Հեղինակություն չճանաչող սերունդ - Mediamax.am
Արա Թադեւոսյանի վերջին սյունակը ժամանակակից լրագրության վիճակի ու որակի մասին ինձ եւ, կարծում եմ, ոչ միայն ինձ մտածելու տեղիք տվեց: Կարծում եմ, չափազանցություն չի լինի ասել, որ ժամանակակից լրագրությունը գտնվում է եթե ոչ ցավալի, ապա շատ բարձիթողի վիճակում:
Ես այն սերնդի ներկայացուցիչներից եմ, որի մասին խոսում է Արա Թադեւոսյանը: “Հեղինակություններ չճանաչող” սերնդի: Եվ ես ամաչում եմ դրա համար: Ամաչում եմ, որ, երբ ասում եմ, որ “լրագրող” եմ, սովորաբար, առաջինն, ինչ լսում եմ այդ ասպարեզից հեռու մարդկանցից ի պատասխան` “Գագիկ Շամշյանի նմա՞ն” հարցն է: Գագիկի դեմ ոչինչ չունենալով հանդերձ՝ կտրականապես չեմ ընդունում այն հանգամանքը, որ ժամանակակից հայաստանյան լրագրությունը ասոցացվում է հենց նրա անվան հետ: Ես ամաչում եմ, երբ տեսնում եմ, թե ինչպես ԱԳՆ մամուլի ասուլիսի եկող իմ շատ գործընկերներ ծանոթ չեն ոչ միայն հյուրի կենսագրությանը, այլեւ բավականին մոտավոր պատկերացումներ ունեն այն մասին, թե որ երկիրը կամ կազմակերպությունն է ներկայացնում բանախոսը:
Հաճախ ամաչում եմ, երբ լսում եմ, թե երբեմն ինչ հարցեր են մամուլի ասուլիսների ժամանակ տալիս իմ գործընկերները: Հարցեր, որոնք ոչ միայն մասնագիտական չեն, այլեւ անգամ սխալ ու անթույլատրելի են էթիկայի տեսանկյունից: Ամաչում եմ, երբ որոշ գործընկերներ տեսնելով, որ ինչ-որ մեկը պայմանավորվել է բացառիկ հարցազրույցի համար պաշտոնական անձի հետ եւ սպասում է նրան մի կողմում, «արածում» է կողքին, որպեսզի հնարավորության դեպքում բաց չթողնի պահը եւ “էքսկլյուզիվը” դարձնի “լրագրողների հետ զրույց”:  Ամաչում եմ հրապարակված տեսնել պաշտոնյայի կամ դիվանագետի “հարցազրույց” կամ “հայտարարություն”, չնայած զրույցը վարվել էր off the record ռեժիմում: Ամաչում եմ, թե որքան ցածր է հայկական լրագրության մակարդակը: Չեմ վախենա ասել ավելին` երբեմն ես ամաչում եմ, որ լրագրող եմ:
Երկու օրինակ բերեմ: Մի քանի շաբաթ առաջ տրանսպորտի նախարարությունում Մանուկ Վարդանյանի եւ Վերա Կոբալիայի մամուլի ասուլիսն էր, եւ ի զարմանս ինձ հայտնաբերեցի, որ գործընկերներիս մեծամասնությունն անգամ չգիտի, թե ինչ միջոցառման է եկել: Մամուլի ասուլիսից հետո եւս մեկ ուշագրավ տեսարանի վկա դարձա` ՀՀ տրանսպորտի նախարարության մամուլի խոսնակը, կարելի է ասել, տառ առ տառ կարդում էր վրաց նախարարի անունը մի քանի լրագրողների համար: Որպեսզի չմեղադրվեմ վրաց գեղեցկուհի նախարարի հանդեպ համակրանքի համար, բերեմ մեկ այլ օրինակ: Մոտ 1,5 տարի առաջ իմ գործընկերները (մեծամասամբ մոտ 20 տարեկան աղջիկներ) բառիս բուն իմաստով շրջապատել էին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Գորան Լենմարկերին, սակայն ոչ ոք չգիտեր, ինչի մասին կարելի է նրան հարցնել: Ստեղծված անհարմար իրավիճակում արագ կողմնորոշվեց մի երիտասարդ լրագրող՝ երկար չմտածելով հարցնելով եվրոպացի դիվանագետին, «արդյո՞ք նա առաջին անգամ է Հայաստանում, եւ ինչ տպավորություններ ունի մեր երկրից»… Այդ պահին արդեն երկու տարի տվյալ պաշտոնը զբաղեցնող Լենմարկերը գոնե մի քանի ամիսը մեկ տարածաշրջան էր այցելում…
Նման իրավիճակի պատճառները շատ են, եւ դրանցից շատերը արմատական են: Դա լրագրության ֆակուլտետներում կրթության ցածր որակն է: Դա նաեւ տնօրենների եւ խմբագրերի կադրային քաղաքականությունն է, որոնք ոչ միայն աշխատանքի են ընդունում ոչ կոմպետենտ եւ անկիրթ աշխատակիցների, այլեւ չեն անցկացնում նրանց հետ կատարելագործման աշխատանքներ: Դա նաեւ շատ երիտասարդների ընդհանուր ցածր մակարդակն է, որոնք ավարտում են լրագրության, քաղաքագիտության եւ միջազգային հարաբերությունների բաժինները, սակայն 20 տարիների ընթացքում 2-3 գեղարվեստական գիրք են կարդացել, չխոսենք նույնիսկ մասնագիտական գրականության մասին: Խնդիրներն իրականում շատ են, եւ ես շատ կցանկանայի, որպեսզի դրանց գոնե մի մասը գտներ իր լուծումը:
Մոտ մեկ ամիս առաջ մեր ղեկավարությունը Մեդիամաքս-ի լրագրողական կազմին հայտնեց, որ հնարավորության կա մեզ մոտ հրավիրել ամերիկացի հայտնի լրագրող եւ վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ Ջոն Ալպերտին, եւ հարցրեց, արդյո՞ք մենք ցանկանո՞ւմ ենք, որպեսզի նա մեզ համար վարպետության դաս վարի: Մենք գործընկերներով ամբողջ օրվա ընթացքում ուսումնասիրում էինք Ալպերտի կենսագրությունը, դիտում հատվածներ նրա ֆիլմերից, որպեսզի լավագույնս պատրաստվենք հանդիպմանը:  Կարծում եմ, Ջոն Ալպերտի վարպետության դասը գերազանց անցավ, այդ թվում նաեւ այդ հանդիպմանը մեր պատրաստ լինելու  շնորհիվ:
Ես եւ գործընկերները դեռեւս շատ սովորելու բան ունենք: Մենք դեռ չափազանց երիտասարդ ենք եւ չունենք բավարար փորձ: Սակայն կյանքը ցույց է տալիս, որ ինքնակրթության, ինքնակատարելագործման, ամենօրյա ծանր աշխատանքի ձգտումը, որեւէ նոր բան իմանալու, լսելու եւ, ամենակարեւորը, ուրիշից սովորելու ցանկությունը կա շատ քչերի մոտ: Կամ էլ, այլ կերպ ասած, «մեզ համար հեղինակություններ գոյություն չունեն»:
Իրավունք չունեմ խորհուրդներ տալ եւ ուրիշներին աշխատել սովորեցնել, եւ նման նպատակ չունեմ: Դա մեր ԶԼՄ-ների տնօրենների եւ խմբագրերի հոգսն է: Ես ուղղակի ցանկություն ունեմ տեսնել պատրաստված, նպատակասլաց, բազմակողմանի զարգացած եւ իրենց աշխատանքը սիրող ԻՄ սերնդի լրագրողների, որոնք իրենց գործի վարպետ դառնալու իրական հնարավորություն ունեն: Իսկ սկզբի համար ես ուղղակի կցանկանայի, որպեսզի մամուլի ասուլիսներին եկող մարդիկ գոնե իմանան ելույթ ունեցող բանախոսների անունները:

Последняя колонка Ара Тадевосяна заставила меня, и, думаю, не только меня, серьезно задуматься, учитывая, что затронутая проблема – состояние и качество современной журналистики – очень серьезна и актуальна. Думаю, не будет преувеличением сказать, что современная армянская журналистика находится если не в плачевном, то, во всяком случае, в очень запущенном состоянии.
Я один из представителей того поколения, о котором говорит Ара Тадевосян. Поколения, «не признающего авторитетов». И мне стыдно за это. Стыдно за то, что когда я говорю, что работаю «журналистом», обычно первое, что слышу в ответ от людей, далеких от этой области: «Как Гагик Шамшян?». Не имея ничего против этого человека, тем не менее, категорически не приемлю то обстоятельство, что современная армянская журналистика ассоциируется с этим именем. Мне стыдно, когда я наблюдаю за тем, как многие коллеги, приходящие на пресс-конференции в МИД-е, не знакомы не только с биографией гостя, но имеют достаточно смутные представления, о том какую страну или организацию представляет спикер.
Часто мне стыдно, когда я слышу, какие вопросы иногда задают на пресс-конференциях мои коллеги. Вопросы, которые не только непрофессиональны, но и просто некорректны и недопустимы с этической точки зрения. Мне стыдно, когда некоторые коллеги, видя, как кто-то договорился об эксклюзивном интервью с официальным лицом и ждет его в стороне, «пасутся» рядом, чтобы при возможности не упустить случай и превратить «эксклюзив» в «беседу с журналистами». Мне стыдно видеть в СМИ так называемое «интервью» или «заявление» чиновника или дипломата, несмотря на то, что беседа велась в режиме off-the-record. Мне стыдно видеть, как низка планка армянской журналистики. Не побоюсь сказать больше - иногда мне стыдно, что я сам работаю журналистом.
Приведу два примера из своей практики. Пару недель назад в министерстве транспорта была пресс-конференция Манука Варданяна и Веры Кобалия, и к своему большому удивлению я обнаружил, что большинство моих коллег даже не в курсе того, на какое мероприятие они пришли. После пресс-конференции пришлось наблюдать еще одну примечательную сцену: пресс-секретарь минтранспорта Армении буквально по буквам диктовала 3-4 журналистам имя грузинского министра. Дабы не быть обвиненным в симпатиях к грузинской красавице-министру, приведу другой пример. Примерно полтора года назад имел возможность наблюдать другую забавную сцену. Мои коллеги (в большинстве своем, молодые девушки лет 20-и) в буквальном смысле этого слова окружили бывшего в то время спецпредставителем ПА ОБСЕ Горана Ленмаркера, однако о чем конкретно его можно спросить, никто не знал. В возникшей неловкой ситуации быстро сориентировалась одна молодая журналистка, не мудрствуя лукаво, поинтересовавшись у европейского дипломата «впервые ли он в Армении и какие у него впечатления от нашей страны»… В качестве бэкраундной справки скажу лишь, что Ленмаркер, на тот момент уже более двух лет занимавший данную должность, наведывался в регион с периодичностью раз в несколько месяцев…
Причин такого положения много, и многие из них глубинны. Это и низкое качество образования на факультетах журналистики. Это и кадровая политика директоров и редакторов, не только берущих на работу некомпетентных и малограмотных работников, но и не ведущих с ними никакой работы по повышению квалификации. Это и общий низкий уровень многих молодых людей, которые оканчивают факультеты журналистики, политологии или международных отношений, но умудряющихся прочитать за 20 с лишним лет 2-3 художественные книги, не говоря уже о специализированной литературе. Проблем действительно много и очень бы хотелось, чтобы хотя бы часть из них нашла свое решение.
Около месяца назад наше руководство сообщило журналистскому составу Медиамакс, что есть возможность пригласить к нам редакцию нам американского журналиста и документалиста Джона Алперта и спросило, хотим ли мы, чтобы он провел для нас на мастер-класс. Мы с коллегами в течение всего дня изучали биографию Алперта, смотрели отрывки из его фильмов, чтобы лучшим способом подготовиться к встрече. Считаю, что мастер-класс Джона Алперта прошел отлично, в том числе и благодаря нашей подготовке к этой встрече.
Мне и моим коллегам еще предстоит многому научиться. Мы еще слишком молоды, и у нас нет достаточного опыта. Но жизнь показывает, что тяга к самообразованию, самосовершенствованию, к ежедневной кропотливой работе, желание узнать что-то новое, выслушать и самое главное учиться у других есть у очень немногих. Или же говоря иначе, «для нас не существует авторитетов».
Я не считаю себя вправе давать советы и учить других работе. У меня и нет этой цели. Это забота директоров и редакторов наших СМИ. У меня есть простое желание - видеть подготовленных, амбициозных, всесторонне развитых и любящих свое дело журналистов МОЕГО поколения, у которых есть реальный шанс стать мастерами своего дела. А для начала мне бы просто хотелось, чтобы люди, приходящие на пресс-конференции, хотя бы знали имена выступающих там спикеров.