Նպատակն ինքնին անկենդան տիեզերք է…
«Ինչպես Բիթլզը ցնցեց Կրեմլինը» 2009 թվականին նկարահանված ֆիլմը ցուցադրեց արգելված երաժշտության մշակութային ազդեցությունն ամբողջ Արեւելյան Եվրոպայում (ԱրլԵ) եւ նախկին Սովետական Միությունում (ՆՍՄ) 1970-80-ականների ընթացքում։ Իսկ վաղ 90-ականներին Scorpions-ի «Փոփոխության քամի» բալլադն էր, որ սկսեց գրավել մարդկանց մտքերը։
Այդ «քամին» հուսալի ապագան էր, մղումը՝ ազգային անկախության եւ խոստումը՝ տնտեսական ծաղկման: Արդեն 1992 թվականին սոցիալիստական տնտեսական համակարգի լուծարումը քաոս առաջացրեց Եվրոպայի, Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի նորանկախ ազգային պետություններում:
Զարմանալիորեն ամենաբարդ տնտեսական պլանը ԱրլԵ-ի եւ ՆՍՄ-ի անցումն էր պլանային տնտեսությունից իդեալականացված ազատ շուկա: Մինչդեռ, չնայած ազգային քաղաքականության մեջ անկախության պարգեւին եւ վերջին շրջանում բացահայտ մեծ տնտեսական աճին, հետխորհրդային հասարակությունները դեռեւս պետք է հասնեն այդ բարեփոխումների վերջնական հանգրվանին:
1980-ականներին ԱրլԵ-ն եւ ՆՍՄ-ն միասին ներկայացնում էին համաշխարհային տնտեսության մինչեւ 15%-ը: Մինչդեռ արդեն 2016 թվականին նրանք ներկայացնում էին համաշխարհային տնտեսության միայն 6%-ը: Խմբի ամենամեծ երկրին` Ռուսաստանին, բաժին էր ընկնում միջինացված 3%-ը, իսկ մնացած հատվածը կազմում են ՆՍՄ-ի եւ ԱրլԵ-ի ավելի փոքր տնտեսությունները (համաձայն The Conference Board-ի Ամբողջական տնտեսության տվյալադարանի տվյալների):
Արեւելյան Եվրոպայի Երկրորդ աշխարհամարտի հետպատերազմյա հասարակությունները գրանցել են հսկայական արդյունաբերական աճ: Նրանց համեմատաբար թույլ վերահսկողության համակարգերը, առեւտրային կապերը Արեւմտյան Եվրոպայի հետ եւ կայուն մասնավոր գյուղատնտեսությունն առանձնանում էին ՆՍՄ-ի սոցիալիզմից: Վաղ 80-ականներին սոցիալիստական տնտեսական մոդելն արտադրողականության նվազմանը զուգընթաց սկսեց ցուցաբերել կառուցվածքային թուլության նշաններ` վատթարացնելով ԱրլԵ-ի կիսաբաց տնտեսությունների վիճակը: Թամաս Վոնյոն (2017) առաջարկում է նոր էմպիրիկ փաստեր` վստահեցնելով, որ այդ ժամանակահատվածում արդյունաբերական եւ տեխնոլոգիական առաջխաղացմանն ուղղված նվազող ներդրումները, անկախ ակտիվորեն սպառվող միջազգային ֆինանսական շուկաների, մեծապես նպաստեցին արտադրողականության անկմանը:
Վաղ 1990-ականներին քաղաքական հայտարարություններին հաջորդեցին առավել շոշափելի փոփոխությունները: Ի տարբերություն շուկայական բարգավաճման մեծ նպատակի` սոցիալական ծախսերը համեմատաբար փոքր էին (սոցիալիստական անցյալի ոգու մի տարօրինակ զուգահեռ): Սոցիալիստական ընդհանուր շուկայից (Տնտեսական փոխօգնության խորհուրդ) հսկայական կախվածությամբ ԱրլԵ-ի եւ ՆՍՄ-ի այս տնտեսություններն «անցման» ընթացքում կրեցին ամենամեծ մակրոտնտեսական եւ սոցիալական վնասները:
1990-ականների կեսերին կյանքի տեւողությունն ընկավ: Պետության տրամադրած տարրական առողջապահական ծառայությունների, կրթության եւ առկա սոցիալական աջակցության համակարգը փլուզվեց, երբ պետական ֆինանսավորմամբ գործող ձեռնարկությունների փակման արդյունքում գործազրկությունը կտրուկ բարձրացավ եւ երբ գերգնաճը որոշ ձեռնարկություններին ստիպեց մտնել առեւտրի մեջ: Եկամտի եւ բարեկեցության անհավասարությունը եւս աճեց: Իվան Բերենդը իր 2009 թվականի «Սովետական դաշինքից Եվրոպական Միություն» գրքում բարձրաձայնեց որոշ վերապահումներ այն մասով, որ պետք չէ շտապել հայտարարել («անցման») բացարձակ հաղթանակի մասին` հղում անելով բնակչության տեղահանությանը եւ ավելացող սոցիալական ճնշումներին, որոնք ակամա քողարկված են տնտեսական աճով` հաճախ միայն պայմանավորված ԵՄ-ի առաջարկի շղթայում ինտեգրմամբ:
Այն, ինչ առաջացավ նախկին սոցիալիստական համակարգի ավերակներից, հաճախ անվանում են «կապիտալիզմի տատանումներ»: Սարսափելի սեփականաշնորհման արձագանքները տարածաշրջանում ձեւավորեցին ժամանակակից ինստիտուցիոնալ կառույցները: Վերջին տվյալները ցույց են տալիս, որ միայն մի քանի երկրներ են հասել 1989 թվականին գրանցած մեկ շնչին բաժին ընկնող եկամտի մակարդակը 2000 թվականի դրությամբ: Համաձայն Համաշխարհային բանկի տվյալների` եկամտի անհավասարությունը եւ սոցիալական բեւեռացումը դարձել են բավական ակնառու: Թափանցիկ կառավարման, կայուն սպառման, պոպուլիստական շարժումների աճի, արդարադատական բարեփոխումների անկայունությունների, Եվրոպական Միության ընդհանուր սկզբունքներից ԱրլԵ-ի շեղումների մասին եւ այլ հարցերը թվում են անհամաձայնության մեջ երեսուն տարի առաջվա փոփոխության մեղեդու հետ:
Ինչքան փոքր է երկիրը, այնքան մեծ է մարտահրավերը պահպանելու լայն տնտեսական ակտիվություն` գրավելու մրցակցային օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ, խուսափելու անբավարար զարգացումից եւ ապահովելու սոցիալական ներառումը, եւ այս ամենն առանց ընկնելու արտասահմանյան դրամական փոխանցումներից կամ պարտքի կուտակումից կախվածության մեջ: Սա ընդգծվում է նաեւ անցումային ծայրամասերի (այսպես են հայտնի փոքր տնտեսությունները գրականության մեջ) վերջին ուսումնասիրություններում:
Այսօրվա իրականությունը ցույց է տալիս, որ հետսոցիալիստական հասարակությունները խորապես վերափոխվել են (տրասնֆորմացվել) թե՛ մշակութապես, թե՛ քաղաքականապես եւ թե՛ տնտեսապես եւ շարունակում են զարգանալ: Մինչդեռ այս տրասնֆորմացիան եւ դրա վերջնական արդյունքներն ուղղակիորեն կապված են սոցիալիստական դարաշրջանի ժառանգության եւ 1990-ականների բարեփոխումների փոթորկալից ձեւերի ուժգնության հետ:
Գուցե մակրոտնտեսական եւ հանրային քաղաքականության մի ավելի էվոլյուցիոն մոտեցում ավելի խելամիտ լիներ:
Երբեք չենք իմանա:
Այնուամենայնիվ, թե ինչպես են «անցումային տնտեսությունները» սովորում եւ մեկնաբանում այս բարդ հավաքական պատմությունը իրենց այժմեական համատեքստում, կնպաստի ձեւավորելու սեփական ապագան: Ահա, թե ինչու անցյալն օբյեկտիվորեն ընդունելու եւ ներկայում պրագմատիկորեն հավասարակշռություն փնտրելու կարիք կա:
Դոկտոր Ալեքսանդր Վ. Գեւորկյանը «Անցումային տնտեսություններ. տրանսֆորմացիան, զարգացումը եւ հասարակությունը Արեւելյան Եվրոպայում եւ նախկին Խորհրդային Միությունում» գրքի հեղինակն է եւ Սբ. Ջոնի համալսարանի Փիթըր Ջ. Թոբինի Կառավարման քոլեջի Տնտեսագիտություն եւ ֆինանսներ բաժնի տնտեսագիտության Associate Professor:

The tunes of economic change - Mediamax.am
The aim by itself is a lifeless universal . . .; and the bare result is the corpse which has left the guiding tendency behind it.
Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Phenomenology of Spirit
The 2009 film, How The Beatles Rocked the Kremlin, documented forbidden music’s cultural influence across Eastern Europe (EE) and former Soviet Union (FSU) through 1970-1980s. By early 1990s what captured the minds was the Scorpions’ ballad, Wind of Change.
This “wind” was that of hopeful future, push for national independence, and promise of economic prosperity. By 1992, the disintegration of the socialist economy system brought chaos across newly independent nation-states in Europe, the Caucasus, and Central Asia.
Ironically, the most onerous economic plan was the EE’s & FSU’s transition from planned economy to romanticized free market. Yet, despite the independence premium in national policy and evidence suggesting recent strong economic growth, post-socialist societies are still to achieve the ideals of those reforms.
The EE and FSU collectively represented up to 15 percent of the world’s economy in the 1980s. By 2016, they represented 6 percent of the global economy. Russia, the largest in the group, averaged 3 percent, with the  remainder going to the smaller FSU and EE economies (according to The Conference Board’s Total Economy Database).
Post-World War II societies in the EE saw massive industrial growth. Their relatively loose controls, trade links with Western Europe, and sustained private agriculture was distinct from the FSU-like socialism. By the early 1980s the socialist economic model began to show signs of structural weakness as productivity declined worsening the competitiveness of the EE’s semi-open economies. Tamás Vonyo (2017) offers new empirical evidence suggesting that by then the declining investment, despite tapping international capital markets, in industrial and technological upgrades, largely caused the inefficiency.
By the early 1990s more tangible changes replaced political announcements. Social costs were deemed to be collaterally minor as opposed to a greater goal of market prosperity (an odd parallel to the spirit of the socialist past). Those EE & FSU economies with significant dependence on the socialist common market, the Council for Mutual Economic Assistance, suffered the worst macroeconomic and social impacts in the “transition.”
Through mid 1990s life expectancy dropped, the system of state-provided basic healthcare services, education, and other social support collapsed as unemployment skyrocketed with state-funded enterprises shutting down and hyperinflation pushing some into barter, income and wealth inequalities climbed up. In his 2009 book From the Soviet Bloc to the European Union, Ivan Berend voiced reservations over the haste to declare absolute victory [of “transition”], citing population displacement and emerging social pressures, unintentionally masked by the economic growth often dependent on the integration within EU’s supply chain.
What has emerged out of the ruins of the formerly socialist system is often termed as “varieties of capitalism.” Echoes of the dreadful privatization have shaped modern institutional structures across the region. Recent data suggest that only a handful of countries reached the 1989 per capita income levels as of 2000. Income inequality, social polarization, as measured in World Bank data, has become far too pronounced. Questions about transparent governance, sustainable spending, rise of populist movements, inconsistencies in judicial reform and, in the EE’s deviations from the European Union’s general principles, and other examples seem to be at odds with the melody of change some three decades ago.
The smaller is the country the greater is the challenge of sustaining broader economic activity, attracting competitive foreign direct investment, avoiding underdevelopment, and securing social inclusion; all without falling into dependence on the earlier mentioned expatriate remittances or debt pile-up. This has been highlighted in recent studies on transitional periphery, as those smaller economies are often identified in literature.
Objectively, today, the post-socialist societies are deeply transformed culturally, politically, and in economic terms and continue to evolve. Yet this transformation and its eventual outcomes are firmly connected with the legacies of the socialist era and intensity of the 1990s turbulent variants of the reforms.
Perhaps, a more evolutionary approach to macroeconomic and public policy of the 1990s may have proven to be more prudent.
We will never know.
However, how the ‘transition economies’ learn and interpret this complex collective history in their present conditions will shape their individual future. That is, also, why there is a need to objectively accept the past and pragmatically seek balance in the present.
Dr. Aleksandr V. Gevorkyan is the author of Transition Economies: Transformation, Development, and Society in Eastern Europe and the Former Soviet Union and Associate Professor of Economics at the Department of Economics and Finance of the Peter J. Tobin College of Business at St. John’s University.