Արտակ Քալանթարյանը ծնվել է 1963թ. Երեւանում հանրահայտ գրող- հրապարակախոս, դրամատուրգ Արտաշես Քալանթարյանի ընտանիքում: 1985թ. ավարտել է Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ռադիոտեխնիկայի ֆակուլտետը: 1993թ. աշխատանքի է հրավիրվել ԱՄՆ Բոստոն քաղաք: 10 տարի (1996-2006թթ.) աշխատել է Microsoft կորպորացիայում, այնուհետեւ` Amazon ընկերությունում: 2007թ. հիմնադրել է իր սեփական IT ընկերությունը, որը կոչվում է Burly Marmot Software: Արտակն ամուսնացած է, ունի որդի եւ դուստր, ովքեր եւս գնացել են իր հետքերով եւ աշխատում են, համապատասխանաբար, Apple-ում եւ Microsoft-ում:
Մեր ընտանիքում բոլորը հումանիտար կրթություն ունեցող մարդիկ էին: Հայրս եւ եղբայրս լրագրողներ էին, քույրս` երաժիշտ: Չգիտեմ` ինչպես ստացվեց, որ ես որոշեցի գնալ լրիվ այլ ուղղությամբ: Տանը Պոլիտեխնիկ ընդունվելու իմ որոշումը բավականին ծանր ընդունեցին, բայց ես իսկապես սիրում էի այդ մասնագիտությունը: Փոքրուց գիտաֆանտաստիկ ժանրի գրքերի հանդեպ մեծ սեր ունեի:
Արտակ Քալանթարյանը ծնողների հետ, 1983թ.
Երբ Արտակը սովորում էր 3-րդ կուրսում, ռադիոտեխնիկայի ամբիոնում տեղադրվեց մի հսկա պահարան` համակարգիչ «Նաիրի 4», որը Արտակի մոտ մեծ ոգեւորություն առաջացրեց: Այն ժամանակ նա գրպանի էլեկտրոնային հաշվիչ ուներ, որի վրա ծրագրեր էր գրում: Դա նկատեց Արտակի դասախոսներից մեկը եւ առաջարկեց նրան աշխատանքի անցնել ամբիոնում: Մինչ օրս էլ Արտակը սիրով է հիշում իր գործունեությունն ամբիոնում եւ Հայաստան այցելելիս միշտ հանդիպում է իր նախկին գործընկերներին:
Այն ժամանակ, բնականաբար, Երեւանում համակարգչից հասկացող ընդամենը 40-50 հոգի կար, եւ բոլորս ճանաչում էինք միմյանց: Հավաքվում էինք «Պոպլավոկում»` մեր «ինտերնետը» դա էր: Մի քանի տեղ էի աշխատում, առանձնապես ապագայի մասին չէի մտածում, ուղղակի զբաղվում էի իմ սիրած գործով եւ կյանք վայելում:
Մինչեւ հիմա էլ լավ չեմ հասկանում, թե ինչպես հայտնվեցի արտասահմանում (ծիծաղում է): Արդեն ամուսնացած էի, երկու երեխա ունեի: Վատ չէի ապրում այդ թվերին, սակայն տեղեկատվության մեծ պակաս էի զգում, նաեւ սովորելու կարիք ունեի, որը մինչեւ հիմա պահպանվում է: Այն ժամանակ Հայաստանում սովորելու եւ մասնագիտական աճի տեղ գրեթե չկար: Օրինակ, եթե ստացվում էր արտասահմանյան ինչ-որ մասնագիտական ամսագիր գտնել, դա շատ մեծ ուրախություն էր մեզ համար, եւ այն ծայրից ծայր կարդում էինք: Այնպես որ, առաջին հերթին, տեղեկատվության ազատության համար ցանկացա գնալ ԱՄՆ:
90-ականների սկզբին ես արդեն աշխատում էի ամերիկյան ընկերությունում: Կարելի է ասել, ես օգնեցի, որպեսզի Հայաստանում հիմնադրվի առաջին ամերիկյան IT ընկերությունը. այն կոչվում էր Boomerang Software: Բավականին հետաքրքիր պատմություն է:
25-26 տարեկան էի, վաճառեցի այն ամենը, ինչ հնարավոր էր, եւ այն ժամանակվա համար հսկայական գումարով մի համակարգիչ գնեցի, որի հիշողությունը 4 MB էր, ու սովորեցի այդ մեքենայով ծրագրեր գրել: Մի օր աշխատում էի, երբ մտավ գործընկերներիցս մեկը եւ ասաց, որ ինչ-որ ամերիկացի է եկել իր մոտ, որը գլուխ է գովում, թե իբր Հայաստանում ծրագրավորողներ չկան: Որոշեցի հանդիպել այդ ամերիկացուն: Նա թերահավատորեն հարցրեց` կարո՞ղ ենք “Basic”-ով գրած ծրագիրը “C”-ով գրել: Պատասխանեցի, ոչ այդտեղ ոչ մի բարդ բան չեմ տեսնում, եւ արեցի այդ գործը: Մի որոշ ժամանակ անց մեզ մոտ այդ ամերիկացու կողմից թիմ հավաքելու նպատակով եկավ մի հնդիկ: Այդպես Հայաստանում հիմնադրվեց Boomerang Software ընկերությունը: Ամսեկան 40$ էինք ստանում, հետո սկսեցինք ստանալ $150: Մենք մեզ միլիոնատեր էինք համարում, սակայն չգիտեինք՝ ինչի վրա ծախսենք այդ փողերը:
Որոշ ժամանակ անց էլեկտրականության անջատման խնդիրներ սկսեցին: Պատկերացրեք` մենք ամերիկյան շուկայի համար ծրագրեր ենք գրում եւ էլեկտրականություն չունենք: Երբ Արտակն իր ընկերների հետ զգացին, որ չեն հասցնում գործն անել սահմանված ժամկետներում, որոշեցին մի փոքրիկ սենյակ վարձել մետրոյի «Բարեկամություն» կայարանի թունելի մոտ, որտեղ միշտ էլեկտրականություն կար: Երիտասարդ մասնագետները, բնականաբար, վախենում էին ասել, որ աշխատում են արտասահմանյան ընկերության համար եւ, երբ ոստիկանները գալիս էին ստուգման, պատասխանում էին, որ սա հրատարակչություն է…
Մեզ մոտ իսկապես փայլուն թիմ էր հավաքվել, եւ անգամ այդ ծանր պայմաններում կարողացանք 3-4 ծրագիր գրել: Դրանցից մեկը, որը գրված էր Windows 3-ի համար, մինչեւ վերջերս գործածության մեջ էր: Ծրագիրը կոչվում էր Business Graphics, որն, ըստ մեզ, Excel-ից ավելի լավ էր աշխատում:
Արտակ Քալանթարյանը ընտանիքի հետ
ԱՄՆ գնացի 1993թ. դեկտեմբերին: Ինձ Boomerang Software-ը հրավիրեց աշխատելու իրենց մոտ` Բոստոն: Մինչ այսօր հիշողությանս մեջ շատ հստակ մնացել է մեկնելուս գիշերվա պատկերը` ահավոր ցուրտ էր եւ մառախուղ: Այն այնքան խիտ էր, որ օդանավակայան գնալու ճանապարհին մի քանի անգամ սխալ խաչմերուկից թեքվեցինք: Երեւի ինչ-որ վախեցնող սիմվոլիզմ կար այդ ամենի մեջ: Երբ բարձրացա օդանավ, մտածում էի, որ այլեւս երբեք չեմ տեսնի Հայրենիքս…
Կինս եւ երեխաներս մնացին Հայաստանում: Մի քանի ամիս անց, երբ իրենց վիզաների հարցը լուծվեց, ես ուրախ զանգահարեցի կնոջս եւ ասացի, որ իրենք կարող են գալ ինձ մոտ: Կինս պատասխանեց, որ չեն գալու: Ապշած հարցրեցի, թե ինչն է խնդիրը: Պարզվեց, որ ծնողները վատառողջ են, եւ ինքը չի կարող նրանց միայնակ թողնել: Փառք Աստծո, նրանք ապաքինվեցին, եւ շուտով մենք կարողացանք ընտանիքով միավորվել Բոստոնում:
Հետագայում Բոստոնում 2-3 աշխատավայր փոխեցի: Վերջին իմ աշխատավայրը շատ էի սիրում` մի փոքր ընկերություն ունեինք, որտեղ աշխատակիցների մի մասը զբաղվում էր քոնսալթինգով, իսկ մյուսը` ինտերնետ-ծրագրերի ստեղծմամբ: Մի անգամ երեկոյան տնօրենը հավաքեց մեզ եւ հայտնեց, որ վաճառել է ընկերությունը: Ասաց, որ Microsoft-ն այնքան մեծ գումար է առաջարկել, որ չկարողացավ մերժել նրանց: Այդպիսով, պետք է տեղափոխվեինք Սիեթլ:
Արտակ Քալանթարյանը Microsoft-ում աշխատող հայերի հետ, 2009թ.
Արտակը խոստովանում է, որ գերադասում է փոքր ընկերություններում աշխատել, սակայն ոգեւորված էր Microsoft-ում աշխատելու հնարավորությունից: Շուտով նա հայտնվեց մի թիմում, որը զբաղվում էր Internet Explorer 4-ի մշակմամբ: 2000թ. Արտակը տեղափոխվեց ուրիշ բաժին, սակայն միաժամանակ Microsoft աշխատանքի ընդունվեց նրա կինը` Սյուզանը, որը սկսեց աշխատել… Internet Explorer-ի բաժնում:
Microsoft-ում աշխատում էի մինչեւ 2006թ., հետո մեկ տարի աշխատեցի Amazon-ում, որտեղ կրկին շատ հետաքրքիր գործ էր ինձ համար: Microsoft-ում դու թիմի մի մասնիկն ես, իսկ Amazon-ում դու ես քո տերը, եւ ազատությունը շատ է: Այնտեղ ես e-mail-ի թիմի տեխնիկական ղեկավարն էի, սարքեցի Amazon-ի նոր e-mail համակարգը, որն օրական մինչեւ 10 միլիոն էլեկտրոնային նամակ էր ուղարկում:
Արտակ Քալանթարյանը ընկերների համար ճաշատեսակներ է պատրաստում, 2010թ.
Արտակը բազմաթիվ հետաքրքրություններ ունի, որոնք պարբերաբար տարբեր ուղղությամբ են տանում իրեն: Amazon-ից դուրս գալուց հետո Արտակը կես տարի զբաղվել է խոհարարական արվեստով: Այնուհետեւ մի օր որոշել է սեփական ձեռքերով կիթառ սարգել: Արտակը հիշում է, որ կինն եւ երեխաները զվարճանում էին իր այդ հետաքրքրության վրա, սակայն 2.5 տարի անց նա, ի վերջո, բավականին պրոֆեսիոնալ կիթառ ստեղծեց: Վերջերս Արտակի մոտ սեր է արթնացել դեպի մոտոցիկլային մարզաձեւը, եւ այսօր նա սովորում է վարել այդ “մետաղյա ձին”: Արտակը նաեւ իր հորը` Արտաշես Քալանթարյանին նվիրված ինտերնետային կայք է ստեղծել եւ թվայնացրել նրա բոլոր ստեղծագործությունները: Մեր հերոսը նաեւ խաշին եւ խինկալուն նվիրված երկու խոհարարական կայք է ստեղծել:
Բայքը Արտակի վերջին նախասիրություններից մեկն է, 2012թ.
Այսօր ես ունեմ իմ սեփական ընկերությունը՝ Burly Marmot Software-ը, եւ ծրագրեր եմ գրում Android-ի համար: Երկար համոզելուց հետո ինձ միացավ նաեւ կինս:
Արտակը աշխատում է նաեւ Disney-ի համար, ինչը, նրա կարծիքով, կրկին շատ հետաքրքիր է: Նրա ղեկավարը վարքային հոգեբան է (behavioral psychologist), եւ նրանք Disney-ի տարբեր այգիներում պարբերաբար տարբեր փորձեր են անցկացնում մարդկանց վարքագիծն ուսումնասիրելու նպատակով: Երբ զրուցում էինք Արտակի հետ, նա պատրաստվում էր մեկնել Փարիզ՝ հենց Disney-ի գործերով:
Արտակը նաեւ նավ է վարում:
Արտակի երեխաները նույնպես ինժեներներ են` տղան սովորում է USLA-ում եւ պրակտիկա է անցնում Apple-ում: Արտակի աղջիկը աշխատում է Microsoft-ում: Արտակը կատակում է, որ իր ընտանիքն ընդմիշտ կապված է Microsoft-ի հետ:
Երբ Արտակի ընտանիքը տեղափոխվեց ԱՄՆ, դուստրն ընդամենը 8 տարեկան էր, իսկ որդին` 4: Հիմնականում շփվում են անգլերեն լեզվով, սակայն երեխաները հայերեն գրել եւ կարդալ նույնպես գիտեն:
Երեխաների հետ Արտակը եղել է Հայաստանում 2007թ: Այս տարի դուստրը պատրաստվում է արձակուրդն անցկացնել Հայաստանում՝ իր ամերիկացի ընկերուհու հետ:
Ես ինձ շատ լավ եմ զգում Հայաստանում: Երբ գալիս եմ Երեւան, հաջորդ օրն այնպիսի զգացում ունեմ, որ ընդհանրապես չեմ էլ լքել Հայաստանը: Հայաստանում ինձ իսկապես շատ բան դուր է գալիս: Միգուցե շատ դժվարություններ չեմ նկատում, սակայն ինձ համար դրական բաներն ավելի շատ են, քան բացասականները: Բացի այդ, ինձ շատ է դուր գալիս ժամանակակից հայ երիտասարդությունը:
Արտակ Քալանթարյանը ընտանիքի հետ Երեւանում, 2011թ.
Չեմ բացառում, որ որեւէ բան կանեմ Հայաստանի համար: Ենթադրում եմ, որ դա կապված կլինի կրթության ասպարեզի հետ: Ես, անկասկած, չեմ թողնի հայ գրականության հետ կապված իմ աշխատանքները, մասնավորապես, հայ գրողների ստեղծագործությունների թվայնացումը: Հորս կայքը միայն առաջին քայլն է:

50 глобальных армян: Артак Калантарян - Mediamax.am
Артак Калантарян родился в 1963 году в Ереване в семье известного армянского публициста, писателя и драматурга Арташеса Калантаряна.
Байк является одним из последних увлечений Артака (2012г.)
Артак Калантарян родился в 1963 году в Ереване в семье известного армянского публициста, писателя и драматурга Арташеса Калантаряна. В 1985г. окончил факультет радиотехники Ереванского политехничегого университета. В 1993г. был приглашен на работу в Бостон. 10 лет (1996-2006гг.) работал в корпорации Microsoft, затем - в компании Amazon. В 2007г. основал свою IT-компанию под названием Burly Marmot Software. Артак женат, у него есть сын и дочь, которые также пошли по его стопам и работают, соответственно, в Apple и Microsoft.
В нашей семье все были гуманитариями: отец и брат - журналистами, сестра - музыкантом. Как-то получилось, что я решил пойти совсем другим путем. Дома мое решение поступать в Политехник было воспринято тяжело, но я действительно любил эту специальность. С детства я сильно любил научно-фантастическую литературу.
Артак Калантарян с родителями (1983г.)
На 3-м курсе на кафедре радиотехники поместили огромный компьютер «Наири IV», вызвавший у Артака большое воодушевление. Тогда у него была карманная счетная машинка, на которой он писал программы. Это заметил преподаватель Артака, предложивший ему работу на кафедре. До сих пор Артак с любовью вспоминает свою деятельность на кафедре и, приезжая в Армению, всегда встречается со своими бывшими коллегами.
В тот период, естественно, в Ереване было всего около 40-50 людей, разбирающихся в компьютерах, и все мы знали друг друга. Мы собирались в «Поплавке», который и был нашим «интернетом». Я работал в нескольких местах, о будущем особо не думал, просто занимался любимым делом и наслаждался жизнью.
Я до сих пор не очень хорошо понимаю, как оказался за границей (смеется). Я был женат, у меня было двое детей. Я неплохо жил в те годы, однако чувствовал большую потребность в информации, а также стремление учиться, которое у меня сохранилось до сих пор. А тогда в Армении возможностей для учебы и профессионального роста практически не было. Когда кто-то находил западный инженерный журнал, это была огромная радость, и мы зачитывали его до дыр. Так что, я поехал в США в первую очередь за свободой информации.
В начале 90-х я уже работал в американской компании. Можно сказать, я помог, чтобы в Армении была основана первая американская IT-компания, которая называлась Boomerang Software. Эта история довольно любопытна.
Мне было лет 25-26, я продал все, что было возможно, и за огромные по тем временам деньги купил компьютер с памятью 4MB и научился писать на нем программы. Однажды зашел мой знакомый и сказал, что к нему приходил некий американец, который утверждает, что в Армении нет программистов. Я решил встретиться с этим американцем. Он скептически спросил, сможем ли мы переписать программу, написанную на языке “Basic” на язык “C”. Я ответил, что не вижу в этом ничего сложного, и сделал для него эту работу. Через некоторое время к нам от этого американца приехал индус - собирать команду. Так в Армении была основана компания Boomerang Software. Мы ежемесячно получали по $‌40, затем сумма выросла до $‌150. Мы считали себя миллионерами, но не знали - на что тратить эти деньги.
Вскоре в Армении начались перебои с электричеством. Представьте, мы пишем программы для американского рынка, а у нас нет электричества.
Когда Артак с друзьями осознали, что не успевают сдавать заказы в срок, они сняли комнатку рядом с тоннелем станции метро «Дружба», где почти всегда было электричество. Молодые специалисты, естественно, опасались говорить, что работают для иностранной фирмы, и когда полицейские интересовались, чем они занимаются, говорили, что работают в издательстве…
У нас собралась действительно великолепная команда, и даже в таких условиях мы смогли написать 3-4 программы. Одна из них, написанная для Windows 3, работала до недавнего времени. Программа называлась Business Graphics и, на наш взгляд, работала лучше, чем Excel.
Артак Калантарян с семьей
В США я отправился в декабре 1993г. Меня пригласила в Бостон наша компания - Boomerang Software. До сих пор у меня перед глазами картина той ночи, когда я уезжал: было очень холодно и стоял ужасный туман. Он был настолько густым, что по дороге в аэропорт мы несколько раз завернули не туда. Наверное, во всем этом был какой-то зловещий символизм. Когда я оказался в самолете, то подумал, что никогда больше не увижу Родину.
Жена и дети остались в Армении. Несколько месяцев спустя, когда вопрос с их визами был решен, я на радостях позвонил жене и сказал, что они могут приехать ко мне. Жена ответила, что они не приедут. Потрясенный, я спросил, в чем дело. Оказалось, что у ее родителей возникли проблемы со здоровьем, и она не может оставить их одних. Слава Богу, они поправились, и мы смогли объединиться всей семьей в Бостоне.
В дальнейшем я сменил в Бостоне 2-3 места работы. Последнее место работы было мне очень по душе: у нас была маленькая компания, где половина работников занималась консалтингом, а другая часть - созданием интернет-программ. Однажды вечером босс собрал нас и сообщил, что продал компанию, сказав, что Microsoft предложил такие деньги, что он не смог устоять. Таким образом, нам предстояло перебраться в Сиэтл.
Артак Калантарян с армянами, работающими в Microsoft (2009г.)
Артак признается, что больше любит работать в небольших компаниях, однако, в то же время, он был воодушевлен перспективой работы в Microsoft. Вскоре он оказался в команде, которая занималась разработкой Internet Explorer 4. В 2000 году Артак перешел в другой отдел, и практически одновременно с этим в Microsoft пришла его жена Сюзан, которая начала работать в отделе… Internet Explorer.
В Microsoft я работал до 2006 года, затем еще год - в Amazon, где работа была очень интересной. В Microsoft ты являешься частичкой команды, в Amazon ты сам себе хозяин, и свободы у тебя намного больше. Здесь я работал на должности технического руководителя отдела e-mail. Я создал новую систему электронных писем Amazon, которая ежедневно рассылала до 10 миллионов электронных писем.
Артак Калантарян любит готовить для друзей (2010г.)
У Артака много увлечений и хобби, которые периодически «заносят» его в разные стороны. После выхода из Amazon Артак полгода занимался кулинарным искусством. Затем решил собственными руками изготовить гитару. Артак вспоминает, что жена и дети подшучивали над его новым увлечением, однако 2.5 года спустя он, в конце концов, смастерил вполне профессиональную гитару. В последнее время у Артака проснулась страсть к мотоциклетному спорту, и сегодня он учится ездить на «железном коне». Артак также создал интернет-сайт, посвященный отцу - Арташему Калантаряну - и оцифровал все его труды. Наш герой создал также два кулинарных сайта, посвященных хашу и хинкали.
Сегодня у меня своя компания - Burly Marmot Software, и я пишу программы для Android. После долгих уговоров к моей небольшой команде присоединилась также моя жена.
Артак работает и для Disney, что, по его признанию, также очень интересно. Его руководитель является специалистом по бихевиоризму (behavioral psychologist), и они периодически проводят различные опыты человеческого поведения в парках Disney. Когда мы разговаривали с Артаком, он собирался в Париж по делам Disney.
Артак увлекается не только мотоциклами
Дети Артака также работают инженерами: сын учится в UCLA и проходит стажировку в Apple. Дочка Артака связана контрактом с Microsoft. Артак шутит, что его семья навечно связана с Microsoft.
Когда семья Артака перебралась в США, дочери Артака было 8 лет, а сыну – 4. В основном они общаются по-английски, однако умеют писать и читать по-армянски.
С детьми Артак был в Армении в 2007 году. В этом году дочь собирается приехать в Армению в отпуск вместе с американской подругой.
Я очень хорошо чувствую себя в Армении. Когда я приезжаю в Ереван, на следующий день у меня такое чувство, будто я и не уезжал отсюда. В Армении мне действительно очень многое нравится. Может быть, я не вижу многих сложностей, но для меня положительных моментов больше, чем отрицательных. Кроме того, я просто в восторге от современной армянской молодежи.
Артак Калантарян с семьей в Ереване, 2011г.
Не исключаю, что сделаю что-то для Армении. Полагаю, это будет связано со сферой образования. Я точно не оставлю своих работ, связанных с армянской литературой, в частности, оцифровкой произведений армянских авторов. Сайт моего отца - лишь первый шаг.