Նրանց, ովքեր ցանկանում են Կովկասը տեսնել որպես կոկիկ աշխարհաքաղաքական շախմատի տախտակ, հիասթափություն է սպասվում:
Չնայած Ռուսաստանի ակնհայտ դժգոհությանը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշեց մասնակցել նախորդ շաբաթ Ուելսում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին:
Հայաստանը նախկինում վարում էր «կոմպլեմենտարիզմ» ձեւակերպում ունեցող արտաքին քաղաքականություն՝ հավասարակշռություն պահպանելով Ռուսաստանի, Արեւմուտքի եւ Իրանի միջեւ: Ներկայումս ուղղությունը վերցված է դեպի Ռուսաստան: Անցյալ տարի սեպտեմբերի 3-ին՝ ամսաթիվ, որը հայերն այժմ օգտագործում են՝ նկարագրելու ռազմավարական ուղղության նշանակալի փոփոխությունը, Սարգսյանը հայտարարեց իր երկրի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու ցանկության մասին: Մարտին Հայաստանը այն սակավ երկրներից էր, որը ՄԱԿ-ում Ղրիմի շուրջ քվեարկության ժամանակ սատարեց Ռուսաստանին:
Չնայած այս հանգամանքին, կոմպլեմենտարիզմի որոշ մասը հնարավոր եղավ պահպանել: Ուելսում Հայաստանի անունն Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Մոլդովայի հետ մեկտեղ ընդգրկվեց ՆԱՏՕ-ի հռչակագրի տեքստում որպես մի երկիր, որի «տարածքային ամբողջականությանը, անկախությանը եւ ինքնիշխանությանը» աջակցում է Դաշինքը:
Սա կարելի է դիտարկել որպես որոշակի երախտիք Սարգսյանին՝ Ուելս ուղեւորվելու խիզախության համար, ինչպես նաեւ պաշտպանության փոխնախարար Դավիթ Տոնոյանի թիմին, որը լավ է համագործակցում ՆԱՏՕ-ի հետ:
Ռուսաստանը տարբեր միջոցներով փորձում է մեծացնել իր ազդեցությունը Հայաստանի վրա: Վերջերս հայտարարվեց Երեւանում Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղ բացելու մասին:
Բայց կողմերի միջեւ մեծ է անվստահությունը: Հայերը բարկացած են Ռուսաստանի վրա՝ հակառակորդ Ադրբեջանին զենք մատակարարելու համար: Բոլորը հիշեցնում են, որ 2013 թ. ամռանը Սարգսյանը քննարկում էր Եվրոպական միության հետ դեպի հեռուն տանող Ասոցացման համաձայնագրի վերջին մանրամասները, երբ նա կտրուկ կերպով հետ քայլ կատարեց եւ հայտարարեց, որ ընտրել է միանգամայն այլ ուղղություն՝ Եվրասիական միությունը:
Հիմա եվրոպամետ հայերը հավանական փրկիչներ են փնտրում՝ ի դեմս Ղազախստանի եւ Բելառուսի նախագահներ Նուրսուլթան Նազարբաեւի եւ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի: Երկուսն էլ չեն թաքցնում, որ առանձնապես ոգեւորված չեն Հայաստանի՝ Եվրասիական միության չորրորդ անդամ դառնալու հեռանկարից: Երբ Եվրասիական միությանն անդամակցելու բանակցությունների արդյունքում Հայաստանին հաջողվեց հատուկ պայմաններ ապահովվել 800 ապրանքատեսակների ներմուծման համար, Լուկաշենկոն դժգոհություն արտահայտեց նոր անդամների նկատմամբ «արտոնյալ պայմաններ կամ կարգավիճակ» որդեգրելու առթիվ:
Սակայն եթե անգամ Եվրասիական միության նախագիծը տապալվի ներքին հակասությունների պատճառով, Հայաստանն արդեն շատ բան է կորցրել Բրյուսելի հետ հարաբերություններում: Եվրամիության եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունները վերսկսելու վերաբերյալ լուրջ քննարկումները դեռ պետք է մեկնարկեն:

Armenian Maneuvers - Mediamax.am
Armenia used to have a foreign policy strategy it called "complementarity," balancing between Russia, the West and Iran. Nowadays, the vector is strongly with Russia. On September 3 last year- a date that Armenians now use as a shorthand to mark a momentous shift in its strategic direction - Sargsyan committed his country to joining Vladimir Putin's Eurasian Union. In March, Armenia was one of the handful of nations which supported Russia at the United Nations over Crimea.
Despite this, the husk of complementarity survives. In Wales, Armenia was listed alongside Azerbaijan, Georgia, and Moldova in the NATO communique as a country whose "territorial integrity, independence, and sovereignty" the alliance supports.
That was in part a gesture of gratitude to Sargsyan for his courage in making the trip and also the strong element in the Armenian armed forces, led by deputy defense minister David Tonoyan, which collaborates well with NATO.
Russia is trying to increase its influence in Armenia in multiple ways. Recently an initiative was announced to open a branch of Moscow State University in Yerevan.
But there is a lot of mistrust between the two sides. Armenians are angry with Russia for selling weapons to its enemy, Azerbaijan. And everyone recalls that in the summer of 2013, Sargsyan was discussing the final details of a far-reaching Association Agreement with the European Union, when he made a sharp U-turn and announced he had chosen to go in a totally different direction - towards the Eurasian Union.
Now pro-European Armenians are looking to a couple of unlikely potential saviors to help them out: Kazakhstan's president Nursultan Nazarbayev and Belarussian leader Alexander Lukashenko. Neither has hidden their lack of enthusiasm at Armenia's efforts to become the fourth member of their economic union project. After Armenia secured exemptions for 800 products from the higher duties of the Customs Union, Lukashenko expressed displeasure at “any special terms or statuses” being granted to new members.
But even if the Eurasian Union project comes apart under its own contradictions, Armenia has still lost a lot of ground with Brussels. A year on, serious discussions between the European Union and Yerevan on how to re-launch the relationship have yet to start.