Աշխա՛րհ, մենք պատժելու ենք քո «շան տղուն» - Mediamax.am
2003 թվականին՝ Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո, Իլհամ Ալիեւի առաջին քայլերից մեկը հոր սկսած «գործը» ավարտին հասցնելն էր: Նախիջեւանում վերջնականապես ոչնչացվեց հայկական միջնադարյան գերեզմանը՝ արվեստի գլուխգործոց խաչքարերով եւ նույն տեղում հրաձգարան կառուցվեց: Ալիեւն աշխարհին ասաց, որ թքած ունի իր վրա ու անելու է այն, ինչ ցանկանում է: Եվ աշխարհը հանդուրժեց:
2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Իլհամ Ալիեւը հանցավոր համաձայնության եկավ Հունգարիայի ավտոկրատ վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ եւ Բաքու վերադարձրեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած եւ Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին:
Ավելին, նա պարգեւատրեց Սաֆարովին: Եվ աշխարհը հանդուրժեց:
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո Իլհամ Ալիեւը ապացուցեց, որ հատուկ վերաբերմունք ունի մարդակերների հանդեպ՝ նա պարգեւատրեց պատերազմի ընթացքում հայ զինվորին գլխատած սպային: Եվ աշխարհը հանդուրժեց:
2015 թվականի մարտին Իլհամ Ալիեւը հայտարարեց, որ «այսօր աշխարհում միջազգային իրավունքը չի գործում, միջազգային պայմանագրերն ընդամենը որեւէ արժեք չունեցող թղթի կտոր են»: Եվ աշխարհը հանդուրժեց:
2017 թվականի փետրվարին Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր ստորագրեց իր կնոջը՝ Փաշաեւների ամենազոր կլանի փաստացի ղեկավար Մեհրիբան Ալիեւային Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ կարգելու մասին: Եվ աշխարհը հանդուրժեց:
Այս շարքը կարող եմ երկար շարունակել, բայց իմաստ չեմ տեսնում՝ միեւնույն է, դուք շարունակելու եք հանդուրժել՝ առաջնորդվելով «նա շան տղա է, բայց մեր շան տղան է» բանաձեւով:
Բայց մենք՝ հայերս, այլեւս չենք հանդուրժելու: Այս անգամ Ալիեւին պատժելու ենք այնպես, որ նա կկորցնի ոչ միայն Արցախը հետ բերելու հույսերը, այլեւ, հավանաբար, իշխանությունն իր երկրում:

World, we will punish your “son of a bitch” - Mediamax.am
After Ilham Aliyev was elected President of Azerbaijan in 2003, the first thing he did was finishing the job his father started – destroying what was left of the medieval Armenian cemetery and its masterpiece khachkars [cross-stones] in Nakhijevan. Aliyev then built a firing range in that place. His message to the world was that he would do whatever he wanted and not give a damn. And the world tolerated it.
On 31 August 2012, Ilham Aliyev reached a criminal agreement with Hungarian PM Viktor Orbán and brought back to Baku Ramil Safarov, the man who axed Armenian officer Gurgen Margaryan in his sleep and was serving a life sentence in Hungary for that crime. Moreover, Aliyev awarded Safarov. And the world tolerated it.
After the April War in 2016, Ilham Aliyev proved that he had a special attitude toward murderers by awarding the officer who beheaded an Armenian soldier. And the world tolerated it.
In March 2015, Ilham Aliyev stated that “the international law is not working now and international agreements are just papers with no value.” And the world tolerated it.
In February 2017, Ilham Aliyev signed a decree appointing his wife Mehriban Aliyeva, de-facto leader of the all-powerful Pashayev clan, the First Vice President of Azerbaijan. And the world tolerated it.
The list goes on, but I do not see a point. You will accept the rest of it too, being guided by the "he may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch" policy.
We, Armenians, will tolerate no more. This time we will deliver a punishment that will end not only Aliyev’s hopes to seize Artsakh but also, possibly, his power in Azerbaijan.