Ոգեւորված վերնագրեր եմ կարդում. «Իսրայելի վարչապետն առաջին անգամ ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանությունը»:
Նախ՝ իրականությունն այլ է: Հարցազրուցավարը հարցրել է Բենիամին Նեթանյահուին՝ ինչո՞ւ Իսրայելը չի ճանաչում հայերի, հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունները: Իսրայելի վարչապետը պատասխանել է.
«Կարծում եմ, ճանաչել ենք: Կարծում եմ, Քնեսեթը համապատասխան բանաձեւ է ընդունել»:
Սխալ է կարծում՝ նման բանաձեւ գոյություն չունի:
Այնուհետեւ, երբ հարցազրուցավարը հարցրել է, թե ինչու Իսրայելի վարչապետները չեն ճանաչել, Նեթանյահուն ասել է. «Հենց նոր ես դա արեցի»:
Սա Հայոց Ցեղասպանության «ճանաչում» որակելու համար պետք է շատ վառ երեւակայություն ունենալ: Ու, պարզվում է, շատերն այն ունեն: Այդ վառ երեւակայությունը չի մարում նաեւ 2020 թվականի պատերազմից հինգ տարի անց:
Վերջին տասնամյակների ընթացքում՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների յուրաքանչյուր սրացման ժամանակ, Իսրայելի իշխանության այս կամ այն ներկայացուցիչն ակնարկել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հնարավորության մասին: Այսօրվա զավեշտն այն է, որ Գազայում ցեղասպանություն գործող Նեթանյահուն «ճանաչում» է Հայոց Ցեղասպանությունը: Ինձ նման «ճանաչում» պետք չէ: Ավելին՝ նման «ճանաչում»-ը պղծում է մեր նահատակների հիշատակը:
«Ռուբեն Վարդանյան. «Դոն Կիխոտն» ու «վիշապները»» գրքում հիշեցրել եմ խոսքերը, որոնք Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր 2016 թվականին Երեւանում առաջին «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունից հետո.
«Ինձ չի հուզում, թե ինչ կասի Բարաք Օբաման: Ես չպետք է որեւէ մեկին ապացուցեմ, որ նախնիներիս ընտանիքը սպանվել է թուրքերի կողմից»:

The genocide perpetrator “recognizes” genocide
I excitedly read the headlines: “Israeli Prime Minister Recognizes Armenian Genocide for the First Time.”
First, the reality is different. During an interview, Benjamin Netanyahu was asked why Israel does not recognize the Armenian, Greek, and Assyrian genocides. He responded:
“I think we have. I think the Knesset passed a resolution to that effect.”
He is wrong – there is no such resolution.
When the interviewer asked why Israeli prime ministers had not recognized it, Netanyahu replied, “I just did.”
To call this “recognition” of the Armenian Genocide requires an overly vivid imagination. And it turned out many do possess it – an imagination that has not dimmed even five years after the 2020 war.
For decades, whenever tensions with Turkey escalated, Israeli officials have hinted at the possibility of recognition of the Armenian Genocide. The irony today is that Netanyahu – the person committing genocide in Gaza – is “recognizing” the Armenian Genocide. I do not need such “recognition”. In fact, such “recognition” desecrates the memory of our martyrs.
In my book “Ruben Vardanyan: ‘Don Quixote’ and the ‘Dragons’” I recalled what Ruben Vardanyan said in 2016, after the first Aurora awards ceremony in Yerevan:
“I do not care what Barack Obama says. I do not have to prove anyone that my ancestors were killed by Turks.”