Ներշնչված Անգլիայի Պրեմիեր լիգայի գլխապտույտ ավարտից` փորձեցի վերհիշել ֆուտբոլային մեծ հաղթանակները վերջին 10-12 տարիների ընթացքում: Հաղթանակները, որոնց մասին տասնամյակներ անց դրանց մասնակիցներն եւ ֆուտբոլասերները պատմելու են իրենց երեխաներին ու թոռներին, եւ նրանք՝ իրենց հերթին, նախանձով մտածելու են. «Ափսոս, որ մենք չենք տեսել ԱՅՆ»:
«Բավարիա» - «Մանչեսթեր Յունայթեդ»` Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչ, 1999թ.
Մի ջերմ երեկո, մայիսի 26, 1999 թիվ, Կամպ Նոու մարզադաշտ, անկրկնելի Մոնսերատ Կաբալյեն եւ աշխարհահռչակ «ֆանտոմաս», մրցավար Պյեռլուիջի Կոլինան: Այս ամենը միայն չնչին ու աննշան ատրիբուտներն էին այդ խաղի, որը մինչ այսօր սարսափի զգացողություն է առաջացնում մյունխենյան «Բավարիայի» երկրպագուներին մոտ եւ փայլ մանկունիանցիների ֆանատների աչքերում:
Հայտնի Լոթար Մաթեուսը, Շտեֆան Էֆենբերգն եւ Օլիվեր Կանը ընդդեմ անկրկնելի Դեւիդ Բեքհեմի, Ռայան Գիգզի եւ Պետեր Շմեյխելի: Մարիո Բասլերի նուրբ գոլը տուգանային հարվածից խաղի 6-րդ րոպեին, «Բավարիայի» զգալի առավելությունն ամբողջ խաղի ընթացքում, հարվածներ դարպասաձողերին, որոնք, կարծես թե, աննկատելի հագել էին «կարմիր դեւերի» մարզաշապիկը: Մինչեւ 90-րդ րոպեն թվում էր, թե «Բավարիայի» հաղթանակը անխուսափելի է: Այն, ինչ եղավ հետո, երբեք չի ջնջվի այն մարդկանց հիշողությունից, ովքեր դիտում էին այդ խաղը: Երկու րոպե, որի ընթացքում փոխվեց ֆուտբոլի պատմությունը: Երկու րոպե, որոնք դարձան մղձավանջ ոմանց համար եւ կյանքի լավագույն րոպեները՝ մյուսների: Տարիներ անց պատմության մեջ կմնա միայն հաշիվը` 2-1 «Յունայթեդի» օգտին: Սակայն, մեր հիշողության մեջ կմնա նաեւ Լոթար Մաթեուսի պատկերը, որի աչքերի մեջ բացարձակ դատարկություն էր, գրեթե հիստերիայի մեջ գտնվող Սամյուել Կուֆուրի դեմքը եւ Պետեր Շմեյխելի ուրախության կուլբիտները:
Իտալիա – Հոլանդիա` Եվրո -2000-ի կիսաեզրափակիչ
Դաշտի տերերը, փայլուն հոլանդացիները` Բերգկամպի, Օվերմարսի, Կլույվերտի եւ Դե Բուր եղբայրների գլխավորությամբ, վճռական էին նվաճել տիտղոսն իրենց հարազատ վայրերում: Սուպերպաշտպանողական Դինո Ձոֆի «Սկուադրա Աձուրան» Կանավարոյի, Նեստայի եւ Մալդինիի գլխավորությամբ 10 հոգով հիմնական եւ լրացուցիչ 120 րոպե կռիվ էր տալիս հոլանդացիների դեմ: Ֆրանչեսկո Տոլդոն, որը դարձավ Իտալիայի հիմնական դարպասապահը միայն պատահականության շնորհիվ` Ջիջի Բուֆոնի ձեռքի վնասվածքի տեսքով, խաղում էր անհավատալի ոգեւորությամբ եւ նույնիսկ երկու 11 մետրանոց հարված իր դարպասին չէին կարող դառնալ խոչընդոտ իր մեծ ցանկությանը խաղալ եզրափակիչում: Իտալիան կկարողանա դիմակայել «նարնջագույնների» անդադար գրոհներին, իսկ 11-մետրանոց հարվածների սերիայում իր կյանքում լավագույն խաղը անցկացնող Տոլդոն չի թողնի հոլանդացիներին որեւէ հնարավորություն: Հաջորդ օրը թերթերը դուրս կգան «Քամած նարինջ» վերնագրերով, իսկ Հոլանդիայի պատմության մեջ լավագույն սերնդներից մեկն այդ կործանարար պարտությունից հետո այդպես էլ չի կարողանա վերադառնալ նույն մակարդակի եւ այդպես գեղեցիկ ու անթերի էլ երբեք չի լինի: Թվում էր, որ այդ փայլուն մրցաշրջանում ավելի դրամատիկ խաղ դժվար է պատկերացնել: Մի քանի օր անց Ռոտերդամում կայացած Եվրո-2000-ի եզրափակիչը ցույց տվեց, որ այս խաղը ընդամենը նախնական փորձ էր:
Իտալիա – Ֆրանսիա` Եվրո-2000-ի եզրափակիչ
Եվրո-2000-ի եզրափակիչը գրված էր ոչ միայն դրամատուրգիայի լավագույն ավանդույթներով, այն դարձավ տրիումֆ եւ ողբերգություն այդ բառերի ամբողջ խորությամբ: Անկրկնելի ֆրանսիացիները, այդ ժամանակաշրջանի լավագույն խաղացող Զինեդին Զիդանի գլխավորությամբ, գրեթե ոչինչ չէին կարողանում հակադրել շատ գրագետ կերպով պաշտպանվող Իտալիային, որը, ընդ որում, հաշվի մեջ առաջ անցավ 55-րդ րոպեին եւ հմտորեն սկսեց խաղալ հաշիվը պահելու վրա: Խաղի 94-րդ րոպեին տեսախցիկը ցույց կտա հաղթանակի սպասումով տարված իտալացի պահեստայիններին, որոնք միմյանց փաթաթված սպասում էին խաղի ավարտին եւ արդեն պատրաստ էին մի քանի վայրկյան անց դուրս թափել խաղադաշտ եւ երջանիկ ալեկոծվել, լավ եւ բարի իտալական գինու պես: Սակայն երբ շվեդ մրցավար Ֆրիսքի ժամացույցը կսկսի չափել ավելացված ժամանակի վերջին 10-15 վայրկյանները, ֆրանսիացի հարձակվող Սիլվեն Վիլտորդը հանկարծ կորոշի, որ իր մոտ կան այլ ծրագրեր այս ամենի վերաբերյալ: Դավաճանական կերպով սայթաքելով Տոլդոյի ձեռքի տակ՝ գնդակն նրա հարվածից հետո կհայտնվի դարպասի անկյունում՝ ցնցելով ուրախությունից Ելիսեյան դաշտերն եւ աֆեկտի մեջ գցելով ողջ Իտալիան: Լրացուցիչ ժամանակն մեծ հաշվով արդեն ֆորմալ էր, այնքան մեծ էր շոկն իտալացիների համար: Իտալիայի «պաշտպանողական» դագաղի մեջ վերջին մեխը կխփի Դավիթ Տրեզեգեն՝ ուղարկելով Դինո Ձոֆին իր կատենաչոյով հրաժարականի, իսկ սեփական հավաքականը գրեթե անհասանելի բարձրունքի, որի անունն է աշխարհի եւ Եվրոպայի չեմպիոն:
«Միլան» – «Լիվերպուլ»` Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչ 2005թ.
You’ll Never Walk Alone: Հին եւ բարի 60-ների Gerry & The Pacemakers խմբի հենց այս երգն է հանդիսանում «Լիվերպուլ» ակումբի հիմնը: Հենց այդ երգն էին արդյունքներն աչքերին երգում մերսիսայդցիների երկրպագուները Չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչի ընդմիջման ժամանակ՝ կոչ անելով իրենց սիրած խաղացողներին չհուսահատվել, չնայած անգամ նրան, որ հաշիվը 0-3 էր ի օգուտ «Միլանի»-ն: Ասում են, այսպես սիրով եւ կրքով նրանք երբեք չեն երգել ոչ դրանից առաջ, ոչ էլ հետո: «Լիվերպուլի» խաղացողներ Ջիմի Քարագերն եւ Սթիվեն Ջերարդը ավելի ուշ կխոստովանեն, որ երկրպագուների հենց այդ անհավատալի աջակցությունն ու սերն ուժ տվեցին իրենց: Այն, ինչ եղավ հետո, ընդմիշտ մտավ ֆուտբոլի պատմության մեջ. «Լիվերպուլը» դուրս կգա խաղադաշտ, երկրորդ կեսի 7-8 րոպեների ընթացքում հաշիվը կդարձնի 3-3, կհաղթի իտալացիներին 11-մետրանոց հարվածների սերիայում եւ կապացուցի, որ անհնարինը հնարավոր է:
Ուրուգվայ – Գանա` Աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ 2010թ.
Նույնիսկ ամենախենթ երկրպագուները դժվար թե պատկերացնեին, որ երկու թիմերն ոչ միայն դուրս կգան քառորդ եզրափակիչ, այլեւ նրանց միջեւ խաղը կդառնա մրցաշարի զարդարանքը: Խաղի գլխավոր իրադարձությունները տեղի կունենան արդեն լրացուցիչ ժամանակում, նրա ավարտից մի քանի վայրկյան առաջ, երբ ուրուգվայցի հարձակվող Լուիս Սուարեսը ձեռքով կհանի գնդակը, որը գնում էր դեպի դարպասը: Տրամաբանական ավարտ` կարմիր քարտ եւ 11-մետրանոց ուրուգվայցիների դարպասին: Լուիս Սուարեսը, գլուխը խոնարհած եւ արդյունքներն աչքերին, լքում էր դաշտը, ակնհայտորեն զգալով, թե ոնց է իր շուրջ փլուզվում ամբողջ աշխարհը, իր բոլոր երազանքներով, ցանկություններով, սպասումներով եւ հույսերով: Մի քանի վայրկյան անց գանցի հարձակվող Ասամոա Գյանն ուժգին հարվածով կցնցի դարպասաձողը, եւ ողջ աշխարհում չի լինի ավելի երջանիկ մարդ, քան Սուարեսը: Տեսականորեն վթարված մարդն ակնթարթորեն կդառնա ոչ միայն Ուրուգվայի, այլեւ ողջ Լատինական Ամերիկայի փայլուն հերոսը: Այդ աննկարագրելի կուրաժի ներքո ուրուգվայցիները հաղթանակ կտանեն 11-մետրանոցների սիրիայում, իսկ անմխիթար գանցիներին չի մնա ուրիշ բան, քան հետեւել ուրուգվայցիների հրճվանքին ամենացավալի եւ միայնակ մտքով, որը գոյություն ունի այս աշխարհում. «Ո՞նց այդպես ստացվեց: Ախր, երջանկությունն այնքան մոտ էր…»:
«Մանչեսթեր Սիթի» - «Մանչեսթեր Յունայթեդ» - 2011/2012 մրցաշրջան
Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ չէ առաջին օրը, շատ թարմ է, պայծառ, հրաշալի եւ էմոցիոնալ, որպեսզի նկարագրվի: Երբ հաղթում ես այդքան երկար սպասված մրցաշրջանի ընթացքում որոշ ժամանակ այնքան մոտ, իսկ երբեմն այնքան հեռու թվացող տիտղոսը, խփելով երկու գնդակ լրացուցիչ ժամանակում, բառերը պարզապես ավելորդ են: «Մանչեսթեր Սիթի»-ն կարողացավ հերոսություն գործել, եւ ոչ ոք չի կարող նրան ինչ-որ բանի համար մեղադրել: Երկու անգամ հաղթելով իր գլխավոր մրցակցին ընդհանուր առմամբ 7-1 հաշվով, հաղթահարելով 8-միավորանոց նահանջը «Յունայթեդից»՝ «Սիթի»-ի խաղացողները ոսկե տառերով գրեցին իրենց անունները Պրեմիեր լիգայի պատմության մեջ: Տարիներ եւ տասնամյակներ անց «քաղաքացիների» երկրպագուներն իրենց մթքերում կվերադառնան այս ֆանտաստիկ մրցաշրջանին եւ դրա աննկարագրելի զգացմունքային հանգուցալուծմանը ու կպատմեն իրենց երեխաներին եւ թոռներին. «Ես տեսել եմ այդ խաղը: Դա փառահեղ հաղթանակ էր: Միգուցե այդպիսի բան էլ երբեք չկրկնվի…»:

Все степени побед - Mediamax.am
Вдохновившись умопомрачительным завершением сезона в английской премьер-лиге, я решил вспомнить самые знаменательные и эпохальные футбольные победы за последние 10-12 лет. Победы, про которые спустя десятилетия участники встречи и болельщики будут рассказывать своим детям и внукам, а те, в свою очередь, будут с завистью думать: «Как жаль, что мы не видели ЭТО».
«Бавария» - «Манчестер Юнайтед» - финал Лиги чемпионов 1999
Теплый вечер 26 мая 1999, стадион Камп Ноу, неподражаемая Монсерат Кабалье и сверкающий лысиной грозный судья-«фантомас» Пьерлуиджи Коллина. Все это - мелкие и незначительные атрибуты той самой игры, до сих пор вызывающей содрогание и ужас у болельщиков мюнхенской «Баварии» и блеск в глазах фанатов манкунианцев. Знаменитые Лотар Маттеус, Штефан Эффенберг и Оливер Кан против неподражаемых Дэвида Бэкхема, Райена Гиггза и Петера Шмейхеля. Ювелирный по своему исполнению гол Марио Баслера на 6-ой минуте со штрафного в обвод стенки МЮ, доминирование «Баварии» на протяжении всего матча, перекладина и штанга, принимавшие удары мюнхенцев на себя, в этот вечер, наверное, незаметно облачившиеся в форму «красных дьяволов». До 90-й минуты, казалось, что победа немцев неизбежна. Что было потом, вряд ли когда-нибудь сотрется из памяти тех, кто видел этот матч. Две минуты, изменившие футбольную историю. Две минуты, ставшие главным кошмаром в жизни одних, и лучшими - в жизни других. История запомнит лишь счет 2-1 в пользу «Манчестер Юнайтед». Но наша память также сохранит кадры Лотара Маттеуса, с абсолютной пустотой и абсолютным непониманием происходящего в глазах, бьющегося в истерике Самюэля Куффура и кульбиты радости Петера Шмейхеля.
Италия - Голландия – полуфинал Евро-2000
Хозяева поля – блистательные голландцы во главе с Бергкампом, Овермарсом, Клюйвертом и братьями де Бурами были полны решимости завоевать заветный трофей на родных просторах. Супероборонительная Скуадра Адзурра Дино Дзоффа с Каннаваро, Нестой и Мальдини вдесятером отбивалась от голландцев 120 минут основного и дополнительного времени. Франческо Тольдо, ставший основным вратарем команды лишь благодаря случайности в виде травмы руки Джиджи Буффона, на беду голландцам поймал невероятный кураж и даже 2 пенальти в его ворота не могли стать помехой на пути его огромного желания сыграть в финале. Италия сумеет выстоять под непрестанным градом «оранжевых атак», и в серии пенальти игравший свой лучший матч в жизни Тольдо не оставит голландцам не единого шанса. На следующий день газеты выйдут с заголовками «Выжатый апельсин», а одно из лучших поколений голландцев в истории после этого опустошительного поражения так и не сумеет вновь выйти на тот же уровень, и уже никогда не будет до такой степени красивым и совершенным. Казалось, что на этом великолепном турнире драматичнее матча уже не будет. Состоявшийся спустя несколько дней финал в Роттердаме покажет, что эта игра была лишь предварительной репетицией.
Италия - Франция – финал Евро-2000
Сюжет финала Евро-2000 был написан не просто в лучших традициях драматургии, он стал триумфом и трагедией в самом глубоком смысле этих слов. Неподражаемые французы во главе с великим Зинедином Зиданом фактически ничего не могли противопоставить очень грамотно обороняющейся Италии, которая к тому же еще и вышла вперед на 55 минуте, и умело играла на удержание. На 94-ой минуте матча камера выхватит обнявшихся в предвкушении победы запасных итальянской сборной, готовившихся спустя несколько секунд выбежать на поле и радостно забурлить как доброе итальянское вино. Однако когда секундная стрелка шведского арбитра Фриска беспощадно пойдет отмерять последние 10-15 секунд матча, нападающий французов Сильвен Вильторд вдруг решит, что у него имеются несколько иные планы относительно всего происходящего. Предательски скользнув между рукой Тольдо, мяч после его удара, неспешно закатится в ворота, взорвет от радости Елисейские поля и повергнет в состояние аффекта всю Италию. Дополнительное время практически превратилось в формальность, настолько велик был шок для итальянцев. В «оборонительную» крышку их гроба последний победный гвоздь забьет Давид Трезеге, отправив тем самым в отставку Дино Дзоффа с его катеначчо, и вознеся свою любимую сборную на практически недосягаемую высоту, именуемую чемпионы мира и Европы.
«Милан» – «Ливерпуль» – финал Лиги чемпионов 2005
You’ll Never Walk Alone. Именно эта песня старой доброй группы из 60-х Gerry & The Pacemakers является гимном футбольного клуба «Ливерпуль». Именно эту песню со слезами на глазах, но во все горло распевали в перерыве финала Лиги чемпионов 2004/2005 болельщики мерсисайдцев, призывая своих любимцев не отчаиваться, даже, несмотря на то, что на табло стамбульского стадиона горели предательские 0-3 в пользу «Милана». Говорят, с такой сумасшедшей страстью и любовью они не пели эту великую песню никогда ни до ни после этого. Джимми Каррагер и Стивен Джеррард позднее признаются, что именно это неимоверная поддержка и любовь фанатов придала им силы. То, что произошло потом, достойно сюжетов лучших голливудских блокбастеров с неизменым хэппи-эндом в конце. Мерсисайдцы выйдут на 2-ой тайм, в какие-то 7-8 минут перевернут казавшийся незыблемым итог матча, превратят 0-3 в 3-3, победят итальянцев в серии послематчевых пенальти, поднимут “ушастый” кубок над головой и докажут, что невозможное возможно.
Уругвай – Гана – четвертьфинал чемпионата мира 2010
Даже самые рьянные фанаты вряд ли могли представить, что две команды не то, что выйдут в четвертьфинал, но и матч между ними станет украшением и главной жемчужиной турнира. Все основные события в этой невероятной по накалу игре развернутся уже в дополнительное время, когда за несколько секунд до его окончания форвард уругвайцев Луис Суарес с ленточки рукой вынесет мяч, летевший в ворота. Закономерный итог - красная карточка и пенальти в ворота южноамериканцев. Луис Суарес, понурив голову, и со слезами на глазах покидал поле, наверняка всей фибрами своей души ощущая, как вокруг него стремительно рушится весь мир со всеми его мечтами, устремлениями и надеждами. Спустя пару секунд, вместивших в себя всю жизнь, после сотрясшего перекладину ворот удара ганца Асамоа Гьяна, во всем этом самом мире не было человека, счастливее, чем Луис Суарес. Теоретический изгой в одночасье превратился в великолепного и сверкающего героя не только целой нации, но и всей Латинской Америки. На волне этого невероятного куража уругвайцы победят в пенальти, а безутешным ганцам останется лишь взирать на их безудержное ликование с самой больной и одинокой мыслью на свете – «Как же так? Ведь счастье было так близко…».
«Манчестер Сити» – «Манчестер Юнайтед» - сезон 2011/2012
То, что было позавчера, слишком свежо, ярко, неповторимо и фантастично, чтобы описывать. Когда выигрываешь столь долгожданный, периодами такой близкий, а временами такой далекий чемпионский титул, забив два гола в дополнительное время, слова просто излишни. «Манчестер Сити» смог совершить этот подвиг, и никто не может его в чем-либо упрекнуть. Победив своего главного конкурента в обоих матчах с суммарной разницей мячей 7-1, преодолев 8-очковое отставание от «Юнайтед», футболисты «Сити» золотыми буквами вписали свое имя в историю премьер-лиги. Спустя годы и десятилетия, болельщики «горожан» будут возвращаться в своей памяти к этому сезону, к этим матчам и его неповторимой по своему эмоциональному накалу развязке, говоря своим детям и внукам: «Я видел этот сезон и этот матч. Это было великолепно. Возможно, такое больше никогда не повторится…».