50 գլոբալ հայերը. Կարեն Մարտիրոսյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին` Կարեն Մարտիրոսյանին:
Կարեն Մարտիրոսյանը
Լուսանկարը` Կ. Մարտիրոսյանի անձնական արխիվից
Հոր հետ՝ դիսերտացիայի պաշտպանությունից հետո:
Հոբելյանական SHS միջազգային սիմպոզիումի մասնակիցները Սեւանում (կենտրոնում ակադեմիկոս Մերժանովն է):
Ռոալդ Սագդեեւի հետ:
Լաբորատորիայում՝ ուսանողների հետ:
Ընտանիքի հետ:
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին` Կարեն Մարտիրոսյանին՝ Բրաունսվիլում գտնվող Տեխասի համալսարանի ֆիզիկայի եւ աստղագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորին եւ նանոտեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ղեկավարին:
Կարեն Մարտիրոսյանը ծնվել է Երեւանում, գիտնականների ընտանիքում: Ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը: Հետագայում Չերնոգոլովկայի (Մոսկվայի մարզ) Կառուցվածքային մակրոկինետիկայի ինստիտուտում աշխատել է թեկնածուական թեզի վրա, որը պաշտպանել է 1991 թվականին:
1993-2001թթ. ապրել եւ աշխատել է Մոսկվայում: 2001թ. հրավեր է ստացել Հյուսթոնի համալսարանից եւ ընտանիքի հետ տեղափոխվել ԱՄՆ: Ներկայումս Բրաունսվիլում գտնվող Տեխասի համալսարանի ֆիզիկայի եւ աստղագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր է, ինչպես նաեւ ղեկավարում է նանոտեխնոլոգիաների լաբորատորիան: Ավելի քան 150 գիտական հրապարակումների եւ արտոնագրերի հեղինակ է, ինչպես նաեւ բազմաթիվ գիտական ամսագրերի խմբագրակազմի անդամ, որոնք մասնագիտացած են նանոտեխնոլոգիաների եւ նանոբժշկության ոլորտներում:
Ինձ վրա մեծ ազդեցություն է գործել գիտական այն միջավայրը, որում ես մեծացել եմ. հայրս եւ հորեղբայրս գիտնականներ էին, եւ մեր տուն հաճախ էին այցելում նրանց գիտնական ընկերները: Ինձ շատ թեմաներ էին հետաքրքրում. մանկուց հրապուրված էի օդանավերի մոդելավորմամբ, էլեկտրոնային սարքավորումների նախագծմամբ ու կառուցմամբ, քիմիայով եւ ֆիզիկայով, ռադիոսարքերով, սիրում էի նախագծել եւ զոդել ռադիոընդունիչներն ու հաղորդիչները: Մասնակցում էի օդանավերի նախագծման բազմաթիվ մրցույթների, նույնիսկ մրցանակային տեղեր էի զբաղեցնում եւ, արդյունքում, լինելով դեռեւս ուսանող, ինքս էլ ավիամոդելավորում էի դասավանդում դպրոցականներին: Հրապուրված էի նաեւ բժշկությամբ, դա եկել էր մայրիկիցս. նա բժիշկ-նյարդաբան էր: Տասներորդ դասարանում հայրս՝ իմ կյանքի գլխավոր Ուսուցիչը, ամեն օր ստիպում էր լուծել տասը խնդիր ֆիզիկայից եւ տասը՝ մաթեմատիկայից, ինչը կայուն հիմք հանդիսացավ իմ հետագա ուսման եւ աշխատանքի համար:
Լուսանկարը՝ Կ. Մարտիրոսյանի անձնական արխիվից
1979 թվականին Պոլիտեխնիկում բացվեց կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը, որտեղ էլ ես ընդունվեցի՝ կիսահաղորդիչ եւ միկրոէլեկտրոնային սարքավորումների ինժեներ մասնագիտացմամբ: Ամբիոնի վարիչը պրոֆեսոր Սենիկ Մկրտչյանն էր, ով հետագայում դարձավ իմ գիտական ղեկավարներից մեկը: Քանի որ ես հրապուրված էի նաեւ բժշկությամբ, ցանկանում էի ինչ-որ կերպ փոխհատուցել հետաքրքրությունս նաեւ դրա նկատմամբ: Պոլիտեխնիկում ուսումնառությանը զուգահեռ ավարտեցի բժշկական կիբեռնետիկայի երկամյա ծրագիրը հասարակական գիտությունների ֆակուլտետում: Նաեւ պրակտիկա անցա Փորձարարական կենսաբանության ինստիտուտում, ինչը խորապես հարստացրեց իմ գիտելիքները կենսաբանության եւ բժշկության ասպարեզներում:
Նույն Պոլիտեխնիկում ասպիրանտուրա ընդունվեցի որպես հայցորդ: Աշխատում էի Պետրոս Ավագյանի ղեկավարած խմբում, ով լավ գիտական կապեր ուներ Չերնոգոլովկայում գտնվող ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի Կառուցվածքային մակրոկինետիկայի ինստիտուտի (ԳԱԿՄԻ) հետ: Այդ տարիներին ես գրեթե ստիպված էի ապրել Երեւան-Մոսկվա ճանապարհին, քանի որ գիտական աշխատությունս ամբողջությամբ կատարում էի ԳԱԿՄԻ-ում: Ի վերջո, երկուսուկես տարի անց, ես պաշտպանեցի դիսերտացիան: ԳԱԿՄԻ-ի տնօրենը ակադեմիկոս Ալեքսանդր Մերժանովն էր, ով մինչեւ կյանքի վերջն այնտեղ աշխատում էր որպես գիտական ղեկավար (ակադեմիկոս Մերժանովը մահացել է 2013թ. հուլիսին,- խմբ.): Ժամանակին նա եղել է ինքնատարածվող բարձր ջերմային սինթեզին նվիրված միջազգային սիմպոզիումի (Self-Propagating High-temperature Synthesis (SHS)) առաջամարտիկը: Այդ սիմպոզիումն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ, իսկ հոբելյանական 10-րդն անցկացվել է 2009թ. Հայաստանում:
Այս տարի ես էի ղեկավարում Սիմպոզիումի կազմկոմիտեն, որը մենք անցկացրեցինք հոկտեմբերի 21-24-ը ԱՄՆ-ի South Padre Island-ում: Կոնֆերանսին մասնակցում էին նաեւ 5-6 գիտնականներ Հայաստանից:
Դիսերտացիան պաշտպանելուց հետո ես մի քանի տարի աշխատում եւ դասավանդում էի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտում. դա 90-ականների սկիզբն էր՝ ամենադժվար ժամանակահատվածը երկրի համար: Այդ ժամանակ արդեն ունեի հետաքրքիր գիտական մշակումներ բարձր արդյունավետության ֆիլտրերի եւ բարձր ջերմային նյութերի ստեղծման վերաբերյալ՝ հայաստանյան հումքի օգտագործմամբ (բենտոնիտ, ցեոլիտ, բազալտե մանրաթել եւ այլն), որոնք մենք ներդնում էինք արտադրության մեջ:
Բնականաբար, այդ տարիներին ծանր հարվածի տակ հայտնվեց նաեւ գիտությունը, եւ շուտով, երբ սկսվեցին էլեկտրաէներգիայի անջատումները, ստիպված եղանք նվազագույնի հասցնել աշխատանքներն ու բոլոր հետազոտությունները: Թախիծով եմ հիշում, թե ինչպես էր հայրս անձնվիրաբար փորձում պահպանել իր լաբորատորիայի աշխատանքը Երեւանի ճարտարապետական ինստիտուտում (հետագայում այդ լաբորատորիան կոչեց հորս անունով):
Ես արդեն ընտանիք, երեխա ունեի եւ ցանկանում էի զբաղվել իմ գործով՝ գիտությամբ, այլ ոչ թե պարզապես գոյատեւել: 1993 թվականին ընտանիքիս հետ տեղափոխվեցի Մոսկվա, որտեղ ընդունվեցի դոկտորանտուրա: Այդ տարիներին Մոսկվայում ստիպված էի զբաղվել համակարգչային բիզնեսով, քանի որ գիտական աշխատանքը նորմալ աշխատավարձ չէր ապահովում: Գրում էի հոդվածներ, տպագրում, կուտակում արժեքավոր գաղափարներ: Ի վերջո, պրոֆեսոր Միքայել Ներսիսյանի միջնորդությամբ, Հյուսթոնի համալսարանում աշխատելու հրավեր ստացա: Այդպես, 2001թ. հուլիսին ընտանիքիս հետ միասին տեղափոխվեցի ԱՄՆ:
Այնտեղ հիանալի հնարավորություններ ընձեռվեցին գաղափարներս կյանքի կոչելու համար՝ սարքավորումներ, նյութեր, գրադարաններ, գիտական շփումներ: Այնուամենայնիվ, շատ բաներ ստիպված էի սկսել գրեթե զրոյից. ձեռք բերել գիտական հեղինակություն, ստեղծել հիմք, սովորել հասկանալ ամերիկյան համալսարանական համակարգի կառուցվածքը եւ արեւմտյան ոճը գիտության մեջ:
Ներկայումս Կարենն աշխատում է Բրաունսվիլում գտնվող Տեխասի համալսարանի ֆիզիկայի եւ աստղագիտության ֆակուլտետում, ղեկավարում է նանոտեխնոլոգիաների լաբորատորիան, ինչպես նաեւ ունի ավելի քան 1 մլն դոլարի գիտական դրամաշնորհներ:
Տվյալ պահին իմ գիտական գործունեությունն առավելապես կապված է նանոկառուցվածքային նյութերի, էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների կիրառությամբ էներգիա ստանալու, ինչպես նաեւ կենսանանոտեխնոլոգիաների հետ: Հաջողվում է բավարարել նաեւ հետաքրքրությունս բժշկության հանդեպ: Իմ խումբը Houston UT MD Anderson Cancer Center-ի հետ (քաղցկեղային հիվանդությունների խնդրով զբաղվող աշխարհի առաջատար գիտական կառույցը) մշակում է նանոկառուցվածքային բժշկական սարքավորումներ, որոնք հնարավոր կլինի օգտագործել քաղցկեղածին բջիջների հստակ կանխորոշման եւ դրանց հետագա ոչնչացման նպատակով՝ ճառագայթման կամ ջերմության միջոցով:
Մենք մշակում ենք նաեւ նանոէներգետիկ նյութեր, որոնք ֆինանսավորում է ԱՄՆ Օդուժի հետազոտական լաբորատորիան (Air Force Research Lab): Ես երեք անգամ պարգեւատրվել եմ հեղինակավոր Air Force Summer Faculty Fellowship-ի դրամաշնորհներով եւ աշխատել եմ Օդուժի լաբորատորիայում Eglin AF ռազմակայանում (Ֆլորիդա):
Մեր լաբորատորիան աշխատում է նոր նյութերի ստեղծման, ստացման եւ բնորոշման ուղղությամբ: Վերջերս ես կես միլիոնանոց դրամաշնորհ շահեցի Ազգային գիտական հիմնադրամի կողմից իմ լաբորատորիայի համար: Մեր ունեցած սարքավորումներն ունեն ամենաբարձ մակարդակը: Մենք աշխատում ենք կրիոգեն տեխնիկայով, որի նմանը աշխարհում չկա. կատարում ենք ցածր ջերմաստիճանային չափումներ սկսած 1.9 Կելվինից (մոտ է բացարձակ զրոյին): Բացի այդ, չափում ենք այնպիսի պարամետրեր, ինչպիսիք են նյութերի մագնիսական, ջերմային, էլեկտրական հատկությունները մագնիսական ուժեղ դաշտի ազդեցության ներքո՝ մինչեւ 9 Տեսլա: Դրանք շատ բարդ ու թանկարժեք համակարգեր են:
Շատ եմ ճանապարհորդում, կարդում եմ գիտական զեկույցներ, դասախոսություններ, անցկացնում եմ սեմինարներ: Այս տարին ինձ համար խիստ ծանրաբեռնված էր, քանի որ ղեկավարում էի երկու գիտաժողովների կազմկոմիտեները:
Ինձ մոտ աշխատում են բազմաթիվ ուսանողներ: Փորձում եմ ուսանողներ ներգրավել նաեւ Հայաստանից: Այժմ մեզ մոտ սովորում է մի ուսանող Երեւանից, ով դոկտորանտուրա է ընդունվել իմ ղեկավարությամբ:
Ժամանակիս կեսից ավելին ծախսում եմ դասախոսությունների վրա: Այլ պրոֆեսորների հետ մեկտեղ մենք ստեղծել ենք, այսպես կոչված, Nanoscience Concentration Program-ը: Դա նանոտեխնոլոգիաների ուսուցման ծրագիր է 7 տարբերակով: Մենք այդ դասընթացների ինտեգրումը կատարում ենք ընտրողաբար՝ առանձին ծրագիր կա մաթեմատիկոսների համար, առանձին՝ ֆիզիկոսների, կենսաբանների, ինժեներների եւ այլոց: Այսինքն, դա բավականին ճկուն համակարգ է. ուսանողն ընտրում է այն, ինչն իրեն հետաքրքրում է: Այդ ծրագրի առավելությունն այն է, որ այն չի նախատեսում կրեդիտային ժամերի ավելացում, եւ ուսանողները դիպլոմի հետ ստանում են նաեւ նանոգիտության մեր հավաստագիրը: Ծրագիրն արդյունավետ է աշխատում, եւ ուսանողները շատ գոհ են: Երբ ես նոր էի սկսում, գիտական հետազոտություններն ինձ համար ավելի կարեւոր էին, քան դասավանդումը: Բայց հետո հանգեցի այն եզրակացության, որ լավ մասնագետ պատրաստելը շատ օգտակար եւ դժվարին աշխատանք է, ոչ պակաս կարեւոր, քան գիտական հետազոտությունները:
Կարենն ամուսնացած է, ունի երկու դուստր: Կրտսերը՝ Ալիսան, սովորում է 7-րդ դասարանում: Մեծը՝ Մարգարիտան, ավարտել է Նյու-Յորքի համալսարանի (NYU) թատերական ստուդիան, ներկայումս ապրում եւ աշխատում է Լոս-Անջելեսում: Մարգարիտան “The Edge оf Paradise” մետալ խմբի մենակատարն է:
Կարենը սերտ կապեր է պահպանում նաեւ Հայաստանի գիտական շրջանակների հետ:
Կարծում եմ, Հայաստանը պետք է ավելի ակտիվ գիտական շփումներ հաստատի այլ երկրների հետ: Հարկավոր է երիտասարդներին ուղարկել արտասահման սովորելու, ինչպես, օրինակ, դա այսօր հաջողությամբ անում է Ղազախստանը: Բայց, միաժամանակ, հարկավոր է ստեղծել այնպիսի մեխանիզմ, որեսզի այդ երիտասարդները ցանկանան վերադառնալ եւ աշխատել իրենց երկրում: Ահա մի պարզ օրինակ. ես վաղուց համագործակցում եմ Երեւանի քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի պրոֆեսոր Սուրեն Խաչատրյանի հետ, եւ այդ համագործակցությունն ուսանողներին հնարավորություն է տալիս Հայաստանից գալ եւ սովորել մեր համալսարանում:
Լավ եմ հիշում խորհրդային ժամանակները, երբ հայրս ու հորեղբայրս՝ երկու պրոֆեսորներ, չէին կարող դուրս գալ երկրից: Այն ժամանակ այդ գործոնը շատ լուրջ խոչընդոտ էր: Նախ, այդ պատճառով մեր գիտնականներին աշխարհում չէին ճանաչում, երկրորդ՝ առկա էր լեզվական պատնեշ անգլերեն լեզվին չտիրապետելու պատճառով: Խորհրդային հոդվածները երբեմն թարգմանվում էին անգլերեն, բայց թարգմանությունը, մեղմ ասած, հեռու էր կատարյալ լինելուց, այդ պատճառով նրանք մեծ հետաքրքրություն չէին առաջացնում արեւմտյան գիտնականների մոտ: Այսօր գիտնականները, որոնք ապրում են Երեւանում, պետք է իմանան, թե ինչ է տեղի ունենում իրենց ոլորտում գլոբալ իմաստով, տեղյակ լինեն վերջին նվաճումներին ու մշակումներին:
Հայաստանը պետք է ավելի բաց լինի աշխարհի համար, պետք է փորձի ստեղծել այնպիսի գործիք, որի օգնությամբ հայ գիտնականներն արտասահմանում կկարողանան կապող օղակ դառնալ Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի միջեւ: Այդ ուղղությամբ որոշակի քայլեր ձեռնարկվում են: Օրինակ, վերջերս Կալիֆոռնիայում անցկացվում էր հայ բժիշկների սիմպոզիում, որը, եթե չեմ սխալվում, հաջորդ տարի կազմակերպվելու է Երեւանում: Կարծում եմ, այդպիսի նախագծերին անհրաժեշտ է սատարել պետական մակարդակով: Ընդ որում, հիմնական շեշտը հարկավոր է դնել ոչ թե Սփյուռքի, այլ հենց Հայաստանում ապրող գիտնականների վրա:
Հեռանկարային հաջողության հիմնական գրավականը երիտասարդ սերունդն է: Անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի այդ սերունդը ցանկանա մնալ Հայաստանում, եւ գիտությամբ զբաղվելը հեղինակավոր լինի երիտասարդության համար:
Պետությունը պետք է խրախուսի ասպիրանտներին: Ընդ որում, հարկավոր է այնպես անել, որպեսզի ասպիրանտուրա ընդունվեն իսկապես ամենալավ եւ տաղանդավոր ուսանողները:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաների, հաղորդակցության միջոցների եւ լայն փոխգործակցության շնորհիվ գիտությունը ներկայումս զարգանում է երկրաչափական պրոգրեսիայի արագությամբ, եւ շատ կարեւոր է հետ չմնալ: Պետությունը պետք է գիտակցի, որ բաց թողնված ժամանակը կարող է բացասաբար ազդել երկրի զարգացման վրա:

50 глобальных армян: Карен Мартиросян - Mediamax.am
Медиамакс представляет очередного героя спецпроекта «50 глобальных армян» – Карена Мартиросяна, профессора департамента физики и астрономии и руководителя лаборатории нанотехнологий в Техасском университете в Браунсвилле.
Карен Мартиросян
Фото: из личного архива К.Мартиросяна.
С отцом после защиты диссертации.
Участники юбилейного международного симпозиума SHS на Севане (в центре - академик Мержанов).
С Роальдом Сагдеевым.
В лаборатории со студентами.
С семьей.
Карен Мартиросян родился в Ереване в семье ученых. Закончил факультет кибернетики Ереванского политехнического института и в дальнейшем работал над диссертацией в Институте структурной макрокинетики в Черноголовке (Московская область), которую защитил в 1991 году.
С 1993 по 2001гг. жил и работал в Москве. В 2001 году получил приглашение от Хьюстонского университета и перебрался с семьей в США.  В настоящее время является профессором департамента физики и астрономии в Техасском университете в Браунсвилле, а также возглавляет лабораторию по нанотехнологиям. Является автором более 150 научных публикаций и патентов, а также членом редколлегии многих научных журналов, специализирующихся на материалах по нанотехнологиям и наномедицине.
Большое воздействие на меня оказала та научная среда, в которой я рос: мой отец и дядя были учеными, и наш дом был полон их друзьями из научных кругов. Меня интересовало многое: с детства увлекался авиамоделизмом, химией и физикой, был радиолюбителем; любил паять, конструировать передатчики и радиоприемники. Участвовал во многих авиамодельных соревнованиях, даже занимал призовые места и впоследствии, будучи студентом, сам преподавал авиамоделизм школьникам. Увлекала и медицина, это пришло от мамы, которая была врачом-невропатологом. В десятом классе отец – главный Учитель в моей жизни -  заставлял каждый день решать десять задач по физике и десять по математике, что дало стабильный фундамент для моей дальнейшей учебы и работы.
Фото: из личного архива К. Мартиросяна.
В 1979 году в Политехническом институте открылся факультет кибернетики, куда я и поступил, по специальности полупроводниковых и микроэлектронных приборов. Заведующим кафедры был профессор Сеник Ованесович Мкртчян, впоследствии ставший одним из моих научных руководителей. Поскольку меня привлекала также медицина, мне хотелось как-то компенсировать свой интерес к ней. Так, параллельно с учебой в Политехе, я окончил двухгодичную программу по медицинской кибернетике на факультете общественных наук. Также проходил практику в Институте экспериментальной биологии, что глубоко обогатило мои знания в биологии и медицине.
В том же Политехническом я поступил в аспирантуру и стал соискателем. Работал в группе, возглавляемой Петросом Авакяном, имевшим хорошие научные связи с Институтом структурной макрокинетики Академии наук (ИСМАН) в Черноголовке. В те годы мне пришлось фактически жить в дороге между Ереваном и Москвой, так как всю научную работу я проводил в ИСМАНе. В конце концов, два с половиной года спустя, я защитил диссертацию. Директором ИСМАНа был академик Александр Григорьевич Мержанов, который до последнего работал там научным руководителем (академик Мержанов скончался в июле 2013г., - ред.). В свое время он стал пионером Международного симпозиума, посвященного самораспространяющемуся высокотемпературному синтезу (Self-Propagating High-temperature Synthesis (SHS)). Данный симпозиум проводится раз в два года, а юбилейный 10-й прошел в июле 2009 года в Армении.
В этом году я возглавлял Оргкомитет Симпозиума, который мы провели 21-24 октября в США, на South Padre Island. В конференции приняли участие 5-6 ученых из Армении.
После защиты диссертации я несколько лет работал и преподавал в Политехническом университете: это было начало 90-х - самое трудное для страны время. В то время у меня уже были интересные научные разработки для создания высокоэффективных фильтров и высокотемпературных материалов с использованием армянского сырья (бентонит, цеолит, базальтовое волокно и др.), которые мы внедряли в производство.
Естественно, в те годы тяжелый удар пришелся и по науке, и вскоре, когда начались отключения электроэнергии, пришлось свернуть работы и все исследования. С печалью вспоминаю о том, как мой отец самоотверженно пытался поддерживать работу своей лаборатории в Ереванском архитектурном институте (впоследствии кафедра назвала эту лабораторию его именем).
У меня уже была своя семья, ребенок, и хотелось заниматься своим делом – наукой, а не просто выживать. В 1993 году я с семьей переехал в Москву, где поступил в докторантуру. В те годы в Москве пришлось заняться компьютерным бизнесом, так как научная работа не обеспечивала нормальной зарплатой. Писал статьи, публиковался, копил ценные идеи. В результате, по рекомендации профессора Микаела Нерсесяна, я получил приглашение работать в Хьюстонском университете. Так в июле 2001 года я с семьей переехал в США.
Там у меня появились великолепные возможности для реализации своих идей - оборудование, материалы, библиотеки, научные связи. Тем не менее, в каком-то смысле многое пришлось начинать почти с нуля: завоевывать научный авторитет, создавать базу и научиться понимать американскую университетскую структуру и западный стиль в науке.
В данный момент Карен работает в департаменте физики и астрономии в Техасском университете в Браунсвилле, возглавляет лабораторию по нанотехнологиям и руководит несколькими научными грантами на сумму более 1 млн. долларов.
Моя научная деятельность в данный момент больше связана с наноструктурными материалами, получением энергии с применением экологически чистых технологий, а также бионанотехнологиями. Удается реализовывать и свой интерес к медицине. Моя группа совместно с UT MD Anderson Cancer Center, Houston (ведущий институт в мире по проблеме раковых заболеваний) разрабатывает наноструктурные медицинские устройства, которые могут быть использованы для точного определения раковых клеток и их последующего уничтожения с помощью радиации или тепла.
Мы также разрабатываем наноэнергетические материалы, которые спонсирует Исследовательская лаборатория ВВС США (Air Force Research Lab). Я трижды награждался престижным Air Force Summer Faculty Fellowship грантами и работал в лаборатории ВВС на базе Eglin AF во Флориде.
Наша лаборатория работает также в направлении разработок по созданию, получению и характеризации новых материалов. Недавно я выиграл полумиллионный грант у Национального научного фонда для своей лаборатории. Имеющееся у нас оборудование - самого высокого уровня. Мы работаем с криогенной техникой, не имеющей аналога в мире: проводим низкотемпературные измерения от 1.9 Кельвинов (около абсолютного нуля). Кроме того, измеряем такие параметры материалов, как магнитные, тепловые, электрические свойства под воздействием сильного магнитного поля до 9 Тесла. Все это очень сложные и дорогостоящие системы.
Очень много езжу по миру, читаю научные доклады, лекции, провожу семинары. Нынешний год у меня выдался очень загруженным, так как я возглавлял оргкомитеты двух конференций.
У меня работает много студентов, стараюсь рекрутировать их также из Армении. Сейчас у нас учится студент из Еревана, поступивший в докторантуру под моим руководством.
Более половины моего времени уходит на преподавание. Вместе с другими профессорами мы создали так называемую Nanoscience Concentration Program. Это программа обучения нанотехнологиям в семи классах. Мы интегрируем эти курсы выборочно – отдельная программа имеется для математиков, отдельная – для физиков, для биологов, для инженеров и так далее. То есть, это достаточно гибкая система: студент выбирает то, что ему интересно. Плюс этой программы в том, что она не предполагает увеличения кредитных часов, и студенты дополнительно к диплому получают наш сертификат по нанонауке. Программа эффективно работает, и студенты очень довольны. Когда я только начинал, научные исследования были для меня важнее, чем преподавание. Однако затем я пришел к тому, что обучить хорошего специалиста – очень полезное и трудное дело, не менее важное, чем научные исследования.
Карен женат и является отцом двух дочерей. Mладшая дочь Алиса учится в седьмом классе. Cтаршая, Маргарита, закончила театральную студию в Нью-Йоркском университете (NYU) и в данный момент живет и работает в Лос-Анджелесе. Маргарита - вокалистка метал-группы “The Edge оf Paradise”.
Карен поддерживает тесные связи и с научными кругами Армении.
Армении, думаю, необходимо активнее налаживать научные связи с другими государствами. Надо посылать молодых людей учиться, как, например, успешно делает сегодня Казахстан. Но в то же время нужно создать такой механизм, чтобы эти молодые люди хотели вернуться и работать в своей стране. Вот простой пример: я давно сотрудничаю с профессором Суреном Харатяном из Ереванского института химической физики, и это сотрудничество дает возможность студентам из Армении приезжать и учится у нас в университете.
Я хорошо помню советское время, когда мой отец и дядя, оба профессоры, были «невыездными». Тогда этот фактор был огромным препятствием. Во-первых, из-за этого наших ученых не знали в мире, а во-вторых, существовал языковой барьер из-за незнания английского языка. Советские статьи порой переводились на английский, но перевод был, мягко говоря, далеким от идеального, поэтому они не вызывали большого интереса у западных ученых. Сегодня ученым, которые работают в Ереване, необходимо знать, что происходит в их сфере в глобальном смысле, быть в курсе последних достижений и разработок.
Армении необходимо быть более открытой для мира, нужно попытаться создать инструмент, при помощи которого армянские ученые за рубежом смогут стать связующим звеном между Арменией и внешним миром. Какие-то шаги в этом направлении делаются. Например, недавно в Калифорнии проводился симпозиум армянских врачей, который, если не ошибаюсь, в следующем году состоится в Ереване. Думаю, такие проекты необходимо поддерживать на государственном уровне. Причем основной акцент следует делать не на ученых, которые проживают в диаспоре, а на ученых из самой Армении.
Основной залог будущего успеха – это молодое поколение. Необходимо сделать все, чтобы именно молодое поколение захотело остаться в Армении, и занятие наукой стало бы престижным для молодежи.
Государство должно поддерживать аспирантов. Причем необходимо сделать так, чтобы в аспирантуру шли действительно самые лучшие и талантливые студенты. Благодаря современным технологиям, средствам коммуникации и широкой колаборации, наука в настоящее время развивается со скоростью геометрической прогрессии, и очень важно не отстать. Государство должно осознать, что упущенное время может негативно повлиять на развитие страны.