10 տարի առաջ՝ 2013 թվականի սեպտեմբերին զանգ ստացա Ռուբեն Վարդանյանից.
- Կառլոս Գոնն է Հայաստանում: Եթե կուզես, կարող ես հարցազրույց վարել իր հետ, իր նախնական համաձայնությունը ստացել եմ:
Իհարկե, անակնկալի եկա: Գիտեի, որ Ռուբենը միջազգային լայն կապեր ունի, բայց, միեւնույն է, դժվար էր հավատալ, որ նրա հրավերով Երեւանում է Renault եւ Nissan ընկերությունների գլխավոր տնօրեն, Renault-Nissan դաշինքի ղեկավար լեգենդար Կառլոս Գոնը: Բրազիլիայում ծնված ծագումով լիբանանցի Գոնը համաշխարհային ճանաչում ստացավ նրանից հետո, երբ Nissan-ը դուրս բերեց խորը ճգնաժամից՝ ծախսերի կրճատման կոշտ ծրագրի միջոցով:
Ժամանակին հենց Ռուբեն Վարդանյանի «Տրոյկա-Դիալոգ»-ն էր Renault-Nissan-ը ներգրավել որպես «ԱվտոՎԱԶ»-ի ներդնող:
Հարցազրույցն արեցի, Կառլոս Գոնը, մասնավորապես, ասել էր.
«Վաղուց էի ցանկանում Հայաստան այցելել, եւ իմ ընկեր Ռուբեն Վարդանյանի հրավերը շատ տեղին էր: Ես լիբանանցի եմ, իսկ Լիբանանում կա մեծ հայկական համայնք, ուստի ծանոթ էի հայկական խոհանոցին, սովորույթներին, լեզվին: Շատ երկրներում ունեմ հայ ընկերներ:»
Այդ հարցազրույցից 5 տարի անց, 2018 թվականի նոյեմբերին, համաշխարհային բոլոր լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Կառլոս Գոնին կալանավորել են Ճապոնիայում: Հաջորդ տարվա մարտին նրա խափանման միջոցը փոխեցին՝ գրավի դիմաց, իսկ 2019-ի դեկտեմբերին Կառլոս Գոնին Տոկիոյից մասնավոր օդանավով գաղտնի տեղափոխեցին Լիբանան: Գործարարին թաքցրել էին երաժշտական գործիքների արկղի մեջ:
Ցավոք, անհավանական է պատկերացնել, որ Ռուբեն Վարդանյանին կհաջողվի նման հնարքի միջոցով դուրս պրծնել Բաքվի բանտից: Մնում է հուսալ, որ Կառլոս Գոնը եւ համաշխարհային ճանաչում եւ ազդեցություն ունեցող այլ մարդիկ կանեն հնարավորը՝ նրան օգնելու համար:

The fates of Carlos Ghosn and Ruben Vardanyan
I knew that Ruben had broad international ties, but it was still hard to believe that the legendary Carlos Ghosn, Chairman and CEO of the Renault-Nissan Alliance, was in Yerevan at his invitation. Born in Brazil and having a Lebanese origin, Ghosn gained worldwide recognition after lifting Nissan out of a deep crisis with a tough cost-cutting program.
At the time it was Ruben Vardanyan’s Troika-Dialog that attracted Renault-Nissan to invest in AvtoVAZ.
I interviewed Carlos Ghosn, who, in particular, said:
“It has been a while since I wanted to visit Armenia and this was a great occasion as I was invited by my friend Ruben Vardanyan. I am of Lebanese origin - there is a strong Armenian community in Lebanon and I was already familiar with the Armenian food, habits and the language. I also have a lot of Armenian friends in many countries.”
Five years after that interview, in November 2018, world media reported about the detention of Carlos Ghosn in Japan. Next March, he was released on bail, and in December 2019, Carlos Ghosn was secretly transported to Lebanon on a private jet from Tokyo, hiding in a musical instrument case.
Unfortunately, it is impossible to imagine Ruben Vardanian to be able to escape from the Baku prison with the help of such a trick. We can only hope that Carlos Ghosn and other people having world recognition and influence will do their best to help Ruben.