50 գլոբալ հայերը. Կարեն Իսպիրյան - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «50 գլոբալ հայերը» հատուկ նախագիծը: Այսօր ներկայացնում ենք Կարեն Իսպիրյանին, ով մինչ վերջերս ապրում էր Հարավային Կորեայի Սուվոն քաղաքում եւ աշխատում էր Samsung Electronics կորպորացիայում:
Լուսանկարը` Կ. Իսպիրյանի արխիվից
Կարեն Իսպիրյանը ծնվել է 1975 թ. Երեւանում: 1997թ. ավարտել է ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետը, 2002-ին՝ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի ասպիրանտուրան` կրիպտոգրաֆիա մասնագիտությամբ, 2005-ին ուսանել է ԱՄՆ Կարնեգի Մելոնի համալսարանում:
1993-1996-ը աշխատել է Երեւանում պաշտպանության նախարարությանը կից կոնստրուկտորական բյուրոյում: 1996-ից 2008-ը զբաղվել է կրիպտոգրաֆիայով եւ ծրագրավորմամբ արտասահմանյան ՏՏ-ընկերությունների հայաստանյան մասնաճյուղերում, իսկ 2008-ից 2011-ն աշխատել է Հարավային Կորեայում՝ Սամսունգ Էլեկտրոնիքս կորպորացիայում՝ որպես ծրագրային անվտանգություն  համակարգերի նախագծող-ճարտարագետ:
Կարեն Իսպիրյանը սերտորեն համագործակցել է SAFER+ եւ SAFER++ կոդավորման ալգորիթմերի հեղինակների հետ, մասնակցել դրանց նախագծման գործում եւ ստացված արդյունքների հիման վրա պաշտպանել է թեկնածուական թեզ: SAFER+ համակարգը օգտագործվում է լայն տարածում գտած Bluetooth ստանդարտում: Ներկայումս Կարեն Իսպիրյանը անկախ փորձագետի կարգավիճակում է եւ աշխատում է մի շարք նախագծերի վրա:
«Դեռեւս դպրոցական տարիներին բախտ վիճակվեց հանդիպել մի նվիրյալ մարդու՝ Ավետիք Գրիգորյանին: Նա մասնագիտությամբ ֆիզիկոս-աստղագետ է: Երբ հանդիպեցինք, նա աշխատում էր Բյուրականի աստղադիտարանում: Ավետիք Գրիգորյանը Հայաստանի երիտասարդական տիեզերագիտական ակումբի հիմնադիրն է, որի անդամներից շատերը դարձել են ժամանակակից ՏՏ-ոլորտի երեւելի մարդիկ: Իր մեծագույն նպատակն էր՝ խմբավորել ունակ, հետաքրքրասեր դպրոցականների եւ ստեղծել մի միջավայր, որտեղ նրանց ստեղծարար ներուժը լավագույնս կզարգանար: Միությունում կատարում էինք տիեզերագիտութանը վերաբերող տարատեսակ աշխատանքներ, որոնք պահանջում էին համակարգչային բարդ հաշվարկներ: Ավետիքը հաշվարկային ծրագրեր էր գրում FORTRAN լեզվով, եւ այստեղ էր, որ առաջին անգամ ծանոթացա ծրագրավորման հետ: Ծրագրավորել դեռ չգիտեի, սակայն ինձ համար արդեն տեսանելի էր, թե որքան հետաքրքիր, հզոր եւ խոստումնալից ոլորտ է այն:
Հայաստանի երիտասարդական տիեզերագիտական ակումբի անդամները գիտաժողովի ժամանակ
Կ. Իսպիրյանի արխիվից
1992-ին ընդունվեցի ԵՊՀ ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ:  Շատ շուտ պարզվեց, որ ֆակուլտետի անվանման միայն երկրորդ կեսն է արտացոլում այն, ինչ ինձ դասավանդելու են: Բուհում դասավանդում էին հիանալի դասախոսներ, եւ մենք անվերջ սովորում էինք` մաթեմատիկա, մաթեմատիկա եւ կրկին մաթեմատիկա: ՏՏ-ին (ինֆորմատիկային) վերաբերող գրեթե ոչ մի առարկա չէր դասավանդվում:
Հասկացա, որ պետք է արագ կերպով պրակտիկ աշխատանքի անցնել ծրագրավորման ոլորտում, այլապես բուհն ավարտելիս որոշ կարեւոր մասնագիտական  հարցերում  կթերանայի:
2-րդ կուրսի ուսանող էի, երբ իմացա, որ պաշտպանության նախարարությունը եւ մի շարք ինժեներներ ծրագրեր էին նախաձեռնել, որոնց նպատակն էր՝ օգնել մեր նորաստեղծ զինված ուժերին: Ավետիք Գրիգորյանը եւս ընդգրկված էր այդ ծրագրերում եւ ճանաչելով ինձ, հրավիրեց միանալու այդ աշխատանքներին: Դա իսկական ճակատագրի նվեր էր, քանի որ մթությամբ պարուրված Հայաստանում պաշտպանական նշանակություն ունեցող կարեւոր հիմնարկները մշտապես ապահովված էին հոսանքով: Աշխատելով  դրանցից մեկում, հայրենիքիս օգտակար լինելու եւ ծրագրավորման գիտելիքներս խորացնելու հնարավորություն ստացա: 90-ականների երկրորդ կեսերին, երբ Հայաստանն արդեն հնարավորություն ուներ պատրաստի զինամթերք գնելու այլ երկրներից, ծրագրերի մեծ մասը, ցավոք, դադարեցվեցին:
Առաջին մասնավոր ընկերությունը, որտեղ սկսեցի աշխատել 1996-ին, HPLA-ն էր, որն ամերիկյան HPL ընկերության տեղական դուստր-ձեռնարկությունն էր եւ աշխատում էր դրսի պատվիրատուների համար: Այստեղ զբաղվում էի ընդհանուր Windows ծրագրավորմամբ եւ առաջին անգամ առնչվեցի կոմերցիոն ծրագրավորման առանձնահատկություններին:
Ինչպես մեծ կրիպտոգրաֆիան եկավ Հայաստան
1971 թվականին հանրահայտ ակադեմիկոս Ռոմ Վարշամովը Հայաստանում կազմակերպել էր կոդավորման տեսությանը վերաբերող խոշոր գիտական համաժողով, որին հրավիրված էին աշխարհի խոշորագույն մաթեմատիկոսներ: Համաժողովը լի էր հնչեղ անուններով, սակայն մեզ համար կարեւորն այն էր, որ համաժողովին մասնակցում էր ամերիկացի խոշոր գիտնական, հռչակավոր Կլոդ Շենոնի աշակերտ Ջեյմս Մեսսին (James L. Massey): Նրան հետաքրքրել էին հայ մաթեմատիկոսների մի շարք փայլուն աշխատանքներ եւ դա հիմք հանդիսացավ, որ որոշ ժամանակ անց նա դիմեց Վարշամովի աշակերտներ Գուրգեն Խաչատրյանին (ՀՀ ակադեմիկոս) եւ Մելսիկ Կյուրեղյանին (գիտությունների թեկնածու)` համագործակցության առաջարկով:
90-ականների առաջին կեսին արդեն պարզ էր, որ երկար ժամանակ կիրառվող DES (Data Encryption Standard) կրիպտոհամակարգը այլեւս ունակ չէ ապահովելու պահանջվող անվտանգության աստիճանը: Հասկանալի էր, որ այդ խնդրին պետք է լուծում տրվի եւ բնագավառի մասնագետները, որոնց թվում էին նաեւ Մեսսին, Խաչատրյանը եւ  Կյուրեղյանը, սկսեցին աշխատել այդ խնդրի լուծման վրա: Գիտնականների այս խումբը սերտորեն համագործակցում էր ամերիկյան Cylink ընկերության հետ, որն այդ բնագավառի առաջատարներից էր: Աշխատանքները սկսելուց որոշ ժամանակ անց 1997-ին առաջարկ ստացա միանալու իրենց եւ աշխատելու այդ չափազանց հետաքրքիր խնդրի վրա: Խնդիրներն իրենց բնույթով շատ բարդ էին. բոլորից պահանջվում էր մասնագիտական ուժերի գերլարում: Նույն 1997-ին հայտարարվեց AES (Advance Encryption Standard) կոդավորման նոր ալգորիթմ նախագծելու բաց մրցույթ, որտեղ մենք ներկայացրինք SAFER+ համակարգը:
Կարեն Իսպիրյանը SAFER+/SAFER++ համակարգերը մշակելու ժամանակաշրջանում (1999 թ.)
Թեկուզ եւ այն չհաղթեց մրցույթում, բայց դարձավ Bluetooth ստանդարտում կիրառվող կրիպտոալգորիթմերից մեկը: Մեզ համար դա շատ ուրախալի անակնկալ էր: Միշտ հաճելի է գիտակցել, որ աշխատանքիդ արդյունքը ճանաչում է գտել եւ օգտագործվում է միլիոնավոր սարքերում: Այնուհետեւ մասնակցեցինք եվրոպական NESSIE (New European Schemes for Signatures, Integrity, and Encryptions) մրցույթին, առաջարկելով SAFER++ կրիպտոալգորիթմը: Այս աշխատանքների արդյունքում ստացվեց բլոկային ծածկագրերի (Block ciphers) մի ընտանիք, որն այսօր լայն ճանաչում եւ կիրառություն ունի աշխարհում: Ալգորիթմի կարեւորագույն մասերից մեկը՝ բայթերի տեղափոխությունն է, որը Ջեյմս Մեսսին որոշեց անվանել «Armenian Shuffling»: Առաջին անգամ էր, երբ մեր երկրի անունը հնչեց նման բարձր դասի ալգորիթմերի հետ համակցված: Նման կերպ Ջեյմս Մեսսին որոշեց իր երախտագիտությունը հայտնել հայ գիտնականներին:
Այդ ընթացքում, իհարկե, կատարում էինք տարատեսակ կրիպտոհամակարգերի հետ կապված այլ հետաքրքիր աշխատանքներ, ինչպես օրինակ՝ էլիպտիկ կորերի վրա հիմնված համակարգի նախագծումը, սակայն SAFER ընտանիքի զարգացումը ամենանշանակալի եւ հիշարժանն էր: Իսկ ինձ համար այս ամենն իր ավարտուն տեսքը ստացավ գիտությունների թեկնածուի թեզը պաշտպանելուց հետո, որն իր զգալի մասով նվիրված էր SAFER+/SAFER++ համակարգերին:
Նոր գիտելիքների եւ բացահայտումների պահանջ
2004-ին՝ 7 տարի կրիպտոգրաֆիայի ոլորտում աշխատելուց հետո, որոշեցի այն փոխել: Բարեբախտաբար, այս ոլորտում արդեն հասցրել էի արդյունավետ կերպով առնչվել գրեթե բոլոր տեսակի խնդիրներին, եւ նոր գիտելիքների ու բացահայտումների պահանջ ունեի:
Այդ ժամանակ Հայաստանում բացվեց ամերիկյան CQG ընկերության մասնաճյուղը, որը ծրագրային լուծումներ է առաջարկում ֆինանսական շուկաների եւ միջազգային բորսայական հարթակների համար: Այն ԱՄՆ-ում մեծ հարգանք վայելող ընկերություն է: Այստեղ պահանջվում էին ընդհանուր ծրագրավորման բարձր վարկանիշներ ունեցող մասնագետներ, քանի որ սխալի գինը ֆինանսների բնագավառում չափազանց բարձր է: Ընկերությունը եւ այս ոլորտը ինձ շատ հետաքրքրեցին: Անցնելով բարդ մասնագիտական հարցազրույց, ընդունվեցի աշխատանքի:
Ընկերությունը ձգտում էր հետեւել ծրագրային ապահովման նախագծման բարձրագույն չափանիշներին եւ դրանց զարգացումը խթանելու նպատակով Ուկրաինայից, Ռուսաստանից եւ Հայաստանից ընտրեց մի քանիսին, այդ թվում` ինձ, եւ գործուղեց Կարնեգի Մելոնի համալսարան` վերապատրաստվելու:
Կարեն Իսպիրյանը Կարնեգի Մելոնի համալսարանում դասընթացի մասնակիցների հետ, որոնց թվում են CQG-ի իր գործընկերները
Այնտեղ հիմնովին սովորեցնում էին իրենց կողմից առաջարկված PSP (Personal Software Process) եւ TSP (Team Software Process) ծրագրային ապահովում ստեղծելու գործընթացը կազմակերպելու ֆորմալ մեթոդները: Զուգահեռաբար ծանոթանում էինք այլ ֆորմալ մեթոդների հետ, ինչպիսիք են՝ XP, SCRUM, RUP ու այլն: Դասընթացներն ավարտելուց եւ համապատասխան որակավորման քննություն հանձնելուց հետո Կարնեգի Մելոնի համալսարանի կողմից արտոնագրված իրավունք ստացա այդ ամենը դասավանդելու եւ ընկերություններում ներդնելու: Դա ինձ համար հիանալի դպրոց էր, որտեղ ձեռք բերեցի փորձառություն եւ սովորեցի, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ավարտուն ծրագրային պրոդուկտի ստեղծումը իր բոլոր քայլերի համադրությամբ: Հետխորհրդային բուհերում ուսանած մասնագետներին բնորոշ է գերագնահատել զուտ տեխնիկական լուծումների արժեքները եւ զգալի կերպով թերագնահատել ծրագրային պրոդուկտ ստեղծելու գործունեության այլ բազմապիսի բաղադրիչները եւ նրանց համադրումը: Այդ պատկերացումներով առաջնորդվելու հետեւանքը լինում է այն, որ ծրագրային պրոդուկտի ստեղծումը դիտարկվում է որպես զուտ տեխնիկական լուծումների շարան եւ հաճախ փայլուն տեխնիկական մտահաղացումները փոշիանում են եւ ի վերջո խոստումնալից նախագիծը խորտակվում է:
Samsung-ն ինձ գտավ
Շուրջ 3.5 տարի աշխատեցի CQG-ում, իսկ 2008-ին ինձ գտավ Samsung-ը: Կորպորացիային պետք էր անվտանգության բնագավառում փորձառու մասնագետ եւ նրանց խորհուրդ էին տվել  դիմել ինձ: Ի սկզբանե առաջարկվեց աշխատել Մոսկվայում, սակայն հարցազրույցի ժամանակ առաջարկեցին, որ մեկնեմ Կորեա:
Սուվոն քաղաքում գտնվող SAMSUNG Digital Media Center-ի 40-հարկանի այս շենքում է աշխատել Կարեն Իսպիրյանը
Ինձ համար դա շատ անսպասելի էր, եւ որոշ ժամանակ երկմտում էի՝ գնալ, թե ոչ: Այնուհետեւ պարզվեց, որ իմ մի քանի հայ ընկերներ արդեն աշխատում են Հարավային Կորեայում, եւ նրանք ինձ ասացին «արի», թեեւ այս «արի»-ն վերապահումներով էր. ասում էին, որ արտակարգ երկիր է, բայց կան մի շարք առանձնահատկություններ, որոնց պետք է հարմարվել:
Կորեան այլ մոլորակ է
Հայաստանի համեմատ Կորեան ոչ թե ուրիշ աշխարհ է, այլ ուրիշ մոլորակ: Առաջին շաբաթը Crash Course անցկացվեց նորեկների համար, որպեսզի կարողանանք այնտեղ ինչ-որ չափով կողմնորոշվել: Այդ Crash Course-ի հիմնական նախազգուշացումն այն էր, որ առաջին ամիսներին անխուսափելի մշակութային շոկ ենք ապրելու, եւ որ կան բաներ, որոնց հանդեպ պարզապես պետք է համբերատար լինել:
Օրինակ՝ Crash Course-ի ժամանակ մեզ պատմեցին, որ կորեացիները խուսափում են ուղղակի կերպով արտահայտել իրենց մերժումը: Նրանք փորձում են տարբեր կերպ բացատրել ձեզ, որ մերժում են, բայց «ոչ» բառը չեն արտասանում: Այնտեղ գտնվելու առաջին ամիսն էր, երբ մեկ անգամ ես, չկողմնորոշվելով այդ տարատեսակ պատասխանների իմաստներում, ցանկանալով ստանալ հստակ պատասխան, մի կորեացի գործընկերոջ հասցրեցի այն վիճակի, որ նա ստիպված եղավ արտասանել «ոչ»: Շատ ափսոսում եմ եւ դրանով չեմ հպարտանում, որովհետեւ զգացի, թե ինչ ծանր կացության մեջ նա հայտնվեց: Պետք էր սովորել հասկանալ իրենց բառերի ենթատեքստը:
Կարեն Իսպիրյանը SAMSUNG-ում «Crash Course»-ի չինացի մասնակիցների հետ
Մեկ այլ խնդիր էր իրենց մոտեցումը աշխատանքային ժամերի նկատմամբ: Պատկերացրեք, երեկոյան ժամը 20:00-ն է եւ ղեկավարից ինչ-որ առաջադրանք է ստացվել: Եվրոպացին կարող է հրաժարվել այդ օրը լրացուցիչ աշխատանք կատարելուց՝ ասելով, որ կզբաղվի դրանով վաղը: Կորեացին չի կարող հրաժարվել առաջադրանքից. նա կշարունակի աշխատել, անհրաժեշտության դեպքում գիշերն էլ կմնա: Եթե նույնիսկ այդ խնդիրն անլուծելի է, նա պետք է ցույց տա, որ գործադրել է բոլոր հնարավոր ջանքերը, այլապես իր ղեկավարի կողմից խիստ նկատողություն կստանա: Ընդհանրապես, իրենց աշխատանքային մշակույթի համաձայն, եթե ղեկավարը նստած է աշխատավայրում, աշխատողները եւս պետք է մնան աշխատատեղում, իսկ կորեացի մենեջերները հաճախ մնում են աշխատավայրում մինչ ուշ երեկո: Արտասահմանցիների նկատմամբ կարող են կիրառվել բացառություններ, եթե ղեկավարը կարծրացած հայացքների տեր մարդ չէ: Բարեբախտաբար, ես հնարավորություն ունեի աշխատել ինձ հասանելիք 8-ժամը եւ ինքնուրույն որոշել՝ շարունակել աշխատանքը, թե թողնել հաջորդ օրվան:
Կորեացիների կառավարման աստիճանավորումը կազմավորված է տարիքային սկզբունքի հիման վրա: Տարիքով ավելի մեծ մարդը պետք է ղեկավարի տարիքով ավելի փոքրին, հակառակը գրեթե անհնար է: Վերադասի հանդեպ հարգանքը արտահայտում են խոնարհվելով: Խոնարհվելու «աստիճանը» կախված է մարդու կարգավիճակից: Ականատես եմ եղել, թե ինչպես մի երիտասարդ իր ողջ աշխատանքային առաջին օրը զբաղված էր աջ ու ձախ բոլորին խոնարհվելով: Իր գործողությունների ողջ իմաստն այն էր, որ նա իրեն համարում էր թիմի անդամ եւ ընդունում բոլորին, որպես ավագ թիմակիցներ:
Ընդհանրապես, կորեացիների մոտ թիմի գաղափարը շատ մեծ նշանակություն ունի: Հայաստանում դա դեռեւս խնդիր է, որը յուրաքանչյուր ղեկավար պետք է կարողանա լուծել: Կորեայում այս խնդիրը լուծել է մշակույթը: Մարդիկ իրենց զգում են թիմի անդամ եւ դրանից դուրս իրենց չեն պատկերացնում: Երբ որեւէ մեկը 1-2 տարի նույն թիմում աշխատելուց հետո պետք է այն լքի, ապա կարելի է ականատես լինել սրտաճմլիկ, լացուկոծով ուղեկցվող տեսարանների:
Իրականում հարմարվելը շատ դժվար չէր. պարզապես պահանջվում էր տարրական հարգանք ցուցաբերել դիմացինի նկատմամբ, ինչի պակասը զգալի է մեզ մոտ՝ Հայաստանում, որը, կարծում եմ, մեր հասարակության արագ զարգացումը խոչընդոտող պատճառներից մեկն է:
Բարեբախտաբար, իմ աշխատանքային թիմը ինչ-որ չափով ծանոթ էր արեւմտյան աշխատաոճին եւ այս դեպքում հարմարվելը հեշտ էր: Շատ ավելի դժվար էր այն արտասահմանցիների համար, որոնք ընդգրկվել էին միայն կորեացիներից կազմված խմբում, որի ղեկավարը կարծրացած պատկերացումներով կորեացի էր: Նման իրավիճակում հայտնվածներից ոմանք չէին կարողանում հարմարվել եւ շատ արագ լքում էին Կորեան:
Երբ առաջին անգամ դիմեցի ինձ հասանելիք 2.5 շաբաթ տեւողությամբ արձակուրդը ստանալու համար, մշակութային շոկ ապրեցին արդեն կորեացի թիմակիցներս. նրանք չէին պատկերացնում, որ 5 օրից ավել կարելի է բացակայել աշխատանքից եւ հանգստանալ:
Մեր կողմից արդեն մոռացված շաբաթօրյակները այնտեղ ընդունված երեւույթ են: Հավաքվում են թիմով, որի ղեկավարը կարող է շատ բարձր պաշտոն զբաղեցնող մեկը լինել, օրինակ, փոխնախագահ, եւ գնում ինչ-որ տարածք բարեկարգելու:
Samsung-ը ներսից
Նախկինում անվտանգությունը Samsung-ի համար առաջնային խնդիր չէր: Ընկերությունն արտադրում էր սուղ նպատակին ծառայող եւ համեմատաբար պարզ ֆունկցիոնալ հնարավորություններով սարքեր: Սակայն վերջին տարիներին տեղի ունեցան զգալի փոփոխություններ: Ժամանակակից հեռուստացույցն ու հեռախոսը արդեն, ըստ էության, համակարգիչներ են՝ հագեցված հսկայական քանակությամբ ֆունկցիաներով: Նրանք թույլ են տալիս սարքը միացնել միջազգային համացանցին եւ օգտվել բազմապիսի ծառայություններից: Այս ամենն անխուսափելիորեն առաջացնում է անվտանգության եւ տվյալների պաշտպանության հետ կապված խնդիրներ:
Կարեն Իսպիրյանը SAMSUNG-ում իր թիմի հետ
Ինձ բախտ վիճակվեց միանալու Samsung-ին այն ժամանակ, երբ անվտանգության համակարգերը դեռ նոր էին նախագծվում: Առաջին իսկ օրերից ներգրավվեցի այդ աշխատանքներին եւ զգալի ներդրում ունեցա նրանց ստեղծման գործում: Սկզբում ինքնուրույն նախագծում եւ իրագործում էի տարատեսակ ենթահամակարգեր՝ ինչպիսիք էին կրիպտոգրաֆիկ տվյալների համար հուսալի պահոցը (Secure Storage),  թվային իրավունքների կառավարման ենթահամակարգը (Common DRM agent): Հետո դարձա Samsung-ի հեռուստացույցների եւ Blu-ray փլեյերների ծրագրային անվտանգության համակարգերի նախագծող-ճարտարապետը: Հաջողվեց մի քանի կարեւոր եւ հեռանկարային նախագծեր նախաձեռնել եւ ղեկավարել: Դրանցից մեկը՝ “Binary and Source Code Level Obfuscator” նախագիծը այնքան հաջողված եւ խոստումնալից ստացվեց, որ կիրառությունը գտավ Samsung-ի կողմից թողարկվող բազմապիսի սարքերի ծրագրային ապահովման մեջ:
Samsung-ում մշտապես հանդես էի գալիս նորամուծություններ մտցնելու առաջարկներով: Սկզբնական շրջանում, թեև փորձում էի փաստարկներ բերելով հիմնավորել դրանց իմաստը եւ նպատակը, այնուամենայնիվ առաջարկներս դժվար էին ընկալվում: Ղեկավարությանը առաջին հերթին հետաքրքրում էր այն, թե ով է խնդրին նման լուծում տվել աշխարհում, ու եթե ոչ ոք դեռ նման բան չէր արել, նրանք խիստ անվստահություն էին դրսեւորում: Հետագայում, երբ բավարար հարգանք եւ վստահություն ձեռք բերեցի, առաջարկներս սկսեցին առավել հետաքրքրությամբ ընդունել եւ իրագործել:
Samsung-ի ռիթմը չափազանց ագրեսիվ է՝ ուղղված արագ արդյունք ստանալուն: Դա ունի իր դրական կողմերը եւ Կորեան նաեւ այդ գործելաոճին է պարտական իր հաջողություններով: Սակայն, նման մթնոլորտում հանգիստ մտածելու համար ժամանակ դժվար է գտնել, իսկ դա արգելք է հանդիսանում ստեղծագործ մտքի եւ ինքնուրույն մտածելու մշակույթի զարգացման համար:
Մրցակցությունը բերեց նրան, որ զարգացում ապահովելու համար կորպորացիան սկսեց լուրջ գիտական աղբյուրներ փնտրել, իսկ ես գիտեի, որ Հայաստանում հնարավոր է այն գտնել, ուստի եւ Հայաստանն առաջարկեցի որպես ուշադրության արժանի տարբերակ: Սկզբում այս առաջարկին թերահավատությամբ էին վերաբերում, քանի որ ոչինչ չգիտեին Հայաստանի մասին: Կորեացիների մոտ զարմանք ու հետաքրքրություն առաջացավ, երբ պատմեցի, որ դեռեւս 70-ականներին Հայաստանում համակարգիչներ էին արտադրվում եւ հանրապետությունը գիտության մի շարք ոլորտներում առաջատար դիրքերում էր: Ի վերջո, հաջողվեց Հայաստան բերել ընկերության մի քանի նախագիծ: Նրանցից մեկը բարեհաջող իրականացվեց Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում: Եւս մեկ նախագիծ ընթացքի մեջ է:
Samsung-ի ներկայացուցիչները վերջերս այցելեցին Հայաստան եւ այժմ ուսումնասիրում են մեր երկրի հետ երկարաժամկետ համագործակցության հեռանկարները:
Հայաստանի հաջողության բանալին
Հայաստանի հաջողության բանալին՝ կրթված, անկաշկանդ մտածող, բանիմաց երիտասարդներն են: Նրանց ձեւավորման համար հարկավոր են որակյալ կրթական համակարգ եւ կայացած, փորձառու մասնագետներ, որոնց թիվը, ցավոք, անդառնալի նվազում է: Հայաստանում դեռ չի ձեւավորվել այնպիսի միջավայր, որտեղ եւ փորձառու, եւ երիտասարդ մասնագետները զարգանալու ու մեր երկրում ՏՏ ոլորտը զարգացնելու հեռանկարներ տեսնեն: Նման մթնոլորտ հնարավոր է ստեղծել Հայաստան բերելով խոշոր կազմակերպություններ, որոնք կապահովեն որակյալ աշխատատեղեր, կխթանեն կրթական համակարգի բարելավումը:

50 глобальных армян: Карен Испирян - Mediamax.am
Сегодня мы представляем Карена Испиряна, который до недавнего времени жил в южнокорейском городе Сувон, работая в корпорации Samsung Electronics.
Карен Испирян
Медиамакс продолжает спецпроект “50 глобальных армян”. Сегодня мы представляем Карена Испиряна, который до недавнего времени жил в южнокорейском городе Сувон, работая в корпорации Samsung Electronics.
Карен Испирян родился в 1975г. в Ереване. В 1997г. он окончил факультет информатики и прикладной математики ЕГУ, а в 2002 – аспирантуру Института информатики и проблем автоматизации НАН Армении по специальности криптография. В 2005г. Карен Испирян обучался в университете Карнеги Мелона.
В 1993-96гг. работал в конструкторском бюро при министерстве обороны Армении в Ереване. С 1996 по 2008г. занимался криптографией и программированием в армянских филиалах иностранных ИТ-компаний, а с 2008 по 2011 работал в Южной Корее, в корпорации Самсунг Электроникс в качестве дизайн-инженера систем безопасности.
Карен Испирян тесно сотрудничал с авторами криптоалгоритмов SAFER+ и SAFER++, участвовал в процессе их создания и защитил на основе полученных результатов кандидатскую диссертацию. SAFER+ применяется в широко распространенном стандарте Bluetooth. В настоящее время Карен Испирян имеет статус независимого эксперта и работает над рядом проектов.
«Еще в школьные годы мне посчастливилось встретиться с одаренной личностью, физиком-астрономом Аветиком Григоряном. Когда мы познакомились, он работал в Бюраканской обсерватории. Аветик является основатем молодежного астрономического клуба Армении, многие члены которого сегодня стали видными людьми ИТ-сферы. Главной его целью являлось собрать в одном месте способных и любознательных школьников, создав атмосферу, где их творческие способности раскрывались наилучшим образом. В клубе мы вели разнообразные измерения, касающиеся астрономии, требующие сложных компьютерных расчетов. Аветик писал расчетные программы на языке FORTRAN, и именно там я впервые познакомился с программированием. Программировать я пока не умел, но уже понимал, какое это интересное, сильное и перспективное дело.
Члены молодежного астрономического клуба Армении во время конференции
Фото: из архива Карена Испиряна
В 1992-м я поступил на факультет информатики и прикладной математики ЕГУ. Очень скоро стало ясно, что только вторая часть названия факультета отражает то, что мне там будут преподавать. В вузе преподавали прекрасные специалисты, и мы бесконечно учили математику, математику и снова математику. Не было практически ни одного предмета, касающегося информатики.
Я понял, что надо поспешно перейти к практической работе в области программирования.
Я был студентом второго курса, когда узнал, что министерство обороны и ряд инженеров предприняли ряд проектов, цель которых – помочь новосозданным вооруженным силам Армении. Аветик Григорян был вовлечен в эти проекты и пригласил меня присоединиться. Это было настоящим подарком судьбы, поскольку в погруженной во тьму Армении важные объекты, имеющие оборонное значение, были постоянно обеспечены электричеством. Работая в одном из них, я получил возможность быть полезным родине и одновременно углублять свои познания в программировании. Во второй половине 90-х, когда у Армении уже была возможность закупать вооружения из других стран, большая часть этих программ, к сожалению, свернулась.
Первая частная компания, в которой я начал работать в 1996г., была HPLA – дочерняя компания американской HPL, работающая на иностранных заказчиков. Здесь я занимался общим программированием Windows и впервые познакомился с особенностями коммерческого программирования.
Как в Армению пришла криптограгия
В 1971г. выдающийся академик Ром Варшамов организовал в Армении крупную научную конференцию, посвященную теории шифрования, на которую были приглашены крупнейшие математики мира. Конференция пестрила известными именами, однако для нас важнейшим было участие в ней крупного американского ученого Джеймса Мэсси (James L. Massey), ученика легендарного основателя информатики Клода Шенона. Его заинтересовал ряд блестящих работ армянсих ученых, и это стало основой, чтобы он позже обратился с предложением о сотрудничестве к ученикам Варшамова: академику Гургену Хачатряну и кандидату наук Мелсику Кюрегяну.
В первой половине 90-х стало ясно, что доселе используемая криптосистема DES (Data Encryption Standard) больше неспособна обеспечивать требуемый уровень безопасности. Специалисты данной области, в числе которых были Мэсси, Хачатрян и Кюрегян, начали работать над решением этой задачи. Эта группа ученых тесно сотрудничала с американской компанией Cylink, являющейся одним из лидеров в данной области. В 1997г. я получил предложение присоединиться к ним и работать над этой чрезвычайно интересной задачей. Задачи были очень сложными: ото всех требовалось сверхнапряжение усилий. В том же 97-м был объявлен конкурс на создание нового криптоалгоритма AES (Advance Encryption Standard), где мы представили систему SAFER+.
Карен Испирян в период работы над системами SAFER+/SAFER++ (1999г.)
Фото: из архива Карена Испряна
Несмотря на то, что он не победил в конкурсе, он стал одним из криптоалгоритмов, применяемых в стандарте Bluetooth. Для нас это было очень приятым сюрпризом. Всегда приятно осознавать, что результаты твоего труда признают и применяют в миллионах устройств. Затем мы приняли участие в европейском конкурсе NESSIE (New European Schemes for Signatures, Integrity, and Encryptions), предложив там криптоалгоритм SAFER++. В результате этих работ было создано семейство блочных шифров (Block ciphers), имеющее сегодня широкое применение во всем мире. Одним из важнейших компонентов алгоритма является смешивание байтов, которое Джеймс Мэсси решил назвать «Armenian Shuffling». Впервые название нашей страны прозвучало в привязке к алгоритмам такого класса. Таким способом Джеймс Мэсси решил отблагодарить армянских ученых.
В этот период мы проделывали интересные работы над различными криптосистемами, как, например, проектирование системы, основанной на эллиптических кривых, однако развитие семейства SAFER было наиболее значимым. Для меня же все это получило окончательный вид после защиты кандидатской диссертации, большая часть которой была посвящена системам SAFER+/SAFER++.
Потребность в новых знаниях и открытиях
В 2004-м, по истечении 7 лет работы в области криптографии, я решил сменить сферу. К счастью, к тому времени я уже успел столкнуться со всеми возможными видами задач и нуждался в новых знаниях и открытиях.
В то время в Армении открылся филиал американской компании CQG, разрабатывающей программное обеспечение для финансовых рынков и международных биржевых платформ. Здесь требовались высокие стандарты программирования, поскольку цена ошибок в сфере финансов очень высока. Меня очень заинтересовала эта область и компания, куда я был принят после сложного интервью.
CQG стремилась следовать высочайшим требованиям проектирования программного обеспечения, для чего отправила нескольких новых сотрудников из России, Украины и Армении (в том числе, меня) на переподготовку в университет Карнеги Мелона.
Карен Испирян в университете Карнеги Мелона с участниками курсов, в числе которых его коллеги из CQG
По окончанию курсов и сдаче квалификационного экзамена я получил лицензию университета на преподавание и внедрение получeнных знаний в компаниях. Это  было для меня прекрасной школой, где я научился, что представляет собой создание полноценного программного продукта. Специалистам, окончившим постсоветские вузы, свойственно переоценивать ценность чисто технических решений и недооценивать остальные компоненты создания программного продукта. Результатом таких представлений является то, что созданиe программ часто воспринимается как последовательность технических решений, и зачастую блестящие технические идеи распыляются, а перспективный проект тонет.
Samsung меня нашел
Я проработал в SQG около 3,5 лет, а в 2008-м меня нашел Samsung. Корпорация нуждалась в опытном специалисте в области безопасности, и ей посоветовали обратиться ко мне. Сначала было предложено работать в Москве, однако в ходе интервью мне предложили отправиться в Корею.
В этом 40-этажном небоскребе SAMSUNG Digital Media Center в городе Сувон (Южная Корея) работал Карен Испирян
Фото: из Архива Карена Испиряна
Это было для меня крайне неожиданно, и я некоторое время раздумывал, ехать или нет. Позже выяснилось, что некоторые из моих друзей из Армении уже работают в Южной Корее, и они сказали мне «приезжай», хотя это «приезжай» было с некоторыми оговорками: говорили, что страна прекрасная, но есть ряд особенностей, с которыми надо будет смириться.
Корея – это другая планета
Южная Корея по сравнению с Арменией – это не просто другой мир, это другая планета. В первую неделю для «новобранцев» был проведен Crash Course, чтобы мы смогли там как-то ориентироваться. Главным предупреждением в ходе Crash Course-а было то, что в первые месяцы мы неизбежно переживем культурный шок, и что есть вещи, по отношению к которым придется быть терпеливыми.
Например, в ходе Crash Course-а нам рассказали, что корейцы избегают прямого выражения отказа. Они пытаются всячески объяснить вам, что отказывают, но слова «нет» они не произносят. В течение первого месяцa, так и не сориентировавшись в смыслах этих ответов, я все-таки довел одного корейского коллегу до того, чтоб он сказал мне «нет». Я очень сожалею об этом, потому что почувствовал, в какой тяжелом положении он оказался. Надо было научиться понимать контекст их слов.
Карен Испирян в Samsung-е с китайскими участниками Crash Course-а
Другой проблемой был их подход к рабочему времени. Представьте, вечер, 20:00, и от руководителя последовало какое-то задание. Европеец может отказаться от выполнения дополнительной работы, сказав, что сделает ее завтра. Кореец не может отказаться от задания: он продолжит работать, при необходимости останется на ночь. Если даже задача нерешаема, он должен показать, что сделал все возможное, в противном случае он получит строгий выговор от шефа. Вообще, согласно их трудовой культуре, если руководитель сидит на работе, сотрудники также должны там сидеть, а корейские менеджеры часто остаются на работе до позднего вечера. Исключения могут применяться к иностранцам в том случае, если менеджер не является человеком с закостенелыми взглядами. К счастью, у меня была возможность работать 8 часов в сутки и самому решать, продолжать работать или оставить на завтра.
Служебная иерархия у корейцев основана на возрастном принципе. Старший по возрасту должен управлять младшим по возрасту, обратное почти невозможно. Уважение к вышестоящему выражается поклоном, «глубина» которого зависит от статуса человека. Однажды я был свидетелем того, как один молодой сотрудник весь день только и делал, что кланялся направо и налево. Вся суть его действий состояла в том, что он себя считает членом команды и принимает всех за старших.
Вообще, идея и понятие «команды» имеют у корейцев очень большое значение. В Армении это пока что проблема, которую каждый руководитель должен попытаться разрешить. В Корее эту проблему решила культура. Люди чувствуют себя частью команды и не представляют себя вне ее. Когда кто-либо покидает компанию после 1-2 лет работы в команде, можно стать свидетелем трогательных и сентиментальных сцен прощания с данным работником.
Приспособиться было не так сложно. Просто требовалось проявлять элементарное уважение по отношению к ближнему, чего подчас не хватает в Армении. Это, на мой взгляд, является одной из причин, мешающих быстрому развитию нашего общества.
К счастью, моя команда была в какой-то мере знакома с западным стилем работы, и в этом случае приспособиться было легко. Намного сложнее приходилось тем иностранцам, которые присоединялись к командe, состоящей из одних корейцев, руководителем которой был кореец со стереотипным мышлением. Некоторые, оказавшиеся в подобной ситуации, не смогли приспособиться и быстро покидали Корею.
Когда я впервые обратился за тем, чтобы получить причитающиеся мне 2,5 недели отпуска, культурный шок был уже у моих корейских коллег. Они не представляли, что можно больше 5 дней отсутствовать с рабочего места.
Уже забытые нами субботники там носят постоянный характер. Собираются командой, руководителем которой может быть человек, занимающий очень высокую должность, например, вице-президент, и идут благоустраивать какую-нибудь территорию.
Samsung изнутри
Раньше безопасность не была для Samsung первоочередной задачей. Компания производила устройства с относительно простыми функциональными возможностями. Однако в последние годы произошли большие изменения. Современные телевизоры и телефон уже, по сути, являются компьютерами, насыщенными огромными функциональными возможностями. Они позволяют подключать устройство к интернету и иметь доступ к многочисленным услугам. Все это неизбежно приводит к вопросам, связанным с безопасностью и защитой данных.
Карен Испирян со своей командой в Samsung
Фото: из архива К.Испиряна
Мне посчастливилось присоединиться к Samsung в тот период, когда системы безопасности только проектировались. С первых же дней я оказался вовлечен в эту работу и внес свой посильный вклад в этот процесс. Вначале я сам проектировал и осуществлял различные подсистемы, такие как память модуля обеспечения надежности для криптографических данных (Secure Storage), управленческая подсистема цифровых прав (Common DRM agent). Потом я стал проектировщиком-архитектором систем программной безопасности телевизоров Samsung и плейеров Bly-ray. Удалось инициировать и осуществить несколько важных и перспективных проектов. Один из них – проект “Binary and Source Code Level Obfuscator” был настолько успешным и многообещающим, что нашел свое применение в программном обеспечении различных устройств, выпускаемых Samsung.
В Samsung я постоянно выступал с предложениями по внедрению инноваций. На начальном этапе, несмотря на то, что я пытался на основе фактов обосновать их смысл и цель, тем не менее, мои предложения принимались с трудом. Руководство в первую очередь интересовало то, кто дал аналогичное решение этой задачи в мире, и если до этого никто в мире так не делал, то они демонстрировали большую неуверенность. В дальнейшем, когда я приобрел достаточное уважение и доверие, мои предложения стали приниматься и реализовываться с большим интересом.
Ритм Samsung чрезвычайно агрессивен и направлен на получение быстрого результата. Это имеет свои положительные стороны, и Корея обязана своим успехам в том числе и этому стилю работы. Однако в подобной атмосфере сложно найти время для спокойных размышлений, а это является препятствием для развития культуры креативности и самостоятельного мышления.
Конкуренция привела к тому, что для обеспечения развития корпорация начала искать серьезные научные источники, а я знал, что их можно найти в Армении, поэтому и предложил Армению в качестве варианта, достойного внимания. Сначала они отнеслись к этому предложению скептически, так как ничего не знали об Армении. У корейцев вызвало удивление и интерес то обстоятельство, что еще в 70-х в Армении производились компьютеры, и республика была на передовых позициях в ряде научных областей. В конце концов, удалось привезти в Армению несколько проектов компании. Один из них был успешно реализован в Американском Университете Армении. Еще один проект находится в стадии реализации.
Представители Samsung недавно посетили Армению и в настоящее время изучают перспективы долгосрочного сотрудничества с нашей страной.
Ключ к успеху Армении
Ключ к успеху Армении заключается в образованных, свободно мыслящих, интеллектуальных молодых людях. Для их формирования необходимы качественная образовательная система и состоявшиеся опытные специалисты, число которых, к сожалению, неуклонно падает. В Армении пока не сформирована атмосфера, в которой и опытные, и молодые специалисты видели бы перспективу своего развития и развития сферы информационных технологий. Создать подобную атмосферу можно, приведя в Армению крупные корпорации, которые обеспечат качественные рабочие места, и поспособствуют улучшению образовательной системы.