Թուրքիան փորձում է տիրանալ Երուսաղեմի հայկական կալվածքներին - Mediamax.am
2020 թ. փետրվարի 13-ին «Հրեական մամուլ» շաբաթաթերթի (The Jewish Press) հոդվածը բացահայտել է Թուրքիայի կառավարության գործունեությունը՝ Երուսաղեմի հայկական եւ քրիստոնեական թաղամասերին տիրանալու մասին։ Լրագրող Բարուխ Յեդիդի հոդվածը կրում է՝ «Թուրքիան աշխատում է Երուսաղեմի Հին քաղաքի հայկական թաղամասին տիրանալու համար» խորագիրը:
Երուսաղեմի հայ «բնակիչները TPS-ին [Իսրայելի լրատվական գործակալություն] պատմել են թուրք պաշտոնյաների ջանքերի մասին, որոնք վերջին տարիներին փորձում են նրանց համոզել ժխտել թուրքերի կողմից մեկ դար առաջ իրականացված Հայոց հոլոքոստը եւ տեղի քրիստոնյաներին պատկանող անշարժ գույքը ձեռք բերելու այլ գործողությունների մասին», գրել է Յեդիդը։
Երուսաղեմի հայ բնակիչներից մեկը, ում պապը վերապրել է Հայոց ցեղասպանությունը, TPS- ին հայտնել է, որ մի թուրք կին դիվանագետի հետ հանդիպումից 40 րոպե անց վերջինս փորձել է համոզել իրեն կասեցնել իր գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ «Ես հասկացա, որ նա ուզում է համոզել ինձ դադարեցնել հայերի կոտորածի թեմայով իմ գործունեությունը»։  Հայն ասել է, որ նա թուրք դիվանագետին անմիջապես ցույց է տվել դռան տեղը, որը հասկացել է՝ հայկական համայնքը երբեք չի հրաժարվի Ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարից։ «Մենք եւս հարյուր տարի կսպասենք, բայց չենք հրաժարվի փոխհատուցման մեր պահանջից, քանի դեռ չենք հասել մի այնպիսի վճարման համաձայնագրի, որ կնքվել է Իսրայելի եւ Գերմանիայի միջեւ», ասաց հայ զրուցակիցը։
Երուսաղեմում անշարժ գույքի այլ հայ սեփականատերեր հայտնել են TPS-ին, որ թուրքական կառավարության ներկայացուցիչները իրենց առաջարկել են 3000 դոլար դրամաշնորհներ՝ տարբեր կարիքների համար։ Սակայն հայերը մերժել են թուրքական կաշառքները՝ դրանք անվանելով «լռեցման դրամաշնորհներ, որոնք կոչված են ապահովել, որպեսզի Թուրքիայի կառավարությունը չդատապարտվի 1915-1917 թթ. կոտորածների համար»։ Թեեւ իսրայելցի լրագրող Յեդիդը օգտագործում է «կոտորած» եզրը՝ համաձայն Իսրայելի կառավարության ժխտողական քաղաքականության, սակայն նա արագորեն շեղվում է այդ քաղաքականությունից ՝ բացատրելով, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայերի բնաջնջումը կանխամտածված եւ համակարգված ցեղասպանություն էր՝ իր տարածքում գտնվող հայ բնակչության դեմ։ Նույնիսկ Առաջին աշխարհամարտից հետո թուրքերը, քրդերը եւ արաբները շարունակեցին կոտորել հայերին մինչեւ 1923 թվականը, եւ տարածված է այն կարծիքը, որ սպանվել է Թուրքիայի հայերի մոտավորապես կեսը՝ 1.5 միլիոն հայ»։ Թուրքերն ու քրդերը իրոք ցեղասպանություն են իրականացրել հայ ժողովրդի դեմ, բայց ես տեղյակ չեմ արաբների կողմից հայերի որեւէ կոտորածի մասին:
Յեդիդը շարունակել է իր հոդվածը՝ վկայակոչելով Երուսաղեմում հայկական կալվածքներ գնելու թուրքական փորձերի օրինակներ. «Թուրքական ճնշումները նաեւ դրսեւորվել են հայկական կալվածքներ ձեռք բերելու գործում: TPS-ին հայտնի է դարձել, որ մի քանի ամիս առաջ հայկական թաղամասի բնակիչները ցնցվել են՝ հայտնաբերելով, որ իրենց տներից մեկն իր իրական արժեքը երեք անգամ գերազանցող գնով վաճառվել է մի մահմեդականի։ Հետաքննությամբ պարզվել է, որ հայկական անշարժ գույքի գնման ֆինանսավորումը ստացվել է Թուրքիայից։ Այս միջադեպից հետո համայնքի որոշ ղեկավարներ հանդիպել են, որպեսզի քննարկեն իրադարձությունների շղթան եւ միջոցներ ձեռնարկեն կանխելու համայնքի կալվածքների արտահոսքը թուրքերին: Հայերի շրջանում դեռ վախի զգացում կա՝ թուրքերի կողմից ավելի շատ կալվածքներին տիրանալու կամ գնելու վերաբերյալ»։
Յեդիդը վկայակոչել է եւս մեկ թուրքական ծրագիր՝  Երուսաղեմում քրիստոնեական կալվածքներին տիրանալու համար. «Մի քրիստոնյա առեւտրական, որը խնդրել է անանուն մնալ, ասել է՝ վերջերս թուրքերը Հորդանանի Վաքֆին [մահմեդական հիմնադրամ] փոխանցել են շատ հին սեփականության վկայականներ, մի քանիսը խիստ մաշված, ներառյալ Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանի եւ հայկական ու քրիստոնեական թաղամասերի գույքի սեփականության մասին փաստաթղթեր։  Առեւտրականը, որը ցույց է տվել մի քանի վկայականների լուսանկարներ TPS-ին, ասել է, որ թուրքերը խնդրել են Վաքֆին հաստատել այն փաստաթղթերը, որոնք օգտագործվում են կալվածքները գնելու համար»: Հակասական է, որ թուրքական կառավարությունը իր արխիվներից չի բացահայտում մինչեւ ցեղասպանությունը հայերին պատկանող կալվածքների վկայականները, այնուամենայնիվ նա Հորդանանի Վաքֆին ուղարկում է սեփականության վկայականների պատճենները:
Յեդիդն իր հոդվածում նաեւ գրել է. «Երուսաղեմում ընդլայնվող թուրքական գործունեությունը եւ «Մահմեդական եղբայրներին» տրամադրվող նրա աջակցությունն անհանգստացնում են Իսրայելին։ Իսրայելի պաշտպանական ուժերի հետախուզական բաժինն իր վերջին տարեկան զեկույցում, առաջին անգամ, Թուրքիան ներկայացրել է որպես սպառնալիք»։
Յեդիդն այնուհետեւ նկարագրել է Իսրայելի դժկամությունը՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը. «Իսրայելի պաշտոնյաները հաճախ են բարձրացրել Հայկական հոլոքոստի ճանաչման հնարավորությունը որպես հակազդեցություն Իսրայելի դեմ վարվող թուրքական գործունեության, այդ թվում՝ Թուրքիայում Համասի ահաբեկչական շտաբի տեղավորման: Տարիներ շարունակ Իսրայելը ձեռնպահ է մնացել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելուց՝ վախենալով, որ նման ճանաչումը կվնասի Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններին»: Սա անհեթեթ փաստարկ է, քանի որ Իսրայելի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ արդեն իսկ խաթարված են, եւ նրա կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հավելյալ վնաս չի պատճառի, ինչպես ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի կողմից անցյալ տարվա աշնանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը բացասաբար չի ազդել ամերիկա-թուրքական հարաբերությունների վրա։
Իսրայելցի լրագրողը ճիշտ է նշել, որ «Թուրքիան վերահսկում է Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող բոլոր հրապարակումները եւ դա համարում է Թուրքիայի ազգային անվտանգության համար մեծ նշանակություն ունեցող հարց, ըստ այդմ, թուրքերը չեն հրաժարվել Երուսաղեմում հայերին համոզելու իրենց փորձից ՝ դադարեցնել իրենց ոգեկոչման ջանքերը»։
Յեդիդը նաեւ հաղորդել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը խրախուսում է թուրքական զբոսաշրջությունը դեպի Երուսաղեմ՝ վճարելով Երուսաղեմում եւ Արեւմտյան ափին մզկիթներ այցելելու ճանապարհորդության ծախսերը. «Թուրքական ոչ առեւտրային կազմակերպություններն ամենօրյա ռեժիմով գործում են Երուսաղեմում՝ հիմնականում օգնելով «Մահմեդական եղբայրներին» եւ Երուսաղեմի կրոնական գործունեությանը։ Հայկական թաղամասից մի աղբյուր ասել է, որ Հին քաղաքում վերջին շրջանում թուրք զբոսաշրջիկները նույնպես աշխատում են հայերի դեմ՝ պատռելով Ցեղասպանության մասին պաստառներն ու հրապարակումները։ Հայերին դատապարտող գրաֆիտիներ են տարածվել թաղամասի պատերին»:
Բացի այդ, թուրքական «Ժառանգություն» ընկերությունը Երուսաղեմում եռանդուն գործունեություն է ծավալում «կրթության, մշակույթի, անշարժ գույքի եւ բարօրության ոլորտներում, ինչպես նաեւ ֆինանսավորում է «ուղեկցող նախագիծը»` հազարավոր մահմեդական հավատացյալների մզկիթներ տեղափոխելու, ինչպես նաեւ տասնյակ հազարավորների սնունդը ֆինանսավորելու համար՝ Ռամադանի պահքն ավարտելու համար», հաղորդել է Յեդիդը։
Նմանապես, TIKA-ն՝ Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարության թուրքական համագործակցության եւ համակարգման գործակալությունը, ֆինանսավորել է մի քանի ծրագրեր Երուսաղեմում։ Տասնյակ մզկիթներ ու տներ են վերանորոգվել Թուրքիայի կողմից։
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը պետք է հակադրվի թուրքական ջանքերին՝ թույլ չտալով, որ տեղի հայերը վաճառեն իրենց գույքը թուրք գնորդներին: ՀՀ կառավարության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պետք է օգնի Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանին՝ Երուսաղեմի հայկական թաղամասի նկատմամբ թուրքական ոտնձգությունների փորձերին դիմակայելու համար։

Turkey Attempts to Take Over Armenian Properties in Jerusalem - Mediamax.am
An article in the Jewish Press of February 13, 2020 exposed the activities of the Turkish Government to take over the Armenian and Christian Quarters of Jerusalem. The article by journalist Baruch Yedid is titled, “Turkey Working to Take Over Armenian Quarters in Jerusalem’s Old City.”
Jerusalem’s Armenian “residents have told TPS [Tazpit Press Service] about efforts of Turkish officials in recent years to persuade them to deny the Armenian holocaust perpetrated by the Turks a century ago and other actions to acquire property owned by local Christians,” according to Yedid.
A Jerusalem Armenian, whose grandfather had survived the Armenian Genocide, told TPS that 40 minutes into a meeting with a Turkish female diplomat, she tried to convince him to drop his activities for the recognition of the Armenian Genocide. “I realized that she wanted to persuade me to cease my activity to preserve the Armenian massacre.” The Armenian said that he immediately showed the door to the Turkish diplomat who understood that the Armenian community will never give up on the recognition of the Genocide. “We will wait another 100 years, but we will never rescind our demand for compensation until we reach a payment agreement, like the one that Israel signed with Germany,” the Armenian said.
Other Armenian property owners in Jerusalem told TPS that Turkish government representatives recently offered them $3,000 grants for their various needs. However, Armenians rejected the Turkish bribes, calling them “silencing grants designed to ensure that the Turkish government will not be sued for the 1915-1917 massacres.” Even though the Israeli journalist Yedid uses the term ‘massacre’ in line with the Israeli Government’s denialist policy, he quickly deviates from that policy by explaining that “the Armenian extermination was a deliberate and systematic genocide perpetrated by the Ottoman Empire during the First World War against the Armenian population in its territory. Even after World War I, Turks, Kurds, and Arabs continued to massacre Armenians until 1923, and it is widely believed that about half the Armenians in Turkey, about 1.5 million people, were murdered.” Turks and Kurds did commit Genocide against Armenians, but I am not aware of any massacres of Armenians by Arabs.
Yedid continued his article by citing examples of Turkish attempts to purchase Armenian properties in Jerusalem: “Turkish pressures are also manifest in its activity to acquire Armenian assets. TPS learned that a few months ago, the residents of the Armenian Quarter were shocked to find that one of their homes was sold to a Muslim, three times its real value. An inquiry revealed that funding for the purchase of the Armenian property came from Turkey. Following the incident, some of the community leaders met to review the chain of events and took action to prevent the leakage of the community’s assets to the Turks. There is still a lingering fear among the Armenians of the Turks taking over or buying more property.”
Yedid cited another Turkish scheme to take over Christian properties in Jerusalem: “One Christian trader, who asked to remain anonymous, said that the Turks recently transferred to the Jordanian Waqf [Muslim endowment] very old ownership certificates, some crumbling, including Ottoman-era documents and property ownership documents in the Armenian and Christian Quarters. The trader, who showed TPS photos of several of the certificates, says the Turks have asked the Waqf to verify the documents which are being used to purchase the assets.” It is paradoxical that the Turkish government would not disclose from its archives the certificates of properties (deeds of trust) owned by Armenians prior to the Genocide, yet it would send copies of property certificates to a Jordanian Waqf.
Yedid also covered in his article “the growing Turkish activity in Jerusalem and its support for the Muslim Brotherhood [which] are of concern to Israel. In its recent annual intelligence assessment, the IDF [Israel Defense Forces] Intelligence Division has, for the first time, defined Turkey as a threat."
Yedid then described Israel’s reluctance to recognize the Armenian Genocide: “Israeli officials have often raised the possibility of recognizing the Armenian holocaust as a counter-reaction to Turkish activity against Israel, which includes the hosting of Hamas’ terrorist headquarters in Turkey. Over the years, Israel has refrained from officially recognizing the Armenian genocide, fearing that such recognition would damage diplomatic relations between Israel and Turkey.” This is a nonsense argument as Israel’s relations with Turkey are already damaged and its recognition of the Armenian Genocide will not cause any further damage, just like last fall’s recognition of the Armenian Genocide by the U.S. House and the Senate did not negatively affect US-Turkish relations.
The Israeli journalist correctly pointed out that “Turkey monitors all publications on the Armenian genocide and considers the issue of great significance to Turkish national security, and accordingly, the Turks have not relented with their attempt to persuade the Armenians in Jerusalem to cease their commemorative endeavors.”
Yedid also reported that the Turkish government has been encouraging Turkish tourism to Jerusalem by paying the cost of travel to mosques in Jerusalem and the West Bank: “Turkish nonprofits operate in Jerusalem daily, helping mainly the Muslim Brotherhood and Jerusalem religious activities. A source in the Armenian Quarter said that Turkish tourists in the Old City have also recently been working against the Armenians, tearing up posters and publications about the Armenian genocide. Graffiti inscriptions in condemnation of the Armenians were sprayed on the Quarter’s walls.”
Furthermore, the Turkish ‘Heritage’ Society is active in Jerusalem “in the fields of education, culture, real estate and welfare, and also carries funding for the ‘convoy project’ to transport thousands of Muslim worshipers to mosques as well as funding tens of thousands of meals to break the Ramadan fast,” according to Yedid.
Similarly, TIKA, Turkey’s Ministry of Culture and Tourism’s Turkish Cooperation and Coordination Agency, funded several projects in Jerusalem. Dozens of mosques and houses have been renovated by Turkey.
It is up to the Armenian Patriarchate of Jerusalem to counter the Turkish efforts by precluding local Armenians from selling their properties to Turkish buyers. The Armenian Government’s Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs should assist the Armenian Patriarchate of Jerusalem to oppose the Turkish attempts to encroach on the Armenian Quarter in Jerusalem.