Ջոն Դին կարդում է Թովմաս Պողոսյանի վկայությունը - Mediamax.am
«100 վայրկյան» նախագծի համար նա կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած Թովմաս Պողոսյանի վկայությունից:
Կարինի հայ բնակչության կոտորածը վերապրած Թովմաս Պողոսյանի վկայությունը
1917
Կարին
Հաջորդ օրը մենք ինժեների հետ ճանապարհին էինք: Գլուխը կապկպած վիրավոր մի հայ մոտեցավ մեզ եւ հաց խնդրեց: Մենք նրան հարցրեցինք, թե որտեղից է, նա պատասխանեց. «Նրանք ինձ ողջ-ողջ թաղեցին, գերեզմանում երեք օր տանջվելուց հետո ինձ հաջողվեց դուրս գալ»:
Նա այն խմբից էր, որին թաղել էինք: Մենք նրան հաց տվեցինք ու նա գնաց դեպի աշխատող զինվորների վրանները, իսկ մենք վերադարձանք մեր վրանների մոտ: Նույն վիրավոր մարդը նստած էր այնտեղ: Զինվորները գերեզման էին փորում ու վիրավորն ասաց. «Դա ինձ համար է, նրանք ուզում են թաղել ինձ», եւ իսկապես, զինվորները նրան դրեցին գերեզմանում եւ թաղեցին:
Այս դեպքերից հետո սկսվեց Կարինից ու Դերջանից զանգվածային տեղահանությունը: Այդ պահին զինվորները առաջարկեցին, որ  այն մարդիկ, ովքեր այդ տարածքներում տուն ու ընտանիք ունեն, կարող են միանալ նրանց եւ աքսորվել:
Իմանալով, որ մեզ սպանելու են, մենք թույլ չտվեցինք դերջանցի զինվորներին միանալ իրենց ընտանիքներին: Բայց երբ զինվորները տեսան իրենց ընտանիքներին աքսորի ճանապարհին, չդիմացան եւ նրանց միանալու ցանկություն հայտնեցին: Այդ պահին գլխավորը եկավ ու խստորեն հրահանգեց ոչ մի տեղ չգնալ, հայտնելով, որ մի փոքր հեռվում բոլորը սպանվել են: Դա իմանալուց հետո այլեւս ոչ ոք չէր ուզում մեկնել:

Джон Ди читает свидетельство Товмаса Погосяна - Mediamax.am
Для проекта «100 секунд» он прочитал отрывок из свидетельства Товмаса Погосяна, пережившего Геноцид.
Свидетельство Товмаса Погосяна, пережившего погром армянского населения в Карине
1917
Карин
На следующий день мы с инженером были в пути. К нам подошел раненый армянин с перевязанной головой и попросил хлеба. Мы спросили, откуда он, и он ответил: «Они похоронили меня заживо. Я три дня мучился в могиле, пока не выбрался».
Он был из той группы, которую мы хоронили. Мы дали ему хлеба, и он пошел к палаткам работавших солдат, а мы вернулись к своей. Тот же раненый сидел там. Солдаты копали могилу, а раненый сказал: «Это для меня, они хотят похоронить меня». И правда, солдаты бросили его в яму и закопали.
После этих событий начались массовые депортации из Карина и Дерджана. Тогда солдаты предложили, чтобы те, чьи дома и семьи находятся в тех районах, также присоединились к ним и переселились.
Зная, что нас убьют, мы не отпустили держанских солдат к своим семьям. Но когда солдаты увидели своих родных, покидающих города, то не выдержали и иъявили желание пойти с ними. Тогда пришел главный и строго приказал никуда не уходить, сообщив, что все были убиты неподалеку от нас. Услышав это, больше никто не хотел уходить.