Ինչպես ավարտել այս պատերազմը - Mediamax.am
Այս պատերազմը մեզ պարտադրված է մեր պատմությամբ։ Չկարողանալով հաղթել եւ պահպանել մեր անկախությունը 1920 թվականին, մեր պապերը սերունդներին ժառանգություն են թողել հարեւանների հետ չլուծված հակամարտություն, որի կարգավորումը հնարավոր չէ կողմերի միջեւ պարզ փոխզիջումների տրամաբանությամբ։ Այս հակամարտությունը վերաբերում է ամբողջական կենսատարածքի նկատմամբ իրավունքին, եւ կամ մենք կարողանում ենք այդ կենսատարածքը պահպանել, կամ ստիպված ենք լինելու վաղ թե ուշ հեռանալ այս տարածաշրջանից, մեր կյանքն ու երջանկությունը այլ ափերում փնտրելու։ Մեր ժողովրդի երկու երրորդը, բավարար ուժ եւ կարողություն չունենալով այս տարածքում պայքարելու եւ իր ապագան կառուցելու, արդեն հեռացել է այստեղից, եւ նույն ապագան է սպառնում մնացողներին, եթե մենք չկարողանանք գտնել կայուն խաղաղություն նվաճելու բանալին։
Այսօր, մենք ունենք երկու մոտեցում, դրված շրջանառության մեջ՝ մեկը գործող իշխանության կողմից, մյուսը՝ «օր առաջ խաղաղության կուսակցության» կողմից։
Իշխանության մոտեցումը հիմնված է 1994 թ. ձեւավորված դե ֆակտո առաջնագիծը պաշտպանական միջոցներով անվերջ երկար պահելու վրա, այն հաշվարկով, որ հակառակորդը վերջ ի վերջո համակերպվի Արցախի հայկական մասի կորուստի հետ, եւ պատրաստ լինի որոշակի տրամաբանությամբ իրավականորեն ճանաչել այդ կորուստը՝ դեռեւս հայությամբ չբնակեցված տարածքների վերադարձի դիմաց։ «Օր առաջ խաղաղության կուսակցությունը» համարում է, որ ստատուս քվոն պահպանել իրատեսական չէ, հակառակորդը ունի ռեսուրսային այնպիսի գերազանցություն մեր նկատմամբ, որ տարեցտարի ներդնելով սեփական ռազմական, դիվանագիտական եւ մարդկային կարողությունների մեջ, կկարողանա վաղ թե ուշ խախտել այդ ստատուս քվոն, եւ կպարտադրի մեզ հանգուցալուծում, որն ավելի վատն է, քան այսօր սեղանին դրված բանակցային փաթեթը։
Հասարակությունը կանգնած է երկընտրանքի առջեւ։ Սրտով հայկական հասարակության մեծ մասը պատրաստ է անձնվիրաբար պաշտպանել արյունով ազատագրված հայրենիքը, մտքով սակայն այն վարանման մեջ է։ Մարդիկ տեսնում են, թե ինչպես իշխանությունը, որն ի պաշտոնե պարտավոր էր ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, փոխարենը տարիներ շարունակ աշխատում էր սեփական անվտանգությունը եւ բարեկեցությունը ամրապնդելու վրա, տեսնում են, թե ինչպես է ուժեղացել հակառակորդը եւ պարբերաբար ցավոտ խայթում է մեր պաշտպանությունը, տեսնում են դաշնակիցների անտարբերությունը եւ հակառակորդին սիրաշահելը։ Եթե նույնիսկ այսօր մարտի դաշտում հերոսաբար դիմադրում ու համարժեք կորուստներ ենք պատճառում հակառակորդին, կկարողանա՞նք արդյոք դա անել մի քանի տարուց, երբ մեր դիրքերի վրա հակառակորդի ասկյարների փոխարեն հարձակվեն մարտական ռոբոտները։ Եվ ինչ կլինի մեզ հետ, եթե արեւմտյան սահմանից, որ մինչ այժմ հանգիստ էր, եւս սկսեն որոտալ հրանոթները, եւ Երեւանի վրա սկսեն թափվել թուրքական հրթիռները։
Այս հարցերը պարապ մտքի արգասիք չեն, եւ պատահական չէ, որ «օր առաջ խաղաղության» մասին թեզերը, եթե եւ չեն ընդունվում մարդկանց մեծամասնության կողմից, բայց եւ անհանգստության սերմեր են ցանում։ Իրականությունը այն է, որ ձեւավորված ստատուս քվոն, առկա մեթոդներով, իսկապես անվերջ պահել հնարավոր չէ, վաղ թե ուշ հակառակորդը այն խախտելու ձեւը կգտնի, եւ մեզ կկանգնեցնի մեր պատմության հերթական «բարոյական հաղթանակի» առջեւ՝ կրկին անգամ մեր կենսատարածքի կրճատման հաշվին։
Սակայն լուծումը, որքան էլ պարադոքսալ, այսօր հակառակորդի հետ անվերապահ հաշտությունը չէ, առավել եւս, որ հակառակորդը արժանապատիվ հաշտության ցանկություն չի դրսեւորում, այլ այս պատերազմը այլ հարթություն տեղափոխելը, որում հակառակորդի առավելությունները կչեզոքանան, իսկ մենք պաշտպանվելու փոխարեն, կկարողանանք հակառակորդին պաշտպանություն պարտադրել։
Արդյո՞ք հնարավոր է այդպիսի շրջադարձ, եւ ի՞նչ մենք պետք է անենք, որ այն տեղի ունենա։ Այս հարցին պատասխանելու համար, սկզբից ցանկալի է անդրադառնալ մեր ոչ վաղ պատմությանը։
1992 թվականի ամռանը, նորանկախ Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետությունները բախվեցին իրենց գոյության առավել սուր ճգնաժամին՝ հետեւում էր մնացել Շուշի փառապանծ ազատագրումը, հակառակորդը նվաճել էր Մարտակերտի շրջանի մեծ մասը, գրավել էր Արծվաշենը, պատրաստվում էր կտրել Լաչինի միջանցքը, Երեւանում իշխանությունը խուճապի մեջ էր եւ էմիսարներ էր ուղարկում Բաքու՝ խաղաղություն խնդրելու։ Տառացիորեն կես տարի հետո, սակայն, հայկական ուժերը ազատագրեցին Մարտակերտը, զարգացնելով հակահարձակումը, ազատագրեցին Քարվաճառը, եւ հակառակորդին հետ շպրտեցին Լաչինի մատույցներից։ Հակառակորդի փախչող բանակը շրջվեց եւ գնաց «նվաճելու» Բաքուն, եւ առաջացած իշխանության վակուումից օգտվելով, հայկական ուժերը հետագա մեկ տարվա ընթացքում ազատագրեցին բոլոր այն տարածքները, որոնք դարձան Արցախի Հանրապետության երկարաժամկետ անվտանգության հիմնական գրավականը։
Ի՞նչ փոխվեց այդ վճռական կես տարում, եւ ի՞նչու է դա կարեւոր հիմա։ Իրականությունը այն է, որ այդ վճռական պահին մենք կարողացանք հաղթել ոչ միայն հերոսաբար կռվելու հաշվին (մինչ այդ էլ հերոսաբար էինք կռվում, բայց ստիպված էինք նահանջել հակառակորդի գերազանցող ուժերի ճնշման տակ), այլ որովհետեւ կարողացանք մոբիլիզացնել մեր ուժերը, եւ կազմալուծել հակառակորդինը։
Մեր ուժերի մասով, այդ կես տարին հսկայական ճեղքման շրջան էր։ Մինչ այդ գործող թեթեւազեն կամավորական ջոկատներին եկան լրացնելու Հայաստանի Հանրապետության կանոնավոր զինված ուժերը, նախկին Խորհրդային Միությունից հավաքագրված բարձրորակ սպայական անձնակազմի ղեկավարությամբ։ Ռուսաստանի Դաշնությունից սկսեց Հայաստան առաքվել ժամանակակից սպառազինություն, որը արագ չեզոքացրեց հակառակորդի թվային առավելությունը։ Հակառակորդի մասով, մենք կարողացանք վարպետորեն խաղարկել նրա ներսում թուրքամետ եւ ռուսամետ բեւեռների միջեւ հակասությունները, եւ, չսպասելով այդ հակասությունների լուծմանը, հարձակվողական պատերազմ պարտադրեցինք, որում հակառակորդը, մեկ անգամ կորցնելով նախաձեռնությունը, չկարողացավ այլեւս ուշքի գալ։ Տառացիորեն մեկ եւ կես տարի անց, մեր գերազանցությունը արդեն այն կարգի էր, որ հակառակորդը, 1994 թվականի ձմեռային գործողությունների ընթացքում հազարավոր զոհեր թողնելով ռազմաճակատում, ստիպված էր արդեն ինքը զինադադար խնդրել։
Կարող ենք ա՞րդյոք մենք այս ռազմավարությունը կրկնել նոր պայմաններում, եւ ա՞րդյոք եւս մեկ անգամ մենք հնարավորություն ունենք թռիչքային զարգացում իրականացնել։ Մեր իրականությունը դրա նախադրյալները տալիս է, թեեւ դրանք, ինչպես եւ 1992 թվականի ամռանը, այս պահին բոլորովին ակնհայտ չեն։
Սկսենք մեր ուժերի մոբիլիզացիայից։ Եթե 1992 թվականին խնդիրը կանոնավոր եւ սպառազեն բանակ ստեղծելն էր, այսօր խնդիրը շատ ավելի բարդ եւ տարողունակ է, եւ չի սահմանափակվում բանակով։ Այսօրվա պատերազմը մղվում է ոչ այնքան մարտի դաշտում, որքան մարդկանց գիտակցության մեջ, եւ հակառակորդի հիմնական նպատակը մեզանից յուրաքանչյուրի գիտակցության մեջ հուսալքություն սերմանելն է՝ սեփական երկրի նկատմամբ, այդ դեպքում մենք կշարունակենք այն լքել, եւ մարտի դաշտը կթողենք հակառակորդին առանց կռվի։ Ուստի այսօրվա գերխնդիրը ողջ հայկական հասարակության ուժերի մոբիլիզացիան է, երկրում եւ արտերկրում՝ ստեղծելու ժամանակակից եւ դինամիկ զարգացող երկիր, որում արտագաղթը կփոխարինվի ներգաղթով արդեն մոտալուտ ապագայում։
Պայմանականորեն, այս գերխնդիրը կարելի է տարաբաժանել այն մի քանի մասի՝ ժողովրդավարական եւ իրավական պետություն, արագ զարգացող եւ միջազգայնորեն ինտեգրված տնտեսություն, անվտանգ եւ մարդակենտրոն հասարակություն, բարձր մարտունակ եւ տեխնոլոգիական բանակ, կրթված եւ մարտունակ բնակչություն՝ պատրաստ արագ համալրելու զինված ուժերը, եւ նախաձեռնողական դիվանագիտություն։ Կարող ենք ա՞րդյոք մենք այս ամենը ունենալ շարունակվող հակամարտության պայմաններում, հիմք ունենալով նաեւ այսօրվա հակասական իրողությունները։
Ինչպես եւ 1992 թվականին, հարցի պատասխանը պետք է փնտրել քաղաքական համակարգում։ Այն ժամանակվա իշխանությունը, ձեւավորված հեղափոխական խանդավառության վրա, սակայն լինելով խորապես ոչ կոմպետենտ, հստակ պատկերացում չուներ ազգի իրական ռեսուրսների մասին (մասնավորապես, ռազմական մասնագետների եւ առկա սպառազինության), եւ պարզապես չեր պատկերացնում իրավիճակից հնարավոր լուծումները։ Այդ իրավիճակը սկսվեց փոխվել միայն Հայաստանի եւ Արցախի բանակների ղեկավարության մեջ պրոֆեսիոնալների հայտնվելուց հետո։ Ներկայիս իշխանությունը, որը ձեւավորվել է հիմնականում վայրի կապիտալիզմի արդյունքում, մասամբ եւս հստակ պատկերացում չունի ազգի իրական ռեսուրսների մասին, մասամբ էլ խուսափել է մինչ այժմ այն մոբիլիզացնելուց, քանի որ սեփական քաղաքական իշխանության համար իրական վտանգներ է տեսել։
2016 թվականի ցնցումները, սակայն, իշխանությանը կանգնեցրել են երկընտրանքի առջեւ՝ կամ շարունակել նույն քաղաքական ուղեգիծը՝ ի վերջո արտաքին-քաղաքական խոշոր պարտության, եւ ներքին խորագույն ճգնաժամի հեռանկարով, եւ կամ փորձել համագործակցության եզրեր գտնել հայկական հասարակության այն ուժերի հետ, որոնք ընդունակ են որակական փոփոխություն ապահովել երկրում, սակայն դրա դիմաց իշխանությանը իրական մասնակցություն են պահանջում։ Այսօր մենք քաղաքական, տնտեսական, եւ հասարակական դաշտում տեսնում ենք նոր խաղացողների առաջացում, որոնք տիրապետում են որակապես այլ տիպի կարողությունների, քան մինչ այժմ գործող իշխանությունը, եւ այդ նոր խաղացողների գործունեության արդյունքում, մենք իրական շանս ունենք նոր քաղաքական օրակարգի ձեւավորման եւ ամրագրման՝ 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում։
Ի՞նչպիսին պետք է լինի այդ քաղաքական օրակարգը, որպեսզի ապահովի երկրի վերընթաց զարգացում, եւ որքանով իրատեսական է այն՝ առկա արտաքին վտանգների պայմաններում։
Երկրի տնտեսական զարգացումը առաջիկա տարիներին առաջին հերթին պայմանավորված կլինի տնտեսության հեռանկարային, մասնավորապես, բարձր տեխնոլոգիական ճյուղերում ներդրումային ակտիվությամբ, դա իր հերթին ռեսուրսներ կստեղծի մնացած ոլորտների զարգացման համար։ Հայկական հասարակության մեջ, եւ մեր հանդեպ բարեկամաբար տրամադրված երկրներում այդպիսի ներդրումային ռեսուրսներ կան եւ կարող են ուղղորդվել Հայաստան, որն, իր հերթին, արդեն ունի բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների արագ զարգացող կորիզ։ Որպեսզի այդ ներդրումները Հայաստան գան, անհրաժեշտ է ներդրումային ծրագրերի տնտեսական գրավչության բարձրացում՝ ռիսկերի զուգահեռ նվազեցման պայմաններում։ Պահպանվող արտաքին քաղաքական բարձր ռիսկերի առկայությամբ, դա նշանակում է հնարավորինս նվազեցնել ներքին ռիսկերը։ Այս երկու վեկտորների միակցումը տրամաբանորեն սահմանում է տնտեսական աճի արագացման հիմնական գերակայությունները՝
Ա) Տնտեսական մրցակցության թափանցիկ եւ հավասար պայմանների ապահովում բոլոր տնտեսվարողներին, անկախ նրանց քաղաքական ազդեցությունից
Բ) Արագացված տնտեսական ինտեգրացում՝ Եվրոպական Միության, Ռուսաստանի Դաշնության, եւ Մերձավոր Արեւելքի բարեկամական երկրների հետ, բարձր տեխնոլոգիաների մասով՝ նաեւ Միացյալ Նահանգների, Չինաստանի եւ Հնդկաստանի հետ, տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հանգույց դառնալու հեռանկարով
Գ) Բյուջեի եկամուտների հավաքագրման բարձրացում երկրում առկա հարստությունը համարժեք հարկելու հաշվին, արտաքին պարտքի մակարդակի կայունացում եւ աստիճանական նվազեցում
Դ) Պետական ծախսերի օպտիմալացում եւ գերակայությունների վերակողմնորոշում՝ կրթության եւ պաշտպանական ոլորտի վրա, տարածաշրջանում գիտա-կրթական գերազանցության կենտրոնի ձեւավորում, բանակի տեխնոլոգիական վերազինում եւ ռազմարդյունաբերության զարգացում
Ե) Կանանց մասնագիտական ակտիվության եւ ներգրավվածության բարձրացում գործունեության բոլոր ոլորտներում, ներառյալ նաեւ պաշտպանական ոլորտում, երկրում առկա մարդկային ռեսուրսների առավելագույն օգտագործման նպատակով
Զ ) Անկախ եւ որակյալ դատաիրավական համակարգի ձեւավորում, ներդրողների եւ քաղաքացիների իրավական պաշտպանվածության ապահովում
Է) Հայրենադարձության աջակցում՝ որպես երկիր կապիտալի եւ կարողությունների ներգրավման, եւ արտերկրի հայության հետ իրական ինտեգրացման միջոց
Այս ամենը միասին իրականացնելը դժվար խնդիր է, բայց ոչ անհնարին։ Այն պահանջում է կառավարման որակապես նորացված համակարգ, որը ընդունակ է եւ մոտիվացված է՝ աշխատելու ձեւակերպված խնդիրների ուղղությամբ։ Այսօր մենք այդպիսի կառավարման համակարգ դեռեւս չենք ձեւավորել, առկա համակարգը ծանրաշարժ է, անհամաչափ բաշխված կարողություններով, բազմաթիվ կոռուպցիոն ռիսկերով, սերտաճած օլիգարխիկ վերնախավի հետ։ Առողջ եւ արդյունավետ կառավարման համակարգը երկիրը կարող է արագ զարգացման ճանապարհով տանել նույնիսկ պատերազմական պայմաններում, իսկ բարոյալքված եւ կոռումպացված համակարգը նույնիսկ խաղաղ երկիրը վաղ թե ուշ կբերի քաղաքացիական պատերազմի։ Ուստի ցանկացած առաջընթաց պահանջում է առաջին հերթին սկսել պետության կառավարման համակարգի բարեփոխումներից, այստեղ է մեր բոլոր խնդիրների բանալին, այստեղ է որոշվում վաղվա օրը։ Այսօր գոյություն ունի դրա պատմական հնարավորությունը, երկիրն ունի բազմաթիվ երիտասարդ եւ կարող մասնագետներ, որոնք պատրաստ են լծվել պետության արդիականացման գործին, համապատասխան քաղաքական առաջնորդության ներքո։ Այս առաջնորդությունը մենք կարող ենք ապահովել բոլորս միասին, թոթափելով հոռետեսությունը, եւ առաջիկա ընտրությունների միջոցով ձեւավորելով այն իշխանությունը, որին մենք պատրաստ կլինենք վստահել։
Եթե մենք կարողանանք լուծել մեր երկրի կառավարման համակարգը արդիականացնելու եւ օլիգարխիայից տարանջատելու խնդիրը, ապա կկարողանանք արագացնել երկրի զարգացման տեմպերը, ինչպես դա տեղի ունեցավ մեր հարեւան Վրաստանում։ Թեեւ չլուծված հակամարտության առկայությունը ավելացնում է երկրի ռիսկայնությունը, ներդրումների ներգրավվման տեսանկյունից դա ընդամենը մի գործոն է, որը կարող է հավասարակշռվել այլ, վերը նշված գործոններով, դրա վկան զինված հակամարտության վտանգ ունեցող այլ երկրների (ինչպիսին են Իսրայելը, Հարավային Կորեան, Թայվանը, եւ նույն Վրաստանը) արագընթաց զարգացումն է։ Այս դեպքում արդեն, կայուն խաղաղությանն ուղղված հաջորդ քայլը կդառնա մեր զինված ուժերի արմատական վերափոխումը, որոնք հնարավորություն կտա կտրուկ բարձրացնել դրանց կրակային հզորությունը եւ չեզոքացնել հակառակորդի ցանկացած առավելություն մարտի դաշտում՝ զուգահեռաբար բարձրացնելով մեր զինծառայողների անվտանգությունը: Այս մասին կարելի է խոսել առանձին, սակայն աշխարհի առաջատար բանակների փորձը ցույց է տալիս, որ մենք դեռ բանակի մարտունակության եւ կրակային հզորության բարձրացման հսկայական պոտենցիալ ունենք, որի իրականացումը հնարավոր է համարժեք միջոցների ներդրման եւ արդյունավետ կառավարման պայմաններում։
Երկու խոսք նաեւ մեր հակառակորդի մասին։ Մենք, չպետք է նրան թերագնահատենք, սակայն եւ գերագնահատել պետք չէ։ Ապրիլին հակառակորդի ձեռք բերած հարաբերական հաջողությունները մարտի դաշտում պայմանավորված էին հիմնականում անակնկալի գործոնով եւ ներմուծված թանկարժեք բարձր տեխնոլոգիական սպառազինության օգտագործմամբ: Նույնիսկ այդ պայմաններում հակառակորդը եռակի մեծ մարտական կորուստներ կրեց, մեր զինվորները եւ հրամանատարները բաց մարտում գերազանցեցին հակառակորդին։ Անակնկալի գործոնը այժմ արդեն նվազել է, իսկ տեխնոլոգիական առավելությունները կարելի է մի քանի տարում չեզոքացնել՝ մեր կողմից համապատասխան ներդրումների դեպքում։ Երկարաժամկետ հեռանկարում, սակայն, մեր նպատակը պետք է լինի ոչ թե պարզապես վերականգնել ուժերի հավասարակշռությունը, այլ օգտվել հակառակորդի ներքին թուլությունից, եւ կազմալուծել նրա կառավարման համակարգը, ինչպես դա տեղի ունեցավ 1993 թվականին։ Մենք, բնականաբար, մինչեւ վերջ չենք կարող ազդել հակառակորդի ներքին զարգացումների վրա։ Սակայն պետք է ուշադիր հետեւենք այդ զարգացումներին, եւ ձգտենք օգտվել մեր համար բարենպաստ միտումներից։ Այդպիսի միտումները մի քանիսն են, եւ 2016 թվականի ընթացքում նրանք սկսել են հստակ ուրվագծվել՝
Ա) Ադրբեջանը անցել է իր տնտեսական հնարավորությունների բարձրակետը, երբ այն կարող էր մեզնից տասնապատիկ բարձր բյուջետային եկամուտներ ունենալ, եւ անարգել ներդնել սպառազինությունների մեջ (2017 թ․ նախատեսված պետական բյուջեն զիջում է 2013-ին դոլարային արտահայտությամբ 2,5 անգամ)։ Անցած տարին աչքի ընկավ ոչ միայն այս երկրում տնտեսական անկմամբ, այլեւ խորացող ֆինանսական ճգնաժամով, մանաթը մեկ տարում արժեզրկվեց մոտ 75%-ով, ասպարեզ վերադարձավ արտարժույթի սեւ շուկան, բանկային համակարգը հսկայական կորուստներ արձանագրեց, գործազրկությունը աճում է արագ տեմպերով։ Այս ամենը խոսում է ներքին խորացող անվստահության եւ զարգացման ընտրած մոդելի փակուղու մասին, եւ եթե նավթի գները նորից հրաշքով չբարձրանան նախկին մակարդակին, տնտեսական ճգնաժամը ավելի խորանալու միտում ունի։
Բ) Ադրբեջանի ղեկավարությունը կարողացավ առավելագույն գովազդային արդյունք ստանալ ապրիլյան գործողություններից, մասամբ նաեւ մեր իշխանությունների անհաջող եւ իրարամերժ հայտարարությունների արդյունքում, եւ դա ստեղծեց հասարակական ակնկալիքների բարձր մակարդակ այդ երկրում։ Սակայն այս ակնկալիքները չեն նյութականանում, եւ սա հիասթափության նոր ալիք է ծնում։ Այս իմաստով, պատահական չէր Չինարի գյուղի մոտ տեղի ունեցած արկածախնդրությունը, եւ դրա լռության մատնումը՝ չստանալով իր ցանկացած գովազդային արդյունքը, հակառակորդի լրատվական մեքենան ստիպված էր կոծկել այն։ Հակառակորդի հետագա գործողությունները շատ բանով պայմանավորված են լինելու նույն գովազդային տրամաբանությամբ, եւ եթե մենք կարողանանք ձախողել այս ռազմական սադրանքները, ապա կդնենք նրան դրանց շարունակելու նպատակահարմարության եւ երկրում դեմքը կորցնելու ծանր երկընտրանքի առաջ։
Գ) Ադրբեջանը արեւելյան տիպի ավտորիտար միապետություն է։ Այսպիսի համակարգերը արտաքուստ կայուն են, երբ ունեն ուժեղ միապետ, սակայն միապետի ուժի խարխլվելու դեպում, միտում ունեն անկառավարելի քաոսի վերածվելու, դրա օրինակները մենք տեսել ենք Լիբիայում եւ Սիրիայում։ Այսօր դեռ վաղ է խոսել Ադրբեջանում մեծամասշտաբ անկայունացման մասին, սակայն դրա խորքային միտումները եւս ուրվագծվում են՝ մեկ տարի առաջ երկրի միապետ-նախագահը ստիպված եղավ կազմալուծել Ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ իր իշխանությանը սպառնացող վտանգների պատճառով, իսկ տառացիորեն կես տարի առաջ՝ փոխել սահմանադրությունը, իշխանության ժառանգական անցումը դյուրացնելու նպատակով։ Որեւէ երաշխիք չկա, որ այդ անցումը հնարավոր կլինի իրականացնել անցնցում, կոշտ ավտորիտար կառավարումը ծնում է խոր հակասություններ նաեւ վերնախավի ներսում, որոն վաղ թե ուշ կարող են պայթել։
Դ) Ադրբեջանը, ի տարբերություն մեզ, իսլամական ֆունդամենտալիզմի թիրախ է դառնում։ Ունենալով հիմնականում աշխարհիկ եւ շահամոլ վարչակարգ եւ անկիրթ եւ ընչազուրկ բնակչության հոծ զանգված, այն աստիճանաբար տրամադրում է իր դեմ այդ տարրերին երկրի ներսում։ 2016 թվականին Նարդարան ավանում տեղի ունեցած իսլամիստների խժդժությունը հիշեցում էր նրա մասին, որ ջինն արդեն շշից դուրս է եկել, եւ իշխանությունները երկրի ներսում նոր ճակատ են ստացել, տարվա ընթացքում պարբերաբար տեղի ունեցող փոքր մասշտաբի բախումներն էլ ցույց են տալիս, որ Նարդարանի ճնշմամբ հարցը չի փակվել։
Ե) Եվ վերջապես, Ադրբեջանի հիմնական աշխարհաքաղաքական հովանավորը, Թուրքիան, ծանր օրեր է ապրում։ Այն ավելի եւ ավելի է թաղվում ներքաղաքական խորը ճգնաժամի մեջ, որն արդեն վերածվել է փաստացի քաղաքացիական պատերազմի, դարձել է բազմատեսակ ահաբեկիչների թիրախ, եւ մեկուսացել է ավանդական Արեւմտյան դաշնակիցներից։ Թուրքիան, որը մեծ եռանդով աջակցեց Ադրբեջանին ապրիլին, այսօր արդեն ստիպված է շատ ավելի շրջահայաց լինել՝ իր սահմաններին հակամարտության եւս մեկ օջախ չստանալու համար։
Իհարկե, այսօր դեռ վաղ է պնդել, որ Ադրբեջանում ընթացող իրադարձությունները արագ կկազմալուծեն այդ երկրի իշխանությունը, ինչպես դա տեղի ունեցավ 1993 թվականին։ Սակայն արդեն հիմա Ադրբեջանի իշխանությունը, բազմաթիվ չափումներով, ավելի թույլ է, քան տառացիորեն մեկ տարի առաջ, երբ այն սկսում էր ապրիլյան արկածախնդրությունը, եւ նրա գործողությունների ազատության աստիճանը նվազել է։ Հակառակորդին հեշտ չի լինելու շրջել ժամանակի անիվը, եւ վերադարձնել նավթային բումի տարիները, իսկ կուտակված հակասությունների իներցիան շարունակելու է նոր մարտահրավերներ բերել նրա առաջ։
Այս պայմաններում, մեզ պետք է կենտրոնանալ մեր ներքին խնդիրների արմատական լուծումների վրա, եւ պատրաստվել այն պահին, երբ հակառակորդի ավտորիտար համակարգի ներքին ապակայունացումը մեր առջեւ ճանապարհ բացի նախաձեռնողական ռազմավարության վճռական քայլերի համար։ Մեզ պետք չէ կառչել այսօրվա ստատուս քվոյից, այլ հետեւողականորեն գործել՝ բարենպաստ պահերին այն մեր օգտին փոխելու նպատակով։ Այս պատերազմը կավարտվի, երբ ոչ թե մենք, այլ հակառակորդը կանգնի Արցախից շատ ավելին կորցնելու իրական վտանգի առջեւ, եւ ստիպված լինի հաշտվել մեր գերակա ուժի հետ։

How to end this war - Mediamax.am
Our history has dictated this war to us. Failing to win and preserve the independence in 1920, our predecessors left to the future generations a legacy of unresolved conflict with neighbors, which cannot be settled through simple compromises on both sides. This conflict concerns the right for the entire living space of the nation, and either we manage to keep it or we are forced to leave it eventually to seek security and prosperity elsewhere. Two thirds of our people, lacking enough strength to fight and opportunities to build a prosperous future on this land, have already left, and the same looms for those who stayed if we don’t find the key to achieving a sustainable peace.
Today we have two approaches put in circulation: one from the authorities, and another from the “peace as soon as possible party”.
The authorities’ approach is based steady defense of the de-facto frontline formed in 1994, reckoning that the adversary will finally accept the loss of the Armenian part of Artsakh and recognize it legally, in exchange for the return of territories not populated by Armenians. The “peace as soon as possible party” believes that maintaining the status quo is unrealistic. The adversary exceeds us in resources in such a proportion that investing into their military, diplomatic and human capabilities, eventually it will be able to break the status quo and impose a solution, which will be worse than the package we have on the negotiation table today.
The society faces two tough options. In their hearts, the majority of Armenian people are ready to defend selflessly the Motherland, liberated by blood, but in their minds, they are hesitant. The people see that the authorities, who were supposed to strengthen the security of country, instead have been working on strengthening their own safety and wealth. They see how much the adversary’s strength has grown over time and how they sting painfully our defenses, and they see our allies being indifferent and often cajoling the adversary. Even though today we bravely fight back the adversary on the battlefield, inflicting heavy casualties, will we be able to do that in several years, when combat robots attack our positions instead of the foot soldiers? What will happen to us if our Western border, until now peaceful, gets under artillery fire too, and Turkish missiles start falling down on Yerevan?
These questions are not a product of an idle mind, and it is no coincidence that theses of the “peace as soon as possible party”, although rejected by most of the people, still plant seeds of hesitation. The reality is that the status quo indeed cannot be maintained forever with the current approaches. Eventually, the adversary will find a way to break it, and we will face yet another “moral victory” of our history, once again on the expense of our living space.
However, the solution is not an immediate peace with the adversary either, no matter how counterintuitive this may sound, especially given that it has not expressed any desire for making a meaningful peace with us. The solution is to take this war to a different dimension, where the adversary would lose eventually its current advantage, and we will be able to force upon it a defensive tactic, instead of being the defending side ourselves.
Is this turn possible, and what should we do to make it happen? In order to answer this question, I would like to delve back into our not so distant history.
In summer 1992, newly independent Armenian and the Republic of Artsakh encountered the harshest crisis in their existence: the glorious liberation of Shushi was already behind, the adversary had seized the most of Martakert region and Artsvashen, and was preparing to cut the Lachin Corridor; the authorities in Yerevan were panicking and sending emissaries to Baku to ask for peace. However, just six months later, the Armenian forces liberated Martakert, and advancing the counteroffensive, liberated Karvachar as well and thwarted the adversary away from the Lachin Corridor. The adversary’s retreating army took a U-turn and went to “conquer” Baku, and using the vacuum of power, in one year Armenian forces liberated all territories that became afterwards the strategic security belt for the Republic of Artsakh.
What changed in that decisive half-year, and why is it important now? In fact, at that decisive moment we managed to win not only due to heroic fighting (we fought bravely before too but had to retreat against adversary’s superior forces), but because we were able to mobilize our own capabilities, and disorganize those of the adversary.
For our army, that half-year was a time of massive leap forward. The lightly armed volunteer forces were complemented by the regular troops of the Republic of Armenia, commanded by skilled officers who served previously in the former Soviet Union. Heavy weapons were delivered to Armenia from Russia, which quickly neutralized the adversary’s superiority in numbers. We managed to skillfully leverage the discord between the pro-Turkish and pro-Russian parties within the adversary, and to wage an offensive campaign without waiting for this discord to be solved. Once the adversary lost the upper hand, it no longer could fully recover. In just one and a half year, we had such a strong advantage that the adversary had to ask for a ceasefire, after suffering thousands of losses during the 1994 winter operations.
Can we apply this strategy is new conditions, and do we have a chance of a leap forward again? The current reality offers that chance, although as in summer 1992, this chance is not obvious.
Let’s start with the mobilization of our capabilities. In 1992, the main challenge was the creation of regular, well-equipped army - yet today it is far more complicated and multidimensional, and not limited to the army. Today’s war is made not so much on the battlefield as in the minds of people, and the adversary’s main objective is to plant hopelessness towards our country in each of us, so that we continue to leave it and surrender the battlefield without a fight. Therefore, the main challenge for Armenians today is to mobilize their capabilities both within and outside of the country in order to create a modern, dynamically developing nation, where the emigration will reverse and turn into repatriation already in a near future.
For simplicity, we can divide this main challenge into several ones: a democratic and lawful state, fast developing and globally integrated economy, safe and human-centric society, highly combat-ready and technological army, educated and competent population prepared to complement the armed forces quickly, and enterprising diplomacy. Can we have all this in circumstances of ongoing conflict, on the backdrop of current realities?
As in 1992, we have to search for the answer in the political system. The authorities of that time, formed on revolutionary enthusiasm but being deeply incompetent, didn’t have a clear image of the nation’s real resources (particularly, military experts and available armaments) and just didn’t see possible solutions from the situation. It began to change only when professionals took positions in the governments and armies of Armenia and Artsakh. Current Armenian authorities, formed mostly through years of wild capitalism, partly do not have a full view of the nation’s resources, and partly deliberately avoided their mobilization, until now as they saw real threats to their own political power.
Nevertheless, the shocks of 2016 put the authorities before a tough trade-off: either to continue the same policies that would likely end up in a massive foreign policy debacle, quickly turning into a deepest internal crisis, or to try to find a new modus operandi with those forces of Armenian society, which are able to ensure visible changes for the country but demand real voice in political decision making. We can see the emergence of new players in politics, economy and public life today. They have capabilities, qualitatively different from what current authorities possess, and these new players’ activity can give us a real chance to form and reinforce a new political agenda, following the parliamentary elections in 2017.
What should this new political agenda be to ensure the country’s progress? How realistic is it against the current security risks?
The country’s economic development in the upcoming years will be driven by investment activity in attractive sectors of economy, particularly, technology related. In its turn, this will create resources for development of other sectors. The broader Armenian society and the friendly countries possess those investment resources, and can invest them in Armenia, which itself already has the core of quickly developing technological companies to absorb them. For these investments to come to Armenia, the economic attractiveness of investment should be improved, while at the same time decreasing various sovereign risks. With high external security risks as a given, this means decreasing the internal ones as much as possible. The combination of these two vectors sets logically the main priorities for accelerating the economic growth:
A) Providing all economic agents with transparent and equal conditions for economic competition, regardless of their political influence;
B) Accelerated economic integration with European Union, Russian Federation and friendly states of Middle East, as well as with the United States, China and India, with the purpose of forming a regional technology hub;
C) Equitable taxation of wealth within the country for increasing budgetary revenues, as well as stabilization of external debt level and its gradual reduction;
D) Optimization of state expenses and reorientation towards education and defense, as well as formation of scientific and educational center of excellence in the region, re-equipment of the army with technology, while advancing own defense industry;
E) Rise of professional activity among women and their involvement in all sectors, including defense, with the aim of optimal use of human resources in the country;
F) Formation of independent and efficient judiciary and law-enforcement system, providing legal protection to all investors and citizens;
G) Support for repatriation as a way of bringing together the nation’s capital and capabilities, as well as a platform for integration between Armenian homeland and Diaspora communities;
These are difficult tasks to accomplish, but not impossible ones. It requires a drastically reformed system of governance, which is capable of and is motivated to work against the country’s challenges. We have not formed this type of governance yet, while the current system is sloppy, has fragmented capabilities and high corruption risks, and is intertwined with the oligarchic elite. Healthy and efficient system of governance can ensure fast economic growth even during a war, while a corrupt and demoralized system will eventually lead to a civil war even in peaceful conditions. Thus, the progress requires first and foremost reforms in the system of state governance, which is the key to solving all of the current problems and is defining our destiny. We have a historic chance today: the country has a many talented young specialists, ready to roll the sleeves and work for the modernization of country, provided proper political leadership. We can provide this leadership together, by leaving aside the deep-seated pessimism and forming the government we’ll be ready to trust, during the upcoming elections.
If we manage to modernize the system of governance in our country and get rid of oligarchic domination, we will accelerate growth in Armenia, just as we witnessed in our neighboring Georgia. Unsolved conflict surely brings more risks; nevertheless, this is just one factor from the point of attracting investments, which can be offset by the above mentioned ones.  There is a number of fast growing countries that have faced the risk of armed conflict every day (such as Israel, South Korea, Taiwan, and the same Georgia). The next step in direction of a sustainable peace in this case will be full transformation of the Armed Forces, which will give us the opportunity to rapidly increase our fire power and eliminate any of the adversary’s advantages on the battlefield, while increasing protection of our servicemen. We can devote another conversation to this matter, though the experience of many leading countries shows that we have enormous potential for improving combat readiness of the Army, and increasing its fire power, in case of reasonable investments and efficient governance system.
It is worth also to speak about our adversary. We should never underestimate it, yet overestimating is neither appropriate. Azerbaijan’s comparative success during the April war were mostly driven by a surprise factor and usage of imported, expensive high-tech weapons. Even in those conditions, the adversary suffered three times more combat losses, and our soldiers and officers excelled them in the open combat. Surprise factor has already diminished, while the technological advantage can be offset in several years, if we make reasonable investments in our part. Nevertheless, in a long-term perspective we should not only aim at restoring the balance of forces but also making use of the internal weakness of the adversary, and disorganizing their government system, as it happened in 1993. Of course, we cannot fully influence the internal developments there, but we should follow them watchfully, and try to make use of the trends that are favorable for us. Currently, there are several such trends, which started taking shape already in 2016:
A) Azerbaijan has already reached the peak of its economic capabilities, when it could afford 10 times larger state budget than us, and build such an advantage in  arms purchase (the draft budget of 2017 in dollar equivalent is already lower than that of 2013 by 2,5 times). The country had economic contraction last year, as well as was hit by a deep financial crisis, as a result of which its currency Manat has devaluated by about 75%, bringing back the black market. The banking system has registered huge losses, and the unemployment has grown rapidly. All these factors show deepening internal mistrust and looming deadlock of the chosen development model. If the oil prices do not grow miraculously to the previous levels, the economic crisis may deepen even further.
B) Azerbaijan was able to get a maximal PR results from the April war, partly as a result of illogical and contradictory announcements from our authorities, and they have raised the level of expectations among the citizens of Azerbaijan. Nevertheless, those expectations have not fulfilled in the passing year, which gradually turns into a new wave of disappointment. The reckless diversion that took place in Chinari village last December, and the silence that followed it was no coincidence in that sense. Azerbaijani media had to conceal the incidents, because it did not bring the desired PR results. The future moves of the adversary will be mostly driven by the same PR logic, and if we are able to thwart those military provocations, we will put them against a hard trade-off of following the same course or losing face inside own country.
C) Azerbaijan is an Eastern-style autocracy. These kind of regimes are stable, when they have a strong autocrat at helm. Nevertheless, they tend to turn into chaos once the autocrat’s strength gets undermined, as it happened in Libya and Syria. It is still too early to speak about mass instability in Azerbaijan, though some tendencies in that direction are also visible. The Autocrat-President had to disorganize the State Security Service a year ago to protect his own authority from potential risks, and then, he has changed the constitution half a year ago to make hereditary power hand-over even easier. There is no assurance that this handover will take place easily; tough authoritarian governance brings about deep contradictions within the ruling elite, which may implode sooner or later.
D) Azerbaijan, unlike us, is a target for Islamic fundamentalism. Having mostly secular and corrupt ruling elite, yet vast chunks of poorly educated and destitute population, it gradually turned those elements against each the elite. The radical Islamic insurgency that took place in Nardaran town in 2016 reminded that the genie is out of the bottle. The government effectively received  a new front inside the country, and the ensuing smaller cashes showed that suppression of Nardaran did not solve the issue.
E) Finally, Azerbaijan’s main geographic and political mentor, Turkey is having a hard times now. It is sliding deeper and deeper into an internal political crisis, turning into a full-blown strife, is becoming target for terrorists of all kinds, and is getting isolated from the traditional Western allies.  As a result, Turkey, which supported Azerbaijan with enthusiasm during the April war, now has to be more cautious to avoid another conflict on its own borders.
It is too early to claim that the developments in Azerbaijan will destabilize the country, as it happened in 1993. Nevertheless, Azerbaijani government is weaker now by many measures than it was a year ago, when it instigated the April war, and its freedom of actions is not the same as well. The adversary will not be able to easily turn the clock back and return to the years of oil boom, while the accumulated negative momentum will continue to challenge the country.
In these conditions, we need to concentrate on solving our internal problems, and get ready for the moment when internal destabilization of the adversary’s authoritarian regime opens a way for us to initiate decisive strategic actions. We do not need to stick to the current status quo, instead, we need to consistently challenge it ourselves at opportune moment. This war will end only when the adversary will has to lose a lot more than Artsakh and accept our advantage.