Հայաստանը կարող է ԶՄՊԿ-ի նման եւս մի քանի հսկա ունենալ - Mediamax.am
Հունվարի 10-12-ին Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Ալ-Ռիադում կառավարության նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ անգամ կազմակերպվել էր Future Mineral Forum-ը՝ «The World’s Next Mining Hub: A New Gateway to Lands of Opportunity» («Աշխարհի նոր հանքարդյունաբերական կենտրոնը. նոր դարպաս դեպի հնարավորություններ») խորագրի ներքո:
Ֆորումը մեկ հարկի տակ էր հավաքել հանքարդյունաբերության ոլորտում համաշխարհային քաղաքականության մշակողներին, ներդրողներին եւ բիզնես առաջնորդներին: Ալ-Ռիադ էին ժամանել ավելի քան 150 ներդրող, հարյուրից ավել հանքարդյունաբերական կորպորացիաների եւ երկրների ներկայացուցիչներ:
Թեեւ Սաուդյան Արաբիան նավթ արտադրող ու արտահանող աշխարհի ամենազարգացած երկրներից է, երկրի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում նաեւ մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ: Ֆորումի արդյունքում ամերիկյան Ivanhoe Electric-ը, որը գլխավորում է հանքարդյունաբերության ոլորտում հայտնի մագնատ Ռոբերտ Ֆրիդլենդը, Սաուդյան Արաբիայի Ma’aden հանքարդյունաբերական ընկերության հետ ստեղծեց 50/50 մասնակցությամբ ձեռնարկություն: Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, Ma’aden-ը Սաուդյան Արաբիայի մոտ 48,500 քառակուսի կիլոմետր տարածքը (Հայաստանի տարածքից 1,6 անգամ մեծ) հասանելի կդարձնի Ivanhoe Electric-ին երկրաբանահետախուզական աշխատանքների համար` հատուկ թույլտվության ներքո:
Վերականգնվող էներգիայի աճող դերով պայմանավորված հանքարդյունաբերության ձեւավորված նոր համաշխարհային պահանջարկը աշխարհաքաղաքական զարգացումների հետ մեկտեղ նոր հնարավորություններ է ստեղծում ոլորտում, որից ձգտում են օգտվել բոլորը` նույնիսկ ամենազարգացած երկրները: Սաուդյան Արաբիան բազմաթիվ օրինակներից միայն մեկն է, որը նմանատիպ միջոցառումների միջոցով ներկայանում է աշխարհին որպես մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում բաց եւ թափանցիկ ներդրումային միջավայր ունեցող երկիր:
Մինչեւ 2018թ. 10 տարի շարունակ մենք Ամուլսարի ծրագիրը ներկայացնում էինք Տորոնտոյում կազմակերպվող հանքարդյունաբերության ոլորտի ամենամյա համաժողովին` PDAC-ին: Այն նաեւ լավ հնարավորություն էր Ամուլսարին զուգահեռ արտաքին շուկայում բարձրացնելու Հայաստանի ճանաչելիությունը եւ ներկայացնելու երկրի ներդրումային հնարավորությունները: PDAC-ն հանքարդյունաբերության ոլորտում ամենախոշոր հարթակն է, որն ամեն տարի իր հարկի տակ է համախմբում ոլորտի ավելի քան 20 000 ներկայացուցչի տարբեր երկրներից եւ ընկերություններից:
Այսօր էլ համաժողովի ընթացքում կարելի է հանդիպել Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի եւ բազմաթիվ նման զարգացած երկրների տաղավարներ, որոնք կառավարության մակարդակով ներկայացնում են մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում իրենց երկրի ներդրումային առավելությունները եւ ներգրավվում են ներդրողների:
Հայաստանի ընդերքը եւս հարուստ է բնական պաշարներով եւ ունի հսկայական ներուժ` նույնիսկ նավթի եւ գազի առումով, որը դեռեւս լիարժեք ուսումնասիրված չէ: Ուստի ոլորտը կարող է հետաքրքիր լինել օտարերկրյա ներդրողների համար: Նման հարթակների միջոցով մենք էլ կարող ենք միջազգային հանքարդյունաբերական շուկային պատմել մեր մասին: Սակայն մինչ այս կամ այն հարթակներում ներկայանալը մենք ունենք բավականին մեծ «տնային աշխատանք» անելու ներդրողների համար Հայաստանի ներդրումային միջավայրը առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով:
Անկախությունից հետո Հայաստանի հանքարդյունաբերության վերաբերյալ հստակ պետական մոտեցում չի եղել, ոլորտը ռազմավարություն չի ունեցել: Ողջունելի է, որ 2022 թվականին քայլեր ձեռնարկվեցին ոլորտի ռազմավարության մշակման ուղղությամբ, բայց մինչ օրս այն չի հաստատվել: Ուստի որպես առաջին քայլ անհրաժեշտ է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հաստատել ռազմավարությունը` համապատասխան ուղեցույցով եւ գործողությունների պլանով: Առանց ռազմավարության հնարավոր չէ լիարժեք բացահայտել ոլորտի խնդիրները, խոչընդոտները, գտնել դրանց լուծումները եւ զարգացնել ոլորտը: Ցանկացած պետության համար այս ողջ գործընթացը լիարժեք իրականացնելը մեծ մարտահրավեր է, որը հաղթահարելուց հետո կարելի է հասնել շոշափելի արդյունքների:
Նման ճանապարհով անցել է Շվեդիան, որը 2015թ. հրապարակեց հանքարդյունաբերության ոլորտի վերանայված ռազմավարությունը, որի նպատակն էր ապահովել երկրի հանքային միջոցների կայուն օգտագործումը եւ ամրապնդել իր դիրքերը որպես ԵՄ առաջատար հանքարդյունաբերական երկիր:
Հայաստանում մենք զգալի անելիքներ ունենք: Ռազմավարության շրջանակներում խիստ կարեւոր է ձեւավորել կայուն օրենսդրական դաշտ, հաշվի առնելով հանքարդյունաբերության ոլորտի եւ դրա ֆինանսավորման առանձնահատկությունները, եւ երկարաժամկետ կտրվածքում սահմանել «խաղի» հավասար կանոններ, որոնք չեն ենթարկվի հաճախակի փոփոխությունների առնվազն առաջիկա 20 տարվա ընթացքում:
Նույնը վերաբերվում է նաեւ հարկային քաղաքականությանը: Անընդունելի է հանքարդյունաբերական ընկերությունների հարկային գերծանրաբեռնումը: Այն թեեւ կարճաժամկետ կտրվածքում պետության համար լուծում է որոշակի ֆինանսական հարցեր, բայց երկարաժամկետ հեռանկարում առկա խնդիրները մնում են չլուծված, իսկ ոլորտը զրկվում է որակական զարգացման հնարավորությունից:
Օրինակ, հարկային գերծանրաբեռնվածությունը թույլ չի տալիս ոլորտի ընկերություններին մետաղների միջազգային գների բարձրացման արդյունքում ձեւավորված լրացուցիչ շահույթը ուղղել իրենց ֆինանսական բեռի թեթեւացմանը եւ/կամ ծրագրերի տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական վերազինմանը: Չմոռանանք, որ հանքարդյունաբերության ոլորտը եւս զերծ չէ արագ զարգացող տեխնոլոգիական նորարարություններից: Օրինակ, այսօր երկրաբանահետախուզական աշխատանքների ընթացքում առաջատար ընկերությունները սկսել են օգտագործել հատուկ անօդաչու սարքեր:
Հատուկ ուշադրության են արժանի նաեւ չգործող հանքավայրերը, ինչպիսին են, օրինակ, Թեղուտը, Ամուլսարը եւ շահագործման թույլտվություն ունեցող այլ ծրագրերը: Մենք այսօր չենք կարող նման շռայլություն մեզ թույլ տալ եւ չօգտագործել այդ հանքավայրերի ունեցած ներուժը: Պետությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի, հրատապ կարգով լուծումներ տա առկա խնդիրներին եւ աշխատանք տանի ընկերությունների հետ դրանք վերագործարկելու համար:
Թվարկածը այն նվազագույն քայլերն են, որոնք  կարող են ստեղծել կայուն, կանխատեսելի եւ բարենպաստ բիզնես միջավայր օտարերկրյա ներդրողների համար: Այս պայմանները ապահովելուց հետո պետք է ճիշտ իրազեկման աշխատանք տանել միջազգային շուկայում, աշխատել Հայաստանում արդեն գործունեություն ծավալող ներդրողների հետ, քանի որ նրանք անուղղակիորեն նաեւ հանդիսանում են մեր երկրի ներդրումային «դեսպանները» արտաքին շուկայում:
Վստահ եմ, որ Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտը ունի զարգացման զգալի ներուժ եւ այս ճանապարհով գնալու դեպքում կան բոլոր հնարավորությունները Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նման եւս մի քանի հսկա ունենալու համար:

Armenia Can Have Several More Giants Like ZCMC - Mediamax.am
On January 10-12, the Future Mineral Forum, initiated by the Government, was convened for the second time in Riyadh, the capital of Saudi Arabia. The mission statement of the forum was "The World's Next Mining Hub: A New Gateway to Lands of Opportunity".
The Forum brought together global mining policy makers, investors and business leaders under one roof. More than 150 investors, representatives of over a hundred mining corporations and countries arrived in Riyadh.
Although Saudi Arabia is one of the most developed oil producing and exporting countries in the world, the country's government is also taking steps towards the development of the metal mining industry. In the end of the forum, the American Ivanhoe Electric, headed by prominent mining magnate Robert Friedland, established a 50/50 joint venture with Ma'aden, a Saudi Arabian mining company. Under the agreement reached, Ma'aden will make available an area of about 48,500 square kilometers (1.6 times larger than the territory of Armenia) in Saudi Arabia to Ivanhoe Electric for exploration under a special permit.
The new global demand for mining caused by the increasing role of renewable energy, along with geopolitical developments, opens up new opportunities in the sector, which everyone, even the most developed countries, strive to take advantage of. Saudi Arabia is just one of the many examples that, through such events, appears before the world as a country with an open and transparent investment environment in the metal mining sector.
Until 2018, for 10 years we have been presenting the Amulsar Project at the PDAC, the largest annual convention of mining industry in Toronto. It was also a good opportunity, in conjunction with Amulsar, to increase the awareness of Armenia on the foreign market and present the country’s investment opportunities. PDAC is the largest platform in the mining sector that brings together more than 20,000 industry representatives from different countries and companies every year. Even today, during the convention, you can see the booths of Finland, Norway, Sweden, and many such developed countries that at the government level represent the investment strengths of their country in the metal mining industry and attract investors.
The subsoil of Armenia is rich in natural resources with a huge potential, even in terms of oil and gas, which is has not been fully explored yet. Therefore, this sector can be of interest to foreign investors. Through such platforms, we also could tell about ourselves to the international mining market. However, before appearing at various venues, we have quite a lot of “homework” to do for making the investment environment of Armenia more attractive to investors.
Since independence, there hasn’t been a clear government approach to Armenia’s mining industry, the sector hasn’t had any strategy. The steps taken last year towards the mining sector strategy development are welcomed, but it has not yet been approved. Therefore, as a first step, it is important to approve the strategy with its guiding policy and action plan without delay. Ensuring the challenges and barriers in this sector to be identified in full, finding solutions thereto and developing of the sector are hardly possible without having an appropriate strategy in place. For any state, it is a big challenge to accomplish this entire process, after overcoming which tangible results can be achieved.
Sweden has followed this path, which in 2015 published the updated mining strategy aimed at ensuring the sustainable use of the country’s mineral resources and strengthening its position as the EU’s leading mining country.
We have too much to do in Armenia. As part of the strategy, it is critical to establish a stable legal framework, taking into account the peculiarities of the mining industry and its financing, and in the long term, to lay down equal rules of the “game” that will not undergo frequent changes at least in the next 20 years.
The same is for the tax policy. Tax overloading of mining companies is unacceptable. While in the short term, it tackles certain financial issues, but in the long term, the existing problems remain unsolved, and the sector is deprived of the opportunity for qualitative development.
For example, the tax overload prevents mining companies from directing the additional profits generated due to the increase in the international prices for metals to ease their financial burden and/or upgrade the technological and environmental capabilities of their projects. We should also bear in mind that the mining sector is not free from rapidly developing technology innovations. For example, today leading companies have started using special drones during geological exploration.
Non-operating mines, such as, for example, Teghut, Amulsar and other projects with operation permits need special attention. Today we cannot afford such a luxury and not use the capacity of these mines. The government should take steps to urgently address the existing problems and work with companies to restart these projects.
These are the minimum steps that can create a stable, predictable and favorable business environment for foreign investors. After the above is ensured, it is important to carry out proper awareness activities in the international market, work with investors already operating in Armenia, because they are also indirectly the investment “ambassadors” of our country in the foreign market.
I am sure the mining sector of Armenia has a significant development potential, and if we follow this path, there would be all possibilities to have several more giants like the Zangezur Copper-Molybdenum Combine.