Անվտանգություն vs ապագա՞ - Mediamax.am
Մենք ավելի ու ավելի հաճախ ենք հարցնում մեզ. ի՞նչ է սպասում Հայաստանին: Մենք ապրում ենք մշտական տագնապի վիճակում, որն ուժգնանում կամ մեղմանում է, սակայն երբեք ամբողջությամբ չի անհետանում:
Մի քանի ամսից կնշենք հրադադարի ստորագրման 20-ամյակը: Երկու տասնամյակ է, ինչ փակ է Թուրքիայի հետ սահմանը: 20 տարի մենք ապրում ենք Պաշարված ամրոցում, եւ ակնհայտ է, որ մոտ ապագայում մեծ փոփոխություններ չեն լինելու:
Եկեք անկեղծ խոստովանենք. ղարաբաղյան խնդրի` մեզ համար ընդունելի լուծումը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանում իշխանության գան մարդիկ, ովքեր պատրաստ կլինեն խոստովանել, որ Արցախը հայկական հող է, որը երբեք չի վերադառնա Բաքվի վերահսկողության տակ: Այդպիսի մարդիկ Ադրբեջանում իշխանության երբեք չեն գա: Դե, գոնե առաջիկա 100 տարում: Հուսով եմ, բացարձակ աքսիոմ է նաեւ այն, որ Հայաստանում երբեք իշխանության չեն գա մարդիկ, ովքեր պատրաստ կլինեն Արցախը սակարկման առարկա դարձնել:
Հասարակության գիտակցության մեջ Թուրքիայի հետ կապված իրավիճակը պակաս վտանգավոր է թվում, սակայն չարժե մոռանալ, որ 1993 թվականին Թուրքիայի 3-րդ Դաշտային բանակի զորքերը ընդհուպ մոտեցել էին Հայաստանի սահմաններին: Եվ կրկին անկեղծ լինենք` ոչ ոք չգիտի, թե ինչպիսին կլինեին այդ զորքերի հետագա քայլերը, եթե սահմանի մյուս կողմում տեղակայված չլինեին ռուսական ռազմաբազան եւ ռուսական կործանիչները:
Անկախ մեր արտաքին քաղաքական համակրանքներից ու նախասիրություններից, պետք է խոստովանել, որ Հայաստանում Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը լուրջ գործոն է, որն ապահովում է Պաշարված ամրոցի որոշակի հանգստությունը:
Այո, այն Ռուսաստանի, որտեղ խախտվում են մարդկանց իրավունքներն ու ժողովրդավարական ազատությունները: Այո, այն Ռուսաստանի, որի մարզերում մարդիկ ապրում են տարրական կենսապայմաններից զուրկ տներում: Այո, այն Ռուսաստանի, որի ոստիկանական բաժանմունքներում խոշտանգում են անմեղ մարդկանց` պահանջելով իրենց վրա վերցնել չկատարած հանցագործության մեղքը:
Այդ ամենը դուր գալ չի կարող: Բայց, մյուս կողմից, բոլորս հրճվում ենք (բարձրաձայն, կամ էլ հոգու խորքում), երբ լսում ենք, որ Հայաստան են բերվել С-300 կամ С-400 նոր զենիթահրթիռային համալիրներ: Ընդ որում, համաձայնենք, որ մեզ համար մեծ հաշվով կարեւոր չէ`այդ հրթիռները գտնվում են ՀՀ զինված ուժերի զորամասերի տնօրինության ներքո, թե պատկանում են ռուսական ռազմական բազային: Մեզ համար կարեւորն այն է, որ նրանք գտնվում են Հայաստանում` երաշխավորելով, որ Պաշարված ամրոցը կարող է շարունակել ապրել հարաբերական անվտանգության պայմաններում:
Խնդիրն այն չէ` լավ է դա, թե վատ: Դա փաստ է, որը հարկավոր է ընդունել: Դա այն գինն է, որը մենք վճարում ենք Հայաստանի եւ Արցախի խաղաղության համար:
Ակնհայտ է, որ այն Հայաստանը, որում այսօր ապրում ենք, չի կարող պահպանել ուժերի հավասարակշռությունն առանց ռուսական սպառազինության, որի մի մասը տրամադրվում է անվճար, մյուս մասը` արտոնյալ գներով:
Մյուս կողմից, պետք է իրատես լինել եւ հասկանալ, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի տնտեսական ներուժը տարեցտարի շարունակելու է աճել, եւ վաղ թե ուշ կհասունանա պահը, երբ ուժերի հավասարակշռությունը կխախտվի` ոչ մեր օգտին: 2013 թվականին Ադրբեջանի տնտեսության մեջ ներդրումների ծավալը կազմել է $ 28 մլրդ, իսկ ռազմավարական արժութային պահուստները հասել են $ 50 մլրդ-ի: Նույնիսկ եթե այս թվերն ուռճացված են, հասկանալի է, որ առաջիկա տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունն այդպիսի ծավալների չի կարող հասնել:
Անհույս նկար եմ պատկերում, կասեն ձեզանից շատերը: Բայց մի՞թե այդպիսին չէ այսօրվա իրականությունը: Մաքսային միությանն անդամակցելու ՀՀ նախագահի որոշումը միանշանակ ապացուցեց այն հանգամանքը, որ իշխանությունը բացառում է այդ իրականության փոփոխման հնարավորությունը: Այդ որոշումը դարձավ այն փաստի խոստովանությունը, որ Հայաստանն ունակ չէ ապահովել իր անվտանգությունն առանց Ռուսաստանի եւ չի կարող ձեռնարկել քայլեր, որոնք դուր չեն գալիս Մոսկվային: Եվ ոչինչ, որ Շտեֆան Ֆյուլեն, Երեւան ժամանելով սեպտեմբերի սկզբին, ոչ մի կերպ չէր կարողանում հասկանալ, թե ինչո՞ւ իրեն ոչինչ չէին ասել մեկ ամիս առաջ, երբ նա այցելել էր Երեւան եւ լսել էր Վիլնյուսի գագաթնաժողովում Ասոցացման պայմանագիրը նախաստորագրելու մտադրության մասին ավանդական հայտարարությունները:
Իշխանությունը փորձեց ամեն ինչ իջեցնել գռեհիկ պարզունակության մակարդակի` ասելով, թե «Եվրոպան մեզ առաջարկում է միայն արժեքներ», իսկ Ռուսաստանը` զենք: Եվ օդում կախված մնաց այն հարցը, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ ավելի քան երեք տարի բանակցություններ էին վարվում եւ համաձայնեցվում տեքստի հազարավոր (!) էջեր:
Այսօր,կամ գոնե վաղը, հնարավո՞ր է հրաժարվել գոյատեւման մոդելից: Առհասարակ, տեղի՞ն է արդյոք խոսել բարգավաճման մասին այն դեպքում, երբ երկիրն ապրում է «ոչ խաղաղության, ոչ պատերազմի» պայմաններում: Ինչպե՞ս հավասարակշռություն գտնել ֆիզիկական անվտանգության մասին բնական մտահոգության եւ ապագայի միջեւ: Սրանք բարդ հարցեր են, որոնք միանշանակ պատասխաններ չունեն:
Պատասխաններից մեկը կարող է դառնալ Ռուսաստանի հետ ինտեգրման այնպիսի ձեւը, որի արդյունքում Հայաստանն ու Արցախը կընկալվեն որպես այդ երկրի բաղադրիչ մասեր, ինչը Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ցանկացած ռազմական ոտնձգություն շատ քիչ հավանական կդարձնի: Այդ պարագայում մենք կապահովենք մեր ֆիզիկական անվտանգությունը: Բայց արդյո՞ք մենք դրանից ավելի երջանիկ կդառնանք: Տագնապի զգացումը կլքի՞ մեզ, թե՞ կուժեղանա նույնականացման մասնակի կամ ամբողջական կորստի լույսի ներքո:
Այլընտրանք կարող է լինել Պաշարված ամրոցը պարզապես Ամրոցի փոխակերպելու փորձը: Այնպիսի Ամրոցի, որը թեկուզ եւ բացարձակ անխոցելի չի լինի (այդպիսիք ժամանակակից աշխարհում պարզապես գոյություն չունեն), բայց այնքան ուժեղ կլինի, որ այն պաշարելու գայթակղությունը տեղը կզիջի առողջ բանականությանը:
Դրա համար հարկավոր է հնարավորինս արագ սկսել փոխել Պաշարված ամրոցի միկրոկլիման` նախեւառաջ, արդարությունն ու պատժի անխուսափելիությունը բացարձակ հրամայականներ դարձնելով: Մականունով պատգամավորը, որը բարձրաձայն հայտարարում է, որ «բոլորին փաթթած ունի», պետք է հրապարակային օբստրուկցիայի ենթարկվի իր կուսակցության եւ նրա առաջնորդի (երկրի ղեկավարի) կողմից եւ զրկվի երբեւէ խորհրդարան վերադառնալու հնարավորությունից:
Երիտասարդ տղաները, որոնք «հսկում էին» թեկնածուական ատենախոսություն պաշտպանող քաղաքապետի «անդորրը»` տեսախցիկների առջեւ հայհոյելով լրագրող աղջիկներին, պետք է վտարվեն բուհից` առանց վերականգնվելու իրավունքի:
Հարկավոր է հրապարակայնորեն պոկել այն ոստիկանների ուսադիրները, ովքեր լուռ հետեւում էին այդ իրադարձություններին, եւ անհնարին դարձնել նրանց հետագա աշխատանքը իրավապահ մարմիններում:
Միայն այդպիսի միջոցառումները կարող են վերադարձնել Պաշարված ամրոցի պաշտպանների հոգու հանգստությունը:
Բայց թվում է, թե իշխանությունը մտահոգված է միայն մեկ բանով. Պաշարված ամրոցը անհրաժեշտ քանակությամբ վառոդով եւ զենքով ապահովելով: Այն մասին, որ զենք կրողները հետզհետե պակասում են, իշխանությունը, կարծես, չի մտածում:
Երբեք չեմ սիրել համեմատականները Իսրայելի հետ` բազմաթիվ օբյեկտիվ տարբերությունների պատճառով: Բայց Իսրայելը վարվել է հենց այդպես` Պաշարված ամրոցը փոխակերպել է պարզապես Ամրոցի: Եվ հաջողության հիմնական գրավականն այն է, որ նա հարգում է իր քաղաքացիներին, այլ ոչ թե նսեմացնում է նրանց, համախմբում է աշխարհի տարբեր ծայրերում գտնվող տաղանդավոր հայրենակիցներին եւ պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի այլ երկրներում ապրող հրեաները ներդրումներ կատարեն Իսրայելում:
«Հայկական աշխարհի» հայեցակարգը, որը Հայաստանի իշխանություններն առաջ քաշեցին մի քանի տարի առաջ, չգործեց ու մոռացվեց: Ինչպե՞ս կարելի է «Հայկական աշխարհ» կառուցել, երբ հայրենիքում իշխանությունն ի զորու չէ պատժել կոռումպացված դատավորներին, խարդախ պաշտոնյաներին եւ ժողովրդի ամբարտավան «ընտրյալներին»:
Անվտանգություն vs ապագա: Ո՞րն է ավելի կարեւոր: Հավասարակշռությունը, որքան էլ տարօրինակ է, կայանում է այդ երկու հասկացությունների ներդաշնակման մեջ: Անվտանգությունն առանց ապագայի պարզապես անհեթեթություն է: Ապագան էլ անհնար է առանց անվտանգության:
Եկեք մտածենք պրոֆեսոր Իցհակ Ադիզեսի այս խոսքերի շուրջ.
«Ինչո՞ւ է Ճապոնիան հաջողակ: Ի՞նչ կա այնտեղ: Ոչ ադամանդներ, ոչ նավթ, ոչ ոսկի` ոչինչ: Սակայն նրանք հանդիսանում են մեծ յոթնյակի անդամ: Եվ նայեք Հարավային Աֆրիկային. ոսկի, նավթ, ադամանդներ, պլատին, սակայն ի՞նչ դիրք է նա զբաղեցնում աշխարհում: Դուք գիտե՞ք, թե որքան հարուստ է Անգոլան: Նրանք զարմանահրաշ հող ունեն, ադամանդները դուրս են գալիս նրանց ականջներից, նավթ… Բայց ո՞վ է լսել Անգոլայի մասին: Ի՞նչ կա Շվեյցարիայում: Ըստ բոլոր օրենքների, Շվեյցարիան պետք է աղետի ենթարկվեր: Դուք կարո՞ղ եք պատկերացնել ֆրանսիացիներին, գերմանացիներին եւ իտալացիներին միասին մեկ երկրում: Ավելի սարսափելի բան դժվար է պատկերացնել: Բայց դա տեղի չունեցավ, քանի որ նրանք ունեն փոխօգնության եւ միմյանց տարբերությունների նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի մշակույթ: Հենց այդ մշակույթն է նրանց հաջողության հասցրել»:
Այո, մենք Ճապոնիան կամ Շվեյցարիան չենք: Բայց մենք դեռեւս կարող ենք համատեղել անվտանգությունն ու ապագան: Եթե դա չանենք առաջիկա 5-6 տարիների ընթացքում, ֆիզիկական անվտանգությունը կդադարի օրհասական խնդիր լինել. Պաշարված ամրոցում չափազանց քիչ մարդ կմնա` նրանց մասին հոգ տանելու համար:

Безопасность vs будущее? - Mediamax.am
Все чаще мы задаемся вопросом о том, что ждет Армению? Мы живем в состоянии постоянной тревоги, которое усиливается или затихает, но никогда не проходит полностью.
Через несколько месяцев мы отметим 20-летие подписания перемирия с Азербайджаном. Два десятилетия закрыта граница с Турцией. 20 лет мы живем как Осажденная крепость, и очевидно, что больших изменений в обозримом будущем не будет.
Давайте честно признаем: приемлемое для нас решение карабахской проблемы возможно только в том случае, если к власти в Азербайджане придут люди, готовые признать, что Арцах - армянская земля, которая никогда не вернется под контроль Баку. Такие люди к власти в Азербайджане не придут никогда. Ну, или в ближайшие 100 лет. Надеюсь, абсолютной аксиомой является и то, что к власти в Армении никогда не придут люди, готовые сделать Арцах предметом торга.
В общественном сознании ситуация с Турцией представляется менее опасной, но не стоит забывать, что в 1993 году войска 3-й Полевой армии Турции вплотную подходили к границам Армении. И опять-таки, если быть честными до конца, никто не знает, какими были бы дальнейшие действия этих войск, если по другую сторону границы не располагалась российская военная база и российские истребители.
Вне зависимости от наших внешнеполитических симпатий и пристрастий, следует признать, что фактор военного присутствия России в Армении является серьезным фактором, обеспечивающим определенное спокойствие Осажденной крепости.
Да, той России, в которой нарушаются права и демократические свободы людей. Да, той России, в провинциальных городах которых люди десятилетиями живут в домах, лишенных каких-либо условий для жизни. Да, той России, в полицейских участках которых невинных людей пытают изощренным способом, требуя взять на себя вину за несовершенное преступление.
Все это не может нравиться. Но, с другой стороны, все мы (кто громко, а кто вполголоса) восторгаемся, когда читаем сообщения о том, что в Армению поступили новые зенитно-ракетные комплексы С-300 или С-400. Причем, давайте положим руку на сердце и согласимся, что для нас, в общем-то, не важно, находятся ли эти ракеты в расположении армянских частей или принадлежат российской военной базе. Для нас важно то, что они находятся в Армении, гарантируя, что Осажденная крепость может и дальше жить в режиме относительной безопасности.
Вопрос не в том, хорошо это или плохо. Это факт, который следует принять как данность. Эта та цена, которую мы платим за мир в Армении и Арцахе. Хрупкий, но мир. Очевидно, что та Армения, в которой мы живем сегодня, не может сохранять баланс сил без российского вооружения, часть которого предоставляется бесплатно, а часть - по льготным ценам.
С другой стороны, надо быть реалистами и понимать, что экономический потенциал Турции и Азербайджана будет продолжать расти с каждым годом и рано или поздно наступит момент, когда баланс сил будет нарушен - не в нашу пользу. В 2013 году объем инвестиций в экономику Азербайджана составил $ 28 млрд, а стратегические валютные резервы достигли уровня в $ 50 млрд. Даже если эти цифры раздуты, понятно, что таких объемов армянская экономика в ближайшие десятилетия не достигнет.
Я рисую безнадежную картину, скажут многие из вас. Но разве не такова сегодняшняя реальность? Решение президента Армении о вступлении в Таможенный союз стало однозначным свидетельством того, что власть исключает возможность изменения этой реальности. Это решение стало признанием того, что Армения не способна обеспечить свою безопасность без России и не может делать шагов, которые не нравятся Москве. И ничего, что Штефан Фюле, приехаваший в Ереван в начале сентября, никак не мог понять, почему ему ничего не сказали месяцем ранее, когда он посещал Ереван и выслушивал традиционные заявления о намерении парафировать Соглашение об ассоциации на саммите в Вильнюсе.
Власть попыталась свести все к вульгарному упрощению - дескать, «Европа предлагает нам лишь ценности», а Россия - оружие. Вопрос о том, зачем в таком случае более трех лет велись переговоры и согласовывались тысячи (!) страниц текста, остался висеть в воздухе.
Возможен ли сегодня, или хотя бы завтра отказ от модели выживания? Вообще, насколько уместно говорить о процветании в условиях, когда страна живет в состоянии «ни мира, ни войны»? Как найти баланс между естественной заботой о физической безопасности и будущим? Это непростые вопросы, на которые нет однозначных ответов.
Одним из ответов может стать такая форма интеграции с Россией, вследствие которых Армения и Арцах будут восприниматься как составная часть этой страны, что сделает любые военные поползновения Азербайджана и Турции крайне маловероятными. В таком случае мы обеспечим свою физическую безопасность. Но станем ли мы от этого счастливее? Покинет ли нас чувство тревоги, или усилится перед лицом частичной или полной потери идентичности?
Альтернативой может быть попытка трансформировать Осажденную крепость просто в Крепость. Такую Крепость, которая пусть и не будет абсолютно неуязвимой (таких в современном мире просто нет), но настолько сильной, чтобы соблазн осадить ее будет уступать место здравому смыслу.
Для этого нужно как можно скорее начать менять микроклимат Осажденной крепости, в первую очередь сделав справедливость и неизбежность наказания абсолютными императивами. Депутат с кличкой, громогласно заявляющий о том, что «он всех на ..ю вертел», должен подвергнуться публичной обструкции со стороны своей партии и его лидера (президента страны) и лишиться возможности когда-либо вернуться в парламент. Молодчики, которые «охраняли покой» защищавшего «кандидатскую диссертацию» мэра, осыпая при этом матом молодых журналистов в присутствии телекамер, должны быть изгнаны из вуза без права возвращения. С полицейских, которые молча наблюдали за происходящим, следует публично сорвать погоны и сделать невозможным дальнейшую работу в правоохранительных органах. Только такие меры могут вернуть душевный покой защитникам Осажденной крепости.
Но кажется, что власть озабочена лишь одним - обеспечить Осажденную крепость необходимым количеством пороха и снарядов. О том, что подносящих снаряды становится все меньше, власть, похоже не думает.
Я никогда не любил аналогии с Израилем в силу многих объективных различий. Но Израиль сделал именно это - трансформировал Осажденную крепость просто в Крепость. И главным залогом успеха было то, что он уважал и ценил своих граждан, а не угнетал их, собирал талантливых соотечественников по всему миру, создавал условия для того, чтобы живущие в других странах евреи делали инвестиции в Израиле.
Концепция «Армянского мира», которую власти Армении выдвинули несколько лет назад, оказалась пустышкой. «Армянский мир» нельзя построить, когда власть на Родине не способна наказывать коррумпированных судей, вороватых чиновников и зарвавшихся «слуг народа».
Безопасность vs будущее. Что важнее? Баланс, как ни странно, заключается в гармонизации двух этих понятий. Безопасность без будущего - звучит абсурдно. Но и само понятие будущего недостижимо без безопасности.
Давайте задумаемся над словами профессора Ицхака Адизеса:
«Почему Япония успешна? Что там есть? Ни бриллиантов, ни нефти, ни золота - ничего! Однако они являются членами большой семерки. И посмотрите на Южную Африку: золото, нефть, бриллианты, платина - а какое место она занимает в мире? Вы знаете, насколько богата Ангола? У них удивительная земля, бриллианты лезут у них из ушей, нефть... Но кто вообще слышал об Анголе? Что есть в Швейцарии? По всем законам Швейцария должна была потерпеть крах. Вы можете представить французов, немцев и итальянцев вместе в одной стране? Трудно представить что-то более страшное. Но этого не произошло, потому что у них есть культура взаимопомощи и взаимоуважения к различиям друг друга. Именно культура привела их к успеху».
Да, мы не Япония и не Швейцария. Но мы все еще можем совместить безопасность и будущее. Если мы не сделаем этого в ближайшие 5-6 лет, физическая безопасность перестанет быть насущным вопросом - в Осажденной крепости останется слишком мало людей.