Ոգեւորված վերնագրեր եմ կարդում. «Իսրայելի վարչապետն առաջին անգամ ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանությունը»:
Նախ՝ իրականությունն այլ է: Հարցազրուցավարը հարցրել է Բենիամին Նեթանյահուին՝ ինչո՞ւ Իսրայելը չի ճանաչում հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունները: Իսրայելի վարչապետը պատասխանել է.
«Կարծում եմ, ճանաչել ենք: Կարծում եմ, Քնեսեթը համապատասխան բանաձեւ է ընդունել»:
Սխալ է կարծում՝ նման բանաձեւ գոյություն չունի:
Այնուհետեւ, երբ հարցազրուցավարը հարցրել է, թե ինչու Իսրայելի վարչապետները չեն ճանաչել, Նեթանյահուն ասել է. «Հենց նոր ես դա արեցի»:
Սա Հայոց Ցեղասպանության «ճանաչում» որակելու համար պետք է շատ վառ երեւակայություն ունենալ: Ու, պարզվում է, շատերն այն ունեն: Այդ վառ երեւակայությունը չի մարում նաեւ 2020 թվականի պատերազմից հինգ տարի անց:
Վերջին տասնամյակների ընթացքում՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների յուրաքանչյուր սրացման ժամանակ, Իսրայելի իշխանության այս կամ այն ներկայացուցիչն ակնարկել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հնարավորության մասին: Այսօրվա զավեշտն այն է, որ Գազայում ցեղասպանություն գործող Նեթանյահուն «ճանաչում» է Հայոց Ցեղասպանությունը: Ինձ նման «ճանաչում» պետք չէ: Ավելին՝ նման «ճանաչում»-ը պղծում է մեր նահատակների հիշատակը:
«Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գրքում հիշեցրել եմ խոսքերը, որոնք Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր 2016 թվականին Երեւանում առաջին «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունից հետո.
«Ինձ չի հուզում, թե ինչ կասի Բարաք Օբաման: Ես չպետք է որեւէ մեկին ապացուցեմ, որ նախնիներիս ընտանիքը սպանվել է թուրքերի կողմից»:

Читаю восторженные breaking news: «Премьер-министр Израиля впервые признал Геноцид армян!».
Во-первых, все немного не так. Интервьюер спросил Биньямина Нетаньяху, почему Израиль не признаёт геноциды армян, греков и ассирийцев. Премьер-министр Израиля ответил:
«Думаю, мы признали. Думаю, Кнессет принял соответствующую резолюцию».
Он ошибается - такой резолюции не существует.
А когда интервьюер спросил, почему не признавали премьер-министры Израиля, Нетаньяху ответил: «Считайте, что только что я это сделал».
Нужно обладать очень богатым воображением, чтобы считать это «признанием» Геноцида армян. Впрочем, оказывается, у многих армян оно есть. Не угасает даже
спустя пять лет после войны 2020 года.
В течение последних десятилетий, после каждого обострения отношений с Турцией, тот или иной представитель израильского правительства намекал на возможность признания Геноцида армян. Но сегодня ирония в том, что совершающий геноцид в Газе Нетаньяху «признаёт» Геноцид армян. Мне такое «признание» не нужно - оно оскверняет память жертв.
В книге «Рубен Варданян: «Дон Кихот» и «драконы»» я напомнил слова, сказанные Рубеном Варданяном в 2016 году в Ереване после первой церемонии вручения премии «Аврора»:
«Мне всё равно, что скажет Барак Обама. Мне не нужно никому доказывать, что моих предков убили турки».