«ԱԺ ընտրություններ` v1.0- v 4.0»` 2007 թվականի ընտրությունները - Mediamax.am
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 90 համամասնական եւ 41 մեծամասնական ընտրակարգով) տեղի ունեցան 2007թ. մայիսի 25-ին: Ընտրություններին մասնակցեցին 23 քաղաքական ուժեր` 22 կուսակցություն եւ 1 նախընտրական դաշինք:
Չորրորդ գումարման խորհրդարանական ընտրություններին, ի տարբերություն 2003-ի ընտրությունների, գրանցվեց ընտրողների մասնակցության բավականին բարձր մակարդակ` 59.4%:
Դիտարժան փաստ էր, որ պարտություն կրեց այսպես կոչված «հին գվարդիայի» ընդդիմությունը` ՀԺԿ-ն Ստեփան Դեմիրճյանի եւ «Ազգային միաբանությանը»` Արտաշես Գեղամյանի գլխավորությամբ: Նրանք ստացան համապատասխանաբար ձայների 3,6% եւ 2.7%-ը:
Օրենքով սահմանված հինգ տոկոսի սահմանագիծը հաղթահարեցին 5 կուսակցություններ` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (32.8 %), Բարգավաճ Հայաստան-ը (14.7 %), ՀՅԴ-ն (12.7 %), Օրինած Երկիրը (6.8 %) եւ Ժառանգությունը (5.8 %):
Ազգային Ժողովում ստեղծվեցին 5 խմբակցություններ` ՀՀԿ (64 պատգամավոր), ԲՀԿ (25), ՀՅԴ (16), ՕԵԿ (8), Ժառանգություն (7):
Ընտրությունների հետ կապված գլխավոր սկանդալը ՕԵԿ-ի առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի հետ կապված «լրտեսական կրքերն էին»: «Գոլոս Արմենիի» օրաթերթը ապրիլի 21-ի համարում «Մարկո Պոլոյում» սեղանի շուրջ» հոդվածում հատվածներ հրապարակեց Արթուր Բաղդասարյանի եւ բրիտանացի դիվանագետի զրույցից, ըստ որի Արթուր Բաղդասարյանը դեսպանությունից աջակցություն էր պահանջում եւ առաջարկում ընտրությունների հետ կապված ավելի կոշտ դիրքորոշում ընդունել:
Մի քանի օր անց Բրիտանական դեսպանությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որտեղ անհանգստություն եւ հիասթափություն հայտնեց զրույցի բովանդակությունը ԶԼՄ-ներում հրապարակելու կապակցությամբ` շեշտելով, որ աջակցությունը որեւէ քաղաքական կուսակցության ծրագրերին երբեք չի եղել եւ չի կարող լինել իրենց գործը:
Ապրիլի 30-ին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Արթուր Բաղդասարյանի պահելաձեւը բնութագրեց որպես «դավաճանություն»: «Ով դավաճանել է մեկ անգամ, կդավաճանի նաեւ երկրորդ անգամ», - հայտարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյան` 2007թ. շատերը մեր մասին անգամ չեն լսել
«Ժառանգության» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ընտրություններից հետո հայտարարել էր, որ մայիսի 12-ի ընտրություններում իր կուսակցությունն իրականում ստացել է ոչ թե 80, այլ 250 հազար ձայներ: Նա նաեւ պատրաստականություն էր հայտնել համագործակցել երկրի բոլոր քաղաքական ուժերի հետ` ինչպես իշխանամետ, այնպես էլ ընդդիմադիր:
“Մի քանի տարի մենք եթերի հնարավորություն չունեինք ու երբ շրջում էինք գյուղից գյուղ, մարդիկ անգամ մեզ չէին ճանաչում, չէին լսել “Ժառանգության” մասին: Մենք մարդկանց քաղաքացիական անտեղյակությունից դուրս բերելու խնդիր ունեինք:
Ես վստահ եմ, որ մենք հաղթեցինք Երեւանում: Չնայած նրան, որ դա մեր առաջին փորձն էր` Հայաստանում մենք առաջատարների շարքում էինք: Իհարկե, նոր էինք, չկարողացանք պաշտպանել մեր քվեն, սակայն դասեր քաղել ենք այդ փորձից”,-ասում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
ԶԼՄ-ներն ընտրությունների մասին
«Ազգ» օրաթերթ`
«Այս ընտրարշավի ամենակարեւոր առանձնահատկությունն այն էր, որ նա անցնում էր բավականին քաղաքակիրթ եւ հանգիստ: Եթե նախորդ ընտրությունների ժամանակ քարոզարշավի ամենապահանջկոտ զինանոցը եղել է հայհոյանքն եւ անեծքը իշխանությունների հասցեին, քանի որ ընդդիմությունը վայելում էր հասարակության կողմից որոշ վստահություն եւ ընդդիմադիր գործիչների հայտարարությունների նկատմամբ պահպանվում էր որոշակի մասնաբաժին վստահություն, ապա հիմա պատկերը միանգամային այլ է: Այն մեկ-երկու ընդդիմադիր ուժերը, որոնց քաղաքական օրակարգում շարունակում է մնալ բացառապես հայհոյանքը, սպառնալիքներն եւ վերջնագրերը, ինչպես ցույց տվեցին քարոզարշավը հասարակության մեջ պահանջված չէ»:
«Գոլոս Արմենիի» `
«Ընտրությունների ընդհանուր գնահատականը` այս ընտրությունները մի քանի անգամ տարբերվում էին անցյալ ընտրություններից լավ իմաստով: Ընտրությունները հաճելիորեն զարմացրեցին, ինչպես ընտրական գործընթացի ավելի լավ կազմակերպված լինելու առումով, այնպես էլ մասնակից քաղաքական ուժերի եւ ընտրողների ակտիվությամբ: Իհարկե, ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան սխալ է եղել, եւ դրա մասին կլինեն առանձին խոսակցություններ, սակայն, ընդհանուր առմամբ ընտրությունները անցկացվեցին առանց մեծ անակնկալների»:
«Հայկական ժամանակ» `
«Մեծ հաշվով, հարցը նրանում չէ, որ իշխանությունները կեղծեցին ընտրությունների արդյունքները, այլ նրանում, որ ստեղծվել է ընտրությունների միջոցով իշխանությունների վերարտադրման «մշտական մեխանիզմ»: Մեր իշխանությունները 4 տարի աշխատում են թալանով, իսկ 5-դ տարին` ծախսում են այդ գումարները իրենց վերարտադրման համար: Ընդ որում, վերջին ընտրությունները ցույց տվեցին, որ իշխանությունների հովանավորության ներքո մշտական աշխատում են խմբեր, որոնք զբաղված են մի հարցով` ընտրությունների կեղծման մեխանիզմների կատարելագործման»:
ԲՀԿ-ի «դեբյուտը»
Ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթը անդրադարձել էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, որն առաջին անգամ մասնակցելով ընտրություններին, գրավեց 2-րդ տեղը:
«Չնայած նրան, որ ընտրություններին պարտություն կրած ընդդիմադիր ուժերը եւ մինչեւ անգամ խորհրդարան անցած «Օրինած Երկիր»-ը, հրաժարվել են ընդունել արդյունքները եւ պատրաստվում են բողոքարկել դրանք դատական ատյաններում, նորընտիր Ազգային ժողովում դասավորվածությունը չի փոխվի: Միջազգային դիտորդները խոսում են մանր խախտումների մասին եւ ընտրությունները համարում են կայացած: Հետագա զարգացումների սցենարը կարելի է հաշվարկել հետեւելով նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարքագծին: Նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո նա ընդունեց գործարար Գագիկ Ծառուկյանին եւ շնորհավորեց նրան քաղաքական ասպարեզում հաջող մեկնարկի կապակցությամբ: Այդ կուսակցությունը ձեւավորվել է ընտրություններից քիչ առաջ, եւ, ինչպես պնդում են փորձագետները, նախագահական աշխատակազմում ստեղծված նախագիծ է, որը մտահոգված է ՀՀԿ առաջնորդ եւ ներկայիս վարչապետ Սերժ Սարգսյանի ազդեցության եւ հզորության արագ աճով: «Բարգավաճ Հայաստանը» նախատեսված է հավասարակշռել իրավիճակը հաջորդ տարի իր պաշտոնից հեռացող նախագահ Քոչարյանի օգտին: Միեւնույն ժամանակ, դիտորդները կարծում են, որ, հաշվի առնելով քարոզարշավի ժամանակ ծախսած ահռելի գումարները, Ծառուկյանը կարող էր ավելի մեծ հաջողություն ակնկալել: Սակայն ստացած մանդատների թվաքանակով էլ գործարարը միանգամայն գոհ է»:
Դավիթ Հարությունյան` 2007թ. այսօրվա պես թեժ պայքար չէր գնում
«Կարծում եմ, եթե համեմատենք 2007թ. ընտրությունները այսօրվա ընտրությունների հետ, ապա էական տարբերություններ կտեսնենք: Հիմնական տարբերությունն ընտրապայքարի թեժության մեջ է: Այն ժամանակ քաղաքական ուժերի միջեւ այսօրվա պես թեժ պայքար չէր գնում:
Երկրորդ տարբերությունը ընտրական օրենսդրության հետ է կապված, քանի որ այն ժամանակ կային բազմաթիվ հարցեր, որոնց հստակ պատասխան չունեին, եւ ամեն ինչ կախված էր ձեւավորվող քաղաքական մշակույթից:
Ինչո՞վ էր պայմանավորված «ավանդական ընդդիմության» պարտությունը այդ ընտրություններին: Կարծում եմ, առաջին հերթին, դա կապված էր տնտեսության զարգացման տեմպերի հետ, որոնք ունեին եւ օբյեկտիվ, եւ սուբյեկտիվ գործոններ: Հայտնի է, որ տնտեսական զարգացումը միշտ չէ, որ ուղղակիորեն շաղկապված է քաղաքական իշխանությունների հետ, որովհետեւ այստեղ բազմաթիվ գործոններ կարող են դերակատարություն ունենալ, բայց այն, որ դա ուղղակիորեն ազդում է ընտրական տրամադրությունների վրա, դա եւս փաստ է»:
Դիտորդները եւ նրանց գնահատականները
Հատկանշական է, որ առաջին անգամ ընտրություններին դրական գնահատական տվեցին ոչ միայն ԱՊՀ-ի դիտորդները, այլ նաեւ ԺՀՄԻԳ/ԵԱՀԿ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի եւ ԵԽԽՎ դիտորդները: Նրանք հայտարարեցին, որ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները հիմնականում համապատասխանում էին միջազգային չափանիշներին, եւ «համապատասխանում են Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, չնայած նրան, որ որոշ հարցեր մնում են չլուծված»:
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ Տոնե Տինգսգարդը (Tone Tingsgaard) նշել էր, որ նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների համեմատ գրանցվել են դրական փոփոխություններ:  Նրա խոսքերով, դիտորդները նաեւ որոշակի թերություններ են գրանցել, մասնավորապես` ձայների հաշվարկի դանդաղ ընթացքը: Այնուամենայնիվ, այդ թերությունները շոշափելի չէին, եւ «այս ամենը լավ է երիտասարդ հայկական ժողովրդավարության համար»:
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար Լեո Պլատվոետը (Leo Platvoet) նույնպես ասել էր, որ կայացած ընտրություններն առաջընթաց են նախորդների համեմատ:
Դիտորդները հույս հայտնեցին, որ «այդ ընտրությունները կնպաստեն ընտրական գործընթացների նկատմամբ ընտրողների վստահության վերականգնմանը»:
«Նախընտրական պայքարը դինամիկ էր եւ լայնորեն լուսաբանվում էր ԶԼՄ-ներում:
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովը աշխատանքները սկսվեցին 2007թ. հունիսի 7-ին: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Տիգրան Թորոսյանը, տեղակալներ` Վահան Հովհաննիսյանը եւ Իշխան Զաքարյանը:
Հետագայում Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Արեւիկ Պետրոսյանը` 2007թ.  նոյեմբերի 12-ին  (Ի. Զաքարյանը նշանակվեց ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ), Հրայր Կարապետյանը` 2008թ. մայիսի 20-ին (Վ.Հովհաննիսյանը հրաժարական ներկայացրեց), Սամվել Նիկոյանը` 2009թ. մայիսի 18-ին (Հ.Կարապետյանը հրաժարական  ներկայացրեց): Այնուհետեւ խոսնակի պաշտոնում Տիգրան Թորոսյանին փոխարինեց Հովիկ Աբրահամյանը, իսկ վերջինիս` Սամվել Նիկոյանը:

«Выборы в Национальное собрание v1.0- v 4.0»: выборы 2007 года - Mediamax.am
Медиамакс завершает спецпроект «Выборы в Национальное собрание»: v1.0-v4.0», целью которого было представить наиболее интересные факты и события выборов 1995, 1999, 2003 и 2007 гг.
Сегодня представляем заключительную часть проекта - выборы 2007 года.
Выборы в Национальное собрание Армении четвертого созыва состоялись 25 мая 2007 года (131 депутат – 90 по пропорциональной и 41 по мажоритарной избирательной системе). В выборах по пропорциональной системе принимали участие 23 политические силы (22 партии и 1 предвыборный блок).
В отличие от выборов 2003г., в 2007г. была зафиксирована достаточно высокая явка избирателей - 59.4%.
Примечательным фактом стало поражение на выборах оппозиции «старой гвардии» - «Народной партии Армении» во главе со Степаном Демирчяном и «Национального Единения» Арташеса Гегамяна, которые набрали, соответственно, 3,6% и 2.7%.
5-процентный барьер преодолели 5 партий: Республиканская партия Армении (32.8%), «Процветающая Армения» (14.7%), «Дашнакцутюн» (12.7%), «Оринац Еркир» (6.8%) и «Наследие» (5.8%).
В Национальном Собрании четвертого созыва было образовано 5 фракций: Республиканская партия Армении (64 депутата), «Процветающая Армения» (25 депутатов), АРФ «Дашнакцутюн» (16 депутатов), «Оринац Еркир» (8 депутатов), «Наследие» (7 депутатов).
Главным скандалом, связанным с выборами, безусловно, стали «шпионские страсти» с участием лидера партии «Оринац Еркир» и экс-спикера парламента Артура Багдасаряна. Газета «Голос Армении» опубликовала 21 апреля статью «За столиком в «Марко Поло», в котором были опубликованы отрывки записи разговора Артура Багдасаряна с дипломатом из британского посольства (его имя не было названо, но потом стало известно, что речь шла о вице-после Великобритании в Армении Ричарде Хайде). В беседе Артур Багдасарян требовал у посольства Великобритании поддержки и предлагал занять более жесткую позицию по отношению к армянским властям.
Фотография: PanArmenian Photo
Несколько дней спустя посольство Великобритании в Армении выступило с заявлением, в котором выразило свое беспокойство и разочарование по поводу прослушивания беседы сотрудника посольства с лидером одной из оппозиционных партий.
В ходе встречи со студентами ЕГУ 30 апреля президент Армении Роберт Кочарян квалифицировал поведение Артура Багдасаряна как «предательство». «Кто предал один раз, предаст и вторично»,- заявил Роберт Кочарян.
Лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян: в 2007 году многие даже не знали о существовании «Наследия»
Лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян заявил после выборов, что в действительности их партия набрала не 80 тысяч, а 250 тысяч голосов. Он также выразил готовность к сотрудничеству со всеми политическими страны, как провластными, так и оппозиционными.
«Несколько лет у нас не было доступа в эфир, и часто, когда мы посещали районы и деревни, люди нас даже не знали, многие даже не слышали о «Наследии». В тот период перед нами стояла также задача информирования людей. Я уверен, что мы одержали победу в Ереване. Несмотря на то, что это был наш первый опыт, мы были в числе лидеров по всей Армении. Мы были относительно новой силой и не смогли защитить наши голоса, однако мы извлекли уроки из того опыта».
СМИ о выборах
Газета «Азг»:
«Наиболее существенной особенностью этой кампании стало то, что она проходила достаточно цивилизованно и спокойно. Если во время предыдущих выборов самым востребованным арсеналом предвыборной кампании являлись брань и проклятия в адрес властей, так как оппозиция еще пользовалась некоторым доверием общества и в отношении заявлений оппозиционных лидеров сохранялся определенный ресурс доверия, то ныне ситуация совершенно иная. Те одна-две оппозиционные силы, в политической повестке которых продолжают фигурировать исключительно ругань, угрозы, ультиматумы, как показала предвыборная кампания, в обществе не востребованы».
Газета «Голос Армении»:
«Общая оценка выборов: они на голову отличались от выборов предыдущих в хорошем смысле этого слова. Выборы приятно удивили как в плане лучшей организации избирательного процесса, так и в плане активности политических сил, принимавших участие в избирательной кампании, и активности избирателя. Наверняка где-то что-то было не так, и об этом будут отдельные разговоры, но в целом выборы состоялись, волеизъявление граждан осуществлено и особых сюрпризов не наблюдалось».
Газета «Айкакан Жаманак»:
«По большому счету, вопрос не в том, что власти сфальсифицировали результаты выборов, а в том, что создан «вечный двигатель» репродукции власти посредством выборов. Наши власти четыре года зарабатывают грабежом, а на пятый тратят эти деньги на свою репродукцию. Причем последний случай показал, что под патронажем властей постоянно действуют группы, занятые одним-единственным вопросом - усовершенствованием механизмов фальсификации выборов».
Дебют «Процветающей Армении»
Российская «Независимая газета» коснулась партии «Процветающая Армения», которая, впервые принимая участие в выборах, заняла второе место:
«Несмотря на то, что оппозиционные силы, потерпевшие неудачу на выборах, и даже прошедшая в парламент партия «Оринац Еркир» отказываются признать результаты и собираются оспорить их итоги в судебных инстанциях, расклад в новоизбранном высшем законодательном органе не изменится. Международные наблюдатели говорят о незначительных нарушениях и считают выборы состоявшимися. Сценарий дальнейших событий в армянском парламенте можно вычислить по поведению президента Роберта Кочаряна. Сразу после обнародования предварительных итогов он принял многопрофильного бизнесмена, лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна и поздравил его с удачным дебютом на политическом поприще: эта партия сформирована незадолго до выборов и, как утверждают в экспертном сообществе, стала результативным проектом президентской администрации, озабоченной стремительным ростом влияния и могущества премьер-министра Сержа Саргсяна – лидера Республиканской партии. «Процветающая Армения» в целях подстраховки призвана уравновесить складывающуюся ситуацию в пользу уходящего с президентского поста Кочаряна. При этом наблюдатели отмечают, что с учетом колоссальных средств, истраченных в ходе кампании, Царукян мог рассчитывать на более серьезный успех. Однако и полученными мандатами предприниматель вполне доволен».
Давид Арутюнян: В 2007 году не было такой яростной борьбы, как сегодня
«Думаю, если сравнить выборы 2007 года с сегодняшними, мы увидим существенное различие. Прежде всего, оно в том, как велась предвыборная борьба. Тогда между политическими силами шла не такая яростная борьба, как сегодня.
Второе различие связано с избирательным законодательством, так как в тот период существовали многочисленные вопросы, на которые не было однозначных ответов.
Чем было обусловлено поражение «традиционной оппозиции» на парламентских выборах 2007 года? Думаю, в первую очередь это было связано с темпами экономического развития, обусловленными как объективными, так и субъективными причинами.
Впервые наблюдатели от БДИПЧ/ОБСЕ и ПА ОБСЕ и Совета Европы заявили, что парламентские выборы в Армении в значительной степени соответствовали международным стандартам и «были проведены в соответствии с международными обязательствами Армении, несмотря на то, что некоторые вопросы остаются нерешенными».
Специальный координатор ОБСЕ по выборам в Армении, вице-президент Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Тоне Тингсгард (Tone Tingsgaard) отметила, что, по сравнению с предыдущими парламентскими выборами, были зафиксированы положительные изменения. По ее словам, наблюдатели зафиксировали также определенные недостатки, в частности, медленный ход подсчета голосов.
Глава делегации ПАСЕ Лео Платвоет (Leo Platvoet) также заявил, что прошедшие выборы стали прогрессом по сравнению с предыдущими выборами.
Наблюдатели выразили надежду, что «эти выборы в Армении будут способствовать восстановлению веры в избирательный процесс». По их словам, «предвыборная кампания была динамичной и широко освещалась в СМИ».
Национальное Собрание Армении четвертого созыва начало свою работу 7 июня 2007 года. Председателем Национального Собрания был избран Тигран Торосян, а его заместителями - Ваан Ованисян и Ишхан Закарян.
Впоследствии заместителями председателя Национального Собрания были избраны: Аревик Петросян – 12 ноября 2007 года (И. Закарян был назначен председателем Контрольной палаты Армении), Грайр Карапетян – 20 мая 2008 года (В. Ованисян подал в отставку), Самвел Никоян – 18 мая 2009 года (Г. Карапетян подал в отставку).
После отставки Тиграна Торосяна председателем Национального Собрания 29 сентября 2008 года был избран Овик Абрамян, а последнего, в свою очередь, в конце 2011 года сменил Самвел Никоян.