«Զրոյական կետից» սկսողի հերթական «մեղայականը» - Mediamax.am
Ապրիլի 13-ին, ելույթ ունենալով Ազգային Ժողովում, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իրեն «պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ հողեր չհանձնելու մեջ»:
«Մեղավոր եմ, քանի որ 2018-2019 թվականներին հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր հեռու եւ մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը:
Մեղավոր եմ, որ ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք: Մեղավոր եմ, որ հստակ ու աներկբա չեմ ասել, որ առաջարկվող մեզ համար անընդունելի սցենարները ընդունելի չեն եղել
Ադրբեջանի համար ու միջազգային հանրության ներկայացուցիչները մեզ երբեմն հստակ, երբեմն դիվանագիտական եղանակով ասում էին, որ այդ ամենը հայկական կողմից ընդունվելու դեպքում դեռ պետք է համոզել Ադրբեջանին, որ նա ընդունի:
Այս ամենը պարտավոր էի մանրամասն ներկայացնել մեր ժողովրդին, սա չանելն է իմ իրական մեղքը, հանձնելով գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով, փաստորեն, հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»:
Վերջին պարբերությունը, որում Փաշինյանը հանգիստ արձանագրում է, որ ինքն է հազարավոր կյանքերի կործանման պատասխանատուն, ինձ չի զարմացնում:
2021թ. մարտի 1-ի հանրահավաքում նա ասել էր.
«Մեր անկախության 31 տարում մենք թույլ ենք տվել բոլոր հնարավոր սխալները, բոլոր սխալները, որ հնարավոր էր տեսականորեն եւ գործնականում»:
Քաղաքական ինքնասպանությանը համարժեք այս խոստովանությունից մի քանի ամիս անց Փաշինյանն ու նրա կուսակցությունը հաղթեցին ընտրություններում: Պարզ էր, որ դրանից հետո կարող է պարբերաբար «մեղայականներով» հանդես գալ:
Փաշինյանն Ազգային Ժողովում բացատրեց նաեւ, թե ինչու ժողովրդի հետ չի խոսել.
«Որպեսզի ժամանակին այս մասին ժողովրդի հետ խոսեի, նախ ինքս ինձ պիտի համոզեի, որ դա ճիշտ ճանապարհ է, եւ խոստովանեմ, չկարողացա ինքս ինձ համոզել: Ինչո՞ւ չկարողացա: Այն պատճառով, ինչ պատճառով մինչեւ հիմա ընդդիմադիր գործընկերներ չեն կարողանում համակերպվել իրականության հետ եւ այդ պատճառը կարելի է ձեւակերպել հետեւյալ կերպ՝ Սանասա՞ր, թե՞ Կուբաթլի, Զանգելա՞ն, թե՞ Կովսական»:
Փաշինյանի այս ելույթի մասին արդեն շատ է գրվել ու դեռ կգրվի: Ես մի քանի փաստի վրա ուշադրություն դարձնեմ:
1.    Երբ 2018 թվականին Փաշինյանն ասում էր, որ ԼՂ խնդիրը քննարկելու է ժողովրդի հետ, այդ պահին էլ «ինքն իրեն չէ՞ր համոզել»: Եթե չէր համոզել՝ ի՞նչ էր քննարկելու:
2.    Եթե իրեն ասում էին, որ «նշաձողը պետք է իջեցնել», ինչո՞ւ էր «նշաձողը» բարձրացնում՝ հայտարարելով, որ «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ»:
3.    Եթե բոլոր «հեռու եւ մոտիկ բարեկամները» ակնկալում էին, որ «մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 շրջանները եւ իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը»՝ ինչո՞ւ էր Փաշինյանը 2020թ. փետրվարին Մյունխենում Ալիեւի հետ անփառունակ բանավեճից հետո ձեւակերպում «Մյունխենյան սկզբունքներ», որոնք առաջացնում էին նույն Ալիեւի եւ միջնորդների ծիծաղն ու զարմանքը: Ավելին, Փաշինյանը «շրջադարձային» էր որակում մյունխենյան հանդիպումը, որովհետեւ այն «ապացուցեց, որ հենց Ադրբեջանն է հանդես գալիս ապակառուցողական, երբեմն էլ՝ ռասիզմի հասնող դիրքերից»:
Այս եւ բազմաթիվ այլ հարցերը մեկ պատասխան ունեն. մեր պետությունը միանձյա ղեկավարում է մի մարդ, որը որոշումներ կայացնելու խիզախություն չունի եւ այդ անկարողությունն անընդհատ քողարկում է անազնվությամբ: Բայց նրան ընտրողներն ու աջակցողները դրանում խնդիր չեն տեսնում: Երբ հասարակության մի մեծ զանգված ոչ միայն ընդունում է, որ իրեն ապուշի տեղ են դնում, այլեւ վայելում է այդ կարգավիճակը, Փաշինյանը կարող է թեկուզ հարյուր անգամ թվարկել, թե ինչում իրեն կարելի է մեղադրել՝ շատ լավ իմանալով, որ ոչ մի բանում էլ չեն մեղադրի:
Փաշինյանի «սիրելի» թիրախները՝ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Սերժ Սարգսյանը, մոտեցել էին կարգավորմանը Քի Վեսթում եւ Կազանում: Այո, երկու դեպքում էլ Ադրբեջանը հետքայլ էր կատարել, բայց երկու դեպքում էլ Հայաստանի ղեկավարները մոտ էին այն կետին, որը կարող էր հնարավոր դարձնել խնդրի լուծումը առանց պատերազմի: Փաշինյանը, որը իշխանության էր եկել ժողովրդական աջակցության հսկայական պաշարով, ոչինչ չարեց սեփական «Քի Վեսթ» կամ «Կազան» նախաձեռնելու համար: «Զրոյական կետից» սկսելով՝ զրոյի վրա էլ մնաց:

Новая «повинная» любителя начинать «с нуля» - Mediamax.am
Выступая 13 апреля в парламенте, Никол Пашинян сказал, что его «следует обвинять не в сдаче земель, а в том, что он их не сдал».
«Я виновен, поскольку в 2018-2019 годах я не выступил перед общественностью и не озвучил, что все наши близкие и дальние друзья ждут от нас передачи 7 районов Азербайджану в той или иной конфигурации и снижения установленной нами планки в вопросе статуса Арцаха.
Моя вина в том, что я не сказал народу, что международное сообщество безоговорочно признает территориальную целостность Азербайджана и ожидает, что и мы ее признаем. Я виновен в том, что не сказал четко и однозначно, что этот сценарий неприемлем для нас. Что касается Азербайджана, то представители международного сообщества иногда прямо, иногда дипломатично говорили нам, что если все это будет принято армянской стороной, еще нужно будет убедить Азербайджан.
Я был обязан все это подробно изложить нашему народу, и моя вина в том, что я не сделал этого: сдав земли, я мог бы спасти тысячи жизней, но не сдав их, по сути, стал автором решений, которые привели к тысячам жертв».
Последний абзац, в котором Пашинян спокойно заявляет, что именно он несет ответственность за гибель тысяч людей, меня не удивляет.
На митинге 1 марта 2021 года он говорил:
«За 31 год независимости мы совершили все возможные ошибки, все ошибки, которые были возможны в теории и на практике».
Через несколько месяцев после этого признания, равноценного политическому самоубийству, Пашинян и его партия победили на выборах. Понятно, что после этого
он может регулярно выступать с «повинными».
Пашинян также объяснил, почему «не поговорил с народом»:
«Чтобы заговорить об этом с народом, я должен был сначала убедить себя, что это правильный путь, и, признаюсь, я не смог себя убедить. Почему? По той причине, по которой наши партнеры из оппозиции до сих пор не могут смириться с реальностью, и эту причину можно сформулировать так: Санасар или Кубатлы, Зангелан или Ковсакан?».
Обращу внимание на некоторые факты:
1. Когда в 2018 году Пашинян говорил, что будет обсуждать пути урегулирования с «народом на площади», он работал над тем, чтобы «убедить себя»? Если нет, то что он собирался обсуждать?
2. Если ему говорили, что «надо опустить планку», то почему он, напротив, задрал ее, заявив, что «Арцах - это Армения, и точка!»?
3. Если все «дальние и близкие друзья» ожидали, что «мы передадим Азербайджану 7 районов в той или иной конфигурации и снизим установленную нами планку статуса Арцаха», почему Пашинян в феврале 2020 года, после бесславных дебатов с Алиевым в Мюнхене, сформулировал так называемые «Мюнхенские принципы», вызвавшие смех и удивление у Алиева и посредников? Более того, Пашинян назвал мюнхенскую встречу «поворотным моментом», поскольку она «доказала, что Азербайджан выступает с деструктивных, а иногда и расистских позиций».
На эти и многие другие вопросы есть лишь один ответ: нашим государством единолично управляет человек, который не имеет мужества принимать решения и постоянно прикрывает эту неспособность нечестностью. Однако его избиратели и сторонники не видят в этом проблемы. Часть общества не только смирилась с тем, что их принимают за идиотов, но еще и наслаждается этим статусом.
«Любимые» мишени Пашиняна – экс-президенты Роберт Кочарян и Серж Саргсян вплотную подходили к урегулированию в Ки-Уэсте и Казани. Да, в обоих случаях Азербайджан пошел на попятную, но руководители Армении были близки к точке, после которой решение проблемы стало бы возможным без войны. Пашинян, пришедший к власти с огромным ресурсом народного доверия, не сделал ничего для того, чтобы инициировать свой собственный «Ки-Уэст» или «Казань». Начав с «нуля», он так и остался «на нуле».