Հայաստանի չօգտագործված հնարավորությունը - Mediamax.am
Հանքարդյունաբերության ոլորտում իմ գործունեության 25 տարիների կուտակած փորձն ու գիտելիքները, միջազգային ամենատարբեր ներդրողների հետ տարիների շփումները, միջազգային հանքարդյունաբերական համայնքի հետ բազմամյա կապերն ու փորձի փոխանակումը ինձ թույլ են տալիս համեմատականներ անցկացնել տարբեր երկրների հանքարդյունաբերական ոլորտների միջեւ, տեսնել այն առավելություններն ու հնարավորությունները, որոնք ունի Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտը, ինչպես նաեւ առանձնացնել այն խնդիրները, որոնց լուծումը թույլ կտա ոլորտը զարգացնել:
Հանքարդյունաբերությունը` տնտեսական զարգացման բանալի
Տարիներ շարունակ Հայաստանում մենք փնտրում ենք տնտեսական զարգացման բանալին` առաջնահերթություն տալով IT ոլորտին, տուրիզմին կամ գյուղատնտեսությանը: Սակայն ամեն անգամ համաշխարհային ու տարածաշրջանային ցնցումներից հետո պարզ է դառնում, որ այդ ոլորտները բավարար չեն տնտեսության կայուն զարգացման եւ հարեւան պետությունների հետ մրցակցության համար: COVID-19 համավարակը, պատերազմը, դրամի արժեւորումը եւ տարածաշրջանային անկայունությունը ցույց տվեցին, որ վերոնշյալ ոլորտները շատ ավելի զգայուն են նման ցնցումների դեպքում եւ չեն կարող լինել այն հենասյունը, որի վրա կարող է հենվել հայրենի տնտեսությունը:
Հակառակը կարող ենք ասել հանքարդյունաբերության ոլորտի մասին: Այս բարդ ժամանակահատվածում ոլորտը դրսեւորեց կայունություն եւ երկրի հիմնական ֆինանսական բեռը վերցրեց իր վրա: Ուստի պետք չէ հեծանիվ հորինել տնտեսական զարգացման բանալին գտնելու համար: Ընդամենը պետք է ուսումնասիրել զարգացած տնտեսությունների անցած ուղին ու փորձը եւ տեսնել, թե ինչպես է հանքարդյունաբերությունը նպաստել տնտեսության հետագա զարգացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը:
Այս առումով վերջին երկու տասնամյակում հատկապես աչքի են ընկնում Արաբական Միացյալ Էմիրությունները: Անապատ հիշեցնող երկիրը կարճ ժամանակահատվածում, օգտագործելով իր բնական ռեսուրսները, դարձավ աշխարհի զարգացած երկրներից մեկը, իսկ Դուբայ էմիրությունը` աշխարհի ամենագրավիչ ֆինանսական, առեւտրային ու տուրիստական կենտրոնը:
Դեռեւս 1960-ական թվականներին Դուբայի շեյխ Ռաշիդ բին Սաեեդ Ալ Մաքթումը գտավ տնտեսական զարգացման բանալին` նավթը: Մինչեւ 1990-ական թվականները նավթը կազմում էր Դուբայի տնտեսության 95%: Հետագայում որպես հեռատես կառավարիչներ Սաեեդ Ալ Մակթում եւ նրա որդին` հաջորդ շեյխը, օգտագործեցին այդ բանալին իրապես դիվերսիֆիկացված, առաջատար տնտեսություն կառուցելու համար: Նրանք մշակեցին եւ կյանքի կոչեցին «Երեք T»-ի (trade, tourism, transport) գաղափարը. նավթից գոյացած ֆինանսական ռեսուրսները ուղղեցին տրանսպորտի, տուրիզմի եւ առեւտրի զարգացմանը՝ միջազգային ներդրողներին ներգրավվելով: Այսօր Դուբայում են գտնվում աշխարհի ամենամեծ երկու նավահանգիստը, միջազգային չափանիշներին համապատասխան աշխարհի ամենամեծ օդանավակայաններից մեկն ու աշխարհի ամենաբարձր երկնաքերը: Այսօր Դուբայում եւ ողջ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում անապատի ավազը ոչ թե աղքատության, այլ շքեղ տուրիզմի խորհրդանիշն է: Իսկ բանալին բնական ռեսուրսների շահագործումն էր:
Նման օրինակները շատ են: 19-րդ դարում հանքարդյունաբերությունը դարձավ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների տնտեսության հիմնական ուղղություններից մեկը, որի հիման վրա էլ ձեւավորվեց ներկայիս տնտեսական համակարգը: ԱՄՆ-ն այսօր անվանական ՀՆԱ-ով ամենամեծ տնտեսություն ունեցող երկիրն է աշխարհում: Ու չնայած այսօր ԱՄՆ-ում զարգացած են տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերը, հանքարդյունաբերությունը շարունակում է իր հաստատուն եւ կարեւոր դերն ունենալ` մոտավորապես վերջին 20 տարիների ընթացքում ապահովելով ՀՆԱ-ի միջինում 2%-ը:
Հայաստանի չօգտագործված հնարավորությունը
Հայաստանը եւս ունի տնտեսական զարգացման այս բանալին: Մեր ընդերքը հարուստ է բնական պաշարներով, երկիրը ունի չուսումնասիրված հսկայական ներուժ, որը կարող է գրավիչ դառնալ միջազգային ներդրողների համար: Բայց քննարկումները հանքարդյունաբերության շուրջ Հայաստանում առավելապես եղել են հանքարդյունաբերություն ունենալ-չունենալու մակարդակի վրա: Ոլորտը անհարկի թիրախավորվել եւ հեղինակազրկվել է` միեւնույն ժամանակ իր վրա վերցնելով երկրի հարկային բեռի հիմնական մասը: Իհարկե, պետք է ընդունենք, որ ոլորտում կան խնդիրներ, արդիականացման եւ ստանդարտների խստացման կարիք կա, ինչն էլ իրականում պետք է քննարկման առարկա դառնա: Բայց ոլորտին համապատասխան պետական եւ հանրային մոտեցում եւ վերաբերմունք է անհրաժեշտ: Բանալին պետք է ճիշտ օգտագործել տնտեսությունը ամուր հիմքերի վրա պահելու, զարգացնելու, տարածաշրջանում երկրի մրցունակությունը չկորցնելու համար:
Ինչպե՞ս հաջողեցին մեր հարեւանները
Կարծում եմ` քննարկումից դուրս է, որ զարգացած տնտեսություններն են որոշում պատերազմների ելքը, ապահովում պետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու դրանց աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային դերը:
Վերջին մի քանի տասնամյակում մենք ականատես եղանք, թե ինչպիսի սրընթաց տնտեսական զարգացում ապրեցին մեր հարեւանները: Թուրքիան դարձավ այն երկիրը, որն այսօր տարածաշրջանային զարգացումների թելադրողն է, որի կարծիքի հետ հաշվի են նստում բոլորը: Վրաստանում մի քանի տարվա ընթացքում վերափոխվեց ու զարգացավ Բաթումի քաղաքը` Կովկասի «փոքր Դուբայը» դառնալով: Ադրբեջանական գազը ստիպեց աշխարհին իր հետ հաշվի նստել, իսկ Իրանը, թեեւ մեկուսացված է աշխարհից, բայց նավթի եւ գազի արդյունահանման շնորհիվ շարունակում է տարածաշրջանի կարեւոր դերակատարներից մեկը մնալ: Իսկ մենք անգամ ավարտին չենք հասցնել դեռեւս 2009թ. մեկնարկած Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությունը:
Մեր հարեւան երկրների արձանագրած հաջողությունների հիմքում եւս հանքարդյունաբերությունն է, որը թույլ է տվել դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը եւ դառնալ առաջատար տարբեր ոլորտներում:
Վերջին 20-30 տարում Թուրքիայի տնտեսությունը էական փոփոխությունների է ենթարկվել: Եթե նախկինում հանքարդյունաբերության ոլորտի 85%-ը վերահսկվում էր պետության կողմից, այսօր պատկերը լրիվ հակառակն է: Թուրքիան վերջին տասնամյակում ներդրողների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծեց` միջազգային հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար ճանապարհ հարթելով իր տարածքում լայնածավալ երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու համար: Այսօր Թուրքիան Եվրոպայի ամենամեծ ոսկի արտադրողն է` տարեկան 27 տոննա։ Այստեղ գործունեություն են ծավալում օտարերկրյա մի շարք հեղինակավոր ընկերություններ (Eldorado Gold, First Quantum, Alacer Gold, Centerra Gold եւ այլն):
Իրանի տնտեսության հիմքում եւս բնական ռեսուրսների շահագործումն է, մասնավորապես, գազի եւ նավթի: Իրանը նավթի պաշարներով աշխարհում երկրորդ տեղն է գրավում: Ու թեեւ Իրանի տնտեսությունը մեծապես կախված է հանքարդյունաբերությունից, բայց սա թույլ է տվել բավականին դիվերսիֆիկացնել այն: Պատահական չէ, որ Իրանի նախորդ 5-ամյա զարգացման ծրագրում որպես առաջնահերթություն նշված էր նավթագազային եկամուտների բաշխումն ու գիտության, տեխնոլոգիաների, ֆինանսաբանկային հատվածի զարգացումը:
Ադրբեջանն արցախյան առաջին պատերազմից հետո լծվեց բնական ռեսուրսների շահագործմանը` 30 տարվա ընթացքում զարգացնելով տնտեսությունն ու դառնալով Եվրոպայի հիմնական գազ մատակարարողներից մեկը: Այնտեղ նույնիսկ քննարկում չի եղել` արդյո՞ք հանքարդյունաբերություն պետք է լինի, թե ոչ: Նրանք հրավիրեցին միջազգային հեղինակավոր ընկերություններին (օրինակ` British Petroleum) եւ բարենպաստ պայմաններ ստեղծեցին գործունեություն ծավալելու համար: Միայն BP-ի միջոցով ավելի քան 60 մլրդ ԱՄՆ դոլար է ներդրվել Ադրբեջանում: Այսօր էլ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Ալիեւը շտապում գրավված տարածքներում հանքերի լիցենզիաներ բաժանել միջազգային ընկերություններին: Այս քաղաքականությունն ու բնական ռեսուրսների վրա հիմնված կենսունակ տնտեսությունն էլ թերեւս կանխորոշեցին 44-օրյա պատերազմի ելքը եւ նաեւ միջազգային հիմնական դերակատարների զգուշավոր եւ չեզոք դիրքորոշումը դրա ընթացքում: Չէ՞ որ Ադրբեջանում նրանք նաեւ սեփական ֆինանսական շահերն ունեին:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա այստեղ 2003թ. հեղափոխությունից հետո սկիզբ առած բարեփոխումները մեծ հետաքրքրություն առաջացրեցին օտարերկրյա ներդրողների համար եւ ներդրումների մեծ հոսքը կանխորոշեց երկրի ապագա արագ տնտեսական աճը: Ներդրումների զգալի հատված ուղղվեց հանքարդյունաբերության եւ ենթակառուցվածքների զարգացմանը: Արդյունքում Վրաստանը դարձավ Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ կարեւոր կապող օղակ` ապահովելով իր մրցունակությունը տարածաշրջանում:
Այս հնգյակում, ցավոք, այսօր Հայաստանը հետնապահ է, քանի որ մենք այդպես էլ ամբողջությամբ չգնահատեցինք եւ չօգտագործեցինք մեր հանքային պոտենցիալը:
Ինչպե՞ս դառնալ մրցունակ տարածաշրջանում
Վերջին տարիներին գրանցվել է ոսկու, արծաթի գների զգալի բարձրացում: Աշխարհում աճող անկայունության հետեւանքով պետությունները շարունակում են գնել մեծաքանակ ազնիվ մետաղներ` որպես անվտանգության հիմնական երաշխիք: Վերականգնվող էներգիայի զարգացումն էլ բերել է հանքարդյունաբերության ծավալների ընդլայնմանը ամբողջ աշխարհում: Աճել է պղնձի, նիկելի, լիթիումի, կոբալտի եւ հազվագյուտ մետաղների պահանջարկը: Այսօր մենք ականատես ենք լինում նոր աշխարհակարգի ձեւավորմանը, որի հիմքում նաեւ բնական ռեսուրսների տնօրինումն ու դրանց վերահսկողությունն է: Արդյունքում շահելու են այն երկրները, որոնք բնական ռեսուրսների առումով աշխարհին առաջարկելու բան կունենան:
Հայաստանը թեեւ չունի նավթի եւ գազի պաշարներ, բայց մեր ընդերքը հարուստ է պղնձով, մոլիբդենով, ոսկով եւ հազվագյուտ մետաղներով: Հայաստանը ունի բնական ռեսուրսների հսկայական ներուժ, որը ներկայիս համաշխարհային պահանջարկի առումով գրեթե ուսումնասիրված չէ: Կան հանքավայրեր, որոնց պարագայում անհրաժեշտ է հստակ պետական մոտեցում դրանք գործարկելու համար:
Այդ հնարավորությունները պետք է զարգացնել եւ վերածել նյութական արդյունքի: Դրա համար նախ անհրաժեշտ է ոլորտը ճանաչել գերակա ճյուղ եւ մասնավորին հնարավորություն տալ ուսումնասիրել ունեցած հանքային պոտենցիալը: Բացի այդ, պետք է հետեւողական աշխատանք տանել նաեւ ոլորտի նկատմամբ ճիշտ հանրային ընկալում ու վերաբերմունք ձեւավորելու համար: Այստեղ անելիք ունեն թե՛ պետությունը, թե՛ մասնավոր ոլորտը եւ թե հանրությունը: Անհրաժեշտ են ներդրումներ, օրենսդրական կայուն դաշտ, հարկային խելամիտ քաղաքականություն` հանքարդյունաբերական ընկերությունների մոտ հարկային գերծանրաբեռնվածություն չառաջացնելու համար, կանխատեսելի բիզնես միջավայր: Սրանք այն առաջնային նախապայմաններն են, որոնց առկայության դեպքում միայն հնարավոր կլինի հանքարդյունաբերության ոլորտը դարձնել զարգացած եւ դիվերսիֆիկացված տնտեսության հիմք: Այս ճանապարհով են տնտեսական հաջողություններ գրանցել աշխարհի շատ երկրներ, այդ թվում մեր հարեւանները` դառնալով մրցունակ դերակատարներ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա: Հիմա մեր հերթն է:

Armenia’s Untapped Capacity - Mediamax.am
My experience and knowledge gained over 25 years in the mining sector, many years of communication with a variety of international investors, connections and exchange of experience with the international mining community allow me to make comparisons between the mining industries of different countries, see the strengths and the potentials that Armenian mining industry has, as well as highlight the problems the solution of which will enable to develop the sector.
Mining as the key to economic development
For years, we have been looking for the key to economic development in Armenia, giving priority to the IT sector, tourism or agriculture. However, every time after global and regional upheavals, it becomes obvious that these sectors are not enough for sustainable economic development and for competing with neighboring countries. The COVID-19 pandemic, the war, the strengthening of Armenian dram and the regional instability have shown that the abovementioned sectors are much more sensitive to such upheavals and cannot be the pillar that the domestic economy can rely on.
The opposite can be said about the mining sector. During this difficult period, the sector remained stable and assumed the main financial burden of the country. So, there is no need to reinvent the wheel to find the key to economic development. All one has to do is study the path and experience of developed economies and see how the mining industry has contributed to the further development and diversification of the economy.
In this regard, the United Arab Emirates has been particularly prominent over the past two decades. In a short span of time, a desert-like country, using its natural resources, has become one of the most developed countries in the world, and the Emirate of Dubai became the most attractive financial, trade and tourist center of the world.
Back in the 1960s, Sheikh Rashid bin Saeed Al Maktoum of Dubai found the key to economic development - oil. By the 1990s, oil accounted for 95% of Dubai's economy. Later, as visionary rulers, Saeed Al Maktoum and his son, the Sheikh’s successor, used this key to build a truly diversified, leading economy. They developed and implemented the idea of "Three T" (trade, tourism, transport)։ financial resources generated from oil were directed to the development of transport, tourism and trade, attracting international investors. Today, Dubai is home to the world's two largest ports, one of the world's largest airports by international standards, and the world's tallest skyscraper. Today, in Dubai and all the United Arab Emirates, the desert sand is a symbol of luxury tourism, rather than a symbol of poverty. And the key was the exploitation of natural resources.
There are many such examples. In the 19th century, mining became one of the core directions of the economy of the United States of America, on the basis of which the current economic system was formed. Today, the United States is the largest economy in the world by nominal GDP. And though almost all sectors of the economy are developed in the USA today, the mining industry continues to have its constant and important role, providing an average of 2% of GDP over the last 20 years.
Armenia’s untapped capacity
Armenia also has this key to economic development. Our subsoil is rich in natural resources, the country has a huge unexplored potential that can become attractive to international investors. However, the discussions about the mining industry in Armenia were mainly on the level of having or not having a mining industry. This sector has been targeted unduly and discredited while taking on the bulk of the country’s tax burden. Surely, we must admit that there are problems in this sector and there is a need for upgrading and tightening standards, which should actually be the subject of discussion. But both a government and public approach and attitude appropriate to the sector are required. The key should be used properly to keep the economy on solid foundations, develop it, and not lose the country’s competitiveness in the region.
How did our neighbors succeed?
I think it is out of the question that developed economies determine the outcome of wars, ensure the territorial integrity of states and their geopolitical and regional role.
Over the past few decades, we have witnessed the rapid economic development of our neighbors. Turkey has become the country that today dictates regional developments, whose opinion is taken into account by everyone. The city of Batumi in Georgia was transformed and developed over the course of several years, becoming the "little Dubai" of the Caucasus. Azerbaijani gas forced the world to reckon with it, and Iran, while isolated from the world, continues to be one of the important players in the region thanks to oil and gas production. And we haven't even finished the construction of the North-South road started yet in 2009.
The success of our neighboring countries is also based on the mining industry, which enabled them to diversify the economy and become a leader in various areas.
In the last 20-30 years, Turkey’s economy has undergone significant changes. If earlier 85% of the mining sector was controlled by the state, today the picture is completely opposite. Over the past decade, Turkey has created favorable conditions for investors, paving the way for international mining companies to carry out large-scale geological exploration in its territory. Today, Turkey is the largest gold producer in Europe with 27 tons per year. A number of reputable foreign companies (Eldorado Gold, First Quantum, Alacer Gold, Centerra Gold, etc.) are operating here.
Iran’s economy is also based on the exploitation of natural resources, particularly, gas and oil. Iran ranks second in the world in terms of oil reserves. Although Iran’s economy is heavily dependent on mining, this has enabled to diversify its economy sufficiently. It is no coincidence that in the previous 5-year development plan of Iran, the distribution of oil and gas revenues and the development of science, technology, and the financial and banking sector were noted as a priority.
After the first Artsakh war, Azerbaijan buckled to the exploitation of natural resources, developing its economy within 30 years and becoming one of the main gas suppliers in Europe. It wasn’t even discussed whether there should be mining or not. They invited reputable international companies (e.g., British Petroleum) and created favorable conditions for doing business. More than 60 billion US dollars have been invested in Azerbaijan through BP alone. Even today, we can see how Aliyev rushes to distribute mining licenses to international companies in the occupied territories. This policy and the viable economy based on natural resources perhaps predetermined the outcome of the 44-day war and also the cautious and neutral stance of the main international actors during the war. After all, they had their own financial interests in Azerbaijan.
As for Georgia, the reforms that began here after the revolution in 2003, aroused great interest among foreign investors, and a large influx of investments predetermined the future rapid economic growth of the country. A significant part of investments was directed to mining and infrastructure development. As a result, Georgia became an important link between Asia and Europe, ensuring its competitiveness in the region.
Unfortunately, Armenia is lagging behind in this top five today, because we did not fully value and use our mineral potential.
How to become competitive in the region?
In recent years, there has been a significant increase in the prices of gold and silver. Due to growing instability in the world, countries continue to purchase large quantities of precious metals as the main security guarantee.  The development of renewable energy has led to the expansion of mining around the world. The demand for copper, nickel, lithium, cobalt and rare metals has increased. Today we are witnessing the formation of a new world order, which is also based on the management and control of natural resources. As a result, the countries that have something to offer the world in terms of natural resources will benefit.
Although Armenia does not have oil and gas reserves, our subsoil is rich in copper, molybdenum, gold and rare metals. Armenia has a huge potential of natural resources, which is almost unexplored in terms of current global demand. There are mines that require a clear government approach to operate them.
These opportunities need to be developed and turned into a material output. To do this, first of all, it is necessary to recognize the sector as a priority industry and provide the private one with the opportunity to explore the mineral potential. In addition, consistent efforts should be made to form the right public perception and attitudes towards the sector. Both the government, the private sector and the public have the stuff to do here. Investments, a stable legal framework, reasonable tax policies to avoid tax overloading for mining companies, and a predictable business environment are needed. These are primary preconditions, only upon the availability of which it will be possible to make the mining sector the basis of a developed and diversified economy. In this way, many countries of the world, including our neighbors, have achieved economic success, becoming competitive actors on the political map of the world. Now it's our turn.