Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը եւ Հայաստանի ռազմական պարտությունը խոր ցնցում առաջացրին հայ հասարակության շրջանում: Այդ ցնցումն այն հսկայական անջրպետի հետեւանքն էր, որ առկա էր Հայաստանի քաղաքական վերնախավի շրջանում մինչ պատերազմը գերիշխող գաղափարների, հասարակական կարծիքի եւ ռազմական առճակատման արդյունքների միջեւ:
Պատերազմի արդյունքը հնարավոր է բացատրել ինստիտուտների թուլությամբ: Այս սյունակում ես կքննարկեմ դրանցից հինգը՝ բանակը, ռազմավարական մտածողությունը, դիվանագիտությունը, մեդիան եւ, վերջապես, Սփյուռքը:
Բանակը. պարտությունն առաջին հերթին ռազմական պարտություն է: Հայկական բանակը պատրաստ չէր դիմակայել ադրբեջանական ռազմամեքենային: Ճիշտ է՝ ադրբեջանական բանակն ուներ իսրայելական ժամանակակից անօդաչու թռչող սարքեր եւ բարձր ճշգրտության հրթիռներ, ինչպես նաեւ Թուրքիայի անմիջական մասնակցությունը պատերազմին եւ մի քանի հազար իսլամիստ վարձկաններ, այդուհանդերձ, դա որեւէ կերպ չի կարող արդարացնել հայկական բանակի արագ ջախջախումը: Ամենադաժան մարտերը մղվել են հարթավայրում, որտեղ Առաջին աշխարհամարտը հիշեցնող խրամատները չեն կարողացել հակազդել Ադրբեջանի գերազանցող թվաքանակին եւ կրակի ուժին, էլ չեմ խոսում օդային լիակատար գերազանցության մասին:
Այն դեպքում, երբ ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի մասին հայտնի էր առնվազն 2016-ից, որեւէ արդյունավետ հակազդող միջոց չէր իրականացվել այս ընթացքում՝ լիներ դա էլեկտրոնային պատերազմի, թե հայկական պաշտպանության միջոցները քողարկելու ավելի պարզ քայլերի միջոցով: Առաջնագծի անկումից հետո, երբ առկա էր առավել բարենպաստ լեռնային տարածք, չկար պաշտպանության երկրորդ գիծ: Այն դեպքում, երբ հայ զինվորներն անասելի քաջություն ցուցաբերեցին եւ դիմադրեցին իրենց գերազանցող ուժերին, սպաներն իրենց առջեւ դրված խնդիրների պլանավորման եւ կատարման ահռելի թերություններ թույլ տվեցին:
Պարզապես համեմատության համար. 1991-1994 թվականների Հայաստանի տարածքային ձեռքբերումները կորսվեցին 44 օրվա ընթացքում: Քրդական անկանոն ուժերն Աֆրինում նույն իսլամիստ վարձկանների կողմից աջակցվող թուրքական բանակի գրոհին դիմադրեցին 64 օր եւ ավելի քիչ զոհեր ունեցան, իսկ հայկական կանոնավոր բանակն ադրբեջանա-թուրք-վարձկանների միավորված ուժերին դիմակայեց 44 օր։
Թուլացնել ռազմական քննարկումների սրությունը՝ հավասարեցնելով դրանք միայն ադրբեջանական զենքի որակին ու քանակին, այդքան էլ ճիշտ չէ: Ադրբեջանական օդային գերազանցության բազմաթիվ ասիմետրիկ լուծումներ կային, որոնք չկիրառվեցին: Տպավորությունն այնպիսին է, որ Հայաստանի զինված ուժերը վերջին պատերազմից հետո շատ չէին զարգացել ոչ միայն սպառազինության, այլեւ սպայակազմի վերապատրաստման եւ ռազմավարական մտածողության տեսանկյունից:
Ռազմավարությունը. «Ստատիկ պաշտպանություն» ռազմական մտածողությունը համընկավ քաղաքականության, ռազմավարության եւ դիվանագիտության ստատիկ մտածողության հետ: Այն շատ քիչ զարգացավ 1990-ականներից ի վեր, մինչդեռ մեզ շրջապատող աշխարհն արագորեն փոխվում էր: Միայն մեկ օրինակ. Կատալոնիան 2017-ին փորձեց անջատվել ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա, ինչի դեմ պայքարում էին ոչ միայն Իսպանիայի իշխանությունները Մադրիդում, եւ այդ շարժումը եվրոպական կոնտեքստից էապես մեկուսացված մնաց: Իրաքի քրդերն անկախության հանրաքվե կազմակերպեցին՝ կրկին 2017-ին: Թեեւ նրանք միջազգային կոալիցիայի մաս էին կազմում, որը ղեկավարում էր ԱՄՆ-ն «Իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար, այդուհանդերձ, նրանց ինքնորոշման ձգտումը որեւէ աջակցություն չստացավ աշխարհի մնացյալ հատվածի կողմից: Քրդական ուժերը միայնակ մնացին Բաղդադի հակազդման դեմ եւ կորցրին վերահսկողությունը Քիրքուքի եւ «վիճելի տարածքների» նկատմամբ: Աշխարհն արագ էր փոխվում, հատկապես 2016-ից հետո, երբ Սիրիայում ձեւավորվեց ռուս-թուրքական համագործակցությունը, մինչդեռ հայկական ռազմավարական մտածողությունը շարունակում էր «ավելի քան նույնը» մնալ:
Մինչ «ինքնորոշման» հայեցակարգը միջազգային ասպարեզում սկսում էր ավելի ու ավելի քիչ ընդունվել, Հայաստանի ռազմավարական դիրքորոշումը Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման գաղափարից եւ նրանց անվտանգությունից տեղափոխվեց դեպի ցանկացած զիջման մերժում Ադրբեջանին: Վերջին տարիներին թե՛ Հայաստանի քաղաքական վերնախավը, թե՛ հասարակական կարծիքը դեմ էին զիջումներին Ադրբեջանին՝ 1991-94 թվականների պատերազմի ընթացքում գրավված ադրբեջանական տարածքների ամբողջ կամ մի մասը վերադարձնելու տեսքով: Ամենավատն այն է, որ Երեւանում հնարավոր բանավեճ չէր ծավալվում այն մասին, որ առավելապաշտական «ոչ մի թիզ հող չվերադարձնելու» դիրքորոշման հնարավոր հետեւանքը լինելու էր երկրորդ պատերազմն Ադրբեջանի հետ: Այդ դիրքորոշումների հիմքում որեւէ քաղաքական մտածողություն չկար. համատեքստի, ուժերի հավասարակշռության, հետեւանքների վերաբերյալ ցանկացած առաջարկ պարզապես լռեցվում էր՝ որակվելով որպես «դավաճանություն»:
Երեւանում իշխող ուժը, որը ձեւավորվեց 2018 Թավշյա հեղափոխությունից հետո, եւ ներկայիս ընդդիմությունը՝ կազմված նախկինում իշխող Հանրապետական կուսակցությունից եւ նրա դաշնակիցներից, կիսում էին այս գաղափարները: Անկախ Երեւանում ներկայում իշխանության համար ընթացող պայքարից, պատերազմն ու պարտությունն ի ցույց դրեցին Հայաստանի պետական կառույցների, քաղաքական կառուցվածքի, ինչպես նաեւ Սփյուռքի թուլությունը:
Երեւանում հուզական կարգախոսներ կրկնելը սխալմամբ համարվեց դիվանագիտություն եւ ռազմավարական մտածողություն: Արդյունքում Հայաստանը դիվանագիտական լիակատար մեկուսացման մեջ էր, երբ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց: Այն դեպքում, երբ Բաքվին հաջողվեց Թուրքիային եւ նույնիսկ մի քանի հազար սիրիացի իսլամիստ վարձկանի ներգրավվել պատերազմում, Հայաստանը միայնակ էր նրանց դեմ պայքարում:
Դիվանագիտությունը. Հայաստանի դիվանագիտությունը նույնպես չափազանց երկար ժամանակ ստատիկ էր: Երկու տասնամյակների ընթացքում, երբ Վարդան Օսկանյանն ու այնուհետ՝ Էդվարդ Նալբանդյանն արտաքին գործերի նախարարներ էին, երեք կարեւոր նախաձեռնություն մեկնարկեց. ամենակարեւորը Բաքվի հետ բանակցություններն էին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար, իսկ երկրորդ ամենակարեւոր բանակցություններն Անկարայի հետ էին՝ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով։ Երկուսն էլ ձախողվեցին: Երրորդ խոշոր դիվանագիտական նախաձեռնությունը ԵՄ-ի Ասոցացման համաձայնագրին միանալն էր, որն աղետալի ավարտ ունեցավ. Ռուսաստանի ճնշման ներքո Երեւանը հրաժարվեց ԵՄ-ի հետ իր հավակնություններից եւ անդամագրվեց Մոսկվայի հովանավորած Եվրասիական տնտեսական միությանը: 20 տարվա դիվանագիտական ձախողումներն այդպես էլ չհանգեցրին որեւէ նախարարի պաշտոնանկության կամ որեւէ լուրջ բանավեճի ծավալման՝ կորսված տարիների եւ արտաքին քաղաքական չիրականացված նախաձեռնությունների վերաբերյալ: Անցյալի ձախողումներն ու ապագա հնարավորությունները չգնահատվեցին:
Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում Զոհրաբ Մնացականյանի կարճատեւ պաշտոնավարման ընթացքում Երեւանը ոչ միայն վիճարկեց ղարաբաղյան բանակցությունների ստատուս քվոն, այլեւ վտանգավոր կերպով հեռացավ իր գլխավոր դաշնակից Ռուսաստանի դիրքորոշումից: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երբեք չի հավակնել լինել հմուտ դիվանագետ, սակայն նա իր կողքին ուներ նաեւ թույլ արտգործնախարարություն:
Մեդիան. պատերազմի ընթացքում հայկական լրատվամիջոցները գործում էին քարոզչական ռեժիմով: Չնայած հայկական զինված ուժերի ունեցած վաղ դժվարություններին եւ պատերազմի մեկնարկից երկու շաբաթ անց հարավային գծի ճեղքման փաստին՝ «հաղթելու» կարգախոսներն այլընտրանքային տեղեկատվության համար դաշտ չէին թողնում: Ավելին, մեդիա քարոզչությունը հասարակական կարծիքը չէր նախապատրաստել կորուստների իրականությանը, որտեղից էլ գալիս է ցնցումն ու անհասկանալիությունը զինադադարի կնքման ժամանակ:
Հայկական լրատվամիջոցները, սակայն, ավելի խորքային խնդիրներ ունեն. Հայաստանում լրատվամիջոցները չկարողացան ազատվել խորհրդային փորձի երկարատեւ ավանդույթից: Սփյուռքում լրատվամիջոցները հիմնականում գավառական են մնացել: Երկուսին էլ պակասում էր պրոֆեսիոնալիզմը: Արդյունքն այն էր, որ Հայաստանում լրատվամիջոցները դեռ 1990-ականների սկզբից չուսումնասիրեցին, չտեղեկացրին եւ չքննարկեցին հայկական պետականության հիմնական մարտահրավերները: Լրատվամիջոցները միայն ամրապնդեցին գոյություն ունեցող քաղաքական կոնսենսուսը՝ առանց այն կասկածի տակ դնելու կամ վիճարկելու դրանք տարբեր փաստերով կամ փաստարկներով:
Հասարակությունը երբեք չի քննարկել ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող կարեւորագույն հիմնախնդիրները:
Սփյուռքը. երբ պատերազմը սկսվեց, Սփյուռքի լրատվամիջոցները չկարողացան բավարար չափով ազդել միջազգային հասարակական կարծիքի, քաղաքական առաջնորդների ու լրատվամիջոցների վրա եւ իրական ազդեցություն ունենալ իրադարձությունների վրա: Սփյուռքի խնդիրը սակայն ավելի խորն է: Սփյուռքի կառույցները, որոնք հռչակվել էին որպես «Հայաստանի ռազմավարական խորություն», որը համեմատելի էր ադրբեջանական նավթի հետ, չկարողացան որեւէ լուրջ ազդեցություն ունենալ իրադարձությունների վրա, այն է՝ հասնել Ղարաբաղի ինքնորոշման միջազգային ճանաչմանը, օգտագործել 1915թ. Ցեղասպանության հարցը՝ Հայաստանի դեմ Թուրքիայի ցանկացած ագրեսիա անընդունելի դարձնելու համար, կամ բավարար քանակությամբ արտաքին աջակցություն ստանալ, որը կնպաստեր բուն Հայաստանի զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Սփյուռքի կազմակերպությունների ձախողումը երկու գործոնի հետեւանք է. Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ Երեւանն այդպես էլ չկարողացավ Սփյուռքին ընդունել որպես ռազմավարական գործընկեր, որպեսզի կարողանար հայտնաբերել խնդիրներն ու դրանց ուղղեր համապատասխան ռեսուրսները: Երեւանը Սփյուռքին օգտագործում էր միայն որպես կանխիկ փողի աղբյուր:
Երկրորդն այն է, որ 1990-ականների սկզբից Սփյուռքը չկարողացավ թարմացնել իր քաղաքական ղեկավարությունը, արդիականացնել իր կառույցներն ու զարգացնել քաղաքական մտածողությունը: Վերջնական արդյունքն այն է, որ Սփյուռքն այսօր ունի հաստատություններ, որոնք ժառանգվել են 20-րդ դարի վերջերից, եւ ի վիճակի չեն արձագանքելու Սփյուռքի համայնքների մարտահրավերներին եւ սատարելու Հայաստանին ու Ղարաբաղին:
Ի՞նչ է սպասվում
Նոյեմբերի 10-ի համաձայնագրով Ռուսաստանի զինված ուժերի պաշտպանության տակ է անցել այն, ինչ մնում է Ղարաբաղի տարածքում, եւ վերջինիս հայ բնակչությունը: Այլ կերպ ասած, վերջին 26 տարիների քաղաքական, դիվանագիտական եւ ռազմական անգործությունը հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանը կորցրեց Ղարաբաղի հայության անվտանգության պաշտպանությունը՝ 1988-ին սկիզբ առած Ղարաբաղյան շարժման հիմնաքարը, որը հանգեցրել էր անկախ Հայաստանի ձեւավորմանը: Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում կրած պարտության հետեւանքները շտկելու ցանկացած փորձի դեպքում անհրաժեշտ է վերանայել ինստիտուցիոնալ ձախողումները՝ որպես դրանք շտկելու նախապայման:
Նույնիսկ նախքան ընթացիկ աղետալի պատերազմը, Հայաստանը բախվել էր հսկայական մարտահրավերների՝ ներքին բարեփոխումներ, կոռուպցիայի դեմ պայքար, տնտեսության արդիականացում եւ ժողովրդագրական աճի խթանում, եւ այս ամենն այն նույն տարում, երբ COVID-19 համաճարակը սպառել էր տեղական եւ միջազգային ռեսուրսները: Պատերազմը ստեղծված իրավիճակին մի շարք նոր դժվարություններ գումարեց՝ Ղարաբաղին եւ Հայաստանին նետված անվտանգության նոր մարտահրավերներ, փախստականներ, պատերազմի զոհեր եւ գերիների ճակատագիր: Հայաստանի եւ Ղարաբաղի հայերի առջեւ ծառացած մարտահրավերներն ահռելի են՝ Հայաստանի ներքին բարեփոխումների խոշոր խնդիրը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, տնտեսության արդիականացումը, ժողովրդագրական բացասական միտումների կանխումը եւ շատ այլ խնդիրներ:
Պատերազմը բացահայտեց Հայաստանի պետական ինստիտուտների, քաղաքական մտքի եւ Սփյուռքի կառույցների թերի զարգացումը: Այլեւս չի կարելի ապրել այնպես, կարծես «ոչինչ էլ չի պատահել»: Հնարավոր չէ վերադառնալ առօրյային: Հնարավոր չէ շարունակել հին գաղափարներն ու հին կառույցները:
Առաջին ղարաբաղյան պատերազմում եւ՛ Հայաստանը, եւ՛ Ադրբեջանը փլուզվող Խորհրդային միությունը լքելու գործընթացում էին՝ հավասարապես թե՛ թույլ էին, թե՛ անկազմակերպ: Այդ պայմաններում հայկական կողմն ի ցույց դրեց ավելի կուռ համախմբվածություն, քան Ադրբեջանը, որտեղ անընդհատ շարունակվում էր իշխանության համար պայքարը: Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում ավտորիտար, կոռումպացված, նավթով հարուստ Ադրբեջանն ավելի արդյունավետ գործեց, քան կիսաժողովրդավարական, անկազմակերպ Հայաստանը:
Թեեւ ակնհայտ է, որ հաջորդ տասնամյակում Ադրբեջանը շարունակելու է մնալ ավտորիտար եւ բռնապետական նավթահենք տնտեսություն, այդուհանդերձ, հարց է ծագում՝ Հայաստանը կշարունակի՞ մնալ կիսաժողովրդավարական, թույլ եւ քաոսային: Կամ էլ, Հայաստանը կգտնի՞ ներքին ռեսուրսներ, որպեսզի շարունակի նորագույն եւ արդյունավետ կառույցների զարգացման ուղղված իր բարեփոխումները:

The Second Karabakh War and the Armenian military defeat have caused a deep shock within the Armenian public opinion. The shock is the result of the huge gap between the dominant ideas within the Armenian political class as well as the public opinion before the war and the results of the military confrontation.
The explanation for the outcome of the war lies in the weakness of institutions. In this opinion piece, I will consider five of them: the army, strategic thinking, diplomacy, the media, and finally, the diaspora.
The army
The defeat is first of all a military defeat. The Armenian military was not ready to face the Azerbaijani war machine. It is true that Azerbaijani army had modern Israeli drones and precision missiles, Turkish direct participation in the war, and the deployment of several thousand Islamist mercenaries, yet this does not excuse the rapid collapse of the Armenian military. The harshest battles were fought in the flatland where trenches reminiscent of the First World War failed to resist against superior Azerbaijani numbers and firepower, not to mention complete air superiority.
While use of drones by Azerbaijan has been evident at least since 2016, Armenia has taken no effective counter-measures, whether through electronic warfare or through simpler measures of concealing Armenian defences. Once the frontline collapsed, there was no second line of defence in the more favourable mountainous area. While Armenian soldiers showed huge courage and resisted in front of superior forces, the officers showed huge flaws in planning and execution.
Just for comparison: Armenian territorial gains of 1991-1994 were lost in 44 days. Kurdish irregular forces in Afrin resisted against Turkish army onslaught supported by the same Islamist mercenaries for 64 days, and suffered less casualties, while Armenian regular army resisted against the combined Azerbaijani-Turkish-mercenary forces for 44 days.
To reduce the military debate to the quality and quantity of Azerbaijani arms is incorrect. Numerous asymmetric solutions to Azerbaijani air superiority existed, which were not applied. The impression is that Armenian armed forces did not evolve much since the last war, not only in armament but also in training of the officer corps and strategic thinking.
Strategy
The “static defence” thinking in the military coincided with static thinking in politics, strategy and diplomacy as well. It developed very little since the 1990’s, while the world around was changing rapidly. Let me bring up just one example: in 2017, Catalonia attempted separation based on the principle of self-determination, which was fought not only by the Spanish authorities in Madrid, and the movement remained largely isolated within European context. The Iraqi Kurds organized a referendum on independence, also in 2017. Although they were part of an international coalition led by the U.S. to fight the “Islamic State”, their drive for self-determination found no support from the rest of the world. The Kurdish forces were left alone against Baghdad’s reaction and lost control over Kirkuk and the “disputed territories”. The world was changing quickly, especially after 2016, when Russian-Turkish cooperation emerged in Syria. Despite all this, Armenian strategic thinking was “more of the same”.
While the concept of “self-determination” was becoming less and less accepted internationally, Armenian strategic position shifted from the idea of self-determination of Karabakh Armenians and their security towards rejecting any concessions to Azerbaijan. In the last years, both the Armenian political elite and the public opinion opposed concessions to Azerbaijan in the form of returning all or part of the Azerbaijani territories occupied during the 1991-94 war. The worst is that there was no debate possible in Yerevan about why this maximalist position – “no land concession” –would have as a consequence a second war with Azerbaijan. There was no political thinking behind those positions; any suggestion about context, balance of forces and consequences was simply silenced as “treason”.
The ruling group in Yerevan that emerged in the aftermath of the 2018 Velvet Revolution and the current opposition, comprised of the former ruling Republican Party and its allies, shared these ideas. Regardless of the ongoing power struggle in Yerevan, the war and the defeat revealed the weakness of Armenia’s state institutions, political structure, as well as that of the diaspora.
In Yerevan, repeating emotional slogans was mistaken for diplomacy and strategic thinking. The result was complete diplomatic isolation when the war was launched by Azerbaijan. While Baku succeeded in bringing in Turkish participation, and even several thousand Syrian Islamist mercenaries, Armenia was left alone to confront them.
Diplomacy
Armenia’s diplomacy has also been static for too long. For two decades, when Vartan Oskanian and later Edward Nalbandian were ministers of foreign affairs, three important initiatives were taken: the most important was negotiations with Baku for Karabakh conflict resolution; and second most important negotiations with Ankara for normalization of relations. Both failed. The third major diplomatic initiative was joining EU’s Association Agreement, which ended up in a disaster: under Russian pressure, Yerevan abandoned its ambitions with the EU and joined the Moscow-sponsored Eurasian Economic Union. Twenty years of diplomatic failures did not lead to any minister resigning, no serious debate about lost years, unfulfilled foreign policy initiatives. There was no evaluation of past failures and future possibilities. The short tenure of Zohrab Mnatsakanyan as foreign minister was a misunderstanding: Yerevan not only challenged the status quo on Karabakh negotiations, but also dangerously departed from the positions of its major ally, Russia. Prime Minster Nikol Pashinyan never pretended to be a skilful diplomat, but also had a weak Armenian foreign ministry next to him.
The media
During the war, the Armenian media took on a propaganda mode. In spite of the early difficulties of the Armenian armed forces and the fact that the southern frontline was breached two weeks after the start of the war, the “victory” slogans did not leave to any alternative information. Moreover, the media propaganda did not prepare the public opinion to the reality of the losses, hence the shock and incomprehension when the ceasefire was signed.
However, the Armenian media has deeper problems: in Armenia, the media sectors failed to shed the long tradition of Soviet practices. In the diaspora, the media has remained largely provincial. Both lacked professionalism. The result was that the media in Armenia has failed to investigate, inform, and debate the central challenges of Armenian statehood since the early 1990s. It only reinforced existing political consensus without questioning them, without challenging them with different facts or arguments. Fundamental issues related to the Karabakh conflict was never discussed by the public.
Diaspora
In the diaspora, when war erupted, the media failed to have enough influence over the international public opinion, political leaders, and the media to have real impact on the events. The problem of the diaspora is deeper, nevertheless. Hailed as the “strategic depth of Armenia” comparable to Azerbaijani oil, the diaspora structures failed to have any serious influence over the events: bring international recognition of Karabakh’s self-determination, use the issue of 1915 Genocide to make any Turkish aggression against Armenia unacceptable, or bring enough external support for the development and strengthening of Armenia itself. The failure of the diaspora organizations is the result of two factors: since the emergence of Armenia’s independence, Yerevan failed to use think about the diaspora as a strategic partner, identifying problems and allocating resources. It used the diaspora no more than as a source for cash. The second is that since the early 1990’s the diaspora failed to renew its political leadership, modernize its institutions, and develop its political thinking. The result is that the diaspora today has institutions inherited from the late 20th century, inadequate for responding to the challenges of the diaspora communities and supporting Armenia and Karabakh.
What comes next?
The November 10 agreement has taken what remains of Karabakh territory and its Armenian population under the protection of the Russian military. In other words, the political, diplomatic, and military paralysis of the last 26 years has brought to losing Armenian security protection over Karabakh Armenians, the cornerstone of the Karabakh movement that started in 1988 and led to the emergence of independent Armenia. Any attempt to correct the consequences of the defeat in the Second Karabakh War needs to revise the institutional failures as the pre-condition to correct them.
Even before the current disastrous war, Armenia faced huge challenges: domestic reforms, fight against corruption, economic modernization, and negative demographic trends - all in the year when the COVID-19 pandemic has dilapidated local and international resources. The war has added a fresh series of difficulties: new security challenges to Karabakh and Armenia, the refugees and war casualties, and the fate of prisoners of war. The challenges Armenia and Karabakh Armenians are facing are huge: the enourmous task of Armenia’s domestic reforms, fight against corruption, modernization of its economy, reversal of negative demographic trends, and many others.
The war has revealed the under-development of the Armenian state institutions, political thought, and diaspora organization. It is no more “business as usual”. It is not possible to go back to daily routine. It is not possible to continue with old ideas and old institutions.
In the first Karabakh War, both Armenia and Azerbaijan were emerging from what was a collapsing Soviet state, both equally weak and disorganized. In those conditions, the Armenian side revealed more cohesion than Azerbaijan, where power struggle was constant in Baku. In the second Karabakh war, an authoritarian, corrupt, oil-rich Azerbaijan proved more efficient than a half-democratic, disorganized Armenia.
While it is evident that Azerbaijan will continue to remain authoritarian and dictatorial oil-based economy in the next decade or two, the question is, will Armenian institutions remain half-democratic, weak, and chaotic? Or rather, will Armenia find the internal resources to continue its reform towards developing state-of-the-art, efficient institutions?