50 գլոբալ հայերը. Սերգեյ Ղազարյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը եւ ներկայացնում է հերթական հերոսին՝ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի ֆիզիկական քիմիայի պրոֆեսոր, Քիմիայի թագավորական միության անդամ Սերգեյ Ղազարյանին:
Սերգեյ Ղազարյանը լաբորատորիայում` ուսանողների հետ:
Լուսանկարը` Ս.Ղազարյանի անձնական արխիվից:
Սերգեյ Ղազարյանը
Սերգեյ Ղազարյանը Հաղարծինում:
Ցուցահանդեսի ժամանակ` Թագուհու այցից առաջ:
Սերգեյ Ղազարյանը դստեր` Աննայի հետ Էջմիածնում:
Սերգեյ Ղազարյանը ֆիզիկական քիմիայի պրոֆեսոր է: Ծնվել է Ղազախստանում: Սովորել է Նովոսիբիրսկում, Երեւանում, ապա` Մոսկվայում: 1991թ. հրավեր է ստացել Նոթինհեմի համալսարանից, որտեղ աշխատել է 3 տարի: 1994-1998թթ. աշխատել է Ջորջիայի Տեխնոլոգիական ինստիտուտում (Georgia Tech, Atlanta, USA): 1998թ. կրկին վերադարձել է Մեծ Բրիտանիա` Լոնդոնի Կայսերական քոլեջ (Imperial College London), որը հանդիսանում է աշխարհի ամենահեղինակավոր բուհերից մեկը: Ներկայումս Քիմիական տեխնոլոգիաների դեպարտամենտի պրոֆեսոր է: Սերգեյ Ղազարյանը Քիմիայի թագավորական միության անդամ է (Royal Society of Chemistry):
Ծնվել եմ Արեւելյան Ղազախստանում, որտեղ հայրս երկրաբան էր աշխատում: Նա սովորել էր Երեւանում եւ այնտեղից գործուղվել Ղազախստան: Դպրոցական տարիներին ես ցանկանում էի դառնալ ոչ թե գիտնական, այլ օդանավեր նախագծող. ինձ հետաքրքրում էր ինքնաթիռների մոդելներ ստեղծելը: 8-րդ դասարանում հաղթեցի մաթեմատիկայի շրջանային օլիմպիադայում, եւ ինձ հրավիրեցին Նովոսիբիրսկի ակադեմիական քաղաքում գործող ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոց, որում դասավանդումն ու ուսուցման պայմանները լավագույնն էին համարվում Խորհրդային Միությունում: Այնտեղ էլ ես ընդունվեցի համալսարան` ֆիզիկայի ֆակուլտետ: Բայց հայրս մշտապես ցանկանում էր վերադառնալ Հայաստան, եւ 3 տարի Նովոսիբիրսկում ուսում ստանալուց հետո ես տեղափոխվեցի Երեւանի պետական համալսարանի Ֆիզիկայի ֆակուլտետ, իսկ մի քանի ամիս անց Երեւան վերադարձան նաեւ ծնողներս:
Ինձ մոտ, ինչը, հավանաբար, բնական է պատանեկան մաքսիմալիզմի համար, շատ ուժեղ հայրենասիրություն կար Հայաստանի նկատմամբ, եւ հենց այդ շրջանում ինքս ինձ համար բացահայտեցի հայոց պատմությունը, գրականությունը, մշակույթը, ճարտարապետությունը: Ես Հայաստանում ապրեցի ընդամենը 4 տարի, բայց մեծապես պարտական եմ դրանց, այդ թվում նաեւ ֆիզիկայից դեպի քիմիա իմ հետաքրքրության աստիճանական անցման համար:
Բացի ուսումնառությունից, Սերգեյը հասցրել է երկու տարի աշխատել Երեւանի Քիմիական ռեակտորների ինստիտուտում:
Երեւանի համալսարանում հայտնի գրող Ստեփան Կուրտիկյանի որդին ինձ առաջարկեց դիպլոմային աշխատանքը գրել սպեկտրոսկոպիայի թեմայով: Նա կարծում էր, որ դա այն ոլորտն է, որը կիրառելի է ամենուրեք, այդ թվում նաեւ հարակից դիսցիպլիններում: Ես ասպիրանտուրա ընդունվեցի Մոսկվայում եւ այն ավարտելուց հետո ֆիզիկական քիմիայի բնագավառում աշխատանք ստացա ՌԳԱ սպեկտրոսկոպիայի ինստիտուտում: 1991թ. ստացա համատեղ գրանտ ՆԱՏՕ-ի եւ Լոնդոնի թագավորական միության կողմից: Դա առաջին ծրագիրն էր`ուղղված խորհրդային երիտասարդ գիտնականներին Արեւմուտքում աշխատանքի ընդունելուն: Ինձ հրավիրեց գիտական շրջանակներում հայտնի քիմիկոս Մարտին Պոլյակոֆֆը, ով ներկայումս Թագավորական միության փոխնախագահն է:
1991թ. Սերգեյն ընտանիքի հետ միասին երեք տարով տեղափոխվում է Նոթինհեմի համալսարան, որից հետո հրավեր է ստանում Ջորջիայի Տեխնոլոգիական համալսարանից (Ատլանտա):
Հրավերն ինձ համար անակնկալ էր, բայց որոշեցի մեկ շաբաթով մեկնել այնտեղ «հետախուզության» եւ համաձայնեցի միայն դրանից հետո:
ԱՄՆ-ը բավականին դինամիկ երկիր է, օգնում է փորձ ձեռք բերել եւ սովորեցնում մրցունակ դառնալ: Թեեւ պետք է խոստովանեմ, որ ամերիկյան կենսակերպն այնքան էլ դուր չէր գալիս ինձ ու կնոջս: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, առանց ամերիկյան փորձի ես շատ բանի չէի կարող հասնել այստեղ` Բրիտանիայում: ԱՄՆ-ում աշխատեցի 4 տարի, ապա 1998թ. կրկին վերադարձանք Լոնդոն:
Ես մտածում էի, որ մշտական ակադեմիական դիրք ստանալու համար իմ ժամանակն արդեն անցել է, քանի որ Արեւմուտքում նախընտրում են ավելի երիտասարդներին: Եվ չնայած աշխատել էի Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում, բայց դասավանդման փորձ չունեի: Ամերիկայից ես նամակ գրեցի բրիտանացի գործընկերներիս, որին նրանք հաճույքով արձագանքեցին: Ես գրանտային նախագիծ գրեցի (ի դեպ, եւս մեկ անգնահատելի երեւույթ, որն ինձ սովորեցրել է Ամերիկան), եւ մենք ստացանք այն: Լոնդոնում ինձ հնարավորություն ընձեռվեց զբաղվել դասավանդմամբ: Երկու տարի միայն դասավանդում էի, բայց մի քանի տարի անց դարձա պրոֆեսոր: Բացի այդ, հնարավորություն ստացա ուշադրություն դարձնել բազմաթիվ ոլորտների, որոնցով նախկինում չէի զբաղվել, մասնավորապես, սպեկտրոսկոպիայի ուսումնասիրմամբ` քիմիական պատկերներ (chemical imaging) ստանալու տեսանկյունից:
Մոլեկուլները խոսում են իրենց լեզվով, եւ եթե նրանց վրա լույս ուղղես, ապա կարելի է ապակոդավորել այդ լեզուն: Պրոֆեսոր Ղազարյանն ասում է, որ հենց դա է իրեն մշտապես հրապուրել: Հետազոտությունները սպեկտրոսկոպիական մեթոդների ոլորտում օգտագործվում են մանրադիտական մակարդակում նյութերի քիմիական պատկերները ստանալու համար: Այդ մոտեցումը լայնորեն կիրառվում է բազմաթիվ ասպարեզներում` սկսած մատնահետքեր վերցնելուց, մինչեւ կենսաբժշկությունն ու դեղամիջոցները: Բացի այդ, Սերգեյը համագործակցում է Լոնդոնի Ազգային պատկերասրահի գիտնականների հետ, ովքեր ուսումնասիրում են նկարների հնանալու գործընթացները:
Ես բազմաթիվ առաջարկներ եմ ստանում տարբեր երկրներից, օրինակ, մի նորաբաց համալսարան ինձ առաջարկում էր գոնե երկու տարով դառնալ ֆակուլտետի դեկան: Ես հրաժարվեցի, բայց մտածեցի, որ եթե, օրինակ, ինձ հնարավորություն ընձեռվեր Հայաստանում ստեղծել իմ լաբորատորիան, ես կհամաձայնեի:
Միշտ հետաքրքիր է դասախոսություններով ճանապարհորդել աշխարհում, հանդիպել նոր մարդկանց: Բայց մեծամասամբ դա բավականին մեծ լարվածություն է պահանջում, քանի որ հաճախ ստիպված ես լինում դասախոսությունը նախապատրաստել ինքնաթիռում: Ակադեմիական կյանքը միայն դասավանդումն ու հետազոտությունը չէ, այլեւ, այսպես կոչված, “public engagement”-ը եւ քոնսալթինգը, գումարած հետազոտական գրանտների ստացումը, մասնակցությունը բազմաթիվ հետազոտական կոմիտեներին ու ֆինանսական գործակալությունների խորհուրդներին:
Ինչ վերաբերում է “public engagement”-ին, պրոֆեսոր Ղազարյանը հպարտությամբ է խոսում իր հետազոտական խմբի նվաճումների շնորհանդեսի մասին ամառային գիտական ցուցահանդեսում` նվիրված Լոնդոնի Թագավորական միության 350-ամյա հոբելյանին:
Լուսանկարը`Ս.Ղազարյանի անձնական արխիվից:
Ընտանիքիս հետ չեմ կարողանում շատ ժամանակ անցկացնել: Առջեւում Զատիկն է (հարցազրույցն անցկացվել է մարտի կեսին - խմբ.), եւ ես ու կինս ինչպես միշտ կգնանք հայկական եկեղեցի:
Կայսերական քոլեջից ոչ հեռու կա երկու հայկական եկեղեցի: Մեկը կառուցել է Գյուլբենկյանը, մյուսը՝ ձեռք բերվել Մանուկյան եղբայրների կողմից: Վերջերս ես այնտեղ էի, թեեւ տխուր առիթով. այնտեղ կազմակերպվել էր Մեծ Բրիտանիայում Հայաստանի դեսպան Կարինե Ղազինյանի հիշատակի երեկոն…
Պրոֆեսոր Ղազարյանն ասում է, որ Կարինե Ղազինյանի հետ հանդիպել էր բոլորովին վերջերս` 2012թ. նոյեմբերին, երբ հրավեր էր ստացել մասնակցելու հայ-բրիտանական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Նա խոստովանում է, որ այնքան էլ լավ չէր հասկացել, թե ինչպես է հայտնվել հրավիրվածների թվում, բայց ասում է, որ իր համար դա շատ հաճելի էր: Կարինե Ղազինյանի հանկարծակի մահվան մասին լուրը Սերգեյի համար շատ ցավալի էր…
Սերգեյը երկար տարիներ չէր եղել Հայաստանում: Սակայն վերջին հինգ տարիների ընթացքում եկել է երեք անգամ, զեկույցներ է կարդացել հայաստանյան բուհերում, մասնակցել համաժողովների:
Սերգեյի աղջիկը` Աննան, երեք տարի առաջ մասնակցել է “Birthright Armenia” ծրագրին: Երեւանում նա աշխատել է մանկական հիվանդանոցում: Նա մեկնել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ այցելել է մայրական կողմի իր նախնիների գերեզմանը (Սերգեյի կինը ծննդով Ղարաբաղից է):
Չնայած կյանքիս մեծ մասն անցկացրել եմ Հայաստանից դուրս եւ արտաքնապես այնքան էլ նման չեմ հայի, ինքս ինձ հայ եմ համարում: Ինչո՞ւ: Հավանաբար, այստեղ միահյուսվել են բազմաթիվ տարբեր գործոններ: Կարծում եմ, որ առաջին հերթին Հայաստանի նկատմամբ սերն ու հայրենասիրությունը ժառանգել եմ հորիցս, ով միշտ ինձ համար օրինակ է եղել, եւ ես պարզապես ցանկանում էի նմանվել նրան, թեեւ նա ինձ վրա երբեք ոչ մի ճնշում չի գործադրել: Հետո ծնվեց սերն «Արարատ» ֆուտբոլային թիմի նկատմամբ` դեռ նախքան նրա` բարձունքին հասնելը` 1973 թվականը, երբ նա հաղթեց ԽՍՀՄ առաջնությունում եւ նվաճեց գավաթը: Առհասարակ, ինձ միշտ շատ է հետաքրքրել Հայաստանի հետ կապված ամեն բան:
Պրոֆեսոր Ղազարյանը հիշում է Սիլվա Կապուտիկյանի բանաստեղծությունը խնձորենու մասին. «Խնձորենու տակ հողը քիչ էր, եւ խնձորները գլորվեցին այլ այգիներ»: Դա աշխարհասփյուռ հայերի մասին է: Սերգեյն ասում է, որ այդ բանաստեղծությունը մանուկ հասակում իր համար ընթերցել է մայրը, եւ նա միանգամայն համամիտ է բանաստեղծուհու հետ. կարեւորը «համն ու գույնը» պահպանելն է:

50 глобальных армян: Сергей Казарян - Mediamax.am
Медиамакс продолжает спецпроект «50 глобальных армян» и представляет очередного героя нашей рубрики Сергея Казаряна – профессора физической химии Имперского колледжа Лондона и члена Королевского общества химии.
Сергей Казарян со студентами в лаборатории.
Фото: Фотография из личного архива С.Казаряна.
Сергей Казарян
Сергей Казарян в Агарцине.
Сергей Казарян на выставке перед визитом Королевы Елизаветы.
Сергей Казарян с дочерью Анной в Эчмиадзине.
Сергей Казарян – профессор физической химии. Родился в Казахстане. Учился в Новосибирске, Ереване, затем - в Москве. В 1991 году получил приглашение от университета Ноттингема, где проработал 3 года. В 1994-1998 гг. работал в Технологическом институте Джорджии (Georgia Tech, Atlanta, USA). В 1998 году вновь вернулся в Великобританию - в Имперский колледж Лондона (Imperial College London), являющимся одним из самых престижных университетов в мире. В настоящее время является профессором Департамента химических технологий. Сергей Казарян - член Королевского общества химии (Royal Society of Chemistry).
Я родился в Восточном Казахстане, где мой отец работал геологом. Он учился в Ереване, и был направлен на работу в Казахстан. В школьные годы я хотел быть не ученым, а авиаконструктором: мне было интересно создавать модели самолетов. В 8-ом классе я победил на областной олимпиаде по математике, и меня пригласили в академический городок в Новосибирске, в физико-математическую школу, преподавание и условия обучения в которой считались лучшими в Советском Союзе. Там же я и поступил в университет, на физический факультет. Мой отец, однако, всегда хотел вернуться в Армению, и после 3 лет обучения в Новосибирске я перевелся на физфак в Ереванский государственный университет, а несколько месяцев спустя в Ереван вернулись и мои родители.
У меня, что естественно для юношеского максимализма, был очень сильный патриотизм по отношению к Армении и именно в этот период я открыл для себя армянскую историю, литературу, культуру, архитектуру. Я прожил в Армении всего 4 года, но именно ей обязан очень многим, в том числе и постепенным переходом моего интереса от физики к химии.
После учебы Сергей два года проработал в Ереванском институте химических реактивов.
Фотография из личного архива С.Казаряна.
B Ереванскoм университете сын известного армянского писателя Степана Куртикяна предложил мне делать дипломную работу по спектроскопии. Oн считал, что эта та область, которая применима везде, в том числе в других, смежных дисциплинах. Я поступил в аспирантуру в Москве и по ее окончании получил работу по в Институте спектроскопии РАН. В 1991 году я получил совместный грант от НАТО и Лондонского королевского общества. Это был первый проект, направленный на то, чтобы приглашать молодых советских ученых на работу на Запад. Пригласил меня известный в научных кругах химик Мартин Полякофф, который сейчас является вице-президентом Королевского общества.
В 1991 году Сергей с семьей приезжает в Ноттингемский университет на три года, после чего получает приглашение от Технологического института Джорджии в Атланте.
Приглашение было для меня неожиданным,  но я решил сначала поехать туда на неделю «на разведку», и согласился только после этого.
США - достаточно динамичная страна, поэтому она хороша в плане приобретения опыта, а также тем, что учишься быть конкурентоспособным. Хотя должен признаться, американский образ жизни мне и моей жене были не очень по душе. Тем не менее, думаю, что без американского опыта я многого бы не достиг здесь в Британии. В США я проработал 4 года, после чего в 1998 году мы вновь вернулись в Лондон.
Я думал, что мое время для получения постоянной академической позиции уже прошло, так как на Западе предпочитают назначать более молодых. К тому же, несмотря на работу в России, США и Великобритании, опыта преподавания у меня не было. Из Америки я написал письмо британским коллегам, на которое они с радостью откликнулись. Я подготовил грант (кстати, еще одна бесценная вещь, которой меня научила Америка), и они его получили. В Лондоне я получил возможность заниматься преподаванием. В течение двух лет я был лектором, но спустя несколько лет стал профессором. Кроме того, я получил возможность заниматься многочисленными областями, которыми ранее не занимался, в частности, изучением спектроскопии с точки зрения получения химических изображений (chemical imaging).
Молекулы говорят на своем языке, и если направить на них свет, то можно расшифровать этот язык. Профессор Казарян говорит, что именно это его всегда и привлекало. Исследования в области спектроскопических методов используются для получения химических изображений материалов на микроскопическом уровне. Данный подход широко используется во многих областях, начиная от таких как снятие отпечатков пальцев, заканчивая биомедициной и лекарственными препаратами. Кроме того, Сергей сотрудничает с учеными из Лондонской Национальной галереи, изучающими процессы старения картин.
Я получаю много предложений  из многих стран, например, один новый университет предлагал мне хотя бы на два года быть деканом факультета. Я отказался, но подумал, что если бы мне была предоставлена аналогичная возможность в Армении, к примеру, создать свою лабораторию, я бы вполне мог согласиться.
Всегда интересно путешествовать по миру с лекциями, встречаться с новыми людьми. Но зачастую это достаточно напряженно, поскольку часто приходиться готовить лекции в самолете. Академическая жизнь – это не только преподавание и исследования, но и так называемый “public engagement” и консалтинг, в дополнение к получению исследовательских грантов, участию в многочисленных исследовательских комитетах и панелях финансовых агентств.
Что касается “public engagement”, профессор Казарян с гордостью говорит о презентации достижений своей исследовательской группы на летней научной выставке, посвященной  350-й годовщине Королевского общества в Лондоне.
Времени на семью остается очень мало. Скоро будет Пасха (интервью проходило в середине марта, - ред.), и мы с женой традиционно пойдем в армянскую церковь.
Недалеко от Имперского колледжа находятся две армянские церкви. Одна была построена Гюльбекяном, а вторая была приобретена братьями Манукянами. Недавно я был там, правда, по печальному поводу: там был вечер памяти по послу Армении в Великобритании Карине Казинян…
Профессор Казарян говорит, что встречался с Карине Казинян совсем недавно – в ноябре 2012 года, когда получил приглашение на мероприятие, посвященное 20-летию установления армяно-британских отношений. Он признается, что не очень понял, как оказался в числе приглашенных, но говорит, что ему было очень приятно. Сообщение о внезапной смерти Карине Казинян было для Сергея очень печальным...
Сергей долгие годы не был в Армении. Но за последние пять лет приезжал три раза: делал доклады в армянских институтах, участвовал в конференциях. В июне этого года он приглашен на научный круглый стол в Академии Наук Армении.
Дочь Сергея – Анна три года назад приняла участие в программе “Birthright Armenia”. В Ереване она работала в детской больнице. Она также поехала в Карабах, где посетила могилы своих предков по материнской линии (жена Сергея – армянка из Карабаха).
Несмотря на то, что большую часть своей жизни я провел не в Армении, да и внешне не очень похож на армянина, сам я считаю себя армянином. Почему? Наверное, здесь переплелось много различных факторов. Думаю, что в первую очередь, любовь к Армении и патриотизм во мне – от отца, который всегда был для меня образцом, и я просто хотел быть таким как он, хотя никогда никакого давления он на меня не оказывал, Потом появилась любовь к футбольной команде «Арарат» еще до того  когда он находился на пике, выиграв в 1973 году чемпионат и кубок СССР. Вообще меня всегда сильно интересовало все связанное с Арменией.
Профессор Казарян вспоминает стихи Сильвы Капутикян про яблоню: «земля под яблоней была мала, и покатились яблоки в чужие сады». Это про армян, рассеянных по миру. Сергей говорит, что это стихотворение в детстве ему часто читала мама, и он полностью согласен с поэтессой в том, что главное сберечь «аромат и цвет».