Նոյեմբերի սկզբին Հայաստանի մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ ճանաչողական այցով Մոլդովա էին մեկնել, նրանց թվում էի նաեւ ես՝ որպես Մեդիամաքսի լրագրող։ Այցի նպատակը մոլդովական փորձից դասեր քաղելն էր. 2025թ. սեպտեմբերին Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում եվրոպամետ «Գործողություն եւ համերաշխություն» կուսակցությունը հաղթանակ տարավ ռուսամետ ընդդիմության նկատմամբ։
Քիշնեւում մոլդովացի պետական ու հանրային սեկտորի տարբեր ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներում մեզ պատմում էին, որ եվրոպամետ ուժի հաղթանակը հնարավոր է դարձել Ռուսաստանի կողմից Մոլդովայի դեմ մղվող հիբդրիդային պատերազմում արդյունավետ պայքարի շնորհիվ։ Այս հարցում նրանք մեծ աջակցություն են ստացել Բրյուսելից։ Քննարկումներում հիշատակվում էր, որ մոլդովական փորձը կարող է օգտակար լինել Հայաստանի համար գալիք խորհրդարանական ընտրություններում, եթե Ռուսաստանը, իր ազդեցությունը տարածաշրջանում պահելու համար, փորձի նույն գործիքները կիրառել՝ օտարերկրյա ինֆորմացիոն մանիպուլյացիաներից ու միջամտությունից (Foreign information manipulation and interference - FIMI) մինչեւ տնտեսական ու քաղաքական ազդեցության միջոցներ։
Հայաստանի եւ Մոլդովայի իրողությունների զուգահեռները վերջին շրջանում հաճախ էին տարվում, սակայն դրանք նոր թափ ստացան ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հայտարարությունից հետո։ Երկու երկրների իրավիճակների նույնականացման ու ռուսական ազդեցության դեմ Արեւմուտքի պայքարի լուսանցքում են հայտնվում Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի մի շարք առանձնահատկություններ։ Դրանց պատշաճ ուշադրության չարժանացնելու պարագայում բրուսելյան աջակցությունը կարող է ոչ միայն չօգնել Հայաստանում ժողովրդավարությանը, այլեւ նպաստել, որ ժողովրդավարությունը խժռի ինքն իրեն։
Ագրեսոր երկիրը միայն մեկը չէ
Մոլդովայի պետական մարմիններից մեկի ներկայացուցիչը մեզ հաճախ էր ասում. «Ես չգիտեմ, թե Հայաստանում ինչպես է, դա դուք ասեք, բայց Մոլդովայում ...» ու ներկայացնում իրավիճակը՝ չխուսափելով Հայաստանի հետ զուգահեռներից։ Հիմա նույն կերպ ես եմ ասելու՝ չգիտեմ, թե Մոլդովայում ինչպես է, բայց հայաստանյան իրողություններն այստեղ ապրողներիս համար հստակ են։
Երբ Մոլդովայում խոսում են արտաքին միջամտության դեմ պայքարի մասին հասկանում են մեկ երկիր՝ Ռուսաստանի Դաշնություն։ Մեր զրուցակիցն ասում էր, որ Մոլդովան հիբրիդային պատերազմի մեջ է Ռուսաստանի հետ։ Առաջին տարբերությունը հենց այստեղ է. Հայաստանի սուվերենության դեմ մղվող հիբրիդային պատերազմի դաշտը մի խաղացողով չի սահմանափակվում, եւ թիվ առաջին ագրեսորը Հայաստանի պարագայում Ադրբեջանն է՝ Թուրքիայի երբեմն լուռ, երբեմն էլ բարձրագոչ սատարումով։
Մեր զրուցակիցը նշում էր, որ չճանաչված Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության, ինչպես նաեւ ինքնավար տարածքային միավոր Գագաուզիայի բնակիչները խիստ խոցելի են ռուսական տեղեկատվական գրոհների նկատմամբ, եւ Կրեմլի պրոպագանդան անհիմն թշնամանք է գեներացնում մոլդովական կառավարության հանդեպ։ Ընդգծելով, որ Մոլդովայում ներքին կոնֆլիկտները զուտ ռուսական տեղեկատվական պատերազմի հետեւանք են, նա մի հարց ուղղեց մեզ, որն իմ տպավորությամբ հռետորական էր. իսկ միգուցե դուք եւ՞ս չունեք կոնֆլիկտ Ադրբեջանի հետ եւ դա միայն Ռուսաստանի պրոպագանդայի հետեւանքն է։ Ինչպես այնտեղ ասացի, այնպես էլ հիմա կասեմ. Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ունեն կոնֆլիկտ, եւ անգամ եթե վաղը հայտնվենք այնպիսի զուգահեռ իրականությունում, որտեղ Ռուսաստան անունով երկիր գոյություն չունենա, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը միեւնույն է կունենան կոնֆլիկտ մի շատ պարզ պատճառով՝ Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի գոյատեւման հիմքում թշնամանքն է Հայաստանի ու հայերի հանդեպ։ Կոնֆլիկտի հիմքերն ավելի լավ հասկանալու համար օգտակար է կարդալ պանթուրքիզմի մասին։
Եթե Արեւմուտքում հավատացել են, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ արդեն խաղաղություն է, ապա հիշեցնեմ.
- 2020 թվականին Ադրբեջանը ագրեսիա իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված Հանրապետության հանդեպ՝ ոտնահարելով խնդրի խաղաղ կարգավորման միջազգային կոնսենսուսը,
- 2022 թվականին Ադրբեջանը ՀՀ սահմանի ամբողջ երկայնքով հարձակվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա՝ մինչ օրս օկուպացված պահելով ՀՀ-ի շուրջ 250 քառ. կմ տարածք,
- 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը բլոկադայի ենթարկեց Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը, որը փաստացի ցեղասպանություն էր՝ Ցեղասպանության կոնվենցիա, հոդված 2 (c; d),
- 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը հարձակվեց Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակված բնակչության վրա ու իրականացրեց հայկական բնակչության ամբողջական էթնիկ զտում,
- Բաքվի բանտերում շարունակվում են ապօրինի պահվել ու խոշտանգման ենթարկվել հայ ռազմագերիներ, քաղբանտարկյալներ։
Այս շարքը շարունակելի է։ Միեւնույն ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ու մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ շարունակում են գրեթե ամենօրյա ռեժիմով ահաբեկել հայ ժողովրդին կեղծ «Արեւմտյան Ադրբեջան» եզրույթով, խոսում են Հայաստանի Հանրապետությունը ադրբեջանցիներով բնակեցնելու մասին, անթույլատրելի ու չվերջացող նախապայմաններ առաջադրում խաղաղություն ստորագրելու համար։
Արդյոք այստեղ կոնֆլիկտ չե՞ք տեսնում։ Այս ամենն աղաղակում է մեկ բան՝ ոճրագործությունների նորմալիզացիան չի կարող խաղաղության բերել։
Եկեղեցու հալածանքները բռնապետության հաստատման փորձ են
Մոլդովայում Ռուսաստանի կողմից կիրառվող FIMI գործիքները ներկայացնելիս խոսում էին նաեւ եկեղեցու մասին՝ պատմելով, որ հոգեւորականներն իրականացնում են ռուսամետ քարոզչություն։ Մոլդովայում գործում է երկու ուղղափառ եկեղեցի, եւ ըստ մեր զրուցակիցների՝ դրանցից առավել մեծ ազդեցություն ունի Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Մոլդովա-Քիշնեւյան միտրոպոլիտությունը, ինչը բացատրում է հոգեւորականների կապը Ռուսաստանի հետ։ Այստեղից նորից գալիս ենք խիստ վտանգավոր զուգահեռի. ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ սկսած իր բռնաճնշումները ամեն կերպ ջանում է Արեւմուտքին ներկայացնել որպես պայքար ռուսական ազդեցության դեմ, սակայն ներքին լսարանի պարագայում դա պարտված խաղ է։ Այստեղ հանրությունը գիտի եկեղեցու 1700-ամյա պատմությունը, որ եթե փորձենք կարճ ներկայացնել՝ հայ ազգն ու պետականությունը օտար ազդեցություններից զերծ պահելու մասին է։ Հանրային այս ընկալումը փաստում է նաև տարբեր հարցումներում երևացող Եկեղեցու բարձր վարկանիշը։
Իրողությունները ճիշտ գնահատելու համար բավարար է հիշել, որ իշխանության արշավը եկեղեցու դեմ սկսվել է 2025թ. տարվա մայիսին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի խնդրանքով Շվեյցարիայում կայացած համաժողովից հետո, որի առանցքում արցախահայության իրավունքների ու Արցախի քրիստոնեական ժառանգության պահպանության հիմնահարցերն էին, ինչն ուղիղ հակասության մեջ է Փաշինյանի վարած քաղաքականության հետ։
Եկեղեցու դեմ համակարգված բռնաճնշումների իրողությունը հաստատում է նաեւ այն, որ այսօր անազատության մեջ գտնվող չորս արքեպիսկոպոսներից եւ ոչ մեկի դատական գործը կապ չունի օտարերկրյա սպառնալիքների հետ։ Դատական գործերի մանրամասների քննարկումն էլ անիմաստ է դառնում, երբ հիշում ենք, որ ձերբակալությունները ուղեկցվել են գործող վարչապետի անհավասարակշիռ եւ ոչ պատշաճ բառապաշար ներառող հրապարակային գրառումներով՝ ուղիղ ուղղորդում դառնալով ուժային ու դատական համակարգերի համար, իսկ հակաեկեղեցական հավաքներում մարդիկ ներգրավվում են անկհայտ վարչական ռեսուրսի գործադրմամբ։
Այս համատեքստում օտարերկրյա ազդեցություն եւս կարող ենք գտնել, եւ դրա համար պետք է նայել ոչ թե դեպի Ռուսաստան, այլ հարեւան Ադրբեջան, որտեղից հատկապես վերջին մեկ տարում բազում սպառնալիքներ են հնչեցվում Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հանդեպ՝ հիմնականում Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի դեմքով։ Այդ հայտարարությունների եւ ՀՀ իշխող կուսակցության հայտարարությունների ու գործողությունների «պատահական» համընկնումները դիտարկելու դեպքում կարող է ստեղծվել արդարացի տպավորություն, թե օրվա իշխանություններն իրենք են դարձել օտարերկրյա ինֆորմացիոն մանիպուլյացիաների ու միջամտության զոհ։
Պատասխան քարոզչություն vs. խորքային մտահոգությունների լուծում
Քիշնեւում հանդիպումների ժամանակ մեզ պատմում էին, որ Ռուսաստանը մանրամասն ուսումնասիրում է հասարակության խոցելի կետերը, քաղաքացիների շրջանում առկա մտահոգությունները ու դրանք օգտագործելով իր քարոզչությունը կազմակերպում այնպես, որ հանրությանը տրամադրի կառավարության դեմ։ Մոլդովայի պարագայում դրանք հիմնականում սոցիալական խնդիրներն են, ավանդական արժեքներն ու պատերազմի մեջ ներքաշվելու մտահոգությունը։ Մեր զրուցակիցներից մեկն ասաց, որ ռուսական տեղեկատվական գրոհներին իրենք հիմնականում հակադարձում են սեփական նարատիվներն առաջ մղելով։
Վերջին շրջանում տարբեր փորձագիտական ուսումնասիրություններ են արվում՝ ներկայացնելու հատկապես ռուսական տելեգրամյան ալիքներում հայկական լսարանին ուղղված քարոզչական թեզերի բովանդակությունը։ Այդ բովանդակության հիմնական ուղղություններից մեկը վերաբերում է Հայաստանի թրքացմանը՝ այսպես կոչված վիլայեթացմանը։ Նմանատիպ բովանդակությամբ նյութերին «ռուս-թուրքական» պրոպագանդայի որակում տալու շտապողականության մեջ քննարկումից դուրս է մնում մի կարեւոր հարց. ինչու՞ են նման ուղերձներ պարունակող քարոզչական նյութերն ազդում հայ հանրության վրա։ Գուցե պատճառն այն է, որ հայ հանրությունն իսկապես զգու՞մ է այդ սպառնալիքը եւ խորապես մտահոգվա՞ծ է իշխող կուսակցության զիջողական քաղաքականության վտանգներով։ Արդարացված չե՞ն արդյոք այդ մտահոգությունները թուրք-ադրբեջանական ծավալապաշտական նկրտումների, Թուրքիայում մզկիթի վերածված կամ ավերված քրիստոնեական վանքերի ու հիմա Արցախի հայկական եկեղեցիների նույն ճակատագրին արժանանալու փաստերի ֆոնին։
Հանրության անհանգստություններից ու տագնապներից օտարերկրյա տեղեկատվական հոսքերը կարող են օգտվել, սակայն դրանց նկատմամբ հանրությունը պարզապես խոցելի չէր լինի, եթե չլինեին խորքային ու իրական մտահոգություններ։ Առաջին հերթին պետք է պայքարել ոչ թե պղտոր ջրում ձուկ որսացողների դեմ, այլ այդ ջուրը պղտորողների։
Ի՞նչ է իրականում խանգարում ՀՀ-ում ազատ ընտրություններին
Ըստ Մոլդովայում մեր զրուցակիցների՝ ընտրությունների վրա ազդելու ռուսական փորձերը ներառել են կաշառք բաժանելու տարբեր սխեմաներ, «տրոլների ֆաբրիկաների» ստեղծում, հանրային կարծիքի վրա ազդելու տեղեկատվական գրոհներ, որոնք Բրյուսելի աջակցությամբ կանխելու շնորհիվ Մոլդովայում ամրացել են ժողովրդավարության ու Եվրոպական արժեքների հիմքերը։
Եթե Արեւմուտքի նպատակը Հայաստանում եւս ազատ ընտրությունների կայացումն ու ժողովրդավարության ամրապնդումն է, ապա ուզում եմ հարցնել. արդյոք հնարավո՞ր են ժողովրդավարական ազատ ընտրություններ մի երկրում, որտեղ գործող իշխանության ընդդիմախոսներին ահաբեկում են ապօրինի խուզարկություններով ու ձերբակալություններով։ Արդյոք հնարավո՞ր են ժողովրդավարական ազատ ընտրություններ մի երկրում, որի գործող վարչապետն ինքն իրեն հռչակում է կառավարություն, իրեն իրավունք է վերապահում խառնվել Սահմանադրությամբ պետությունից անջատ Եկեղեցու ներքին գործերին ու դա անում պետական լծակների գործադրմամբ։ Արդյոք հնարավո՞ր են ազատ ընտրություններ մի երկրում, որտեղ մերձիշխանական լրատվամիջոցներով «հանկարծ» հրապարակվում են ապօրինի գաղտնալսումներ, անձը վարկաբեկող ու ատելություն սերմանող նյութեր։
Հայաստանի քաղաքացիների ընտրությունն արդեն իսկ կաշկանդված է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ վերարտադրման ձգտող իշխանության քարոզչության այն ուղերձներով, որ եթե Հայաստանի քաղաքացիները չընտրեն նոր Սահմանադրության ընդունման ու «խաղաղության» օրակարգը սպասարկող իշխող կուսակցությանը, ապա պատերազմ կլինի։
Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրություններն իսկապես վտանգված են, բայց առաջին հերթին դրանք պետք է պաշտպանել իրենց ժողովրդավար հռչակած, բայց ամեն գնով վերարտադրվել ձգտող քաղաքական ուժից։

Параллели с Молдовой опасны для Армении - Mediamax.am
В начале ноября в составе группы представителей армянских СМИ я побывала с ознакомительным визитом в Молдове. Целью визита было обозначено извлечение уроков из молдавского опыта: в сентябре 2025 года на парламентских выборах в Молдове проевропейская партия «Действие и солидарность» одержала победу над пророссийской оппозицией.
На встречах с представителями государственного и общественного секторов Молдовы в Кишинёве нам рассказывали, что победа проевропейских сил стала возможной благодаря эффективной борьбе в гибридной войне, которую Россия ведёт против Молдовы. В этом вопросе они получили большую поддержку из Брюсселя. На встречах отмечалось, что молдавский опыт может быть полезен для Армении на предстоящих парламентских выборах, если Россия с целью сохранения влияния в регионе попытается применить те же инструменты - от иностранных информационных манипуляций и вмешательства до экономических и политических средств влияния.
Параллели между ситуациями в Армении и Молдове в последнее время и так были не редкими, но получили новый импульс после заявления Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кайи Каллас, сделанного в середине декабря:
«В Армении в следующем году пройдут выборы, и мы посмотрим, что мы можем сделать, чтобы помочь им. Армяне обратились к нам с просьбой оказать такую же поддержку в борьбе против внешнего вмешательства, какую мы оказали Молдове».
Многие особенности политической ситуации в Армении остаются «незамеченными» на фоне отождествления ситуаций в двух странах и борьбы Запада против российского влияния. Если им не будет уделяться должного внимания, поддержка Брюсселя не поможет демократии Армении, а приведет к противоположному результату.
Страна-агрессор не одна
Представитель одного из государственных органов Молдовы часто говорил нам: «Я не знаю, как в Армении, об этом скажете вы, но в Молдове...» и представлял ситуацию, не избегая при этом параллелей с Армением. Последую его примеру - не знаю, как в Молдове, но армянские реалии предельно ясны.
Когда в Молдове говорят о борьбе с внешним вмешательством, имеют в виду одну единственную страну - Российскую Федерацию. Наш собеседник говорил, что Молдова находится в гибридной войне с Россией.
Первое различие именно здесь: на поле гибридной войны с суверенитетом Армении не один игрок, а агрессор номер один - это Азербайджан (при поддержке Турции).
Наш собеседник отмечал, что жители непризнанной Приднестровской Молдавской Республики, а также автономной Гагаузии крайне уязвимы к российским информационным атакам, и кремлёвская пропаганда генерирует беспочвенную вражду к молдавскому правительству. Подчёркивая, что внутренние конфликты в Молдове являются исключительно следствием российской информационной войны, он задал нам вопрос: может быть, у вас тоже нет конфликта с Азербайджаном, и это только следствие российской пропаганды? Повторю здесь то, что ответила тогда ему: у Армении и Азербайджана есть конфликт, и даже если завтра мы окажемся в параллельной реальности, где не существует страны под названием Россия, Армения и Азербайджан всё равно будут иметь конфликт по очень простой причине — в основе выживания авторитарного режима Азербайджана лежит враждебность к Армении и армянам. Для лучшего понимания основ конфликта можно почитать о пантюркизме.
Если на Западе поверили, что между Арменией и Азербайджаном воцарился мир, то напомню:
- В 2020 году Азербайджан осуществил агрессию против непризнанной Нагорно-Карабахской Республики, поправ международный консенсус о необходимости мирного урегулирования проблемы,
- В 2022 году Азербайджан атаковал суверенную территорию Армении и до сих пор удерживает около 250 кв. км ее территории,
- В декабре 2022 года Азербайджан начал блокаду мирное населения Нагорного Карабаха, что фактически было актом геноцида - Конвенция о геноциде, статья 2 (c; d),
- В сентябре 2023 года Азербайджан напал на Нагорный Карабах и осуществил полную этническую чистку армянского населения,
- В бакинских тюрьмах продолжают незаконно содержаться и подвергаться пыткам армянские военнопленные, политзаключённые.
Этот список можно продолжить. Наряду с этим президент Азербайджана Ильхам Алиев и ряд его высокопоставленных чиновников продолжают практически в ежедневном режиме запугивать армянский народ фальшивым нарративом «Западный Азербайджан», говорят о заселении Республики Армения азербайджанцами, выдвигают недопустимые предварительные условия для подписания мирного соглашения.
Разве здесь не видно конфликта? Всё это свидетельствует об одном - нормализация преступлений не может привести к миру.
Нападки на церковь - попытка установления диктатуры
В Молдове говорили и о церкви, рассказывая, что священнослужители ведут пророссийскую пропаганду. В Молдове действуют две православные церкви, и по словам наших собеседников, наибольшим влиянием из них обладает Молдавско-Кишинёвская митрополия Русской православной церкви, что объясняет связь священнослужителей с Россией. Снова приходим к крайне опасной параллели: премьер-министр Армении Никол Пашинян всячески старается представить Западу свои репрессии против Армянской Апостольской Церкви как борьбу против российского влияния, однако в случае внутренней аудитории это заведомо проигранная игра.
Для правильной оценки реалий достаточно вспомнить, что наступление властей Армении на церковь началось в мае 2025 года - после конференции, состоявшейся в Швейцарии по просьбе Первопрестольного Св. Эчмиадзина и посвященной вопросам сохранения христианского наследия Арцаха, что находится в прямом противоречии с политикой, проводимой Пашиняном.
Факт систематических репрессий против Церкви подтверждает и то, что дела в отношении четырёх архиепископов, находящихся сегодня в заключении, не связаны с иностранными угрозами. А обсуждение деталей этих дел становится бессмысленным, если вспомнить, что аресты сопровождались публичными постами премьер-министра, «приправленными» ненормативной лексикой, который стали руководством к действию для силовых структур.
В этом контексте мы можем найти иностранное влияние, но для этого следует смотреть не на Россию, а снова на соседний Азербайджан, откуда звучат многочисленные угрозы в адрес Армянской Апостольской Церкви - в основном из уст председателя Управления мусульман Кавказа Шейхульислама Аллахшукюра Пашазаде. При рассмотрении «случайных» совпадений этих заявлений с заявлениями и действиями правящей партии Армении может создаться справедливое впечатление, что власти сами стали жертвой иностранных информационных манипуляций и вмешательства.
Ответная пропаганда vs. решение глубинных проблем
На встречах в Кишинёве нам рассказывали, что Россия детально изучает уязвимые точки общества, озабоченности граждан и, используя их, организует свою пропаганду так, чтобы настроить общественность против правительства. В случае Молдовы это в основном социальные проблемы, традиционные ценности и озабоченность втягиванием в войну. Один из наших собеседников сказал, что российским информационным атакам они противодействуют, продвигая собственные нарративы.
В последнее время проводятся различные экспертные исследования, представляющие содержание пропагандистских тезисов, направленных на армянскую аудиторию, особенно - в российских телеграм-каналах. Одно из основных направлений этого контента касается тюркизации Армении — так называемой «вилайетизации». При поспешной квалификации материалов с подобным содержанием как «русско-турецкой» пропаганды выпадает один важный вопрос: почему пропагандистские материалы, содержащие подобные послания, влияют на армянское общество? Может быть, причина в том, что армянское общество действительно чувствует эту угрозу и глубоко обеспокоено опасностями уступчивой политики правящей партии? Не оправданы ли эти опасения на фоне фактов турецко-азербайджанских экспансионистских намерений, христианских монастырей, превращённых в мечети или разрушенных в Турции, и армянских церквей Арцаха, которым теперь грозит та же участь?
Иностранные информационные потоки могут спекулировать на тревогах и беспокойствах, однако общественность была бы не так уязвима к ним при отсутствии глубинных и реальных озабоченностей. В первую очередь нужно бороться не с теми, кто ловит рыбу в мутной воде, а с теми, кто эту воду мутит.
Что на самом деле мешает свободным выборам в Армении
По словам наших собеседников в Молдове, российские попытки влиять на выборы состояли из различных схем раздачи предвыборных взяток, создания «фабрик троллей», информационные атак для влияния на общественное мнение, предотвращение которых при поддержке Брюсселя укрепило в Молдове основы демократии и европейских ценностей.
Если целью Запада в Армении также является проведение свободных выборов и укрепление демократии, хочу спросить: возможны ли демократические свободные выборы в стране, где оппонентов действующей власти запугивают незаконными обысками и арестами? Возможны ли демократические свободные выборы в стране, действующий премьер-министр которой говорит: «правительство – это я», наделяет себя правом вмешиваться во внутренние дела отделённой по Конституции от государства Церкви? Возможны ли свободные выборы в стране, где провластные СМИ «внезапно» публикуют материалы незаконных прослушек оппонентов?
Выбор граждан Армении уже ограничен как Азербайджаном, так и стремящейся к воспроизводству властью посредством пропагандистских посланий о том, что если граждане Армении не изберут правящую партию, обслуживающую повестку принятия новой Конституции и «мира», то случится война.
Демократические выборы в Армении действительно находятся под угрозой, но в первую очередь их нужно защитить от политической силы, провозглашающей себя демократической, но стремящейся к воспроизводству любой ценой.