղի ընթացքում խփել երկու գոլ, բայց երկու անգամ ձախողել 11-մետրանոցները: Այն էլ ինչպիսիք: Դրանցից առաջինը կարող էր բերել 2 միավոր, երկրորդը՝ 1 միավոր…Այդ դեպքում նույնիսկ Կիեւին պարտվելը սարսափելի չէր լինի: Իսկ ի՞նչ անել հիմա, երբ տարբերությունը կրճատվել է մինչեւ մեկ միավոր: Առաջատարի դիրքը պահպանելու համար հարկավոր է հաղթել դինամոյականներին: Կամ գոնե պարտվել 11-մետրանոցներով: Այդ դեպքում կփրկի գնդակների տարբերությունը: Բայց ինչպե՞ս անել այդ ամենը»:
Օգոստոսի 11-ին ծննդյանս օրն է, իսկ հաջորդ օրը խաղում էինք Ռոստովի դեմ: Խաղի առաջին րոպեներին գրավեցի դարպասը: Հետո ՍԿԱ-ն հավասարեցրեց հաշիվը: Առաջին խաղակեսի ավարտին մեր օգտին 11-մետրանոց նշանակվեց: Մոտեցա գնդակին, սակայն ինձ չհաջողվեց խաբել դարպասապահին: Երկրորդ խաղակեսում զիջում էինք 1:2 հաշվով, բայց հանդիպման ավարտին ես կրկին գրավեցի մրցակցի դարպասը՝ 2:2: Չգիտեմ, ինչպես պատահեց, բայց հետխաղային 11-մետրանոց իմ հարվածը կրկին անհաջող էր: Այնպես որ, այդ խաղում ես 2 գոլ խփեցի խաղից եւ 2 անգամ չկարողացա իրացնել 11-մետրանոց հարվածները:
Այսպես փնթփնթալով ու սգալով՝ վերադառնում էի տուն, եւ որպեսզի ցրվեմ, սփոփեմ ինքս ինձ, սկսեցի վերընթերցել «Ֆուտբոլ-հոկեյ» շաբաթաթերթի վերջին երկու համարները: Ինձ տարօրինակ զգացողություն համակեց: Թվում էր, թե հեղինակները ծաղրում են «Արարատին», հեգնում ֆուտբոլիստներին…Միշտ այդպես է լինում, երբ ինչ-որ բան ձեռքի տակ է հայտնվում ոչ ժամանակին…Չէ՞ որ երկու օր առաջ ընթերցելով այդ ամենը՝ ես հեղինակների հետեւից կրկնում էի. «ճիշտ է, իսկապես, տեղին է ասված...»: Վ.Դուբինինն, օրինակ, գրում է.
«Չորս միավոր է «Արարատին» բաժանում հետապնդողներից առաջին շրջանի ավարտին: Այսօր «Արարատը» իրավամբ զբաղեցնում է առաջատարի դիրքը: Երեւանցիների պոտենցիալ հնարավորությունները պահպանվել են, եւ գլխավոր մրցանակի համար պայքարում իրենց դիրքն ամրապնդելու հնարավորություններն անվիճարկելի են: Շատ լավ թիմի կոչման քննությունն «Արարատն» արդեն անցել է 1971թ. առաջնությունում եւ այն հանձնել է լավ գնահատականներով տեխնիկական վարպետության, արագ ու համախմբված խաղի ձգտման, գեղեցիկ ու հարձակվողական ֆուտբոլի համար: Այդ տարվա ամբողջ խաղաշրջանում այդ ձգտումը վառ արտահայտվել է հաղթանակներում, օրինակ, մոսկովյան բոլոր ակումբների նկատմամբ:
Ցանկացած թիմ էլ ինչ-որ պահի անկում է ունենում: Բնականաբար, ամեն խաղից հետո քննարկում էինք մեր սխալները եւ վերլուծում խաղը, բայց առանձնակի նկատողություններ Նիկիտա Սիմոնյանից չէինք ստանում: Նա ըմբռնումով էր մոտենում պարտությանը:
Այդ տարի «Արարատը» չեմպիոն չդարձավ, թեեւ մոտ էր դրան: Բայց նա վառ տպավորություն թողեց, իսկ դրա հետ մեկտեղ՝ եւս մեկ բարձրորակ թիմի ի հայտ գալու հույս առաջացրեց: Հիմա կարելի է ասել, որ «Արարատը» հուսախաբ չարեց: Երեք տարվա կրքոտ ստուգումները լիովին բավարար են այդ պնդման համար: Այդ տարիների ընթացքում թիմը պահպանեց եւ բազմապատկեց թերեւս միայն իրեն բնորոշ էլեգանտ ու նրբաճաշակ խաղաոճը: Միաժամանակ, չմոռացվեցին ժամանակակից ֆուտբոլի մարտավարության հիմնական դրույթները պաշտպանությունում եւ հատկապես հարձակման գծում: Դրա վկայությունն է «Արարատի» բարձր արդյունավետությունը:
Հատկանշական է, որ Երեւանի վարպետները, ունենալով գնդակը տնօրինելու տեխնիկայի եւ արագության զգալի առավելություն, չեն ձգտում «օկուպացնել» հակառակորդի տարածքը, չեն դիմում կուտակումների մարտավարությանը: Հարձակման համար թիմը կարողանում է տարածք գտնել: Նրա ուժը համբերության եւ հաշվարկի մեջ է, հակառակորդին սխալի դրդելու եւ այդ սխալից անհապաղ օգտվելու կարողության մեջ: «Արարատն» ուժեղ է նաեւ իր մշտական կազմով եւ նրանով, որ ունի այնպիսի պահեստային խաղացողներ, որոնց դաշտ դուրս գալով խաղի ձեռագիրը պահպանվում է: Կցանկանայի հատկապես ընդգծել նաեւ, որ «Արարատը», ինչպես ոչ մի ուրիշ թիմ, մեծապես օգտվում է եզրային հարձակումներից՝ դրա համար ունենալով բարձրորակ կատարողներ»:
Մենք պրոֆեսիոնալներ էինք եւ հասկանում էինք մեր սխալները: Թվում էր` այս երեք պարտություններից հետո կարող էինք հիասթափվել, բայց մենք շատ ուժեղ էինք: Մարզիչն էլ իրեն այնպես էր պահում, կարծես ոչինչ չի եղել: Դա նրա կարեւորագույն արժանիքներից մեկն էր` կարողանում էր արտաքուստ շատ հանգիստ երեւալ մեր պարտություններից հետո:
Սիմոնյանն ասում էր` «Պարտվեցիք, դե ինչ արած, բայց նորմալ էիք խաղում»: Հենց այդ պահին մենք գիտակցում էինք, որ պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը, որ նա մեզանից գոհ մնա: Նրան այնքան էինք հարգում, որ փորձում էին գերակատարել նրա հանձնարարությունները: Եթե նա սկսեր իր դժգոհությունը ցույց տալ, թիմում լարված մթնոլորտը կստեղծվեր:
Ֆուտբոլը մեծ գիտություն է թե՛ հոգեբանական, թե՛ դաստիարակչական առումով: Հենց դրանով էլ այն առանձնանում է մնացած մարզաձեւերից:
Իսկ ահա ինչպես է նախորդ օրերի իրադարձությունները գնահատում Օ.Կուչերենկոն.
«…Առաջատարին բնորոշ եւս մեկ գիծ: Առաջին խաղաշրջանի իր համար առանցքային հանդիպմանը նա Մոսկվայում դինամոյականներին հաղթեց 1:0 նվազագույն հաշվով: Երկրպագուները, ինչպես նաեւ մայրաքաղաքի ֆուտբոլիստները, ափսոսանք էին հայտնում՝ ասելով. երեւանցիները ընդամենը մեկ գոլային պահ ստեղծեցին, այն էլ՝ անսպասելի, բայց ստացան երկու միավոր: Բախտները բերում է: Եվ այս տուրում «Արարատը» Տաշքենդում ստեղծեց նվազագույն գոլային պահեր, բայց խփեց երեք գոլ: Կրկի՞ն հաջողություն է:
…Մի՞թե դա կարելի է համարել «Արարատի» հաջողությունը եւ մյուսների անհաջողությունը: Ոչ, իրերն ունեն իրենց անունները: Երեւանցիների կայուն վարպետությունը եւ մրցակիցների մոտ դրա բացակայությունը»:

12 августа. Тур XX. Ростовчане преподают урок.
«Арарат»: А.Абрамян, Мартиросян, Саркисян, А.Арутюнян, Месропян (Геворкян, 76), Андреасян, Бондаренко (Н.Петросян, 59), Иштоян, Маркаров, Заназанян (к), Н.Казарян.
Голы: 1:0 Андреасян (1), 1:1 Еськов (34), 1:2 Антонов (57), 2:2 Андреасян (79).
Нереализованный пенальти: Андреасян (38).
Послематчевые пенальти забили: Иштоян, Заназанян, Маркаров, Мартиросян;
Не забили: Андреасян, Арутюнян.
ПЕРЕХВАЛИЛИ?
«...Да, это уже катастрофа. Это не лезет ни в какие рамки. Это опровергает все мои расчеты. Такое ощущение, что взяли и выкрали у «Арарата» золотые медали. Эх, Андриасян, Андриасян... А еще игрок сборной. Промазать одиннадцатиметровый,  который мог сделать тебя чемпионом. Когда еще представится такой шанс? Неужели ты не почувствовал, что это именно тот случай? Или же почувствовав, оробел? Тогда не надо было бить. Надо было уступить удар Заназаняну...
А какое обнадеживающее было начало. Казарян оторвался от защитников, навесил мяч Андриасяну - тот забил его без особых усилий. Будто на тренировке все происходило. Чистый учебный гол. Второй мяч Андриасяну забить было труднее,   но он все же забил. Это же надо умудриться, забить во время игры два гола и дважды промазать одиннадцатиметровые. Причем  какие? Один из этих пенальти мог принести два очка, второй - одно... Тогда и Киеву проиграть было бы не страшно. А что делать теперь, когда разрыв сократился до одного очка? Чтобы сохранить лидирующее положение, надо выиграть у динамовцев. Или хотя бы проиграть по пенальти. Тогда выручит разница мячей. Но как все это сделать?»
11 августа у меня - день рождения, а на следующий день мы играли дома с Ростовом. Игра началась и на первых минутах я забил гол. Затем ростовчане счет сравняли. В конце тайма был назначен пенальти в их ворота, я подошел к точке, но не сумел перехитрить вратаря. Во втором тайме мы пропустили еще один мяч, и в конце игры я вновь забил им гол – 2:2. Не знаю, как так получилось, но свой послематчевый пенальти я тоже не забил. Так что в этой игр я забил два мяча с игры и не забил два пенальти.
Так, ворча и причитая, я возвращался сегодня домой и, чтоб как-то отвлечься, утешить себя, стал перечитывать последние два номера еженедельника «Футбол-хоккей». Странное чувство охватило меня. Казалось, что авторы издеваются над «Араратом», вышучивают футболистов... Так всегда бывает, когда что-то попадает под руку некстати, оказывается не ко времени... Ведь два дня назад, читая все это, я повторял вслед за авторами: «правильно, верно, точно подмечено...»
У любой команды на определенном этапе бывает спад. Естественно, после каждого матча мы обсуждали свои ошибки и анализировали игру, но особых замечаний от Никиты Симоняна мы не получали. Он с пониманием относился к поражениям.
В. Дубинин, например, пишет:  «Четыре очка отделили «Арарат» от преследователей на финише первого круга. Сегодня «Арарат» с полным основанием занимает место лидера. Потенциальные возможности ереванцев сохранились, и шансы упрочить свое положение в борьбе за главную награду бесспорны. Экзамен на звание классной команды «Арарат» уже держал в чемпионате 1971 года и успешно его выдержал с хорошими оценками за техническое мастерство, стремление к темповой, комбинационной игре, к красивому, атакующему футболу. В целом ряде игр того года это стремление ярко выразилось в победах, например, над всеми московскими клубами.
В тот год «Арарат» не стал чемпионом, хотя и был близок к этому. Но он оставил яркое впечатление, а с ним и надежду на появление еще одной команды высшего класса. Сейчас можно полагать, что «Арарат» не обманул ожиданий. Три года проверки с пристрастием - срок вполне достаточный для такого утверждения. За эти годы команда сохранила и приумножила черты свойственного, пожалуй, ей одной, ажурного элегантного стиля игры. При этом не были забыты основные положения тактики современного футбола и в обороне, и, особенно, в атаке. Свидетельство тому - высокая результативность «Арарата».
Характерно, что ереванские мастера, имея заметное превосходство в технике владения мячом и скоростных качествах, не стараются «оккупировать» территорию противника, не скатываются на тактику навала. Для атаки команда умеет находить пространство. Ее сила в терпении и расчете, в умении заставить противника совершить ошибку и незамедлительно ею воспользоваться. «Арарат» силен и постоянством состава, и тем, что имеет в своем распоряжении резервных игроков, с выходом которых на поле игровой почерк сохраняется. Хотелось бы особо добавить, что «Арарат», как ни одна другая команда, широко пользуется острым развитием атаки флангами, имея для этого квалифицированных исполнителей».
А вот как оценивает события минувших дней О. Кучеренко:
«...И еще одна характерная черта лидера, В ключевом для себя матче первого круга он победил в Москве динамовцев с минимальным счетом 1 : 0. Болельщики, да и столичные футболисты тогда все сокрушались, вот, мол, у ереванцев и был-то всего один голевой момент, который и возник-то неожиданно, а получили они два очка. Везет! И в этом туре «Арарат»  в Ташкенте создал минимум голевых ситуаций, а провел три мяча. Опять везет?
Мы с пониманием относились к поражениям. Мы были профессионалами и осознавали свои ошибки. Казалось, что после трех поражений подряд мы могли сломаться, но мы были очень сильны. Тренер тоже вел себя так, как будто ничего не произошло. Это тоже относилось к числу его главных достоинств: Симонян мог внешне казаться очень спокойным даже после наших поражений.
Никита Симонян говорил: «Проиграли, что поделать, играли неплохо». В эти моменты мы понимали, что должны удвоить наши усилия, чтобы он остался доволен нами. Мы так сильно его уважали, что постоянно старались перевыполнять его указания. Если бы он начал выказывать нам свое недовольство, то в команде возникла бы напряженная ситуация.
Футбол является большой наукой и в психологическом, и в педагогическом смысле. Именно этим он и отличается от других видов спорта.
И вспомнилась мне сценка, увиденная после матча сборных СССР и Бразилии в раздевалке нашей команды. Настроение у игроков было, прямо скажем, неважное. Тишина и грусть царили в комнате. Почти все футболисты приняли душ, одевались, причесывались... И только в одном углу никак не мог успокоиться Мунтян. Он то вставал, то снова садился на стул и без конца вслух причитал: «Как же так, столько моментов имели, а они - один, да и тот за момент считать нельзя. И надо же, выиграли у нас...» Все молчали - чего тут скажешь. Наконец, появился из душа Блохин. Послушал Мунтяна и сказал: «Классная команда тем и отличается, что, создав один голевой момент, реализует его». Мунтян в ответ: «Да, знаю, но ведь обидно...».
...Неужели это можно назвать везением «Арарата» и невезением остальных? Нет, вещи имеют свои имена. Стабильное мастерство ереванцев и отсутствие такового у его конкурентов».