Հայկական դպրոցի առասպելներն ու իրականությունը. մաս 3
Կրթական ոլորտի անառողջ գործընթացներում հատուկ տեղ են զբաղեցնում դպրոցի ու բուհերի միջեւ հարաբերությունները: Այսօր միջին եւ ավագ դպրոցներում ծրագիրը երեխայից պահանջում է յուրաքանչյուր առարկայի խորացված ուսումնասիրում: Սովորաբար ծրագիրը կազմված է այնպես, որ աշակերտը պետք է ստանա խորացված մասնագիտական կրթություն բոլոր առարկաներից: Պահանջները չափազանց մեծ են, երեխայից ակնկալում են իսկական գիտնականի եռանդ՝ առարկան ինքնուրույն սովորելու հետաքրքրություն եւ ցանկություն առաջացնելու փոխարեն:
Չափազանց մեծ պահանջների արդյունքում ավագ դպրոցում բոլոր առարկաները յուրացնում են միայն մի քանի աշակերտներ: Մնացածների մոտ այն լավագույն դեպքում անցնում է գիտակցության կողքով, կամ ողջ կյանքի ընթացքում առաջանում է մշտական հակակրանք դրա նկատմամբ: Ձեր ծանոթներից քանի՞սը լավ գիտեն քիմիա եւ դրան չեն վերաբերվում ատելությամբ կամ ագնոստիկ զարհուրանքով: Իմ շրջապատում վիճակագրությունը ամենեւին ոգեւորիչ չէ:
Ուսումնառության վերջին երկու տարիների ընթացքում դպրոցում տեղի է ունենում ընտրողական գիտելիքի ինտենսիվ մշակում՝ անգիրի մակարդակով: Հենց այս շրջանում, օրինակ, երեխաների մեծ մասը սկսում է հակակրանք ապրել «հայ ժողովրդի պատմություն» առարկայի նկատմամբ, քանի որ նրանց ստիպում են քննության համար պատմությունը սովորել հաշվապահական հաշվետվությունների մակարդակով՝ զրկելով հոգուց, գեղեցկությունից եւ իմաստից:
Դրանից հետո երիտասարդը հայտնվում է համալսարանում եւ «կոտրվում»: Եթե դպրոցում աշակերտին հանգիստ չէին տալիս, ապա շատ բուհերում եւ ամբիոններում նա բախվում է այն երեւույթին, որ իր նկատմամբ պահանջների մակարդակը կտրուկ նվազում է: Պահանջներն երբեմն այնքան են նվազում, որ անգամ առանց որեւէ կաշառքի դիպլոմ են ստանում նույնիսկ նվազագույն գիտելիքների չտիրապետողները: Իհարկե, դա չի վերաբերում բոլոր բուհերին ու ամբիոններին, սակայն դա Հայաստանում ակնհայտ միտում է: Ստացվում է, որ հաճախ համալսարանների մասնագիտական պահանջները գործնականում ավելի ցածր են, քան դպրոցում:
Առասպելների մասին կարելի է երկար գրել: Բայց ակնհայտ է, որ քանի դեռ հանրությունը չի ստանձնել այն դպրոցի կառուցման խնդիրը, որը կընկալվի որպես հենց այդ հանրության հիմքը, մենք միայն կորցնելու ենք մեր ներուժը՝ հույսներս դնելով հրաշքի եւ այն մտքի վրա, որ այս կամ այն երեխայի մեջ տաղանդ կզարգանա:
Դպրոցական համակարգ կերտելու հասարակության անկարողությունը քանդում է հանրությունը ներսից: Դպրոցը պետք է կառուցի հասարակությունը, այլ ոչ թե միայն պետությունը: Վստահել միայն պետությանը՝ նշանակում է ստանալ շատ իներտ համակարգ, որը պատրաստ չէ դինամիկ գործելու: Եվ խնդիրն այն չէ, որ պետությունը վատն է, պարզապես մասնավոր հատվածի եւ սոցիալական պատվերի բացակայությունը միշտ էլ լճացման է հանգեցնում: Դպրոցական համակարգ կառուցելու ձգտումը՝ առանց պատկերացում ունենալու այն մասին, թե ինչպիսի անհատականություններ ու ինչ քաղաքացիներ ենք պատրաստում, հանգեցնում է նրան, որ հասարակությունը սկսում է լողալ հոսանքի ուղղությամբ՝ կորցնելով ուղենիշերը:

Мифы и реальность армянской школы: часть 3
Особое место в нездоровых процессах в сфере образования занимают отношения между школой и вузами. Сегодня в конце средней и старшей школы программа требует от ребенка глубинного изучения каждого предмета. Обычно программа построена так, что ученик должен получить углубленное профессиональное образование по всем предметам. Требования чрезмерно завышены, от ребенка ожидают рвения настоящего ученого вместо того, чтобы вызвать у него интерес и желание самостоятельно обучаться предмету.
В результате чрезмерных требований все предметы в старшей школе усваивают лишь несколько учеников. У остальных он в лучшем случае проходит мимо сознания, либо - на всю жизнь возникает стойкая антипатия. Сколько ваших знакомых хорошо знают химию и не относятся к ней с ненавистью или с агностическим ужасом? В моем окружении статистика весьма плачевная.
В последние год-два обучения в школе происходит интенсивная обработка выборочным знанием на уровне зубрежки. Именно в этот период, например, большинство детей проникается антипатией к истории армянского народа, потому что их заставляют изучать ее для экзамена на уровне бухгалтерских отчетностей, лишают души, красоты и смысла.
После этого молодой человек попадает в университет и здесь происходит ломка. Если в школе ученика «гоняли» по предметам, то во многих вузах и кафедрах он сталкивается с тем, что уровень требований к нему резко падает. Требования порой становятся настолько заниженными, что без всяких взяток дипломы получают  люди, не обладающие даже минимальными знаниями. Конечно, это не касается всех вузов и кафедр, но это очевидная тенденция в Армения. Получается, что часто на практике в университетах профессиональные требования оказываются ниже, чем в школе.
Писать о мифах можно долго. Но очевидно, что пока само общество не возьмет на себя задачу построения школы, которая будет восприниматься как основа этого самого общества, до тех пор мы будем лишь терять свой внутренний потенциал и надеятся на чудо и на то, что в том или ином ребенке разовьется талант.
Неумение общества создать школьную систему разрушает само общество изнутри. И школу должно строить общество, а не только государство. Довериться только государству - значит получить весьма инертную систему, неготовую к динамичной работе. И дело не в том, что государство плохое, просто отсутствие частного сектора и социального заказа всегда приводит к застойным явлениям. Стремление построить школьную систему, не имея представления о том, каких индивидуальностей и каких граждан мы готовим, приводит к тому, что общество начинает плыть по течению и теряет ориентиры.