Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ «Հայկական հարցի» վերաբերյալ հայտարարությունն ավելի հեռուն է գնում, քան մինչեւ այս թուրք առաջնորդների կողմից երբեւէ արված այլ հայտարարությունները:
Երբեւէ թուրք առաջնորդը չէր հայտնել իր ցավակցությունը Օսմանյան հայերի ժառանգներին: Էրդողանն ասում է, որ ինքն ու իր կառավարությունը «ցանկանում են, որպեսզի հայերը, ովքեր կորցրել են իրենց կյանքը XX դարի սկզբին, հանգչեն խաղաղությամբ» եւ իր ցավակցությունն է հայտնում նրանց թոռներին:
Բայց, իհարկե, շատ քչերն են կարդում այս բառերը, բառեր, որոնք շատ լավ տեղավորվում են թուրքական պատմության համատեքստում: Բավական է միայն, որ մարդիկ նայեն հայտարարության հեղինակի անվանը եւ այդ հայտարարությունն անելու օրվան` 2014 թ.-ի ապրիլի 23. Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակի օրվանից մեկ օր առաջ եւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից մեկ տարի առաջ:
Արդյո՞ք Էրդողանի հայտարարությունը Թուրքիայում փոփոխության նշան է, թե՞ այն հաշվարկված քաղաքական քայլ է:
Երկուսը միաժամանակ: Էրդողանի «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը հայերի համար ավելին է արել, քան ցանկացած այլ թուրքական կառավարություն վերջին 50 տարիների ընթացքում: Այն հանել է 1915 թ.-ի դեպքերի շուրջ ազատ քննարկումներ ծավալելու տաբուն, թույլ է տվել շարքային թուրքերին օգտագործել «ցեղասպանություն» բառը եւ վերաբացել Թուրքիայում հայկական եկեղեցիները:
Թեեւ սա Օսմանյան կայսրության հայերին բաժին հասած մեծ ողբերգության ճանաչման սկիզբն է միայն, սակայն թուրք վարչապետի գնահատականների հնչերանգները վկայում են, որ նա ցանկանում է սրանով վերջ դնել այս հարցին: Եվ, իհարկե, հայ-թուրքական սահմանը շարունակում է փակ մնալ:
Ցավալի ճշմարտություն է, բայց պետք է ընդունել, որ Հայոց ողբերգության վերաբերյալ ամեն տարի ապրիլի 24-ին արվող հայտարարությունների շարքն այլեւս արժեզրկված է: Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը Էրդողանի հայտարարությունն անվանել է «սառը եւ ցինիկ թակարդ» , քանի որ վերջինս կիրառել է «ընդհանուր ցավ» արտահայտությունը եւ չի արտաբերել «ցեղասպանություն» բառը:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը բաց թողեց առավել մանրամասն հայտարարությամբ հանդես գալու հնարավորությունը ճիշտ այնպես, ինչպես 2009 թ.-ին, երբ նախագահ Օբամայի ապրիլքսանչորսյան հայտարարությունն անվանեց «Թուրքիայի սպառնալիքների դիմաց եւս մեկ ամոթալի ընկրկում» միայն այն պատճառով, որ Օբաման չօգտագործեց «ցեղասպանություն» բառը:
Պարադոքսալ է, որ հայկական կազմակերպությունները, որոնք բարձրաձայնում են 1915 թ.-ի հայերի ջադերի մասին, ապրիլի 24-ը վերածում են ոչ թե սգո, այլ զայրույթի եւ քաղաքականության օրվա:
Բոլորի համար միանշանակ ավելի լավ կլիներ պարզապես խուսափել ապրիլի 24-ին հայտարարություններ անելուցեւ կենտրոնանալ իրական խնդիրների վրա, թե ինչպես հարգել հայ նահատակների հիշատակը, ինչ անել Թուրքիայում հայկական ճարտարապետական ժառանգության հետ, վերախմբագրել Թուրքիայի պատմության դասագրքերը եւ ամենակարեւորը, կարգավորել հայ-թուրքական հարաբերություններն ու բացել փակ սահմանը:
2015 թ.-ին Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է, եւ շատ հավանական է, որ մենք ականատես կլինենք ավելի շատ հռետորաբանության եւ ավելի քիչ գործողությունների: Սակայն թուրք վարչապետի հայտարարությունը հնարավորություն էր խրախուսելու իրեն եւ իր կառավարությանը` ձեռնարկելու իրական քայլեր եւ հարգելու բոլոր հայերին` ողջ, թե մահացած:

Armenia and Turkey: 2015 Begins Today
The statement by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan on the “Armenian Question” goes further than any other Turkish leader before him.
Never before has a Turkish leader offered condolences to the descendants of Ottoman Armenians. Erdogan said that he and his government “wish that the Armenians who lost their lives in the context of the early twentieth century rest in peace, and we convey our condolences to their grandchildren.”
But of course few people are merely reading the words themselves-which, in the context of Turkish history, read very well. They only look at the name of the speaker and the date of April 23, 2014: one day before Armenian Remembrance Day and one year before the centenary of the Armenian Genocide is marked.
So is Erdogan's statement a sign of a change in Turkey or a calculating political maneuver?
It is both. Erdogan's AKP government has done more for the Armenians than any Turkish government over the last 50 years. It has lifted the taboo on free discussion of the question of 1915, allowed ordinary Turks to use the word “genocide” and seen Armenian churches re-open in Turkey.
Yet, this is only the beginning of an acknowledgement of the huge tragedy that befell the entire Ottoman Armenian population-while the tone of the prime minister's remarks suggests that he wants this to be the end of the issue. And of course the Armenian-Turkish border remains closed.
The sad truth is that the annual round of statements on the Armenian tragedy every April 24 has now been completely devalued. Because of its use of the phrase “shared pain” and lack of the word “genocide,” the Armenian National Committee of America duly called Erdogan's statement a “cold and cynical ploy.”
The ANCA missed the opportunity to give a more nuanced statement, just as they did in 2009 when they called a very dignified April 24 declaration by President Obama “yet another disgraceful capitulation to Turkey’s threats” because Obama did not use the word “genocide.”
The paradoxical effect is that Armenian organizations which say they speak for the Armenian dead of 1915 end up making April 24 a day of anger and politics, rather than mourning.
It would surely be better all round if everyone just abandoned their April 24 statements and their tortured language and concentrated on the real issues: how to honor the Armenian dead, what to do about Armenian architectural heritage in Turkey, re-writing Turkey's history books and-most importantly-normalizing Armenian-Turkish relations and opening the closed border.
As the 2015 centenary approaches, it is more likely that we will see more rhetoric and less action. But, if anyone was listening, the statement by the Turkish prime minister is an opportunity to encourage him and his government to take real steps to honor Armenians, living and dead.