Ազգային օրհներգի հնչյունների ներքո - Mediamax.am
Ոտքի կանգնե՞լ, թե՞ ոչ քո երկրի ազգային օրհներգի կատարման ժամանակ: Առաջին հայացքից, թվում է, թե պարզունակ եւ տարօրինակ հարց է, որին հարկավոր չէ ուշադրություն սեւեռել: Սակայն մտածել այդ հարցի շուրջ ինձ ստիպեց մի տեսարան, որի ականատեսը դարձա մի քանի օր առաջ:
Աշխատանքի բերումով Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա էի ՀՀԿ համագումարին: Հաշվի առնելով, որ սրահում “ասեղ գցելու տեղ չկար”՝ լրագրողներին հատկացվել էր առանձին սրահ վերին հատվածում, եւ մենք հետեւում էինք ելույթների ուղիղ հեռարձակմանը մեծ էկրանի միջոցով: Համագումար լուսաբանելն առօրյա լրագրողական աշխատանք է: Հավաքվում են պատվիրակներ, հյուրեր, վերջինը սրահ է մտնում նախագահը, եւ համագումարը սկսում է իր աշխատանքը: Սակայն դրանից առաջ միշտ հնչում է Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը: Այդպես եղավ նաեւ այս անգամ, հնչեց “Մեր հայրենիքը”…
Ես իրոք զարմացած էի` տեսնելով, որ լրագրողներից շատերը իրենց տեղերից ոտքի չկանգնեցին օրհներգի կատարման ժամանակ: Չգիտեմ՝ որն է դրա պատճառը` այդ պահին գերծանրաբեռնվածությունը, այն հանգամանքը, որ գտնվում էինք ոչ թե 700-800 հոգանոց սրահում, այլ մի վայրում, որտեղ 40-50 հոգի են, եւ բոլորը “մերոնք են”, կամ էլ այլ մի բան:
Չեմ պատրաստվում որեւէ մեկին մեղադրել, վերջին հաշվով յուրաքանչյուր մարդ վարվում է այնպես, ինչպես հարկն է համարում: Խնդիրն այլ է: Ինձ համար միշտ աքսիոմա է եղել այն, որ պետականության խորհրդանիշների հանդեպ հարգանքը պետք է առկա լինի՝ անկախ քաղաքական հայացքներից կամ կուսակցական նախասիրություններից: Այլ բան է, երբ ոտքի չես կանգնում որեւէ կուսակցության օրհներգի ժամանակ: Լրագրողի համար դա նորմալ է: Սակայն, մի հարթակի վրա դնել կուսակցության օրհներգը եւ պետական օրհներգը այդքան էլ ճիշտ չէ, իսկ եթե պարզ խոսենք` արմատականորեն սխալ է: Չէ՞ որ քաղաքական հայացքները, համակրանքը եւ հակակրանքն այլ բան են, իսկ պետական օրհներգը եւ պետականության այլ պարագաները` բոլորովին այլ:
“Օրհներգի մասին” օրենքում նշվում է, որ “ՀՀ օրհներգի նկատմամբ խորին հարգանքն յուրաքանչյուր քաղաքացու սրբազան պարտքն է”: Կարծում եմ, սեփական երկրի հանդեպ հարգանքն յուրաքանչյուր ոք իր համար է որոշում: Եվ ինձ համար, որպես քաղաքացու, օրհներգի, դրոշի եւ զինանշանի հանդեպ հարգանքը սեփական երկիրը հարգելու չափանիշներից մեկն է: Ի վերջո, դժվար է պատկերացնել, որ մարդիկ, որոնք գնում են ֆուտբոլ դիտելու եւ համակրելու իրենց երկրի հավաքականին, օրհներգի հնչյունների ժամանակ իրենց տեղերում նստած մնային: Ոչ ոք չի մոռացել, թե դժգոհությունների ինչպիսի բարձր ալիք էր բարձրացել, երբ Բուրսայում Թուրքիայի հետ հայտնի խաղից առաջ թուրք երկրպագուները սուլեցին Հայաստանի օրհներգի կատարման ժամանակ: Այդ տրամաբանությունից ելնելով՝ ստացվում է, որ մենք բարկանում ենք, երբ մեր օրհներգի ժամանակ այլոք սուլում են, իսկ մյուս կողմից կարծում ենք, որ մեր հարկի տակ դա մի աննշան բան է, ինչը նման մեծ ուշադրության եւ հարգանքի արժանի չէ, որպեսզի ոտքի կանգնել դրա հնչյունների ներքո:
Անշուշտ, մենք` լրագրողներս, քաղաքացիների մի քիչ այլ խումբ ենք: Որեւէ մեկից ոչ լավ, ոչ էլ վատ, ուղղակի մեր աշխատանքից ելնելով` մենք երբեմն ավելի թերահավատ, կասկածամիտ եւ անգամ ցինիկ կերպով ենք վերաբերվում իրադարձություններին, առավել եւս, երբ խոսքը գնում է քաղաքականության մասին: Սակայն շատ կցանկանայի, որպեսզի նաեւ մեզ մոտ, ինչպես բոլոր այլ քաղաքացիների, եւս մեկ անգամ կրկնեմ` անկախ իշխանությունների, կուսակցությունների, կամ առանձին քաղաքական գործիչների հանդեպ վերաբերմունքից պահպանվեր մեր երկրի հանդեպ սերը, եւ հարգանքը մեր պետականության խորհրդանիշների հանդեպ: Քանի որ այդ զգացողությունը վեր է թե իշխանությունից, թե կուսակցություններից, եւ թե քաղաքական գործիչներից: Վերջ ի վերջո, եթե մենք ինքներս չսիրենք եւ չհարգենք մեր երկիրը, ոչ մեկ դա չի անի ոչ մեր փոխարեն:

Вставать или не вставать во время исполнения национального гимна своей страны? Казалось бы, странный вопрос, не требующий того, чтобы на нем заостряли внимание. Однако задаться им меня побудила картина, свидетелем которой я стал несколько дней назад.
По долгу службы я присутствовал на съезде Республиканской партии Армении в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. Журналистам был выделен отдельный зал наверху, и мы наблюдали за происходящим по большим экранам, на которых шла прямая трансляция выступлений. Освещать съезд - рутиная журналистская работа. Собираются делегаты, гости, последним в зал входит президент, и съезд начинает свою работу. Однако перед этим всегда звучит гимн Республики Армения. Так было и в этот раз, и зазвучал «Мер Айреник» …
Мне было удивительно видеть, что многие журналисты не встали со своих мест во время исполнения гимна. Не знаю, что было причиной - излишняя загруженность, обстоятельство, что находишься не в зале на 700-800 человек, а в помещении на 40-50 человек, где все «свои», или что-то еще. Не собираюсь никого осуждать, в конце концов, каждый поступает так, как считает нужным. Дело в другом. Для меня всегда было аксиомой то, что уважение к символам государственности должно присутствовать вне зависимости от политических и партийных пристрастий. Другое дело, если ты не встаешь под звуки гимна какой-либо партии - для журналиста это нормально. Но ставить на одну планку гимн партии (любой) и государственный гимн не совсем корректно, а если говорить прямо - в корне неверно. Ведь политические взгляды, симпатии или антипатии - это одно, а государственный гимн и другие атрибуты государственности - совсем другое.
В законе «О гимне» отмечается, что «глубокое уважение к Гимну Республики Армения является священной обязанностью каждого гражданина». Думаю, что уважение к своей стране каждый определяет для себя сам. Для меня, как для гражданина, а не как для журналиста, искреннее уважение к гимну, флагу или гербу - один из критериев уважения к собственной стране. Сложно представить, чтобы люди, идущие, скажем, на футбол поболеть за сборную своей страны, при звуках гимна, остались бы сидеть на своих местах. Никто ведь не забыл, какая волна негодования поднялась в Армении, когда футбольным матчем с Турцией в Бурсе турецкими болельщиками был освистан гимн нашей страны.
Безусловно, мы, журналисты, несколько иная категория граждан. Не лучше или хуже кого-то, просто в силу своей работы мы намного скептичней, недоверчивее, а зачастую даже циничнее относимся ко всему происходящему вокруг, тем более, когда речь заходит о политике. Но мне бы очень хотелось, чтобы и у нас, как и у всех других граждан страны, вне зависимости от отношения к властям, партиям и отдельным политикам, сохранялась любовь к нашей стране, и уважение к атрибутам нашей государственности. В конце концов, если мы сами не будем любить и уважать нашу страну, никто другой делать этого не станет.