Հաջորդ տարի Հայաստանում կծնվեն շատ երեխաներ: Նրանք շատ ազատ են լինելու: Անգամ ավելի ազատ, քան իրենց ծնողները, որոնք Անկախության սերունդն են:
Այդ երեխաների մեջ կլինեն այնպիսիք, որոնք դառնալու են ազգի սերուցքը եւ 20-30 տարի հետո մեզ հպարտության բազմաթիվ պահեր են պարգեւելու: Այդ երեխաների ծնողները այն հրաշալի երիտասարդներն են, որոնք 2015 թվականի ապրիլին Կանյե Վեստի եւ System օf a Down-ի ստեղծագործ խենթության եւ ազատության ոգով ներծծված համերգներից հետո գիշերը տուն եկան եւ զբաղվեցին սիրով: Զբաղվեցին սիրով, որպեսզի ստացված աննկարագրելի դրական լիցքերը վերածեն նոր սերնդի, նոր մարդկանց, նոր Հայաստանի, նոր կյանքի, նոր ապագայի:
Մենք շատ փոխվեցինք վերջին երկու ամիսների ընթացքում՝ հոգնեցինք զոհ լինել եւ հասկացանք, որ կարող ենք հպարտ լինել:
Երբ մարտի 10-ին Նյու Յորքում Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը եւ Վարդան Գրիգորյանը գործարկում էին «100 կյանք» նախաձեռնությունը, դժվար թե պատկերացնեին, որ #BeArmenian, #BeAlive նշանաբանն այդքան հարազատ կդառնա հազարավոր հայերի համար եւ շատերի մտածողության փոփոխության պատճառ կդառնա:
Սովորեցինք մի փոքր ավելի հանդուրժող լինել: Շատերս անկեղծորեն սիրեցինք Քիմ Քարդաշյանին, նրա քույրերին, փոքրիկին ու Քանյե Վեստին: Սկսեցինք աստիճանաբար հասկանալ, որ մեր ուժը այն տարբերությունների մեջ է, որոնք կան մեր մեջ: Ինչպես Ռալֆ Յիրիկյանն է ասում, պետք է մեկտեղենք այդ տարբերությունը`«հարուստ խառնուրդ» ստեղծելու համար:
Քիմ Քարդաշյանը ցույց տվեց, որ իր հայրը, միշտ օտարության մեջ ապրելով, կարողացել է այնպիսի ազգային արժանապատվություն ներարկել իր զավակներին, որն ավելի թանկ ու գնահատելի է, քան շոու-բիզնեսին ուղեկցող հակասական երեւույթները: Քանյե Վեստը իր խելահեղ համերգով եւ Կարապի լճում լողանալով շատ բան արեց մեր լավատեսության հորիզոնը ընդլայնելու եւ հին ազգերին բնորոշ միայն ռացիոնալ քայլեր անելու սովորույթը մի պահ մոռանալու համար: Հասկացանք, որ մենք էլ կարող ենք լինել ազատ, երջանիկ, մի քիչ էլ՝ գիժ:
Ֆրանցիսկոս Պապը շարունակեց Կանյե Վեստի սկսած գործը: Ֆրանցիսկոս Պապը ապացուցեց, որ անգամ Realpolitik-ի դարում Մարդն է որոշիչը: Մարդն է որոշում. արդյո՞ք կարելի է հարյուր հազարավոր հայ մանուկների դահիճների արարքները բնորոշելու համար բառախաղով զբաղվել, թե պե՞տք է Մարդ մնալ: Տեսնելով Ֆրանցիսկոս Պապի կեցվածքը, հասկացանք, որ միայնակ չենք ու պետք է ուժեղ լինենք ու իրագործենք այն հարյուր հազարավոր մանուկների երազանքները, որոնք սպանվեցին 100 տարի առաջ:
Մենք, մեր զավակները եւ մեր թոռները այդ երազանքները իրականություն ենք դարձնելու:
100 տարի առաջ նահատակված մանուկների հոգիները անձրեւի այն կաթիլներում էին, որոնք երեկ թափվում երկնքից մեզ վրա System of a Down-ի համերգի ժամանակ: Բոլորս վերցրեցինք մեր բաժինը. բեմում կանգնած չորս հպարտ հայերը եւ հրապարակում կանգնած տասնյակ հազարավոր հպարտ հայերը:
Իսկապես շատ փոխվեցինք այս երկու ամիսների ընթացքում: Հասկացանք, որ System of a Down-ի համերգի ֆանտաստիկ գաղափարի հեղինակ Վիգեն Սարգսյանը, Հայաստանի իշխանություններին քննադատելուց չխորշող Սերժ Թանգյանը, ապագան 20-25 տարի առաջ տեսնող Ռուբեն Վարդանյանը, Երուսաղեմի հայկական եկեղեցում դստերը կնքող Քիմ Քարդաշյանը, Հանրապետության հրապարակում պարող հազարավոր պայծառ ու գեղեցիկ տղաներն ու աղջիկները, անսպասելիորեն բարեհամբույր ու նրբանկատ ոստիկանները՝ բոլորս «մենք» ենք:
Եթե տարիներ առաջ մեկն ասեր, որ ապրիլի 24-ից ժամեր առաջ տոն ենք անելու Հանրապետության հրապարակում, նրան սրբապիղծ ու մոլագար կանվանեինք: Բայց երեկ մենք տոն արեցինք: Մեր ոգու տոնը: Մեր ուժի տոնը: Մեր ապագայի տոնը: Այն մանուկների տոնը, որոնք ծնվելու են այս օրերի խելահեղ սիրո արդյունքում:

Время гордых и безумных армян - Mediamax.am
В следующем году в Армении родятся много детей, которые будут очень свободными. Даже свободнее, чем их родители из Поколения Независимости.
Среди этих детей будут те, кто станут сливками нации, которыми мы будем гордимся 20-30 лет спустя. Родители этих детей – те юноши и девушки, которые в апреле 2015 года, после сумасшедших и пропитанных духом свободы концертов Канье Уэста и System of a Down в Ереване пришли ночью домой и занялись любовью. Занялись любовью, чтобы превратить невероятные позитивные эмоции в новое поколение, новых людей, новую Армению, новую жизнь и новое будущее.
Мы очень изменились за последние два месяца, устали быть жертвами и осознали, что можем быть гордыми.
Когда 10 марта Рубен Варданян, Нубар Афеян и Вардан Грегорян запускали в Нью-Йорке  проект «100 жизней», вряд ли они представляли, что слоган #BeArmenian, #BeAlive станет таким родным для тысяч армян.
Мы научились быть чуть более терпимыми. Многие из нас искренне полюбили Ким Кардашян, ее сестер, маленькую дочку и Канье Уэста. Мы начали понемногу осознавать, что наша сила в существующих между нами различиях. Как говорит Ральф Йирикян, мы должны получить из этих различий «богатую смесь».
Ким Кардашян продемонстрировала, что ее отец, всегда живший вдалеке от родины, сумел привить своим детям такое национальное достоинство, которое намного более важно и ценно, чем присущие шоу-бизнесу противоречивые явления. Своим сумасшедшим концертом и купанием в Лебедином озере Канье Уэст сделал очень много для расширения горизонтов нашего оптимизма и готовности к мимолетному отказу от присущих древним нациям традиций ациональных шагов. Мы осознали, что тоже можем быть свободными, счастливыми, и немного безумными.
Папа Франциск продолжил начатое Канье Уэстом. Папа Франциск доказал, что даже в эпоху Realpolitik торжествует Человек. Человек решает: можно ли заниматься словесной эквилибристикой для описания действий палачей сотен тысяч армянских детей, или нужно оставаться Человеком? Видя позицию Папы, мы поняли, что не одни в этом мире и должны быть сильными и осуществить мечты сотен тысяч детей, убитых 100 лет назад.
Мы, наши дети и внуки воплотим эти мечты в реальность.
Души погибших 100 лет назад детей были в каплях дождя, который лился на нас вчера во время концерта System of a Down. Все взяли свою часть: четверо гордых армян на сцене и десятки тысяч гордых армян на Площади Республики.
Мы действительно изменились за эти два месяца. Мы поняли, что автор фантастической идеи концерта System of a Down Виген Саргсян, не опасающийся критиковать власти Армении Серж Танкян, видящий будущее на 20-25 лет вперед Рубен Варданян, крестившая в армянской церкви Иерусалима своего ребенка Ким Кардашян, тысячи танцующих на площади красивых и молодых парней и девушек, неожиданно доброжелательные и внимательные полицейские - все это «мы».
Если бы годы назад кто-то сказал, что накануне 24 апреля мы устроим праздник на Площади Республики, его сочли бы безумцем. Но вчера мы устроили праздник. Праздник нашего духа. Праздник нашей силы. Праздник нашего будущего. Праздник тех детей, которые родятся в результате безумной любви этих дней.