ABBYY-ի 30 տարին, կամ ինչպես սպրինտերը սկսեց մարաթոն վազել - Mediamax.am
Այս տարի ABBYY ընկերությունը 30 տարեկան դարձավ: Այն ստեղծվել էր դեռ այն ժամանակ, երբ մեր երկիրը կոչվում էր ԽՍՀՄ, ու թեեւ Scorpions խումբն արդեն եկել էր Մոսկվա եւ ստացել էր հետագայում Wind of Change (Փոփոխությունների քամին) երգում արտահայտված տպավորությունները, այնուամենայնիվ, կոմունիզմը դեռ հիմնական գաղափարախոսությունն էր, իսկ տնտեսությունը կառավարվում էր (կամ այլեւս չէր կառավարվում) ամենազոր Պետպլանի կողմից:
Հենց այդ ժամանակ իմ ընկեր Դավիթ Յանը վերջնականապես հասկացավ, որ փոփոխություններ ցանկանալը դեռ բավարար չէ, այդ փոփոխությունները անհրաժեշտ է իրականացնել: Այն ժամանակ մենք կապիտալիստական մեթոդներով փող աշխատելու որոշակի փորձ արդեն ունեինք. հանրակացարանում երեկոյան սրճարան էինք բացել, որտեղ վաճառում էինք հայկական սուրճ ու «հոթ դոգ»: Շահույթն այդքան էլ փոքր չէր. մի անգամ մեկ երեկոյի ընթացքում կարողացանք յուրաքանչուրս 30 ռուբլի աշխատել, ինչը համեմատելի էր ամսական կրթաթոշակի հետ:
Բայց այն, ինչ մտահղացել էր Դավիթը, արդեն ամբողջովին այլ մակարդակի նախագիծ էր: Ծրագրավորող Սաշա Մոսկալյովի հետ նրանք մտադիր էին ամառվա ընթացքում համակարգչային բառարան ստեղծել, վաճառել այն մի քանի կազմակերպությունների, լավ գումար վաստակել եւ վերադառնալ իրենց առօրյա կյանքին: Դավիթը այն ժամանակ դեռ Մոսկվայի Ֆիզիկա-տեխնիկական ինստիտուտի ուսանող էր ու պատրասվում էր շարունակել զբաղվել գիտությամբ:
Այնպես ստացվեց, որ Սաշան սխալ էր հաշվարկել ժամկետները՝ գրեթե 6 անգամ: 3 ամսվա փոխարեն ծրագիրը պատրաստ էր միայն մեկ ու կես տարի անց: Եվ գործը, որը պետք է դառնար փող աշխատելու պարզ միջոց, երկարաժամկետ նախագծի վերածվեց: Այստեղ էլ ի հայտ եկավ Դավիթի բնավորությունը. նա չթողեց այդ գործը, չհիասթափվեց, այլ համառորեն ավարտին հասցրեց այն՝ քաջալերելով Սաշային: Մեկ ու կես տարի անց ես Երեւան բերեցի Lingvo-ի առաջին օրինակը, որպեսզի հանձնեմ այն առաջին հաճախորդին:
Սակայն դա չէր ABBYY ընկերության (ի սկզբանե այն կոչվում էր Bit Software) սկիզբը: Ամեն ինչ սկսվեց այն պահին, երբ Դավիթը պարզեց, որ Lingvo-ի հազարավոր օրինակներ անվճար ձեռքից ձեռք են անցնում: Նրա փոխարեն մեկ ուրիշը կկոտրվեր, կմտածեր, որ նման իրավիճակում պայքարելն անիմաստ է: Իսկ Դավիթն այդ իրավիճակում տեսավ հնարավորություն. եթե մարդիկ կիսվում են արտադրանքով, երկար ու համառորեն պատճենահանում սկավառակները, ուրեմն այն անհրաժեշտ է: Իսկ դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է շարունակել դրանով զբաղվել:
Այդ համառությունը եւ ունակությունը՝ տեսնել հնարավորություններ այնտեղ, որտեղ ուրիշները միայն խնդիրներ են տեսնում, հաճախ է օգնել նրան: Այդ թվում՝ կոտրել այն կարծրատիպը, որ ռուսաստանյան ընկերությունները ոչ մի շանս չունեն համաշխարհային շուկայում: ABBYY-ն իր FineReader ծրագրով հաջողությամբ դուրս եկավ արեւմտյան շուկաներ եւ դրանցից շատերում առաջատար դարձավ: Այդ համառությունը դարձել է ընկերության ԴՆԹ-ի մասը: ABBYY-ն քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ ճանաչում է վայելում բարդ կորպորատիվ շուկայում եւ ունի բազմաթիվ հաճախորդներ, որոնք Fortune-ի ցուցակի վերին դիրքերում են:
Ես էլ երկար տարիների իմ մեջ զարգացրել եմ այդ համառությունը: Երբ 1993 թվականին ընդունեցի պաշտոնապես ընկերության աշխատակից դառնալու Դավիթի հրավերը եւ մութ ու ցուրտ Երեւանից եկա լուսավոր Մոսկվա, ընկերությունը կարող էր ինձ ամսական վճարել ընդամենը 70 դոլար, որոնցից 50-ը ծախսում էի բնակարան վարձելու համար: Երեքով՝ ես, կինս ու 6 ամսական դուստրս ապրում էինք մնացած 20 դոլարով՝ շուկայից գնելով ամենաէժան կարտոֆիլը, եւ երկու շաբաթը մեկ հավի միս էինք թույլ տալիս մեզ: Բայց դա փորձությունների միայն սկիզբն էր, իսկական մարտահրավերները սպասում էին ինձ աշխատանքի վայրում: Զանգվածային համակարգչային «ծովահենության» պայմաններում դժվար էր փող աշխատել: Ստիպված էի աշխատել երեք հոգու փոխարեն եւ այնպիսի բաներ անել, որոնք անիրական էին թվում: Մի օր Դավիթը կանչեց ինձ եւ ասաց. «Արամ, դու լավ սպրինտեր ես, բայց հաջողության հասնելու համար պետք է սովորես մարաթոն վազել»: Այդ զրույցից մեկ տարի անց ես գլխավորեցի կորպորատիվ նախագծերի բաժինը, որի խնդիրը հենց «երկար հեռավորություններ» վազելն էր, քանի որ խոշոր հաճախորդի հետ գործարքը կարող էր մեկ տարուց ավել տեւել: Բացի այդ, միշտ էլ վտանգ կար, որ ոչինչ չի ստացվի: Այդ պահից ի վեր ինձ դուր է գալիս մեծ գործեր բռնել, որտեղ անհրաժեշտ են ապագան կանխատեսելու ու երկարաժամկետ պլանավորման ունակություններ եւ պահանջվում է դրսեւորել հետեւողականություն ու համառություն, նույնիսկ եթե դա շատ դժվար է:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում սրընթաց փոփոխություններ են տեղի ունենում: Թվում է՝ ռազմավարական մտածողությունը գնալով զիջում է իր տեղն արագ հաջողություններին: Բայց դա պատրանք է: Որքան ավելի դժվար է կանխատեսել ապագան, այնքան շուկայի համար ավելի կարեւոր են դառնում վստահություն ներշնչող ընկերությունները, քանի որ դրանք կարող են դիմակայել դժվարություններին՝ չնայած փոթորիկին եւ քաոսին: Կարելի է մեծ գումարներ վաստակել՝ հիմնվելով կոնյունկտուրայի վրա: Բայց ստեղծել բիզնես, որն ապրելու եւ զարգանալու է տասնյակ տարիների ընթացքում եւ որին իրենց ճգնաժամային գործընթացներն են վստահելու ամենախոշոր ընկերությունները, հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե այդ բիզնեսը կառուցում են ռազմավարական մտածողություն ունեցող մարդիկ: Փոփոխությունների ժամանակաշրջանում ռազմավարություններ կառուցելն ավելի բարդ է, բայց հենց դա է պատճառը, որ դրանք են ապահովում մրցակցային առավելությունները եւ ստեղծում բացառիկ երկարաժամկետ հնարավորություններ, որոնցում արժի ներդրումներ կատարել: Հենց այդ որակն էլ կանխորոշեց այն, որ ABBYY-ն հաջողակ է արդեն 30 տարի եւ, միեւնույն ժամանակ, շարունակում է մնալ դինամիկ ընկերություն, որը կարող է հարմարվել ցանկացած փոփոխության:

30 лет ABBYY, или как научить спринтера бегать марафоны - Mediamax.am
В этом году исполнилось 30 лет компании ABBYY. Она была создана еще во времена, когда наша страна называлась СССР, и хотя Scorpions уже приехали в Москву и наполнились впечатлениями, которые потом выразили в песне Wind of Change (Ветер перемен), это еще была страна, в которой основной идеологией был коммунизм, а экономика управлялась (или уже не управлялась) всемогущим Госпланом.
Именно в это время мой друг Давид Ян понял для себя окончательно, что недостаточно просто хотеть перемен в жизни, эти перемены необходимо осуществлять. К тому времени у нас уже был определенный опыт зарабатывания денег капиталистическими методами: мы организовали в общежитии вечернее кафе, где продавали армянский кофе и хотдоги, причем с неплохим наваром: однажды за один вечер нам удалось заработать по 30 рублей на нос, что было сопоставимо с месячной стипендией.
Но то, что задумал Давид, было уже проектом совсем другого уровня: вместе с программистом Сашей Москалевым они собрались написать за лето компьютерный словарь, продать его в несколько организаций и, хорошо на этом заработав, вернуться к обычной жизни. Давид был еще студентом Московского Физико-Технического института, и собирался продолжать заниматься наукой.
Получилось так, что Саша ошибся в сроках в 6 раз, и вместо трех месяцев программа была готова только через полтора года. И дело, которое должно было стать простым способом заработать, вылилось в полноценный длительный проект. Здесь проявилась настойчивость Давида: он не забросил это дело, не разочаровался, а упорно довел его до конца, подбадривая Сашу, и через полтора года я повез в Ереван первую копию Lingvo для того, чтобы сдать ее первому клиенту.
Но компания ABBYY (поначалу она называлась Bit Software) по-настоящему началась не в этот момент, а когда Давид выяснил, что десятки тысяч копий Lingvo разошлись бесплатно по рукам. Другой бы сломался, решил бы, что бесполезно бороться в такой ситуации. Давид же увидел в этом возможность: если люди раздают продукт, долго и упорно копируя дискеты друг у друга, значит он нужен! А значит – надо и дальше этим заниматься.
Эта настойчивость и умение видеть возможности там, где другие видят только проблемы, помогала ему еще много раз, в том числе когда удалось сломать стереотип о том, что у российских компаний нет шансов на международном рынке – ABBYY с продуктом FineReader успешно вышла на западные рынки и на многих захватила лидерство. Эта настойчивость вошла в ДНК компании, которая упорно и настойчиво завоевывала признание на сложном корпоративном рынке, и у которой теперь множество клиентов, которые занимают верхние строки списка Fortune.
Я тоже долгие годы учился этой настойчивости. Когда я в 1993 году принял приглашение Давида уже официально стать сотрудником компании, и приехал из холодного и темного Еревана в горящую огнями Москву, компания могла платить мне только 70 долларов в месяц, из которых 50 уходило на аренду квартиры. Мы втроем – я, жена и полугодовалая дочь, жили на оставшиеся 20 долларов в месяц, покупая на рынке самую дешевую картошку и позволяя себе есть куриное мясо раз в две недели. Но это было только началом испытаний, настоящие вызовы ждали меня на работе. В ситуации массового компьютерного пиратства зарабатывать деньги было сложно, поэтому приходилось работать за троих, и делать вещи, которые казались нереальными. Однажды Давид позвал меня и сказал: «Арам, ты хороший спринтер, но чтобы достичь успеха, ты должен научиться бегать марафоны». Год спустя после этого разговора я возглавил отдел корпоративных проектов, задача которого была как раз в том, чтобы бегать «длинные дистанции», потому что одна продажа большому клиенту могла длиться больше года, и всегда был шанс, что ничего не получится. С тех пор и до сегодня мне нравится делать большие дела, в которых требуется умение видеть будущее, планировать на годы вперед, и делать все последовательно и настойчиво, даже если иногда бывает очень трудно.
В сфере информационных технологий происходят бурные перемены. И кажется, что стратегическое мышление все больше уступает место быстрым успехам. Но это иллюзия. Чем сложнее предвидеть будущее, тем важнее для рынка компании, на которые можно положиться, потому что они умеют держат курс, несмотря на шторм и хаос. Можно заработать много денег на конъюнктуре, но построить бизнес, который будет жить и развиваться десятки лет, и которому будут доверять свои критические процессы самые крупные компании, можно только, если этот бизнес строят люди, которые мыслят стратегически. Во время перемен строить стратегии сложнее, но именно поэтому они обеспечивают конкурентное преимущество и создают уникальные долгосрочные возможности, в которые имеет смысл вкладываться. Именно это качество и предопределило то, что ABBYY успешна уже 30 лет, и при этом остается динамичной компанией, способной адаптироваться к любым изменениям.