«Գագիկ Օսկանյան» թե՞ «Վարդան Ծառուկյան» - Mediamax.am
Վարդան Օսկանյանն ու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ) կանգնած են մեծ փոփոխությունների շեմին: Նախկին արտգործնախարարը պետք է մի կուսակցության անդամակցի, որի հիմնական, եթե ոչ միակ արժեքն ու գաղափարախոսությունը նրա առաջնորդն է` իր մեծածավալ ֆինանսական կարողություններով: ԲՀԿ-ն պետք է իր շարքերը ընդունի մի մարդու, որն արմատապես տարբերվում է կուսակցության ղեկավարի մերձավոր հատվածի այլ անդամներից:
Չափազանց հետաքրքիր է, թե ինչպե՞ս կընթանա այս ինտեգրումը: Կարծում եմ, որ եթե Վարդան Օսկանյանն ու Գագիկ Ծառուկյանն ընտրություն ունենային, ապա կանեին ամեն ինչ այս «միաձուլումից» խուսափելու համար` քանի որ այն անբնական է այդ մարդկանց տեսակների միջեւ եղած ահռելի տարբերության պատճառով:
Սակայն, երկուսի ընտրության հնարավորությունը, կարծես թե, այդքան էլ մեծ չէ:
Գագիկ Ծառուկյանը հասկանում է, որ ԲՀԿ-ն իր այսօրվա տեսքով, երբ կուսակցության գոյատեւման միակ գրավականը իր ֆինանսական միջոցներն են ու ազդեցությունը, մեծ ապագա չունի: Դա առավել ցայտուն կերպով արտահայտվեց Եվրոպական Ժողովրդական կուսակցության որոշման մեջ, որն իր շարքերը ընդունեց ՀՀԿ-ին, ՕԵԿ-ին եւ Ժառանգությանը, սակայն փաստացի մերժեց ԲՀԿ-ին: Մեր սյունակագիր Մայքլ Կամբեկը այսպիսի բացատրություն էր տվել դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերին.
«Բարգավաճ Հայաստանը» մերժվել է հիմնականում այն պատճառով, որ ԵԺԿ-ում այն համարում են ոչ թե իրական կուսակցություն, այլ, ավելի շուտ, հարթակ կուսակցության առաջնորդ Ծառուկյանի համար: Տեղյակ լինելով առկա չափանիշներին, նման արձագանքը սպասելի էր: Եթե «Բարգավաճ Հայաստանն» ուզում էր միանալ ԵԺԿ-ին, ինչո՞ւ նրանք չանցկացրեցին «եվրոպական շեշտադրմամբ» համաժողով, ցուցադրելով իրենց ներքին ժողովրդավարությունը, եվրոպական օրակարգը, որը կապացուցեր, որ կուսակցությունը կշարունակի գոյություն ունենալ, անգամ եթե իր առաջնորդը մի օր որոշի լքել այն»:
Հասկանալի է նաեւ, որ ԲՀԿ փոփոխությունները չեն կարող սահմանափակվել միայն Վարդան Օսկանյանի անդամակցությամբ: Ակնհայտ է, որ կուսակցություն պետք է գան նոր դեմքեր, այլապես Օսկանյանը հանդես կգա «սպիտակ ագռավի» դերում, ինչը չի օգնի փոխել ԲՀԿ-ի իմիջը: Նոր դեմքերի գալը կարող է խնդիրներ առաջացնել այն մարդկանց հետ, որոնք վերջին տարիներին պայքարում էին Գագիկ Ծառուկյանի ամենավստահելի կուսակցի դափնիների համար:
Այսօր շատ է խոսվում այն մասին, որ ԲՀԿ-ին Վարդան Օսկանյանի մոտալուտ անդամակցության իրական նախաձեռնողը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է: Եթե դա իրոք այդպես է, ապա կարելի է ենթադրել, որ Քոչարյանը Օսկանյանին տալիս է իրեն ինքնադրսեւորելու երկրորդ շանսը: Այսօր քչերն են հիշում այն մասին, որ 2006թ. ամռանը Վարդան Օսկանյանը ներկայացրեց ՀՀ գյուղական, հատկապես` սահմանամերձ համայնքների զարգացման ծրագիրը: Ըստ էության, ԱԳ նախարարը ծրագրի անմիջական համակարգողն էր, ու այն ժամանակ կարծիքներ հնչեցին, որ դրա միջոցով ՀՀ նախագահը ցանկանում է “փորձարկել” Վարդան Օսկանյանի ինքնուրույն գործելու կարողությունը: Դատելով նրանից, որ ծրագիրն, ընտ էության, մնաց թղթի վրա, կարելի է ասել, որ առաջին փորձը հաջող չէր:
Վերջին 4 տարիների ընթացքում Վարդան Օսկանյանը արտառոց քայլերով աչքի չընկավ: Այդ ընթացքում նա մի քանի անգամ հանդես եկավ իշխանությունների կոշտ քննադատությամբ, իսկ իր ղեկավարած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը չդարձավ այն ազդեցիկ կառույցը, ինչպիսին կարող էր դառնալ` հաշվի առնելով Վարդան Օսկանյանի ներուժը եւ 10 տարի ԱԳՆ-ն ղեկավարելու ընթացքում ձեռքբերած հարուստ փորձը ու միջազգային կապերը:
Կարող է արդյո՞ք Վարդան Օսկանյանը ԲՀԿ-ում ստանձնել արտաքին աշխարհի համար ընդունելու եւ կանխատեսելի առաջնորդի դերը: Արդյո՞ք պատրաստ է Գագիկ Ծառուկյանը զիջել իր լիազորությունների մի մասը: Այս հարցերի շարքը կարելի է երկար շարունակել: Հասուն տարիքում մարդիկ չեն փոխվում, ու միամտություն կլինի մտածել, որ քաղաքական դաշնակիցներ դառնալով, Վարդան Օսկանյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը կհրաժարվեն իրենց բնորոշ արժեքներից, սովորություններից ու գործելաոճից: Միանշանակ է, սակայն, որ նրանցից մեկը պետք է առավել մեծ զիջումների գնա` սեփական ինքնասիրության հաշվին:

«Гагик Осканян» или «Вардан Царукян»? - Mediamax.am
Вардан Осканян и партия «Процветающая Армения» стоят накануне больших изменений. Экс-глава МИД должен стать членом партии, главной, если не единственной, ценностью и идеологией которой является ее лидер с его огромными финансовыми возможностями. А «Процветающая Армения» должна принять в свои ряды человека, который коренным образом отличается от людей, составляющих ближайшее окружение лидера партии.
Чрезвычайно интересно будет следить за тем, как пройдет эта интеграция. Полагаю, что если бы у Вардана Осканяна и Гагика Царукяна был бы выбор, они бы сделали все возможное, чтобы избежать этого «слияния», так как оно является искусственным из-за огромной разницы во взглядах двух этих людей.
Однако, возможность выбора у обоих, кажется, не очень большая.
Гагик Царукян понимает, что «Процветающая Армения» в ее сегодняшнем виде, когда единственным залогом ее существования являются финансовые средства и влияние лидера, не имеет большого будущего. Наиболее ярко это проявилось в решении Европейской Народной партии, принявшей в свои ряды РПА, «Оринац Еркир» и «Наследие», но, фактически, отказавшей «Процветающей Армении». Наш колумнист Майкл Камбек еще в декабре прошлого года дал такое объяснение  этому решению:
«Процветающая Армения» была отвергнута главным образом из-за того, что ЕНП считает ее не реальной партией, а скорее платформой для лидера партии Царукяна. Зная эти критерии, подобная реакция была ожидаема. Если «Процветающая Армения» хотела присоединиться к ЕНП, почему они не провели конференцию с «европейским акцентом», демонстрируя свою внутреннюю демократию, европейскую повестку, доказываюшую, что партия продолжит существовать, даже если их лидер однажды решит ее покинуть?»
Понятно также, что изменения в ППА не могут ограничиваться лишь принятием в свои ряды Вардана Осканяна. Очевидно, что в партию должны прийти новые лица, так как, в противном случае экс-министр будет «белой вороной», что вряд ли поможет в вопросе изменения имиджа ППА. Приход новых людей может стать проблемным для лиц, которые последние годы боролись за лавры самых доверенных лиц Гагика Царукяна.
Сегодня много говорится о том, что инициатором грядущего членства Вардана Осканяна в «Процветающей Армении» является второй президент Армении Роберт Кочарян. Если это действительно так, то можно предположить, что Кочарян дает Осканяну второй шанс проявить себя. Сегодня мало кто помнит, что летом 2006 года Вардан Осканян представил программу развитию сельских регионов, главным образрм, приграничных общин. По сути, глава МИД был куратором этой программы, и тогда звучали мнения о том, что таким образом Кочарян пытается «испытать» способности Осканяна действовать самостоятельно. Судя по тому, что программа фактически осталась на бумаге, можно сказать, что первый блин вышел комом.
За последние четыре года Вардан Осканян не отметился ничем особенным. За это время он несколько раз выступил с резкой критикой властей, а руководимый им фонд «Сивилитас» не стал той влиятельной структурой, каковой мог стать, учитывая потенциал Осканяна, богатый опыт, приобретенный за 10 лет руководства МИД-ом и международные связи.
Может ли в действительности Вардан Осканян примерить на себя в ППА роль человека, который приемлим и предсказуем для внешнего мира? Готов ли Гагик Царукян уступить часть своих полномочий? Есть целый ряд похожих вопросов. В зрелом возрасте люди не меняются и наивно полагать, что став политическими союзниками, Вардан Осканян и Гагик Царукян откажутся от присущих им ценностей, привычек и методов работы. Однако, однозначно, что кто-то их них должен сделать большие уступки за счет собственного самолюбия.