Վանո Սիրադեղյանի հետ այս հարցազրույցը արել ենք 1994 թվականին, երբ աշխատում էինք «Մաքսիմում» թերթում, որը հիմնել էին «Բրավո» թերթից ողջ ստեղծագործական կազմով դուրս գալուց հետո:
«Մաքսիմում»-ում ունեինք «Политик как человек» խորագիրը (թերթը ռուսալեզու էր), որում քաղաքական գործիչների հետ խոսում էինք ամեն ինչի մասին` քաղաքականությունից բացի: Հենց այդ խորագրի «իրավահաջորդն է» մեր կայքի Persona բաժինը:
Վանո Սիրադեղյանի մոտ հարցազրույցի գնալուց շատ էինք հուզվում: 18-ամյա անփորձ լրագրողներ էինք, իսկ ամենակարող ՆԳ նախարարի մասին լեգենդներ էին պտտվում ու չգիտեինք, թե ինչպես է արձագանքելու իրեն «անկեղծացնելու» մեր փորձերին: Իհարկե, եթե չլիներ Նիկոլայ Գրիգորյանը, ով այն ժամանակ ՆԳՆ մամուլի քարտուղարն էր, այդ հարցազրույցը երբեք տեղի չէր ունենա: Նա էր ներկայացրել մեր խնդրանքը նախարարին ու զգացվում էր, որ իրեն էլ է շատ հետաքրքրում հարցազրույցի այս ձեւը: Երբեք չեմ մոռանա, երբ նյութը տպագրվելուց հետո պարոն Գրիգորյանն ինձ ասաց, որ այն Վանո Սիրադեղյանի լավագույն հարցազրույցն է` երիտասարդ լրագրողի համար դրանք շատ կարեւոր խոսքեր էին:
Հուզմունքն էլ ավելի էր մեծացնում այն փաստը, որ Վանո Սիրադեղյանի հետ շփումը պետք է լիներ իմ առաջին հանդիպումը իշխանավորի հետ ու առաջին մուտքը բարձրաստիճան մարդու կաբինետ` բառիս բուն իմաստով: Ի դեպ, դեպի նախարարի սենյակ մեզ ուղեկցեցին բավական խորհրդավոր ճանապարհով. շենք մտանք ՆԳՆ Մշակույթի տան մուտքից, ապա երկար գնացինք մութ ու երկար աստիճանով ու միջանցքով: Այս ամենը եւս լրացուցիչ լարվածություն էր առաջացնում:
Նախարարը, սակայն, մեզ շատ ջերմ ու սիրալիր ընդունեց: Չեմ կարող ասել, որ մեր հուզմունքը միանգամից վերացավ, բայց մի 10-15 րոպե հետո մեզ արդեն բավական հանգիստ էինք զգում: Իսկ Վանոյի հետ զրուցելը իրոք շատ հետաքրքիր էր: Այսօր, տպագրության պատրաստելով հարցազրույցը, նորից կարդացի այն ու մեծ հաճույք ստացա: Վանո Սիրադեղյանին կարելի է տարբեր կերպ վերաբերվել, սակայն անհերքելի է, որ նա վառ անհատականություն էր, ում խարիզման գրավում էր` քո կամքից անկախ: Կարծում եմ, որ հարցազրույցի ընթացքում նա բավական անկեղծ էր ու կարողացանք իր կերպարը ներկայացնել հնարավորինս ամբողջական:
Հարցազրույցի ընթացքում զանգեց հատուկ կապի հեռախոսը: Վանո Սիրադեղյանը վերցրեց խոսափողը, մեզ ասաց` «Վազգենն է» ու մի 2-3 րոպե զրուցեց: Ես ու Աստղիկ Իսաբեկյանը միմյանց նայեցինք ու երկուսիս աչքերում էլ նույն «հպարտությունն էր». մենք, երիտասարդ լրագրող լինելով, ներկա ենք «հզորների» խոսակցությանը: Տարիների ընթացքում, իհարկե, նման բաները դարձան սովորական, բայց այն ժամանակ այդ ամենն իրոք իրադարձություն էր մեր համար:
Անցել են տասնամյակներ ու Հայաստանում արդեն կա սերունդ, որի ներկայացուցիչները կամ ընդհանրապես չգիտեն, թե ով է Վանո Սիրադեղյանը, կամ էլ շատ մշուշոտ պատկերացումներ ունեն: Վստահ եմ, որ մենք մեր նորագույն պատմությունը ուսումնասիրելու խնդիր ունենք: Ու անկախ նրանից` սիրում ենք Վանոյին, թե չենք սիրում, նրա մտքերից շատերը, կարծում եմ, արդիական են նաեւ այսօր:

Как мы пошли к Вано - Mediamax.am
Это интервью с Вано Сирадегяном мы сделали 18 лет назад, когда работали в газете «Максимум», которую основали после ухода из газеты «Браво».
В «Максимум» у нас была рубрика «Политик как человек», в которой мы говорили с политическими деятелями обо всем, кроме политики. Именно та рубрика стала «предтечей» раздела Persona на нашем сайте.
Мы очень волновались, когда шли на интервью с Вано Сирадегяном. Мы были 18-летними неопытными журналистами, а о всемогущем министре внутренних дел ходили легенды и мы не знали, как он отреагирует на наши попытки добиться откровений.
Конечно, если бы не Николай Григорян, который тогда был пресс-секретарем МВД, этого интервью вообще бы не было. Именно он представил нашу просьбу министру, и чувствовалось, что он искренне «болеет» за нас и наше интервью. Никогда не забуду, когда уже после публикации материала Николай Григорян сказал мне, что это было «лучшее интервью Вано Сирадегяна». Это были очень важные слова для молодого журналиста.
Волнение еще более усугублял тот факт, что общение с Вано Сирадегяном должно было стать моей первой встречей с власть придержащим и первым входом в кабинет высокопоставленного лица (в буквальном смысле). Кстати, к кабинету министра нас провели довольно странным путем: мы вошли в здание со стороны Дома культуры МВД, затем долго пошли по темной и длинной лестнице, а затем по коридору. Все это также усиливало нашу напряженность.
Однако министр принял нас довольно тепло и любезно. Не могу сказать, что наше волнение прошло сразу, но спустя 10-15 минут мы уже чувствовали себя довольно спокойно. А беседа с Вано действительно была очень интересной. Сегодня, готовя интервью к публикации, я вновь прочитал его и получил большое удовольствие. К Вано Сирадегяну можно относиться по-разному, однако, никто, пожалуй, не ставит под сомнение то, что он - яркая личность, чья харизма порой действовала вне зависимости от воли собеседника. Думаю, в ходе интервью он был довольно откровенен, и мы смогли представить его образ максимально полно.
Во время интервью заззвонил телефон специальной связи. Вано Сирадегян взял трубку, сказал нам «это - Вазген» и минуты 2-3 беседовал с ним. Я и Астхик Исабекян переглянулись, и в наших глазах была «гордость» - мы, будучи молодыми журналистами, присутствуем при разговоре «сильных мира сего». В последующие годы подобные вещи стали обычным явлением, но тогда все это действительно было событием.
Прошло 18 лет и в Армении уже есть поколение, многие представители которого понятия не имеют, кто такой Вано Сирадегян. Думаю, нам следует знать не только древнейшую, но и новейшую историю Армении. И вне зависимости от того, любим мы Вано, или ненавидим, многие из его мыслей актуальны и сегодня.