10 տարի առաջ՝ 2013 թվականի սեպտեմբերին զանգ ստացա Ռուբեն Վարդանյանից.
- Կառլոս Գոնն է Հայաստանում: Եթե կուզես, կարող ես հարցազրույց վարել իր հետ, իր նախնական համաձայնությունը ստացել եմ:
Իհարկե, անակնկալի եկա: Գիտեի, որ Ռուբենը միջազգային լայն կապեր ունի, բայց, միեւնույն է, դժվար էր հավատալ, որ նրա հրավերով Երեւանում է Renault եւ Nissan ընկերությունների գլխավոր տնօրեն, Renault-Nissan դաշինքի ղեկավար լեգենդար Կառլոս Գոնը: Բրազիլիայում ծնված ծագումով լիբանանցի Գոնը համաշխարհային ճանաչում ստացավ նրանից հետո, երբ Nissan-ը դուրս բերեց խորը ճգնաժամից՝ ծախսերի կրճատման կոշտ ծրագրի միջոցով:
Ժամանակին հենց Ռուբեն Վարդանյանի «Տրոյկա-Դիալոգ»-ն էր Renault-Nissan-ը ներգրավել որպես «ԱվտոՎԱԶ»-ի ներդնող:
Հարցազրույցն արեցի, Կառլոս Գոնը, մասնավորապես, ասել էր.
«Վաղուց էի ցանկանում Հայաստան այցելել, եւ իմ ընկեր Ռուբեն Վարդանյանի հրավերը շատ տեղին էր: Ես լիբանանցի եմ, իսկ Լիբանանում կա մեծ հայկական համայնք, ուստի ծանոթ էի հայկական խոհանոցին, սովորույթներին, լեզվին: Շատ երկրներում ունեմ հայ ընկերներ:»
Այդ հարցազրույցից 5 տարի անց, 2018 թվականի նոյեմբերին, համաշխարհային բոլոր լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Կառլոս Գոնին կալանավորել են Ճապոնիայում: Հաջորդ տարվա մարտին նրա խափանման միջոցը փոխեցին՝ գրավի դիմաց, իսկ 2019-ի դեկտեմբերին Կառլոս Գոնին Տոկիոյից մասնավոր օդանավով գաղտնի տեղափոխեցին Լիբանան: Գործարարին թաքցրել էին երաժշտական գործիքների արկղի մեջ:
Ցավոք, անհավանական է պատկերացնել, որ Ռուբեն Վարդանյանին կհաջողվի նման հնարքի միջոցով դուրս պրծնել Բաքվի բանտից: Մնում է հուսալ, որ Կառլոս Գոնը եւ համաշխարհային ճանաչում եւ ազդեցություն ունեցող այլ մարդիկ կանեն հնարավորը՝ նրան օգնելու համար:

Судьбы Карлоса Гона и Рубена Варданяна
Я, конечно знал о широких международных связях Рубена, но было трудно представить, что скоро увижу легендарного Карлоса Гона - генерального директора Renault и Nissan и главу альянса Renault-Nissan.
Родившийся в Бразилии ливанец Карлос Гон стал знаменит благодаря программе жесткого сокращения расходов, которая позволила вывести Nissan из глубокого кризиса.
В свое время именно «Тройка-Диалог» Рубена Варданяна привлекла Renault-Nissan в качестве инвестора на «АвтоВАЗ».
Интервью состоялось. Карлос Гон, в частности, говорил:
«Я давно хотел посетить Армению, и приглашение моего друга Рубена Варданяна оказалось очень кстати. Я ливанец, а в Ливане есть большая армянская община, так что я был знаком с армянской кухней, привычками и языком. У меня есть немало друзей-армян во многих странах».
В ноябре 2018 года, спустя 5 лет после того интервью, мировые СМИ сообщили, что Карлос Гон задержан в Японии. В марте 2019 года его перевели под домашний арест, а в декабре Гона тайно вывезли из Токио в Ливан на частном самолете. Бизнесмена спрятали в ящике для музыкальных инструментов.
К сожалению, сложно представить, что Рубену Варданяну удастся покинуть бакинскую тюрьму с помощью подобного трюка. Остается надеяться, что Карлос Гон и другие люди с мировым именем сделают все возможное, чтобы помочь ему.