Արտակ Քալանթարյանը ծնվել է 1963թ. Երեւանում հանրահայտ գրող- հրապարակախոս, դրամատուրգ Արտաշես Քալանթարյանի ընտանիքում: 1985թ. ավարտել է Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ռադիոտեխնիկայի ֆակուլտետը: 1993թ. աշխատանքի է հրավիրվել ԱՄՆ Բոստոն քաղաք: 10 տարի (1996-2006թթ.) աշխատել է Microsoft կորպորացիայում, այնուհետեւ` Amazon ընկերությունում: 2007թ. հիմնադրել է իր սեփական IT ընկերությունը, որը կոչվում է Burly Marmot Software: Արտակն ամուսնացած է, ունի որդի եւ դուստր, ովքեր եւս գնացել են իր հետքերով եւ աշխատում են, համապատասխանաբար, Apple-ում եւ Microsoft-ում:
Մեր ընտանիքում բոլորը հումանիտար կրթություն ունեցող մարդիկ էին: Հայրս եւ եղբայրս լրագրողներ էին, քույրս` երաժիշտ: Չգիտեմ` ինչպես ստացվեց, որ ես որոշեցի գնալ լրիվ այլ ուղղությամբ: Տանը Պոլիտեխնիկ ընդունվելու իմ որոշումը բավականին ծանր ընդունեցին, բայց ես իսկապես սիրում էի այդ մասնագիտությունը: Փոքրուց գիտաֆանտաստիկ ժանրի գրքերի հանդեպ մեծ սեր ունեի:
Արտակ Քալանթարյանը ծնողների հետ, 1983թ.
Երբ Արտակը սովորում էր 3-րդ կուրսում, ռադիոտեխնիկայի ամբիոնում տեղադրվեց մի հսկա պահարան` համակարգիչ «Նաիրի 4», որը Արտակի մոտ մեծ ոգեւորություն առաջացրեց: Այն ժամանակ նա գրպանի էլեկտրոնային հաշվիչ ուներ, որի վրա ծրագրեր էր գրում: Դա նկատեց Արտակի դասախոսներից մեկը եւ առաջարկեց նրան աշխատանքի անցնել ամբիոնում: Մինչ օրս էլ Արտակը սիրով է հիշում իր գործունեությունն ամբիոնում եւ Հայաստան այցելելիս միշտ հանդիպում է իր նախկին գործընկերներին:
Այն ժամանակ, բնականաբար, Երեւանում համակարգչից հասկացող ընդամենը 40-50 հոգի կար, եւ բոլորս ճանաչում էինք միմյանց: Հավաքվում էինք «Պոպլավոկում»` մեր «ինտերնետը» դա էր: Մի քանի տեղ էի աշխատում, առանձնապես ապագայի մասին չէի մտածում, ուղղակի զբաղվում էի իմ սիրած գործով եւ կյանք վայելում:
Մինչեւ հիմա էլ լավ չեմ հասկանում, թե ինչպես հայտնվեցի արտասահմանում (ծիծաղում է): Արդեն ամուսնացած էի, երկու երեխա ունեի: Վատ չէի ապրում այդ թվերին, սակայն տեղեկատվության մեծ պակաս էի զգում, նաեւ սովորելու կարիք ունեի, որը մինչեւ հիմա պահպանվում է: Այն ժամանակ Հայաստանում սովորելու եւ մասնագիտական աճի տեղ գրեթե չկար: Օրինակ, եթե ստացվում էր արտասահմանյան ինչ-որ մասնագիտական ամսագիր գտնել, դա շատ մեծ ուրախություն էր մեզ համար, եւ այն ծայրից ծայր կարդում էինք: Այնպես որ, առաջին հերթին, տեղեկատվության ազատության համար ցանկացա գնալ ԱՄՆ:
90-ականների սկզբին ես արդեն աշխատում էի ամերիկյան ընկերությունում: Կարելի է ասել, ես օգնեցի, որպեսզի Հայաստանում հիմնադրվի առաջին ամերիկյան IT ընկերությունը. այն կոչվում էր Boomerang Software: Բավականին հետաքրքիր պատմություն է:
25-26 տարեկան էի, վաճառեցի այն ամենը, ինչ հնարավոր էր, եւ այն ժամանակվա համար հսկայական գումարով մի համակարգիչ գնեցի, որի հիշողությունը 4 MB էր, ու սովորեցի այդ մեքենայով ծրագրեր գրել: Մի օր աշխատում էի, երբ մտավ գործընկերներիցս մեկը եւ ասաց, որ ինչ-որ ամերիկացի է եկել իր մոտ, որը գլուխ է գովում, թե իբր Հայաստանում ծրագրավորողներ չկան: Որոշեցի հանդիպել այդ ամերիկացուն: Նա թերահավատորեն հարցրեց` կարո՞ղ ենք “Basic”-ով գրած ծրագիրը “C”-ով գրել: Պատասխանեցի, ոչ այդտեղ ոչ մի բարդ բան չեմ տեսնում, եւ արեցի այդ գործը: Մի որոշ ժամանակ անց մեզ մոտ այդ ամերիկացու կողմից թիմ հավաքելու նպատակով եկավ մի հնդիկ: Այդպես Հայաստանում հիմնադրվեց Boomerang Software ընկերությունը: Ամսեկան 40$ էինք ստանում, հետո սկսեցինք ստանալ $150: Մենք մեզ միլիոնատեր էինք համարում, սակայն չգիտեինք՝ ինչի վրա ծախսենք այդ փողերը:
Որոշ ժամանակ անց էլեկտրականության անջատման խնդիրներ սկսեցին: Պատկերացրեք` մենք ամերիկյան շուկայի համար ծրագրեր ենք գրում եւ էլեկտրականություն չունենք: Երբ Արտակն իր ընկերների հետ զգացին, որ չեն հասցնում գործն անել սահմանված ժամկետներում, որոշեցին մի փոքրիկ սենյակ վարձել մետրոյի «Բարեկամություն» կայարանի թունելի մոտ, որտեղ միշտ էլեկտրականություն կար: Երիտասարդ մասնագետները, բնականաբար, վախենում էին ասել, որ աշխատում են արտասահմանյան ընկերության համար եւ, երբ ոստիկանները գալիս էին ստուգման, պատասխանում էին, որ սա հրատարակչություն է…
Մեզ մոտ իսկապես փայլուն թիմ էր հավաքվել, եւ անգամ այդ ծանր պայմաններում կարողացանք 3-4 ծրագիր գրել: Դրանցից մեկը, որը գրված էր Windows 3-ի համար, մինչեւ վերջերս գործածության մեջ էր: Ծրագիրը կոչվում էր Business Graphics, որն, ըստ մեզ, Excel-ից ավելի լավ էր աշխատում:
Արտակ Քալանթարյանը ընտանիքի հետ
ԱՄՆ գնացի 1993թ. դեկտեմբերին: Ինձ Boomerang Software-ը հրավիրեց աշխատելու իրենց մոտ` Բոստոն: Մինչ այսօր հիշողությանս մեջ շատ հստակ մնացել է մեկնելուս գիշերվա պատկերը` ահավոր ցուրտ էր եւ մառախուղ: Այն այնքան խիտ էր, որ օդանավակայան գնալու ճանապարհին մի քանի անգամ սխալ խաչմերուկից թեքվեցինք: Երեւի ինչ-որ վախեցնող սիմվոլիզմ կար այդ ամենի մեջ: Երբ բարձրացա օդանավ, մտածում էի, որ այլեւս երբեք չեմ տեսնի Հայրենիքս…
Կինս եւ երեխաներս մնացին Հայաստանում: Մի քանի ամիս անց, երբ իրենց վիզաների հարցը լուծվեց, ես ուրախ զանգահարեցի կնոջս եւ ասացի, որ իրենք կարող են գալ ինձ մոտ: Կինս պատասխանեց, որ չեն գալու: Ապշած հարցրեցի, թե ինչն է խնդիրը: Պարզվեց, որ ծնողները վատառողջ են, եւ ինքը չի կարող նրանց միայնակ թողնել: Փառք Աստծո, նրանք ապաքինվեցին, եւ շուտով մենք կարողացանք ընտանիքով միավորվել Բոստոնում:
Հետագայում Բոստոնում 2-3 աշխատավայր փոխեցի: Վերջին իմ աշխատավայրը շատ էի սիրում` մի փոքր ընկերություն ունեինք, որտեղ աշխատակիցների մի մասը զբաղվում էր քոնսալթինգով, իսկ մյուսը` ինտերնետ-ծրագրերի ստեղծմամբ: Մի անգամ երեկոյան տնօրենը հավաքեց մեզ եւ հայտնեց, որ վաճառել է ընկերությունը: Ասաց, որ Microsoft-ն այնքան մեծ գումար է առաջարկել, որ չկարողացավ մերժել նրանց: Այդպիսով, պետք է տեղափոխվեինք Սիեթլ:
Արտակ Քալանթարյանը Microsoft-ում աշխատող հայերի հետ, 2009թ.
Արտակը խոստովանում է, որ գերադասում է փոքր ընկերություններում աշխատել, սակայն ոգեւորված էր Microsoft-ում աշխատելու հնարավորությունից: Շուտով նա հայտնվեց մի թիմում, որը զբաղվում էր Internet Explorer 4-ի մշակմամբ: 2000թ. Արտակը տեղափոխվեց ուրիշ բաժին, սակայն միաժամանակ Microsoft աշխատանքի ընդունվեց նրա կինը` Սյուզանը, որը սկսեց աշխատել… Internet Explorer-ի բաժնում:
Microsoft-ում աշխատում էի մինչեւ 2006թ., հետո մեկ տարի աշխատեցի Amazon-ում, որտեղ կրկին շատ հետաքրքիր գործ էր ինձ համար: Microsoft-ում դու թիմի մի մասնիկն ես, իսկ Amazon-ում դու ես քո տերը, եւ ազատությունը շատ է: Այնտեղ ես e-mail-ի թիմի տեխնիկական ղեկավարն էի, սարքեցի Amazon-ի նոր e-mail համակարգը, որն օրական մինչեւ 10 միլիոն էլեկտրոնային նամակ էր ուղարկում:
Արտակ Քալանթարյանը ընկերների համար ճաշատեսակներ է պատրաստում, 2010թ.
Արտակը բազմաթիվ հետաքրքրություններ ունի, որոնք պարբերաբար տարբեր ուղղությամբ են տանում իրեն: Amazon-ից դուրս գալուց հետո Արտակը կես տարի զբաղվել է խոհարարական արվեստով: Այնուհետեւ մի օր որոշել է սեփական ձեռքերով կիթառ սարգել: Արտակը հիշում է, որ կինն եւ երեխաները զվարճանում էին իր այդ հետաքրքրության վրա, սակայն 2.5 տարի անց նա, ի վերջո, բավականին պրոֆեսիոնալ կիթառ ստեղծեց: Վերջերս Արտակի մոտ սեր է արթնացել դեպի մոտոցիկլային մարզաձեւը, եւ այսօր նա սովորում է վարել այդ “մետաղյա ձին”: Արտակը նաեւ իր հորը` Արտաշես Քալանթարյանին նվիրված ինտերնետային կայք է ստեղծել եւ թվայնացրել նրա բոլոր ստեղծագործությունները: Մեր հերոսը նաեւ խաշին եւ խինկալուն նվիրված երկու խոհարարական կայք է ստեղծել:
Բայքը Արտակի վերջին նախասիրություններից մեկն է, 2012թ.
Այսօր ես ունեմ իմ սեփական ընկերությունը՝ Burly Marmot Software-ը, եւ ծրագրեր եմ գրում Android-ի համար: Երկար համոզելուց հետո ինձ միացավ նաեւ կինս:
Արտակը աշխատում է նաեւ Disney-ի համար, ինչը, նրա կարծիքով, կրկին շատ հետաքրքիր է: Նրա ղեկավարը վարքային հոգեբան է (behavioral psychologist), եւ նրանք Disney-ի տարբեր այգիներում պարբերաբար տարբեր փորձեր են անցկացնում մարդկանց վարքագիծն ուսումնասիրելու նպատակով: Երբ զրուցում էինք Արտակի հետ, նա պատրաստվում էր մեկնել Փարիզ՝ հենց Disney-ի գործերով:
Արտակը նաեւ նավ է վարում:
Արտակի երեխաները նույնպես ինժեներներ են` տղան սովորում է USLA-ում եւ պրակտիկա է անցնում Apple-ում: Արտակի աղջիկը աշխատում է Microsoft-ում: Արտակը կատակում է, որ իր ընտանիքն ընդմիշտ կապված է Microsoft-ի հետ:
Երբ Արտակի ընտանիքը տեղափոխվեց ԱՄՆ, դուստրն ընդամենը 8 տարեկան էր, իսկ որդին` 4: Հիմնականում շփվում են անգլերեն լեզվով, սակայն երեխաները հայերեն գրել եւ կարդալ նույնպես գիտեն:
Երեխաների հետ Արտակը եղել է Հայաստանում 2007թ: Այս տարի դուստրը պատրաստվում է արձակուրդն անցկացնել Հայաստանում՝ իր ամերիկացի ընկերուհու հետ:
Ես ինձ շատ լավ եմ զգում Հայաստանում: Երբ գալիս եմ Երեւան, հաջորդ օրն այնպիսի զգացում ունեմ, որ ընդհանրապես չեմ էլ լքել Հայաստանը: Հայաստանում ինձ իսկապես շատ բան դուր է գալիս: Միգուցե շատ դժվարություններ չեմ նկատում, սակայն ինձ համար դրական բաներն ավելի շատ են, քան բացասականները: Բացի այդ, ինձ շատ է դուր գալիս ժամանակակից հայ երիտասարդությունը:
Արտակ Քալանթարյանը ընտանիքի հետ Երեւանում, 2011թ.
Չեմ բացառում, որ որեւէ բան կանեմ Հայաստանի համար: Ենթադրում եմ, որ դա կապված կլինի կրթության ասպարեզի հետ: Ես, անկասկած, չեմ թողնի հայ գրականության հետ կապված իմ աշխատանքները, մասնավորապես, հայ գրողների ստեղծագործությունների թվայնացումը: Հորս կայքը միայն առաջին քայլն է:

50 Global Armenians: Artak Kalantaryan
Artak Kalantaryan was born in Yerevan in 1963, in a family of prominent Armenian publicist, writer and dramatist Artashes Kalantaryan.
Bike is one of Artak’s latest hobbies (2012)
Artak Kalantaryan was born in Yerevan in 1963, in a family of prominent Armenian publicist, writer and dramatist Artashes Kalantaryan. In 1985, he graduated from the Radio engineering faculty of Yerevan Engineering University. In 1993, he was invited to work in Boston. He has worked at Microsoft Corporation for 10 years (1996-2006) then at Amazon. In 2007, he founded his own IT-company- Burly Marmot Software. Artak is married, he has a son and a daughter, who work correspondingly at Apple and Microsoft.
My father and my brother were journalists, my sister was a musician. It happened so that I decided to take quite another path. My family did not welcome my decision to enter the Polytechnic University, but I really loved that profession. I have been fond of science fiction books since my childhood.
Artak Kalantaryan with parents (1983)
When Artak was a third- year student, a huge computer "Nairi IV” was placed at the Department of Radio Engineering, which excited Artak greatly. At that time, he had a pocket calculator on which he wrote programs. Artak’s professor, who offered him a job at the faculty, noticed that. Artak still warmly remembers his work at the faculty and always meets his former colleagues when he visits Armenia.
There were about 40-50 people in Yerevan at that time who knew computers, and all of us knew each other. We gathered in “Poplavok” which was our “Internet”. I worked in several places, I didn’t think about the future. I was simply doing my favorite job and enjoyed my life.
I still don’t understand well how I appeared abroad (laughing). I was married and had two kids. We lived well enough but I always felt a great need for information, as well as a desire to learn. I have this desire also today. There were practically no possibilities for education and career in Armenia at that time. When someone found a western Engineering magazine, it was a great joy, and we read it through  from cover to cover. So, I went to the United States first of all for freedom of information.
In early 90s, I was already working at a U.S. company. I can say I helped establish the first U.S. IT company in Armenia - Boomerang Software. It’s a very interesting story.
I was 25-26 years old, I sold out everything I had and paid huge money to buy a computer with 4MB memory  and learned to develop programs. Once, one of my friends told me that an American had and told him that there were no programmers in Armenia. I decided to meet that man. He skeptically asked me whether we could convert a program from “Basic” to “C”. I said I could easily do it and I did it for him. Sometime later, the American sent a Hindu man to Armenia to gather a team. Thus, Boomerang Software was established in Armenia. We initially earned $‌40 per month, then – up to $‌150. We thought we were millionaires but didn’t know how to spend the money.
Then, power outages began in Armenia. Just imagine, we are developing software for the U.S. market and the electricity goes off.
When Artak and his friends realized that they failed to do the job on time, they hired a room near the tunnel of  “Barekamutyun” metro station, which almost always had electricity. The young specialists were certainly afraid to tell anybody that they were working for a foreign company and when police officers asked what they were doing, they said they were working in a publishing house...
We had a really good team and managed to develop 3-4 software programs in such hard conditions. One of them was designed for Windows 3, which has worked until recently. It was called Business Graphics and, we believed, it was better than Excel.
Artak Kalantaryan with family
I left for USA in December 1993. Our company - Boomerang Software, invited me to Boston. I still remember the picture of that night- it was very cold and there was a terrible fog. It was so thick that on the way to the airport we  turned the wrong way a few times. There must have been some kind of sinister symbolism in it. When I was already on board the plane I thought I would never see my motherland again.
My wife and kids remained in Armenia. A few months later, when the issue of their visas had been resolved, I called my wife and told her they could already come to me. However, my wife said they wouldn’t come. I was shocked and asked what was wrong. It turned out that her parents had problems with health and she couldn’t leave them alone. Thanks God, they recovered and we were able to unite in Boston.
I changed several jobs in Boston afterwards. I loved last workplace: we had a small team, where half of the employees were engaged in consulting and the other part developed Internet software. One evening, our boss told us he had sold the company to Microsoft. Thus, we had to move to Seattle.
Artak Kalantaryan with Armenians working at Microsoft (2009)
Artak confesses that he loves to work in small companies; however he was inspired with the idea of working at Microsoft. Later he became a member of a team that developed Internet Explorer 4. In 2000, Artak moved to another department and almost at the same time his wife Susan joined Microsoft’s Department of Internet Explorer.
I have worked at Microsoft till 2006, then a year at Amazon, where the work was very interesting. You are a small part of a team at Microsoft whereas in Amazon you are your own boss and have more freedom. I was Senior Software Engineer there. I created a new e-mail system for Amazon which sent up to 10 million e-mails every day.
Artak Kalantaryan loves cooking for friends (2010)
Artak has a lot of hobbies. After leaving Amazon, Artak was engaged in culinary art for almost half a year. Then he decided to make a guitar himself. Artak remembers that his wife and kids joked over his new passion, but 2.5 years later he finally made an almost professional guitar. Now Artak has a new hobby- motorcycle racing. Today he is learning to drive the “iron horse”. Artak also created a web site dedicated to his father Artashes Kalantaryan and digitalized all his works. Our hero has also opened two culinary web sites dedicated to khash and khinkali.
I have my own company today- Burly Marmot Software and I develop software for Android. It took me a long time to persuade my wife to join my small team too.
Artak also works for Walt Disney, which, he says, is very interesting for him. His supervisor is a Behavioral Psychologist and they regularly carry out various tests in Disney parks. When we were talking to Artak, he was going to Paris for some Disney-related business.
Artak loves not only motorcycles
Artak’s children are also engineers: his son studies at UCLA and takes an internship at Apple. Artak’s daughter has a contract with Microsoft. Artak jokes that his family is connected with Microsoft forever.
When Artak’s family moved to USA, his daughter was 8 and his son was 4. They speak mainly English with each other, but they also can write and read in Armenia. Artak visited Armenia with his children in 2007. His daughter is going to visit Armenia this year with her American friend.
I feel very well in Armenia. When I come to Yerevan I have a feeling that I have never left it. I really love a lot of things here. Maybe I don’t see many difficulties and problems but I see more positive things than negative. Besides, I am just delighted with today’s Armenian youth.
Artak Kalantaryan with his family in Yerevan (2011)
Maybe I will do something for Armenia one day. I think it will be in the sphere of education. I will keep digitalizing the works of Armenian authors, and my father’s site is only the first step.