Յաիր Աուրոնը կարդում է Դավիթ Մելքոնյանի վկայությունը
«100 վայրկյան» նախագծի համար Յաիր Աուրոնը կարդացել է հատված Ցեղասպանությունը վերապրած է Դավիթ Մելքոնյանի եւ Հմայակ Մաթեւոսյանի վկայությունից:
Մուշի վիլայեթի Մուշի շրջանի Խաշգյուղի կոտորածը վերապրածներ Դավիթ Մելքոնյանի եւ Հմայակ Մաթեւոսյանի վկայությունը
Կիրակի առավոտյան գյուղը հանկարծ պաշարվեց եւ ուժեղ փոխհրաձգություն սկսվեց: Հետո նրանք հավաքեցին բոլոր տղամարդկանց ու հայտարարեցին, որ նրանց ազատման թերթիկներ կտրվեն, որպեսզի այլեւս ոչ ոք չկարողանա նրանց հալածել: Սակայն հաջորդ օրը առավոտյան նրանք բոլորին` ավելի քան 700 տղամարդու, կապկպեցին իրար, մեկը մյուսի ետեւից սպանեցին ու մարմինները նետեցին գյուղի մոտակայքում գտնվող մեծ փոսը:
Հինգշաբթի հավաքեցին մեր կանանց ու երեխաներին եւ տարան Երշտեր, որտեղ ասացին, որ նրանց որպես գերիներ պետք է ուղարկեն Գերմանիա:
Կանանցից շատերը, կանխազգալով մոտալուտ աղետը, թողեցին իրենց երեխաներին գյուղի փողոցներում, որպեսզի չտեսնեն նրանց մահը:
Բոլոր նրանց, ում գյուղ տարան, ողջ-ողջ այրեցին: Նրանք նաեւ ստիպեցին հայերին հավաքել երեխաներին փողոցներից ու նետել նրանց փոսերը:

Яир Аурон читает свидетельство Давида Мелконяна
Для проекта «100 секунд» Яир Аурон читает отрывок из свидетельства переживших Геноцид Давида Мелконяна и Амаяка Матевосяна.
Свидетельство Давида Мелконяна и Амаяка Матевосяна, переживших погром в селе Хаш, провинция Муш
В воскресенье утром село осадили и началась сильная перестрелка. Потом они собрали всех мужчин и заявили, что им будут выданы освободительные карточки, и никто больше не будет их притеснять.
Однако на следующее утро они связали вместе более 700 мужчин, убили их всех и сбросили тела в огромный ров недалеко от села.
В четверг они собрали женщин и детей и повели в село Ерштер, сказав, что их отправят в Германию в качестве пленников.
Многие женщины, предчувствуя беду, оставили детей на улицах села, чтобы не видеть их смерти.
Всех тех, кого повели в село, сожгли заживо. Они также заставляли армян собирать детей с улиц и сбрасывать их в рвы.