Ազատ ընտրություններ, ազատ մամուլ, շուկայական տնտեսություն` Թուրքիան, անկասկած, ամենաժողովրդավար մահմեդական երկրներից մեկն է: Դեռեւս տաս տարի առաջ «մահմեդական» սահմանումը Թուրքիայի նկատմամբ պետք էր շատ զգույշ օգտագործել. երկրի աշխարհիկ բնույթը ամրապնդված էր Սահմանադրությամբ եւ օրհնված Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթուրքի հեղինակությամբ: Տասնյակ տարիների ընթացքում բանակը Սահմանադրության երաշխիքն էր, ուստի ոչ կոմունիստները, ոչ իսլամիստները, ոչ ուրիշ ծայրահեղականները չէին գա իշխանության: Բանակը երեք անգամ իրականացրել է հիմնականում անարյուն հեղաշրջումներ`մի քանի տարի անց իշխանությունը քաղաքացիական մարմիններին հանձնելու նպատակով:
Դեռեւս 90-ականների վերջին զինվորականներն երկրի պատմության մեջ առաջին իսլամիստ վարչապետ Նեջմեթին Էրբականին ստիպեցին հրաժարական տալ: Նրան կասկածում էին սահմանադրական կարգի հանդեպ անբավարար հավատարմության մեջ: Այժմ այդ ժամանակը հնագույն պատմություն է թվում: «Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության» իսլամիստները վերահսկում են նախագահական պալատը, մեծացնում իրենց ազդեցությունը դատական մարմիններում եւ հաջող արշավ են սկսել զինվորականների ազդեցությունը թուլացնելու ուղղությամբ: Մի քանի տասնյակ բարձրաստիճան սպաներ մեղադրվեցին իբր թե 2003-ին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման փորձի համար: Շատերը ձերբակալված են:
Արտաքին ճակատում պաշտոնական Թուրքիան ավելի քիչ է խոսում Եվրամիությանն անդամակցելու /թեեւ այս նպատակը դեռեւս հնչեցվում է/ եւ ավելի շատ` ողջ աշխարհում մահմեդականների շահերը ներկայացնելու ցանկության մասին: Թուրքիայի հարաբերություններն ավանդական գործընկերների` Իսրայելի եւ ԱՄՆ-ի հետ նկատելիորեն սառել են, հատկապես անցյալ տարի, այսպես կոչված, «Խաղաղության նավատորմի» սադրանքից հետո:
Վերջապես, առկա է նաեւ մեկ շատ տագնապալի փաստ. վերջին տարիներին բանտարկվել են 58 թուրք լրագրողներ: Իմ գործընկերների մեծ մասը Էրդողանի կուսակցության ախոյաններն են: Երեքը հետաքննել են զինվորականների ձերբակալության հետ կապված պատմությունը, որը շատ հարցեր է առաջացնում: Այժմ Էրդողանը հայտարարում է զինվորականների կողմից 30 տարի առաջ՝ վերջին պետական հեղաշրջումից հետո գրված Սահմանադրությունը փոխելու ցանկության մասին: Շատերը կարծում են, որ փոփոխություններն աշխատելու են ի օգուտ քաղաքական եւ հասարակական կյանքում իսլամիստների իշխանության ամրապնդման եւ իսլամական տարրի հզորացման: Էրդողանը առայժմ չունի կայուն մեծամասնություն: Բայց նա արդեն ասել է, որ չի հրաժարվելու սահմանադրական նորարարություններից:
Եվրամիությունը եւ ԱՄՆ-ը կատարվածին հետեւում են աճող անհանգստությամբ: Հատկապես անհեթեթ վիճակում են եվրոպացիները, որոնք բազում տարիներ պահանջում էին, որպեսզի Թուրքիան հրաժարվի բանակի հատուկ դերից քաղաքական կյանքում: Սակայն հենց այն ժամանակ, երբ բանակը կորցրեց աշխարհիկ պետության երաշխավորի իր դերը, զինվորական գդակները եվրոպացիների համար ավելի գրավիչ են թվում, քան «ա լյա բեն լադենյան» երկարամորուսները: Սակայն Արեւմուտքի ազդեցության լծակները թուրքական քաղաքականության նկատմամբ նվազում են:
Կարող է պատահել, որ այս ամենը անտեղի վախեր են, ու թուրքական իսլամիստները ցույց կտան, որ իրենց հավատքը միանգամայն համահունչ է ժողովրդավարության հետ: Սա հիանալի օրինակ կդառնա արաբական աշխարհի համար: Բայց առայժմ ոչ ոք վստահություն չունի, որ Թուրքիայում իրականացվում է իշխանության սողուն զավթում այն ուժերի կողմից, որոնք ցանկանում են, որպեսզի հաջորդ ընտրությունները Թուրքիայում անցկացվեն «մեկ մարդ, մեկ ձայն, մեկ անգամ» սկզբունքով:

Рычагов влияния на Турцию у Запада становится все меньше - Mediamax.am
Свободные выборы, свободная пресса, рыночная экономика - Турция, несомненно, одна из самых демократических мусульманских стран. Еще десять лет назад определение "мусульманская" в отношении Турции нужно было употреблять осторожно - строго светский характер страны был закреплен конституцией и освящен авторитетом основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка. Армия в течение десятилетий была гарантом конституции, а, стало быть, того, что ни коммунисты, ни исламисты, ни другие радикалы к власти не придут. Три раза она совершала в основном бескровные перевороты, чтобы спустя несколько лет отдать власть гражданским.
Еще в конце 90-х военные вынудили уйти в отставку первого в истории страны премьера-исламиста Неджметтина Эрбакана. Его заподозрили в недостаточной лояльности конституционному порядку. Теперь это время кажется древней историей. Исламисты из "Партии справедливости и развития" контролируют президентский дворец, наращивают влияние в судебном корпусе и затеяли успешную кампанию по подрыву влияния военных. Несколько десятков высокопоставленных офицеров были обвинены в якобы имевшей место попытке госпереворота в 2003 году. Многие арестованы.
На внешнем фронте официальная Турция все меньше говорит о желании вступить в Евросоюз (хотя эта цель еще декларируется), и все больше - о желании представлять интересы мусульман во всем мире. Отношения Турции с традиционными партнерами - Израилем и Соединенными Штатами - заметно охладели, особенно после провокации с так называемой "Флотилией мира" в прошлом году.
Наконец, есть и еще один очень тревожный факт: 58 турецких журналистов посажены в тюрьму за последние годы. Большая часть коллег - противники партии Эрдогана. Трое вели расследование истории с арестами военных, которая вызывает немало вопросов. Теперь Эрдоган заявляет о желании изменить конституцию, написанную 30 лет назад военными после последнего по времени государственного переворота. Многие подозревают, что изменения будут работать на укрепление власти исламистов и усиления исламского элемента в политической и общественной жизни. Пока у Эрдогана нет для этого стабильного большинства. Но он уже сказал, что от конституционных новшеств не откажется.
Европейский союз и Соединенные Штаты смотрят на происходящее с возрастающим беспокойством. Особенно глупо выглядят европейцы, которые много лет требовали, чтобы Турция отказалась от особой роли армии в политической жизни. Но именно когда армия потеряла свою функцию гаранта светского характера государства, фуражки начинают казаться европейцам все более привлекательными по сравнению с бородами "а-ля бен Ладен". Но рычагов влияния на турецкую политику у Запада становится все меньше.
Может статься, что все это - напрасные страхи, и турецкие исламисты покажут, что их вера вполне сочетается с демократией. Это станет прекрасным примером для арабского мира. Но пока что ни у кого нет уверенности в том, что в Турции не происходит ползучий захват власти теми, кто в идеале хотел бы, чтобы следующие выборы в Турции прошли по принципу "один человек - один голос - один раз".