Նոր վեճ է հասունանում Երուսաղեմում - Mediamax.am
Կարծես թե հայերն այս օրերին քիչ խնդիրներ ունեին Արցախի աղետալի զարգացումների հետ կապված, հիմա էլ մի նոր վեճի առաջ ենք կանգնած Սփյուռքում։ Ես տասնյակ հեռախոսազանգեր և նամակներ եմ ստացել տարբեր երկրների հայերից, որոնք ինձ տեղեկացրել են Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանում հասունացող մի նոր խնդրի մասին: Հայտնի են կցկտուր մանրամասներ, և Երուսաղեմում ինձ հետ կապ հաստատած հայերը խնդրեցին, որ չբացահայտեմ իրենց անունները՝ վախենալով կամ պատրիարքարանի տրամադրած բնակարաններից վտարվելուց, կամ մի  այլ  ժխտական հակազդեցությունից:
Խոսքը մի հողակտորի մասին է, որը վերջերս պատրիարքարանը վարձակալության է տվել Ավստրալիայից ժամանած հրեա գործարարի: Ես կապ հաստատեցի բոլոր երեք հոգևորականների հետ, որոնք նշված էին որպես այս գործարքը պատրիարքարանի անունից հաստատողներ:
Նախ, ես նամակ ուղարկեցի Նուրհան պատրիարք Մանուկյանին՝ խնդրելով պայմանագրի պատճենը, սակայն, ցավոք, նա չարձագանքեց։ Այնուհետև զանգահարեցի պատրիարքարանի լուսարարապետ Սևան արքեպիսկոպոս Ղարիբյանին, որը դժկամ էր քննարկելու այդ հարցը։ Անանուն աղբյուրից ինձ ասացին, որ արքեպիսկոպոս Ղարիբյանի վրա ճնշում է գործադրվել պայմանագիրը հաստատելու համար: Այնուհետև ես զանգահարեցի պատրիարքարանի անշարժ գույքի բաժնի տնօրեն հայր Պարետ Երեցյանին, որը հաստատեց գործարքը և որոշ մանրամասներ ներկայացրեց: Այս երեք հոգևորականները, որոնք պատրիարքարանի ութ հոգուց բաղկացած Սուրբ Սինոդի  (Տնօրեն ժողով) փոքրամասնությունն էին, հաստատել էին վարձակալությունը։ Անանուն աղբյուրը ենթադրում էր, որ պատրիարքարանի Սրբոց Յակովբեանց ամբողջ եղբայրությունը պետք է հանդիպեր պայմանագիրը վերանայելու համար:
Հայր Երեցյանը հայտարարեց, որ մի քանի առաջարկներ են եղել արաբական տարբեր երկրների քաղաքացիների կողմից`վարձակալության տալու պատրիարքարանին պատկանող տվյալ կալվածքը: Այնուամենայնիվ, նա հայտարարեց, որ ամենաշահավետ առաջարկը եղել է ավստրալացի հրեա գործարար Դենի Ռուբենշտեյնի կողմից:
Չբացահայտելով գումարի չափը՝ հայր Երեցյանը հաստատեց, որ պատրիարքարանը կանխավճար է ստացել գործարարից: Անանուն աղբյուրն ինձ տեղեկացրեց, որ կանխավճարը կազմել է մեկ միլիոն դոլար: Հայր Երեցյանը նաև ասաց, որ ավստրալացի գործարարը նախատեսում է այդ կալվածքի վրա կառուցել յոթ աստղանի շքեղ հյուրանոց, և հյուրանոցի տարեկան եկամտի մի մասը փոխանցվելու է պատրիարքարանին: Թեև շրջանառվող անանուն տեղեկատվությամբ վարձակալության ժամկետը նշված է 99 տարի, հայր Երեցյանն ինձ ասաց, որ վարձակալությունն իրականում 98 տարով է: Նման երկարաժամկետ վարձակալությունը շատերին ստիպում է ենթադրել, որ պատրիարքարանը երբեք չի վերստանալու այդ կալվածքը: Ի պատասխան այդ հարցի՝ հայր Երեցյանը չհամաձայնեց՝ պնդելով, որ ավստրալացի գործարարը վարձակալության ավարտից հետո պարտավոր է կալվածքը վերադարձնել պատրիարքարանին՝ դրա վրա կառուցված թանկարժեք հյուրանոցի հետ միասին: Սա մի հարց է, որը մնում է պարզել միայն մեկ դար անց: Պատրիարքարանի կողմից նախկինում ևս այլ կալվածքների համար ստորագրվել են նման երկարաժամկետ վարձակալություններ նույն առարկություններով։
Վիճարկվող կալվածքը կոչվում է «Կովերի պարտեզ», որը գտնվում է պատմական Սիոն լեռան վրա, Երուսաղեմի հայկական թաղամասի հարավարևմտյան անկյունում: Մի քանի ամիս առաջ պատրիարքարանը պայմանագիր էր կնքել Երուսաղեմի քաղաքապետարանի հետ` նույն կալվածքը օգտագործելու որպես քաղաքապետարանի միջոցների հաշվին վերանորոգվող ավտոկայանատեղի, մի մասն էլ՝ տեղի հրեա բնակիչների մեքենաները կայանելու համար: Այն ժամանակ պատրիարքարանը հայտարարություն տարածեց՝ հայտարարելով, որ այս հողի արժեքը գերազանցում է 2 միլիոն դոլարը: Հայր Երեցյանն ինձ ասաց, որ ավստրալացի գործարարի հետ նոր վարձակալությունը կփոխարինի քաղաքապետարանի հետ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանագրին: Այլ աղբյուրներ ինձ ասացին, որ նոր համաձայնագիրը նաև ստորագրվել է առանց Հայոց պատրիարքարանի ամբողջական Սուրբ Սինոդի կամ Սրբոց Յակովբեանց եղբայրության հաստատման:
Նախկինում եղել են վեճեր, երբ պատրիարքարանի անդամները վարձակալության են տվել այլ կալվածքներ կամ փորձել Լոնդոնում Սոթբի աճուրդում վաճառել արխիվներից գողացված թանկարժեք ձեռագրերը։ Իրավիճակն ավելի է սրվում, քանի որ Իսրայելի ֆիզիկական անձանց, ընկերություններին կամ կառավարությանը ցանկացած հայկական գույքի վաճառք կամ վարձակալություն արժանանում է պաղեստինցիների դատապարտմանը, որոնք նման գործարքները դիտարկում են որպես Իսրայելի ներկայության ընդլայնում բռնագրավված տարածքներում։ Ինձ ասացին, որ Պաղեստինի ինքնավարությունը պաշտոնական բողոքի նամակ է հղել Հայոց պատրիարքարանին`այս կալվածքի վարձակալության վերաբերյալ: Սակայն, հայր Երեցյանը հերքեց նման հաղորդագրության ստացումը։
Կոնկրետ փաստերի և իսկական փաստաթղթերի պատճենների բացակայության դեպքում դժվար է որևէ հստակ եզրակացության հանգել: Թափանցիկություն ապահովելու համար, պատրիարքարանը պետք է հրապարակի «Կովերի պարտեզ» կալվածքի վարձակալության պայմանագրի պատճենը՝ բացահայտելով դրա պայմանները: Առանց նման բացահայտման դժվար է դատել այս պայմանագրի առավելությունների կամ թերությունների մասին:
Եթե պատրիարքարանը նման գործարքներով է զբաղվում իր գործունեության վարչական ծախսերը հոգալու համար, օգտակար կլինի պատրիարքարանի տարեկան եկամուտների և ծախսերի մասին հաշվետվության հրապարակումը, որպեսզի բոլորը տեսնեն, թե արդյոք պատրիարքարանն ունի եկամտի խիստ կարիք: Եթե պատրիարքարանը իսկապես գտնվում է ֆինանսական հուսահատ վիճակում, ապա նման զեկույցը կարող է խրախուսել աշխարհասփյուռ բարերարներին նվիրատվություններ անել պատրիարքարանում և վերացնել լրացուցիչ արժեքավոր հողամասերի վաճառքի կամ վարձակալության անհրաժեշտությունը:
Վերջապես, նախկինում ստեղծվել էր անկախ ժամանակավոր հանձնաժողով, որը պետք է վերահսկեր պատրիարքարանի վարչական գործերը: Սա կարող է ճիշտ ժամանակը լինել մշտական հիմունքներով նման հանձնաժողով ստեղծելու համար: Վերահսկող հանձնաժողովի հավաստի զեկույցները վերջ կդնեն հայ համայնքներում պատրիարքարանի գործերի շուրջ պառակտող և համառ լուրերին:

New Controversy Looms in Jerusalem օver land leased by the Patriarchate - Mediamax.am
As if Armenians did not have enough problems these days with the disastrous developments in Artsakh, we are now faced with a new controversy in the Diaspora. I have received dozens of phone calls and emails from Armenians in various countries, informing me about a new issue brewing at the Armenian Patriarchate in Jerusalem. The details are sketchy and Armenians I contacted in Jerusalem asked that I do not disclose their names fearing either expulsion from the housing provided to them by the Patriarchate or some other retribution.
The issue is about a plot of land that was recently leased by the Patriarchate to a Jewish businessman from Australia. I contacted all three clergymen who were mentioned as approving this deal on behalf of the Patriarchate.
I first sent an email to Patriarch Nourhan Manougian, asking for a copy of the contract. Regrettably, he did not respond. I then called Archbishop Sevan Gharibian, the Grand Sacristan of the Patriarchate. He was reluctant to discuss the issue. I was told by an anonymous source that Arch. Gharibian was pressured into approving the contract. I then called Father Baret Yeretzian, Director of the Real Estate Department of the Patriarchate, who confirmed the deal and provided some of the details. These three clergymen, a minority of the eight-member Holy Synod of the Patriarchate (Dnoren Joghov), were the ones who had approved the lease. An anonymous source suggested that the entire St. James Brotherhood of the Patriarchate should have met to review the contract.
Fr. Yeretzian stated that there have been several offers from citizens of various Arab countries to lease that particular property owned by the Patriarchate. However, he stated that the most advantageous offer was made by Danny Rubenstein, a Jewish businessman from Australia.
Without disclosing the amount, Fr. Yeretzian confirmed that the Patriarchate received an advance payment from the businessman. An anonymous source informed me that the down payment was one million dollars. Fr. Yeretzian also told me that the Australian businessman plans to build a seven-star luxurious hotel on the property and a percentage of the annual revenue of the hotel will be transferred to the Patriarchate. Even though the anonymously circulated information fixed the length of the lease at 99-years, Fr Yeretzian told me that the lease was in fact for 98 years. Such a lengthy lease leads many to believe that the Patriarchate will never recover that property. When asked, Fr. Yeretzian disagreed, asserting that the Australian businessman will have to return the property to the Patriarchate at the end of the lease, along with the pricey hotel built on it. This is an issue that remains to be seen a century later. Similar lengthy leases for other properties have been signed by the Patriarchate in the past resulting in the same arguments.
The property in question is called “Goveroun Bardez” (Cows’ Garden), located on the historic Mt. Zion, at the southwest corner of the Armenian Quarter in Jerusalem. Several months ago, the Patriarchate had signed an agreement with the Municipality of Jerusalem to use the same property as a parking lot to be renovated at the expense of the Municipality and part of it used to park the cars of Jewish residents of the area. At the time, the Patriarchate issued a statement declaring that the value of this land is over $2 million. Fr. Yeretzian told me that the new lease with the Australian businessman will supersede the earlier agreement with the Municipality. Other sources told me that the new agreement was also signed without the approval of the Armenian Patriarchate’s full Holy Synod or the Brotherhood of St. James.
There have been past controversies when members of the Patriarchate leased other properties or attempted to sell precious manuscripts stolen from the archives at Sotheby’s auction in London. To make matters worse, the sale or lease of any Armenian property to Israeli individuals, companies or the government is frowned upon by Palestinians who view such transactions as expanding Israel’s presence in the occupied territories. I was told that the Palestinian Authority had sent a formal letter of complaint to the Armenian Patriarchate regarding the lease of this property. However, Fr. Yeretzian denied receiving any such communication.
In the absence of concrete facts and copies of actual documents it is hard to reach any firm conclusions. In the name of transparency, the Patriarchate should make public a copy of the contract for the lease of the “Goveroun Bardez” property disclosing its terms. Without such disclosure, it is hard to judge the advantages or disadvantages of this contract.
If the Patriarchate is engaging in such transactions in order to cover the administrative expenses of its operations, it may be useful to release a report of the Patriarchate’s annual revenues and expenses so everyone can see if the Patriarchate is in a dire need of income. If the Patriarchate is indeed in a desperate financial situation, such a report may encourage benefactors from around the world to make contributions to the Patriarchate and eliminate the need for the sale or lease of additional valuable plots of land.
Finally, in the past, an independent temporary committee was formed to oversee the administrative affairs of the Patriarchate. This may be the right time to reestablish such a committee on a permanent basis. The reports of a credible oversight committee would put an end to divisive and persistent rumors in the Armenian communities about the affairs of the Patriarchate.