«ԱԺ ընտրություններ` v1.0- v 4.0»` 2007 թվականի ընտրությունները - Mediamax.am
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 90 համամասնական եւ 41 մեծամասնական ընտրակարգով) տեղի ունեցան 2007թ. մայիսի 25-ին: Ընտրություններին մասնակցեցին 23 քաղաքական ուժեր` 22 կուսակցություն եւ 1 նախընտրական դաշինք:
Չորրորդ գումարման խորհրդարանական ընտրություններին, ի տարբերություն 2003-ի ընտրությունների, գրանցվեց ընտրողների մասնակցության բավականին բարձր մակարդակ` 59.4%:
Դիտարժան փաստ էր, որ պարտություն կրեց այսպես կոչված «հին գվարդիայի» ընդդիմությունը` ՀԺԿ-ն Ստեփան Դեմիրճյանի եւ «Ազգային միաբանությանը»` Արտաշես Գեղամյանի գլխավորությամբ: Նրանք ստացան համապատասխանաբար ձայների 3,6% եւ 2.7%-ը:
Օրենքով սահմանված հինգ տոկոսի սահմանագիծը հաղթահարեցին 5 կուսակցություններ` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (32.8 %), Բարգավաճ Հայաստան-ը (14.7 %), ՀՅԴ-ն (12.7 %), Օրինած Երկիրը (6.8 %) եւ Ժառանգությունը (5.8 %):
Ազգային Ժողովում ստեղծվեցին 5 խմբակցություններ` ՀՀԿ (64 պատգամավոր), ԲՀԿ (25), ՀՅԴ (16), ՕԵԿ (8), Ժառանգություն (7):
Ընտրությունների հետ կապված գլխավոր սկանդալը ՕԵԿ-ի առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի հետ կապված «լրտեսական կրքերն էին»: «Գոլոս Արմենիի» օրաթերթը ապրիլի 21-ի համարում «Մարկո Պոլոյում» սեղանի շուրջ» հոդվածում հատվածներ հրապարակեց Արթուր Բաղդասարյանի եւ բրիտանացի դիվանագետի զրույցից, ըստ որի Արթուր Բաղդասարյանը դեսպանությունից աջակցություն էր պահանջում եւ առաջարկում ընտրությունների հետ կապված ավելի կոշտ դիրքորոշում ընդունել:
Մի քանի օր անց Բրիտանական դեսպանությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որտեղ անհանգստություն եւ հիասթափություն հայտնեց զրույցի բովանդակությունը ԶԼՄ-ներում հրապարակելու կապակցությամբ` շեշտելով, որ աջակցությունը որեւէ քաղաքական կուսակցության ծրագրերին երբեք չի եղել եւ չի կարող լինել իրենց գործը:
Ապրիլի 30-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Արթուր Բաղդասարյանի պահելաձեւը բնութագրեց որպես «դավաճանություն»: «Ով դավաճանել է մեկ անգամ, կդավաճանի նաեւ երկրորդ անգամ», - հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյան` 2007թ. շատերը մեր մասին անգամ չեն լսել
«Ժառանգության» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընտրություններից հետո հայտարարել էր, որ մայիսի 12-ի ընտրություններում իր կուսակցությունն իրականում ստացել է ոչ թե 80, այլ 250 հազար ձայներ: Նա նաեւ պատրաստականություն էր հայտնել համագործակցել երկրի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ` ինչպես իշխանամետ, այնպես էլ ընդդիմադիր:
“Մի քանի տարի մենք եթերի հնարավորություն չունեինք ու երբ շրջում էինք գյուղից գյուղ, մարդիկ անգամ մեզ չէին ճանաչում, չէին լսել “Ժառանգության” մասին: Մենք մարդկանց քաղաքացիական անտեղյակությունից դուրս բերելու խնդիր ունեինք:
Ես վստահ եմ, որ մենք հաղթեցինք Երեւանում: Չնայած նրան, որ դա մեր առաջին փորձն էր` Հայաստանում մենք առաջատարների շարքում էինք: Իհարկե, նոր էինք, չկարողացանք պաշտպանել մեր քվեն, սակայն դասեր քաղել ենք այդ փորձից”,-ասում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
ԶԼՄ-ներն ընտրությունների մասին
«Ազգ» օրաթերթ`
«Այս ընտրարշավի ամենակարեւոր առանձնահատկությունն այն էր, որ նա անցնում էր բավականին քաղաքակիրթ եւ հանգիստ: Եթե նախորդ ընտրությունների ժամանակ քարոզարշավի ամենապահանջկոտ զինանոցը եղել է հայհոյանքն եւ անեծքը իշխանությունների հասցեին, քանի որ ընդդիմությունը վայելում էր հասարակության կողմից որոշ վստահություն եւ ընդդիմադիր գործիչների հայտարարությունների նկատմամբ պահպանվում էր որոշակի մասնաբաժին վստահություն, ապա հիմա պատկերը միանգամային այլ է: Այն մեկ-երկու ընդդիմադիր ուժերը, որոնց քաղաքական օրակարգում շարունակում է մնալ բացառապես հայհոյանքը, սպառնալիքներն եւ վերջնագրերը, ինչպես ցույց տվեցին քարոզարշավը հասարակության մեջ պահանջված չէ»:
«Գոլոս Արմենիի» `
«Ընտրությունների ընդհանուր գնահատականը` այս ընտրությունները մի քանի անգամ տարբերվում էին անցյալ ընտրություններից լավ իմաստով: Ընտրությունները հաճելիորեն զարմացրեցին, ինչպես ընտրական գործընթացի ավելի լավ կազմակերպված լինելու առումով, այնպես էլ մասնակից քաղաքական ուժերի եւ ընտրողների ակտիվությամբ: Իհարկե, ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան սխալ է եղել, եւ դրա մասին կլինեն առանձին խոսակցություններ, սակայն, ընդհանուր առմամբ ընտրությունները անցկացվեցին առանց մեծ անակնկալների»:
«Հայկական ժամանակ» `
«Մեծ հաշվով, հարցը նրանում չէ, որ իշխանությունները կեղծեցին ընտրությունների արդյունքները, այլ նրանում, որ ստեղծվել է ընտրությունների միջոցով իշխանությունների վերարտադրման «մշտական մեխանիզմ»: Մեր իշխանությունները 4 տարի աշխատում են թալանով, իսկ 5-դ տարին` ծախսում են այդ գումարները իրենց վերարտադրման համար: Ընդ որում, վերջին ընտրությունները ցույց տվեցին, որ իշխանությունների հովանավորության ներքո մշտական աշխատում են խմբեր, որոնք զբաղված են մի հարցով` ընտրությունների կեղծման մեխանիզմների կատարելագործման»:
ԲՀԿ-ի «դեբյուտը»
Ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթը անդրադարձել էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, որն առաջին անգամ մասնակցելով ընտրություններին, գրավեց 2-րդ տեղը:
«Չնայած նրան, որ ընտրություններին պարտություն կրած ընդդիմադիր ուժերը եւ մինչեւ անգամ խորհրդարան անցած «Օրինած Երկիր»-ը, հրաժարվել են ընդունել արդյունքները եւ պատրաստվում են բողոքարկել դրանք դատական ատյաններում, նորընտիր Ազգային ժողովում դասավորվածությունը չի փոխվի: Միջազգային դիտորդները խոսում են մանր խախտումների մասին եւ ընտրությունները համարում են կայացած: Հետագա զարգացումների սցենարը կարելի է հաշվարկել հետեւելով նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարքագծին: Նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո նա ընդունեց գործարար Գագիկ Ծառուկյանին եւ շնորհավորեց նրան քաղաքական ասպարեզում հաջող մեկնարկի կապակցությամբ: Այդ կուսակցությունը ձեւավորվել է ընտրություններից քիչ առաջ, եւ, ինչպես պնդում են փորձագետները, նախագահական աշխատակազմում ստեղծված նախագիծ է, որը մտահոգված է ՀՀԿ առաջնորդ եւ ներկայիս վարչապետ Սերժ Սարգսյանի ազդեցության եւ հզորության արագ աճով: «Բարգավաճ Հայաստանը» նախատեսված է հավասարակշռել իրավիճակը հաջորդ տարի իր պաշտոնից հեռացող նախագահ Քոչարյանի օգտին: Միեւնույն ժամանակ, դիտորդները կարծում են, որ, հաշվի առնելով քարոզարշավի ժամանակ ծախսած ահռելի գումարները, Ծառուկյանը կարող էր ավելի մեծ հաջողություն ակնկալել: Սակայն ստացած մանդատների թվաքանակով էլ գործարարը միանգամայն գոհ է»:
Դավիթ Հարությունյան` 2007թ. այսօրվա պես թեժ պայքար չէր գնում
«Կարծում եմ, եթե համեմատենք 2007թ. ընտրությունները այսօրվա ընտրությունների հետ, ապա էական տարբերություններ կտեսնենք: Հիմնական տարբերությունն ընտրապայքարի թեժության մեջ է: Այն ժամանակ քաղաքական ուժերի միջեւ այսօրվա պես թեժ պայքար չէր գնում:
Երկրորդ տարբերությունը ընտրական օրենսդրության հետ է կապված, քանի որ այն ժամանակ կային բազմաթիվ հարցեր, որոնց հստակ պատասխան չունեին, եւ ամեն ինչ կախված էր ձեւավորվող քաղաքական մշակույթից:
Ինչո՞վ էր պայմանավորված «ավանդական ընդդիմության» պարտությունը այդ ընտրություններին: Կարծում եմ, առաջին հերթին, դա կապված էր տնտեսության զարգացման տեմպերի հետ, որոնք ունեին եւ օբյեկտիվ, եւ սուբյեկտիվ գործոններ: Հայտնի է, որ տնտեսական զարգացումը միշտ չէ, որ ուղղակիորեն շաղկապված է քաղաքական իշխանությունների հետ, որովհետեւ այստեղ բազմաթիվ գործոններ կարող են դերակատարություն ունենալ, բայց այն, որ դա ուղղակիորեն ազդում է ընտրական տրամադրությունների վրա, դա եւս փաստ է»:
Դիտորդները եւ նրանց գնահատականները
Հատկանշական է, որ առաջին անգամ ընտրություններին դրական գնահատական տվեցին ոչ միայն ԱՊՀ-ի դիտորդները, այլ նաեւ ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ԵԽԽՎ դիտորդները: Նրանք հայտարարեցին, որ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները հիմնականում համապատասխանում էին միջազգային չափանիշներին, եւ «համապատասխանում են Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, չնայած նրան, որ որոշ հարցեր մնում են չլուծված»:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Տոնե Տինգսգարդը (Tone Tingsgaard) նշել էր, որ նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ գրանցվել են դրական փոփոխություններ:  Նրա խոսքերով, դիտորդները նաեւ որոշակի թերություններ են գրանցել, մասնավորապես` ձայների հաշվարկի դանդաղ ընթացքը: Այնուամենայնիվ, այդ թերությունները շոշափելի չէին, եւ «այս ամենը լավ է երիտասարդ հայկական ժողովրդավարության համար»:
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար Լեո Պլատվոետը (Leo Platvoet) նույնպես ասել էր, որ կայացած ընտրություններն առաջընթաց են նախորդների համեմատ:
Դիտորդները հույս հայտնեցին, որ «այդ ընտրությունները կնպաստեն ընտրական գործընթացների նկատմամբ ընտրողների վստահության վերականգնմանը»:
«Նախընտրական պայքարը դինամիկ էր եւ լայնորեն լուսաբանվում էր ԶԼՄ-ներում:
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովը աշխատանքները սկսվեցին 2007թ. հունիսի 7-ին: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Տիգրան Թորոսյանը, տեղակալներ` Վահան Հովհաննիսյանը եւ Իշխան Զաքարյանը:
Հետագայում Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Արեւիկ Պետրոսյանը` 2007թ.  նոյեմբերի 12-ին  (Ի. Զաքարյանը նշանակվեց ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ), Հրայր Կարապետյանը` 2008թ. մայիսի 20-ին (Վ.Հովհաննիսյանը հրաժարական ներկայացրեց), Սամվել Նիկոյանը` 2009թ. մայիսի 18-ին (Հ.Կարապետյանը հրաժարական  ներկայացրեց): Այնուհետեւ խոսնակի պաշտոնում Տիգրան Թորոսյանին փոխարինեց Հովիկ Աբրահամյանը, իսկ վերջինիս` Սամվել Նիկոյանը:

“National Assembly Elections: v1.0-v4.0”: 2007
Mediamax completes "National Assembly Elections v1.0-v4.0” special project, which aimed to present the most interesting facts and events of 1995, 1999, 2003 and 2007 elections.
Mediamax completes “National Assembly Elections v1.0-v4.0” special project, which aimed to present the most interesting facts and events of 1995, 1999, 2003 and 2007 elections. Today, we present the final part of the project - elections of 2007.
Elections to the National Assembly of the Republic of Armenia of the fourth convocation were held on 25 May 2007 (131 parliament members: 90 under proportional and 41 under majority vote system); 23 political forces (22 parties and 1 election bloc) took part in elections under proportional vote system.
Unlike 2003 elections, a high voter turnout was recorded in 2007- 59.4%.
The most notable fact was the defeat of the opposition's “old guard” - “People's Party of Armenia” headed by Stepan Demirchyan and “National Unification” headed by Artashes Geghamyan, who gained 3.6% and 2.7% of votes correspondingly.
Five parties overcame the 5 percent threshold: the Republican Party of Armenia (32.8%), “Prosperous Armenia” Party (14.7%), “Dashnaktsutyun” (12.7%), “Orinats Yerkir” (6.8%) and “Heritage” (5.8%).
Five parliamentary factions were created in the National Assembly of the Republic of Armenia of the fourth convocation: Republican Party of Armenia (64 parliament members,) “Prosperous Armenia” (25 parliament members,) “Armenian Revolutionary Federation” Dashnaktsutyun (16 parliament members,) “Orinats Yerkir” (8 parliament members,) “Heritage” (7 parliament members.)
“Spy passions” with the participation of “Orinats Yerkir” Party leader and former parliamentary speaker Artur Baghdasaryan certainly became the main scandal related to elections. On April 21, “Golos Armenii” published an article “At a table in “Marco Polo””, which contained extracts from Artur Baghdasaryan's conversation with an official of the British Embassy (he was not named but later it turned out that he was the Vice Ambassador of Great Britain to Armenia Richard Hyde). During the conversation Artur Baghdasaryan demanded support from the British Embassy and offered to take a tougher stance against Armenian authorities.
Several days later, the Embassy of Great Britain in Armenia issued a statement expressing concern and disappointment over the tapping of conversation of embassy employee with one of the opposition party leaders.
During the meeting with the students of the Yerevan State University, Armenian President Robert Kocharyan qualified Artur Baghdasaryan's behavior as “treachery”. “Who has betrayed once will betray again,” said Robert Kocharyan.
“Heritage” Party leader Raffi Hovhannisyan: in 2007 many people didn't even know about the existence of “Heritage”
“Heritage” Party leader Raffi Hovhannisyan said after the elections that his party had in fact gained not 80 000 but 250 000 votes. He also expressed readiness to cooperate with all political forces of the country, both pro-governmental and opposition ones.
“We have been deprived of the possibility to appear on TV for many years, and very often when we visited the regions and the villages people didn't even know us, they haven't even heard of “Heritage”. At that time we set the task to inform the people. I believe that we have won a victory in Yerevan. Although it was our first experience, we were among the leaders throughout the whole territory of Armenia. We were a relatively new force and couldn't defend our votes, but we have learned a lesson from that experience.”
Media on elections
“Azg” daily:
“The most significant peculiarity of this campaign was the fact that it was civilized and calm. If during previous elections the most popular arsenal of the campaign were swearing and cursing of authorities (since the opposition still enjoyed some public confidence and there was still certain trust in opposition leaders), the situation has somewhat changed now. The election campaign proved that the rare opposition forces, whose political agenda was based on abuse, threats and ultimatums, are no longer in demand.”
“Golos Armenii”:
“The overall assessment of elections: they indeed differed from previous ones in the good sense of the word. The elections became a nice surprise both in terms of better organization of the electoral process and the activity of political parties participating in the election campaign, as well as in terms of voter activity. Surely there was something wrong somewhere, but on the whole the elections were held, the will of the citizens was expressed and no special surprises were observed.”
“Haykakan Zhamanak”:
“Mostly, the thing is not that the authorities have falsified the election outcome. The thing is that a “perpetual motion machine ” of power reproduction was created through these elections. Our authorities have been earning by robbery for four years, and they are spending that money on their reproduction during the fifth one. By the way, the last case proved that there are groups constantly acting under the patronage of the authorities, which are doing only one thing- improving the mechanisms of falsification of elections.”
The debut of “Prosperous Armenia” Party
Russian “Nezavisimaya Gazeta” paper wrote about “Prosperous Armenia” Party which took part in elections for the first time and won the second place:
“Despite the fact that the opposition forces that failed the elections, and even “Orinats Yerkir” Party, which has passed to the parliament, refuse to accept the election outcome and are going to argue it in court, the correlation of forces in the newly elected parliament will not change. International observers speak of insignificant violations. The scenario of future developments in the Armenian parliament can be guessed by Robert Kocharyan's behavior. Immediately after the announcement of preliminary results he received multi-profile businessman, the leader of “Prosperous Armenia” Party Gagik Tsarukyan and congratulated him on his successful debut in politics. The party has been formed a little before parliamentary elections and, as the experts claim, it became an effective project of the presidential administration which was concerned with the rapid growth of the power and influence of Prime Minister Serzh Sargsyan, the leader of the Republican Party of Armenia. “Prosperous Armenia” is called to equalize the situation in favor of the outgoing President Kocharyan. At the same time, the experts say that taking into consideration huge means spent during the campaign, Tsarukyan could count on a more tangible success. However, the businessman was satisfied with the mandates his party has gained.”
David Harutyunyan: The fight was not so fierce in 2007 as today
“I think, if we compare 2007 elections with today's ones, we will see a tangible difference first of all in terms of the election campaign. The fight between political forces was not that fierce as today.
Photo: PanArmenian Phot
The second difference concerns he election legislation, since there were many questions which had no definite answers at that time.
What was the reason for the defeat of the “traditional opposition” at 2007 parliamentary elections? I think it was first of all connected with the rates of the economic development, conditioned by both objective and subjective reasons.”
It was the first time that OSCE/ODIHR, OSCE PA and Council of Europe observers stated that parliamentary elections in Armenia met international standards and “were held in line with Armenia's international commitments, although there are still some unresolved  issues.”
OSCE Special Coordinator to elections in Armenia, Vice President of the OSCE Parliamentary Assembly, Tone Tingsgaard, noted that positive changes were observed as compared to previous parliamentary elections. According to her, the observers have also registered definite shortcomings, particularly slow vote counting.
The head of PACE delegation Leo Platvoet also stated that these elections became a breakthrough as compared to previous ones.
The observers expressed the hope that “these elections in Armenia will facilitate the restoration of confidence into the electoral process.” According to them, “the election campaign was dynamic and was widely covered by media.”
The National Assembly of the Republic of Armenia of the fourth convocation began its work on 7 June 2007. Tigran Torosyan was elected the Chairman of the National Assembly, Vahan Hovhannisyan and Ishkhan Zakaryan were elected NA vice chairmen.
Later, on 12 November 2007, Arevik Petrosyan replaced Ishkhan Zakaryan, who was appointed Chairman of the Control Chamber of the National Assembly and on 20 May 2008, Hrayr Karapetyan replaced Vahan Hovhannisyan, who submitted his resignation. On 18 May 2009, Samvel Nikoyan replaced Hrayr Karapetyan, who also submitted his resignation.
On 29 September 2008, after Tigran Torosyan's resignation, Hovik Abrahamyan was elected National Assembly Chairman. In late 2011, Hovik Abrahamyan was replaced by Samvel Nikoyan.