Հայերը շարունակում են փրկիչների հավերժական փնտրտուքը - Mediamax.am
Բրյուսելում տեղի ունեցավ եվրոպացի, ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շատ սպասված հանդիպումը: Հայերը չափազանց ոգեւորված էին այդ հանդիպման առիթով դրա կայացումից շատ առաջ։
Որոշ հայեր իզուր տեղը ենթադրում էին, որ Հայաստանը շուտով կանդամակցի Եվրամիությանը, իսկ ուրիշներն  ավելի հեռուն գնալով կանխատեսում էին, որ Հայաստանը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ:
Թեեւ հայերը հիանալի ժողովուրդ են, սակայն իրենց ողջ պատմության ընթացքում նրանք ունեցել են մի մեծ թերություն, որը դիվանագիտության մեջ հմտությունների պակասն է։
Չնայած հայերը տուժել են ներխուժումներից, բռնազավթումներից, կոտորածներից եւ նույնիսկ ցեղասպանությունից, նրանք երբեք չեն հասկացել, որ ոչ մի օտար ուժ չի կարողանա փրկել իրենց: Նրանք մշտապես հույս են ունեցել, որ ինչ-որ երկիր կփրկի իրենց, կարծես թե ինչ-որ մեկը պարտավոր էր դա անել։ Եթե հայերը երբեք չեն պաշտպանել իրենց երկիրը, ապա ինչո՞ւ պետք է օտարը նման բան անի։ Ինչպե՞ս կարող են օտարներն ավելի շատ մտահոգված լինել Հայաստանի անվտանգության եւ բարեկեցության խնդիրներով, քան հայերը:
Չնայած հակառակն ապացուցող բոլոր փաստերին՝ հայերը հազարավոր տարիների ընթացքում հավատացել են այն հեքիաթին, որ ինչ-որ մեկը կգա իրենց փրկելու: Մինչեւ վերջերս հայերի մեծ մասը հավատում էր, որ եթե իրենք հայտնվեն իրական վտանգի մեջ, Ռուսաստանը կփրկի իրենց: Բնականաբար, սա վաղեմի ցանկալին իրականի փոխարեն ընդունելու շարունակությունն է։ Չնայած հայերի ակնկալիքներին, երբ Ռուսաստանը 2020 թվականին Արցախը չպաշտպանեց Ադրբեջանի ներխուժումից, ակնհայտ էր, որ Ռուսաստանը պարտավորություն չուներ պաշտպանելու Արցախը, քանի որ այն Հայաստանի Հանրապետության մաս չէր։ Ի վերջո, ռազմական դաշինքը, որը կոչվում էր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն (ՀԱՊԿ), եղել է Ռուսաստանի, նախկին խորհրդային չորս այլ հանրապետությունների եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ, այլ ոչ թե Արցախի։ Բայց երբ Ադրբեջանը 2021 եւ 2022 թվականներին գրավեց Հայաստանի որոշ տարածքները, ավելի շատ հայեր սկսեցին սթափվել այն փաստից, որ ՀԱՊԿ-ը ոչինչ չի անելու Հայաստանի տարածքը պաշտպանելու համար:
Կարելի էր կարծել, որ երբ մի օր հայերը վերջապես հասկանան այս փաստը, նրանք կհամոզվեն, որ ոչ ոք չի պաշտպանելու Հայաստանը: Ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Նրանք շարունակեցին փրկիչների իրենց հավերժական փնտրտուքը: Պայմանավորված Ռուսաստանի նկատմամբ աճող հակակրանքով՝ բազմաթիվ հայեր սկսեցին հավատալ, որ այժմ իրենց օգնության կգա Արեւմուտքը (Եվրոպան, ԱՄՆ-ը) կամ Իրանը: Որոշ ժամանակ անց, երբ տեսնեն, որ ոչ Եվրոպան, ոչ ԱՄՆ-ը, ոչ էլ Իրանը չեն պատրաստվում փրկել իրենց, նրանք երեւակայելու են, որ Հնդկաստանն ու Չինաստանը կպաշտպանեն իրենց։ Այսպիսով, նրանք կգնան երկրից երկիր՝ նոր պաշտպան փնտրելու։ Բայց հայերը շարունակում են հավատալ, որ ուրիշները պարտավոր են պաշտպանել իրենց: Աշխարհի յուրաքանչյուր երկիր պաշտպանում է իր ազգային շահերը, բացառությամբ, կարծես թե, Հայաստանի։
Եթե Հայաստանը ձեռնհաս ղեկավար ունենար, նա շտապ քայլեր կձեռնարկեր՝ մինչեւ ատամները զինելու երկիրը՝ ինքն իրեն պաշտպանելու համար։ Կան մարդիկ, որոնք ասում են՝  Հայաստանը երբեք չի կարողանա պաշտպանվել իր ավելի հզոր թշնամիներից, որքան էլ լավ զինվի։ Թեեւ դա ճիշտ է, սակայն դրա  լուծումը Հայաստանի սահմաններն անպաշտպան թողնելը չէ, որ ամեն մեկը կարողանա ներխուժել: Հայաստանի թշնամիները պետք է գիտակցեն, որ եթե համարձակվեն հատել նրա սահմանները, ապա թանկ գին կվճարեն: Նրանք պետք է իմանան, որ Հայաստանը հանրային զբոսայգի չէ, որտեղ կարող են ազատորեն մտնել, երբ ուզեն։
Անդրադառնալով Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը, բնականաբար, երբեք չքննարկվեց Եվրամիությանը կամ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարցը։ Հայաստանն իսկապես ստացավ մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի խոստումներ հաջորդ չորս տարվա ընթացքում, եւ ավելի փոքր գումար՝ Միացյալ Նահանգների տնտեսական օգնությունից։ Բնականաբար, սա լավ է։ Ո՞վ կարող է վիճարկել դրամաշնորհի ստացումը, ենթադրելով, որ այդ գումարը կծախսվի խելամտորեն եւ չի գնա իշխանամետ կապալառուների գրպանները։
Հայաստանին գումար հատկացվեց տնտեսական զարգացման եւ այլ ենթակառուցվածքների համար, օրինակ՝ էներգետիկայի։ Դա նույնպես լավ է։ Այնուհետեւ մենք շատ քարոզչություն լսեցինք Հայաստանի ժողովրդավարական պետություն լինելու մասին: Սա պարզապես շողոքորթություն էր՝ Փաշինյանին զվարճացնելու համար։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շարունակեց խրախուսել Հայաստանում ժողովրդավարության խթանումը, թեեւ ԱՄՆ կառավարությունը ուշադրություն չի դարձնում նման անիմաստ սկզբունքների վրա, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դա համապատասխանում է իր քաղաքական ու ռազմական շահերին: Հակառակ դեպքում, Միացյալ Նահանգները վաղուց պատժամիջոցներ կսահմաներ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նկատմամբ՝ իրենց սեփական բնակչության, ինչպես նաեւ արցախահայերի ժողովրդավարական իրավունքների բազմաթիվ խախտումների պատճառով։
Հայաստանն Արեւմուտքից քաղաքական քարոզչության կարիք չունի։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի շարունակական հարձակումները Հայաստանի վրա, նույնիսկ Բրյուսելում հանդիպման կայացման ժամանակ, այս պահին Հայաստանին ամենաշատն անհրաժեշտ է զենք՝ պաշտպանվելու իր մահացու թշնամիներից՝ Ադրբեջանից եւ Թուրքիայից: Եթե հանկարծ կորցնենք մեր հայրենիքը, անիմաստ կդառնա բարելավված կառույցներ կամ ժողովրդավարական կառավարում ունենալը։ Քանի որ ոչ Արեւելքը, ոչ Արեւմուտքը չեն ապահովում Հայաստանի անվտանգությունը, նախագահ Ալիեւը համոզված է, որ Հայաստանի հետ կարող է վարվել ինչպես ինքն է ցանկանում, եւ ոչ ոք ոչինչ չի անի նրան պաշտպանելու համար՝ բացի մի «բուռ» դոլարից ու բազում անօգուտ գովասանքներից ։

The highly anticipated meeting between high-ranking European, US officials and Prime Minister Nikol Pashinyan took place in Brussels last Friday. Armenians excitedly hyped up the meeting long before it was held.
Some Armenians speculated vainly that Armenia would soon join the European Union, while others went as far as predicting Armenia would become a NATO member.
While Armenians are a wonderful people, they have had a major shortcoming during their entire history which is the lack of skill in diplomacy.
Even though Armenians suffered from invasions, occupation, massacres, and even genocide, they never understood that no foreign power would ever come to their rescue. They kept hoping that some country would save them, as if anyone had an obligation to do so. If Armenians never bothered to defend their own land, why would an outsider do such a thing? How can foreigners be more concerned about Armenia’s security and well-being than Armenians themselves?
Despite all the evidence to the contrary, Armenians kept on believing for thousands of years the fairy tale that someone would come to their rescue. More recently, most Armenians believed that should they find themselves in real danger, Russia would save them. Naturally, this is the continuation of a long-standing wishful-thinking. Despite Armenian expectations, when Russia did not protect Artsakh in 2020 from Azerbaijan’s invasion, it was obvious that Russia had no obligation to defend Artsakh since it was not part of the Republic of Armenia. After all, the military alliance called the Collective Security Treaty Organization (CSTO) was between Russia, four other ex-Soviet countries, and the Republic of Armenia, not Artsakh. But when Azerbaijan occupied portions of Armenia in 2021 and 2022, many more Armenians began to wake up to the fact that the CSTO would not lift a finger to defend Armenia’s territory.
One would have thought that once Armenians finally realized this fact, they would at long last conclude that no one would defend Armenia. Regrettably, that’s not what happened. They continued their eternal search for saviors. Due to the growing antipathy toward Russia, many Armenians started believing that the West (Europe and the United States) or Iran would now come to their rescue. After a while, when they see that neither Europe nor the US nor Iran are going to save them, they will then fantasize that India and China would defend them. Thus, they would go from country to country looking for a new protector. But Armenians continue to believe that others are obligated to defend them. Every country in the world protects its own national interests, except it seems Armenia. If Armenia had a competent leader, he would have taken emergency steps to arm the country to the teeth to defend itself. There are those who say that Armenia would never be able to protect itself from its more powerful enemies, no matter how much it arms itself. While this is true, the solution is not to leave the borders of Armenia unprotected so anyone can walk in. Armenia’s enemies must realize that if they dare to cross its borders, they would pay a heavy price. They should know that Armenia is not a public park that they can freely go in as they please.
Turning to the Brussels meeting of last Friday, naturally joining the European Union or NATO never came up. Armenia did receive pledges for a few hundred million dollars over the next four years, and a smaller amount from the United States economic aid. Naturally, this is a good thing. Who can argue against receiving a grant, assuming that the money will be wisely spent and not go to the pockets of pro-government contractors?
Money was allocated to Armenia for economic development and various other infrastructures, such as energy. That is also good. We then heard a lot of propaganda about Armenia being a democratic state. This was simply a lip service to keep Prime Minister Pashinyan happy. US Secretary of State Antony Blinken kept harping on promoting democracy in Armenia even though the US government pays no attention to such meaningless principles, except when it suits its own political and military interests. Otherwise, the United States would have imposed sanctions on Azerbaijan and Turkey long ago, due to their multiple violations of the democratic rights of their own population as well as those of Artsakh Armenians.
Armenia does not need political propaganda from the West. Given the continuous attacks by Azerbaijan on Armenia, even while the Brussels conference was taking place, what Armenia needs the most right now are weapons to defend itself from its deadly enemies, Azerbaijan and Turkey. If and when we lose our homeland, it would be meaningless to have improved structures or democratic rule. With neither the East nor West providing a security blanket for Armenia, Pres. Aliyev is reassured that he can do as he pleases with Armenia with no one lifting a finger to protect it, except for handing a fistful of dollars and a lot of useless praise.