«Զրոյական կետից» սկսողի հերթական «մեղայականը» - Mediamax.am
Ապրիլի 13-ին, ելույթ ունենալով Ազգային Ժողովում, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իրեն «պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ»:
«Մեղավոր եմ, քանի որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր հեռու եւ մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը:
Մեղավոր եմ, որ ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք: Մեղավոր եմ, որ հստակ ու աներկբա չեմ ասել, որ առաջարկվող մեզ համար անընդունելի սցենարները ընդունելի չեն եղել
Ադրբեջանի համար ու միջազգային հանրության ներկայացուցիչները մեզ երբեմն հստակ, երբեմն դիվանագիտական եղանակով ասում էին, որ այդ ամենը հայկական կողմից ընդունվելու դեպքում դեռ պետք է համոզել Ադրբեջանին, որ նա ընդունի:
Այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը, հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»:
Վերջին պարբերությունը, որում Փաշինյանը հանգիստ արձանագրում է, որ ինքն է հազարավոր կյանքերի կործանման պատասխանատուն, ինձ չի զարմացնում:
2021թ. մարտի 1-ի հանրահավաքում նա ասել էր.
«Մեր անկախության 31 տարում մենք թույլ ենք տվել բոլոր հնարավոր սխալները, բոլոր սխալները, որ հնարավոր էր տեսականորեն եւ գործնականում»:
Քաղաքական ինքնասպանությանը համարժեք այս խոստովանությունից մի քանի ամիս անց Փաշինյանն ու նրա կուսակցությունը հաղթեցին ընտրություններում: Պարզ էր, որ դրանից հետո կարող է պարբերաբար «մեղայականներով» հանդես գալ:
Փաշինյանն Ազգային Ժողովում բացատրեց նաեւ, թե ինչու ժողովրդի հետ չի խոսել.
«Որպեսզի ժամանակին այս մասին ժողովրդի հետ խոսեի, նախ ինքս ինձ պիտի համոզեի, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, եւ խոստովանեմ, չկարողացա ինքս ինձ համոզել: Ինչո՞ւ չկարողացա: Այն պատճառով, ինչ պատճառով մինչեւ հիմա ընդդիմադիր գործընկերներ չեն կարողանում համակերպվել իրականության հետ եւ այդ պատճառը կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ Սանասա՞ր, թե՞ Կուբաթլի, Զանգելա՞ն, թե՞ Կովսական»:
Փաշինյանի այս ելույթի մասին արդեն շատ է գրվել ու դեռ կգրվի: Ես մի քանի փաստի վրա ուշադրություն դարձնեմ:
1.    Երբ 2018 թվականին Փաշինյանն ասում էր, որ ԼՂ խնդիրը քննարկելու է ժողովրդի հետ, այդ պահին էլ «ինքն իրեն չէ՞ր համոզել»: Եթե չէր համոզել՝ ի՞նչ էր քննարկելու:
2.    Եթե իրեն ասում էին, որ «նշաձողը պետք է իջեցնել», ինչո՞ւ էր «նշաձողը» բարձրացնում՝ հայտարարելով, որ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ»:
3.    Եթե բոլոր «հեռու եւ մոտիկ բարեկամները» ակնկալում էին, որ «մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը»՝ ինչո՞ւ էր Փաշինյանը 2020թ. փետրվարին Մյունխենում Ալիեւի հետ անփառունակ բանավեճից հետո ձեւակերպում «Մյունխենյան սկզբունքներ», որոնք առաջացնում էին նույն Ալիեւի եւ միջնորդների ծիծաղն ու զարմանքը: Ավելին, Փաշինյանը «շրջադարձային» էր որակում մյունխենյան հանդիպումը, որովհետեւ այն «ապացուցեց, որ հենց Ադրբեջանն է հանդես գալիս ապակառուցողական, երբեմն էլ՝ ռասիզմի հասնող դիրքերից»:
Այս եւ բազմաթիվ այլ հարցերը մեկ պատասխան ունեն. մեր պետությունը միանձյա ղեկավարում է մի մարդ, որը որոշումներ կայացնելու խիզախություն չունի եւ այդ անկարողությունն անընդհատ քողարկում է անազնվությամբ: Բայց նրան ընտրողներն ու աջակցողները դրանում խնդիր չեն տեսնում: Երբ հասարակության մի մեծ զանգված ոչ միայն ընդունում է, որ իրեն ապուշի տեղ են դնում, այլեւ վայելում է այդ կարգավիճակը, Փաշինյանը կարող է թեկուզ հարյուր անգամ թվարկել, թե ինչում իրեն կարելի է մեղադրել՝ շատ լավ իմանալով, որ ոչ մի բանում էլ չեն մեղադրի:
Փաշինյանի «սիրելի» թիրախները՝ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը, մոտեցել էին կարգավորմանը Քի Վեսթում եւ Կազանում: Այո, երկու դեպքում էլ Ադրբեջանը հետքայլ էր կատարել, բայց երկու դեպքում էլ Հայաստանի ղեկավարները մոտ էին այն կետին, որը կարող էր հնարավոր դարձնել խնդրի լուծումը առանց պատերազմի: Փաշինյանը, որը իշխանության էր եկել ժողովրդական աջակցության հսկայական պաշարով, ոչինչ չարեց սեփական «Քի Վեսթ» կամ «Կազան» նախաձեռնելու համար: «Զրոյական կետից» սկսելով՝ զրոյի վրա էլ մնաց:

Another “repentance” of the one who starts “from scratch” - Mediamax.am
Speaking at the National Assembly on April 13, Nikol Pashinyan said that he “should be blamed not for handing over the lands, but for not doing it.”
“I am guilty as in 2018-2019 I did not tell the people that all our close and not close friends expected from us to hand over the 7 regions – in this or that configuration – to Azerbaijan and lower the bar we set for the status of Artsakh.
I am guilty for not telling the people that the international community recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and expects us to do so too. I am guilty for not telling unequivocally that the scenarios not acceptable for us were not acceptable for Azerbaijan and the representatives of the international community sometimes clearly, sometimes in a diplomatic way were telling that if the Armenian side accepted them they still needed to convince Azerbaijan to do it.
I had to present all this in detail to the people, my real guilt was not doing it. If I handed over the lands, I would have probably saved thousands of lives and not doing it, I in fact became the author of decisions that resulted in thousands of victims.”
The last paragraph in which Pashinyan calmly states that he is the one responsible for the loss of thousands of lives does not surprise me.
At the March 1, 2021 rally he said:
“Over the 31 years of our independence, we have made all the possible mistakes, all the mistakes that were possible to make theoretically and practically.”
A few months after this confession – equivalent to a political suicide – Pashinyan and his party won the election. It was clear that after that he could regularly come up with “repentance.”
In the National Assembly Pashinyan also explained why he did not talk to the people:
“To speak about it with the people I should have first convinced myself that it was the right way, and I should confess that I could not convince myself. Why? The reason is the same as the one why the opposition cannot adapt to the reality and this reason may be formulated in the following way – Sanasar or Kubatli? Zangelan or Kovsakan?”
A lot has already been and will still be written about Pashinyan’s this speech. I will focus on a few facts.
1.    When in 2018 Pashinyan was telling that he would discuss the NK issue with the people, did not he at that moment “convince himself?” If not, what was he going to discuss?
2.    If he had been told “to lower the bar,” why was he raising “this bar” instead stating that “Artsakh is Armenia, that’s it!?”
3.    If all our “close and not close friends” were expecting us to “hand over the 7 regions – in this or that configuration – to Azerbaijan and lower the bar set for the status of Artsakh” why was Pashinyan, during the inglorious debate with Aliyev in Munich in February 2020, formulating “Munich principles,” surprising and making Aliyev and the mediators laugh. Moreover, Pashinyan was describing Munich meeting as a “breakthrough” because it “proved that it is Azerbaijan which comes up with non-constructive positions, sometimes reaching the level of racism”.
This and many other questions have one answer – our state is ruled by one person who does not have courage to make decisions, hiding this inability with dishonesty. But those who elected him and his supporters do not see any problem in it. When a major part of the society not only accepts that it is taken  for an idiot but also enjoys this status, Pashinyan can at least hundred times enumerate in what he can be blamed for knowing very well that he will not be blamed for anything.
Pashinyan’s “beloved” targets – former Presidents Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan – reached close to the settlement in Key West and Kazan. Indeed, in both cases Azerbaijan stepped back but these were the two cases when the leaders of Armenia were close to the point of settlement of the issue without war. Pashinyan, who came to power with vast store of people’s support, did nothing to initiate his own “Key West” or “Kazan.” By starting “from scratch,” he remained on this scratch.