Կամերային երաժշտության տուն` կենդանի պատմություն - Mediamax.am
«Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի այսօրվա «հերոսը» մայրաքաղաքի ամենայուրօրինակ կառույցներից մեկն է` Կամերային երաժշտության տունը:
Ստեփան Քյուրքչյանի էսքիզը:
Ստեփան Քյուրքչյանը
Լուսանկարը` Լեւոն Մակարյանի արխիվից:
Լուսանկարը` Է. Թադեւոսյանի արխիվից:
«Երեւան. XX դար» հատուկ նախագծի այսօրվա «հերոսը» մայրաքաղաքի ամենայուրօրինակ կառույցներից մեկն է` Կամերային երաժշտության տունը: Կարդալով այս պատմությունը, կտեղեկանաք, թե ինչո՞ւ է այն արտաքնապես նման եկեղեցու, ինչպիսի՞ն էր նախկինում այդ վայրում գտնվող  փայտե ամառային դահլիճը եւ շատ այլ հետաքրքիր մանրամասներ:
Լիանա Քյուրքչյան` շենքի արտաքին եւ ներքին ձեւավորումը տարանջատված չէ
1940-50 թվականներին Կամերային երաժշտության տան տարածքում գործում էր «Կանաչ թատրոնը»՝ փայտյա մի կառույց, որը հետագայում այրվեց: Երեւանում Կամերային երաժշտության տուն ունենալու գաղափարը պատկանում էր քաղաքապետ Գրիգոր Հասրաթյանին:
Կամերային երաժշտության տան նախագիծը Հասրաթյանը պատվիրել էր մի քանի ճարտարապետների եւ գաղտնի էր պահել դա: Արդյունքում ընտրվեց հայրիկիս նախագիծը: Հետագայում նրանք միասին են աշխատել՝ ոչ մի  մանրուք բաց չթողնելով:
1960-ական թվականներին,երբ  եկեղեցաշինության մասին խոսք լինել չէր կարող, հայրս եկեղեցու նման էր պատկերացնում այդ կառույցը:  Նա ասում էր, որ ցանկացած ճարտարապետի համար եկեղեցին մեծագույն արժեք է, եւ Կամերային երաժշտության տունը իր համար եկեղեցի է, միայն վրայի խաչն է պակասում:  Չափսերով այդ կառույցը եւս եկեղեցի է հիշեցնում: Համապատասխան քարեր ընտրելու համար հայրս անձամբ գնացել էր հանքեր:
Գաղափարն այնպիսին էր, որ Կամերային երաժշտության տունը ավանդական դահլիճ չլինի, այլ այնպիսի մի վայր, որտեղ ցանկացած մարդ կարողանա մտնել, նստել, մտքերով տարվել, հանգստանալ: Բացի այդ, շենքի արտաքին եւ ներքին ձեւավորումը տարանջատված չէր, շենքը միասնական օրգանիզմ էր: Ներսի որմնանկարները նույնպես հայրիկիս ձեռքի աշխատանքներն են: Նա ասում էր, որ անվերջ կարելի է նայել կրակին, ամպերին, քանի որ դրանք կոնկրետ պատկերներ չեն: Եվ այստեղ, երաժշտություն լսելով, անվերջ կարող ես նայել այդ պաստելային գույների մեջ արված պատկերներին: Ջահը եւս արված է հայրիկիս նախագծով:
Երկու կողմերում գտնվող շատրվանների հեղինակը հայրս է: Շենքի ետնամասում գտնվող շատրվանի կողքին մեծ աստիճաններ կան. հայրս նախատեսում էր, որ մարդիկ նստեն աստիճաններին եւ լսեն ներսից եկող երաժշտությունը: Իսկ մուտքի մոտ գտնվող շատրվանը արված է հայելու ոճով:
Վերջին շրջանում շատ փոփոխություններ են տեղի ունեցել եւ՛ շենքի ներսում եւ՛ դրսի հատվածում: Նախասրահը բաժանվեց մասերի, կառուցվեցին փոքր ապակեպատ գրասենյակային սրահներ: Վատթար վիճակում է գտնվում շենքի հարակից տարածքը՝ շրջապատված սրճարաններով:
Ստեփան Քյուրքչյան
ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր, Կոմիտասի անվան  լարային քառյակի առաջին ջութակ Էդուարդ Թադեւոսյան` շենքի բացումը սպասված իրադարձություն էր
1977թ-ի հոկտեմբերին Կոմիտասի անվան լարային քառյակի ելույթով տեղի ունեցավ Կամերային երաժշտության տան բացումը: Այդ օրը նվագեցինք Բեթհովենի 4-րդ լարային կվարտետը:
Կամերային երաժշտության տան շենքի բացումը սպասված իրադարձություն էր, երեւույթ՝ նորարար լուծումներով եւ ներդաշնակ ընդհանուր տարածքի հետ: Սակայն կային ակուստիկայի հետ կապված խնդիրը եւ բացումից  որոշ ժամանակ անց Ռիգայից մասնագետներ հրավիրեցին՝ բեմի տակ կոտրած ապակի փռելու համար: Դա Գերմանիայից եկած մեթոդ էր. շամպայնի շշերը ջարդում էին եւ տարածում բեմի տակ:
Սկզբնական շրջանում միայն մեր քառյակն էր այնտեղ ելույթ ունենում, նույնիսկ ոչ պաշտոնապես ասում էին «база квартета»: Ավելի ուշ մեզ միացավ նաեւ կամերային նվագախումբը: Հետագայում դահլիճն այնքան զբաղված էր, որ փորձերի համար մեզ հատուկ սենյակ հատկացրեցին: Չնայած նրան, որ այսօր Կամերային երաժշտության տանը փորձեր գրեթե չենք ունենում, այդ սենյակը պահպանվել է` պատերին փակցրած պաստառներով եւ այլ «ատրիբուտներով»:
Մինչ օրս շենքը եւ նրան շրջապատող ջրավազանները նորարար են դիտվում: Ցավոք, այսօր այդ անսամբլը գտնվում է բոլորովին այլ, ձեւափոխված վայրում:
Կամերային երաժշտության տան շենքը կանգնած է նախկին Ֆլորայի այգում, որտեղ  հաճախ էինք գնում մանուկ հասակում: Իսկ Աբովյանի անվան դպրոցի ուղղությամբ  բաց ջրավազան կար, որը անվանում էինք “Московский”.
Մինչեւ 1977 թ-ը Կոմիտասի քառյակը բնակվում էր Մոսկվայում: Երբ հյուրախաղերի էր ժամանում, համերգները հիմնականում տեղի էին ունենում Ֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում (այժմ՝ Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահ):
Քառյակում սկսեցի նվագել 1969թ-ին. այդ տարի նշվում էր Կոմիտասի 100-ամյակը եւ, բնականաբար, ծրագրի «մեխը» Կոմիտասի քառյակն էր:
Սակայն, քառյակից բացի, ելույթ էին ունենում նաեւ մենակատարներ: Քառյակի առաջին ջութակ Ավետ Գաբրիելյանն ինձ նույնպես հրավիրել էր որպես մենակատար (ես արդեն միջազգային մրցույթների դափնեկիր էի): Այդ ելույթից հետո նա ինձ առաջարկեց ստանձնել երկրորդ ջութակի տեղը՝ փոխարինելով  Ռաֆայել Դավիդյանին: Իսկ 1975թ-ին, Ավետ Գաբրիելյանն ինձ հանձնեց գործիքն ու ասաց, որ ինձ է փոխանցում առաջին ջութակի  պաշտոնը: Մեկ տարի անց վերադարձա Երեւան, սակայն առանց քառյակի մյուս մասնակիցների: Արդեն Երեւանում նոր կազմ ձեւավորվեց, որի ելույթն էլ ազդարարեց Կամերային երաժշտության տան շենքի բացումը: Քառյակի նոր կազմում էին՝ Հակոբ Մեքինյանը (երկրորդ ջութակ), Յակով Պապյանը (ալտ), Ֆելիքս Սիմոնյանը (թավջութակ):
Հատվածներ Եվա Սարգսյանի` «Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տուն» հոդվածից
Նախագծի իրականացնելիս ճարտարապետը նախ պատկերացրել է, թե ո՞րն է տվյալ կառույցի ճարտարապետության խորհուրդը: Հարցը դրված էր հետեւյալ կերպ` Երեւանում ունենալ մի համերգասրահ, որտեղ երաժշտությունը, կենդանի կամ ձայնագրությունների միջոցով, կհնչեր ամբողջ օրվա ընթացքում, կթելադրեր համապատասխան միջավայր, իսկ հանդիսատեսները ցանկացած պահի կարող են ներս մտնել երաժշտության տուն: Այդ պատճառով շենքը տեղադրվել է այգու կենտրոնական առանցքից քիչ շեղված, ինչի շնորհիվ նույնիսկ պատահական անցորդին ոչ պարտադրող կերպով հրավիրում է շեղվել իր նախատեսած ճանապարհից: Եվ չնայած նրան, որ շենքը բավականին մեծ տարածություն է զբաղեցնում այգու մեջ, այնուհանդերձ, ընդհանուր համաչափական եւ կոմպոզիցիոն ճիշտ գտնված լուծումների շնորհիվ, համալիրը ներդաշնակորեն ներգծվում է այգու, փողոցի եւ քաղաքի միջավայրի մեջ:
Շենքի կառուցվածքի մեջ ջարդված է ժամանակի արմատացած «ֆասադային» մտածելակերպը: Իր ամբողջ ծավալով այս կառույցը դիտվում է որպես քանդակ կամ մի ժայռաբեկոր: Ինչպես հեղինակը ինքն էր ասում.
«Հայտնի բան է, որ միեւնույն երաժշտությունը, լսելով տարբեր միջավայրերում, կարելի է ստանալ միանգամայն տարբեր տպավորություն: Բանը նրանում է, որ մարդու վրա երաժշտությանը զուգահեռ ազդում է նաեւ  այն միջավայրը, որտեղ կատարվում է տվյալ ստեղծագործությունը»:
«Նախ մտածեցի` երբ մտնում ես եկեղեցի, որտեղ եթե հնչում է թեկուզ ոչ պրոֆեսիոնալ կատարմամբ երաժշտություն, այդ միջավայրում մի տեսակ ուժեղ ազդեցություն է թողնում, դուրս ես գալիս բարիացած, հանգստացած: Հասկացա, որ ճարտարապետական միջավայրն է դրան նպաստում: Եվ քանի որ Կոմիտասի Տանը պետք է հնչեր հայկական երաժշտություն, իսկ այցելել այն կարող էին եւ ճապոնացին, եւ ֆրանսիացին, որ առաջին անգամ է լսելու հայկական երաժշտություն եւ դուրս գալուց հետո կարող է ամեն ինչ մոռանալ, ուստի պետք է ստեղծել մի ճարտարապետական միջավայր, որը կապված լինի երաժշտության հետ: Դա, ըստ իս, կարելի է անել միայն եկեղեցական ճարտարապետության միջոցով: Եվ իրոք, Կոմիտասի Տունը, կարծես, կենտրոնագմբեթ եկեղեցի լինի»:
«Անհրաժեշտ է, որպեսզի ներքին եւ արտաքին տարածությունները իրար հետ հաղորդակցվեին մի երրորդ, միջանկյալ տարածությունով, որը, ներս թողնելով արեւի լույսը, բնությունը` իր կանաչով, միեւնույն ժամանակ դառնար արգելք` մարդու համար անցանկալի առօրյայի ուղղակի ներս թափանցելուն: Ես ընդհանրապես չեմ ընդունում  ինտերիեր-էքստերիեր սահմանազատումը…Պետք է լինի մի նախնական, միջանկյալ տարածություն, որը հոգեպես տրամադրի, իմանաս` ուր ես մտնում: Հետո, ես սիրում եմ, որ ոչ թե մտնես ու ծայրից ծայր տեսնես` ինչ միջավայրում ես, սահմանը երեւա, այլ այնպիսի պլաստիկա լինի, որ քեզ տրամադրի անընդհատ նայելու, շարժվելու», - ասում էր Ստեփան Քյուրքչյանը:
Կոմիտասի անվան կամերային տան հարակից տարածքի բնակիչ Սեդա Գեւորգյան ՝ նախկինում այստեղ ամառային դահլիճ էր
1976 թվականից բնակվել եմ Կոմիտասի անվան կամերային տան հարակից շենքերից մեկում: Երկու դստրերիս մանկությունը այդ այգում է անցել` սրճարանները շատ չէին, փոխարենը շատ էին ծառերը, նստարանները:
Կոմիտասի անվան կամերային տան տեղում ամառային դահլիճ էր: Հաճախակի համերգներ էին կազմակերպվում, այստեղ մեկ անգամ ելույթ էր ունեցել Հարավսլավիայից ժամանած երգիչ Ջորջո Մայրանովիչը: Ամառային դահլիճը փայտից էր՝ մոտ 500 տեղանոց: Կողքը հայտնի քյաբաբանոցն էր, որտեղ նաեւ համեղ գարեջուր էին տալիս:
Այդ տարածքում նաեւ շատ էին բնակելի տները, այստեղ էր ապրում նաեւ Ռուբեն Մաթեւոսյանը: Հարակից տարածքում նաեւ լողավազան կար եւ նավթի «բուդկա», որտեղից նավթ եւ սեւ օճառ էինք գնում:
Այժմյան ՍԱՍ սուպերմարկետի փոխարեն «Էստոնիա» սրճարանն էր: Երեւանում Էստոնիայի մշակույթի օրերն էին անցկացվում, այդ պատճառով էլ սրճարանն այդպես անվանեցին: Երկու հարկանի էր՝ առաջին հարկում ուտեստներ էին մատուցում, երկրորդ հարկը «մարոժնիանոց» էր: Չորս հոգով գնում էինք այնտեղ, մեկ շամպայն ու 4 պաղպաղակ էին պատվիրում ու վճարում մոտ 3 ռուբլի: Հետագայում «Էստոնիան» վերանվանվեց ու դարձավ «Երիտասարդական», իսկ 80-ականների վերջում վերածվեց տոնավաճառի:
ՀՀ Վաստակավոր արտիստ, պրոֆեսոր, ֆլեյտահար Տիգրան Գեւորգյան` հյուրախաղերի ժամանող երաժիշտները հիանում էին շենքով
Այս կառույցը հիրավի կարելի է երաժշտության տաճար անվանել: Այն ամենն, ինչ կապված էր կամերային երաժշտության հետ, լիներ դա երգեհոնային, երգչախմբային, դաշնամուրային, թե լարային երաժշտություն, տեղի էր ունենում հենց այստեղ:  Երաժիշտները հնարավորություն էին ստացել պատշաճ կերպով ներկայացնել կամերային երաժշտության արվեստը:
Կամերային երաժշտության տանը առաջին անգամ ելույթ եմ ունեցել 1983թ-ին, իսկ 1985թ-ին կայացան ամենահիշարժան համերգները. Ռուբեն Ահարոնյանի ղեկավարությամբ կամերային նվագախմբի հետ նվագեցինք Բախի Բրանդենբուրգյան չորրորդ եւ հինգերորդ կոնցերտները: Ինձ համար այդ համերգները խորհրդանշական էին նաեւ այն պատճառով, որ դրանցից մեկ շաբաթ առաջ Բաքվում դարձել էի Անդրկովկասյան մրցույթի դափնեկիր:
Այդ տարիներին կամերայինում շատ ինտենսիվ գործունեություն էր ծավալվել: Երկու կամերային նվագախումբ ունեինք, երկու քառյակ`Կոմիտասինը եւ Երեւանի լարային քառյակը, հնագույն երաժշտության «Շարական» համույթը (հետագայում` «Տաղարան»): Ի դեպ, «Շարականը» բոլորովին նոր երեւույթ էր. երաժշտության մատուցման մեջ թատերական տարրեր երեւացին, երաժիշտներն էլ տարազներով էին բեմ դուրս գալիս:  Բացի այս «մշտական» կոլեկտիվներից, կամերային երաժշտության տանը ելույթ էին ունենում մենակատարներ, որոնցից շատերն, ցավոք, հեռացան Հայաստանից:
Հյուրախաղերի ժամանող երաժիշտները հիանում էին շենքով: Նրանց թվում էին հնագույն երաժշտության Hortus Musicus էստոնական համույթի անդամները: Այն շատ հայտնի էր, շրջագայում էր ողջ աշխարհով՝ ելույթ ունենալով ամենահայտնի դահլիճներում եւ տաճարներում: Լավ հիշում եմ իրենց զարմանքը, երբ մտան Կամերային երաժշտության տուն: Շատ սիրեցին մեր դահլիճը եւ այնտեղ տիրող մթնոլորտը:
Այսօր, չնայած նրան, որ նախկին մթնոլորտից ոչինչ չի մնացել, ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում լավ համերգներ: Օրինակ, վերջերս կայացավ «Դիլիջան» մոդեռն երաժշտության փառատոնը, որին մասնակցում էին տարբեր երկրներից ժամանած փայլուն մենակատարներ:
Հիշելով Կամերային երաժշտության տան լավագույն տարիները, չեմ կարող չնշել «Ակվարիումը»՝ Ֆլորայի այգում գտնվող սրճարանը (այժմյան SAS սուպերմարկետը), որտեղ հավաքվում էր մոտակա բուհերի ուսանողությունը եւ արվեստագետները: Սրճարանը հայտնի էր իր մատչելի եւ համեղ կոմպլեքսային ճաշերով, պորտվեյնի տեսականիով եւ ջերմ ու հետաքրքիր, անվերջ  զրույցներով:
Երգեհոնը
Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանի հեղինակ Յուրի Պետրոսյան
1987 թվականին մրցույթ հայտարարվեց Այվազովսկու հուշարձանի ստեղծման վերաբերյալ: Այվազովսկու կերպարը ինձ շատ հոգեհարազատ էր, ու որոշեցի մասնակցել մրցույթին: Եւս 10-15 մասնակիցներ կային:
Ես ճանաչվեցի որպես մրցույթի հաղթող եւ ստացա Այվազովսկու արձանը կերտելու  իրավունքը: Սակայն ԽՍՀՄ փլուզման հետեւանքով արձանի տեղադրումը երկար ժամանակով հետաձգվեց: Մի պահ արդեն հույսս կորցրել էի:
Արձանը տեղադրվեց 2003 թվականի մայիսի 1-ին: Դա հնարավոր եղավ «Պրոմետեյ» բաժնետիրական ընկերության նախագահ Սենիկ Գեւորգյանի հովանավորության շնորհիվ: Արձանի վրա աշխատել եմ մոտ մեկ տարի: Այն բրոնզից է, պատվանդանը՝ Փամբակի գրանիտից: Արձանի բարձրությունը 3,5 մետր է:
Քաղաքում շատ վայրեր ենք դիտարկել՝ հուշարձանը տեղադրելու համար: Տարբերակներից մեկի համաձայն, հուշարձանը պետք է տեղադրվեր Կարապի լճի հարեւանությամբ: Քաղաքաշինական խորհուրդը մերժեց այդ որոշումը: Կարծում եմ, որ նրանց բերած պատճառաբանությունն այն մասին, թե իբր հուշարձանը կխանգարեր Հյուսիսային պողոտայի կառուցման աշխատանքներին, անհիմն էր:
Յուրա Պետրոսյանը
Փոխարենը առաջարկեցին տեղադրել հուշարձանը Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան տարածքում: Հուշարձանի ճարտարապետն էր Կամերային երաժշտության տան հեղինակ Ստեփան Քյուրքչյանը:
Երբ Կամերային երաժշտության տունը դեռ կառուցված չէր, այդ տարածքում բացօթյա սրճարան էր, որը հայտնի էր իր քյաբաբով: Այգին էլ հայտնի էր որպես Ֆլորայի այգի: Ուրախ եմ, որ այժմ իմ հեղինակած արձանը կանգնած է դեռ մանուկ տարիներից այդքան հոգեհարազատ վայրում:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երկրորդ կոնցերտմայստեր, ջութակահար Արամ Ասատրյան
Երբ «Սերենադ»-ը նոր էր ստեղծվել, Կամերային երաժշտության տունը՝ ի դեմս տնօրենի՝  Ռոբերտ Սահակյանի,  կարեւորագույն դեր խաղաց բոլորիս կյանքում, այն մեր երկրորդ տունն էր դարձել: «Սերենադ»-ի առաջին համերգը կայացավ հենց Կամերային երաժշտության տանը, եւ Ռոբերտ Հրանտովիչը, մեզ շատ հավանելով, առաջարկեց «տեղափոխվել» այնտեղ, որտեղ մեզ հնարավորություն ընձեռեց առանց որեւէ վարձավճարի անցկացնել փորձերը եւ նվագել համերգները: Նա մեզ փորձասենյակ տրամադրեց, որն արդեն բոլորը ճանաչում են որպես «Սերենադի սենյակ»: Եթե սենյակը հանկարծ զբաղված էր լինում, տնօրենն առաջարկում էր իր կաբինետում փորձ անցկացնել:
Մեր խնդրանքով ընդլայնվեց նաեւ դահլիճի բեմը. «Կարմեն» սյուիտան էինք փորձում եւ բողոքեցինք Ռոբերտ Հրանտովիչին, որ բեմը փոքր է, չենք տեղավորվում: Նա հարցրեց, թե ի՞նչ կարելի է անել: Առաջարկեցինք մեծացնել այն: Բավականին բուռն բանակցություններից հետո նա ստացավ համապատասխան թույլտվությունը եւ բեմը  մեկ մետրով առաջ տարվեց:
Ռոբերտ Սահակյանի մահվանից հետո ստիպված եղանք հեռանալ Կամերային տնից:
Կամերային տան պատերի ներքո մի ամբողջ կյանք անցավ, ընտանիքներ ստեղծվեցին: Շենքը, որն իսկապես կամերային երաժշտության կենտրոնն էր, յուրահատուկ մթնոլորտ ուներ, այն դրդում էր դեպի ռոմանտիկա, գեղեցիկը գնահատելու եւ երաժշտությանը նվիրվելու ցանկություն էր առաջացնում:
Այսօր դահլիճը տրվում է վարձով եւ, տեսականորեն, ցանկացած անձ կարող է վարձել այն: Այգու տարածքը տրվել է տարատեսակ սրճարանների եւ, որքան էլ անհեթեթ կարող է թվալ, հաճախ սրճարանից լսվող երաժշտությունն ավելի բարձր է, քան համերգի երաժշտությունը: Դեռ «Սերենադի» տարիներին համերգներից առաջ գնում եւ խնդրում էինք, որ գոնե մի երկու ժամ ոչ մի երաժշտություն չմիացնեն:
«Ջրային կառույցներ» ընկերության պատասխանը
«Ջրային կառույցներ» ՓԲ ընկերությունից տեղեկացնում են, որ «ընկերությունը շահագործում է միայն Կամերային երաժշտության տան մոտ գտնվող շատրվանը, որն ամռան սեզոնին մշտապես շահագործվում է: Կամերային երաժշտության տան մուտքի դիմաց գտնվող ջրավազանը  Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ չի գտնվում: Մեր ընկերության ենթակայության տակ գտնվող շատրվանը ամռան ամիսներին չի ծածկապատվում փայտյա ծածկով: Փայտյա ծածկերը տեղադրվում են շատրվանի հարակից տարածքում, որոնք պատկանում են հարեւանությամբ գտնվող սրճարանին»:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Արամ Մակարյանը, Արա Թադեւոսյանը, Էմին Արիստակեսյանը, Արմինե Մելքոնյանը:

Фото: из архива Э. Тадевосяна.
Дом Камерной Музыки является одним из самых уникальных строений Еревана. Прочитав эту историю, вы узнаете, почему оно внешне походит на церковь, каким был находившийся в прошлом на этом месте летний зал и другие интересные подробности.
Лиана Кюркчян: внешнее и внутреннее оформление здания неразделимы
В 1940-50 гг. на месте Дома камерной музыки находился «Зеленый театр» - деревянное строение, которое впоследствии сгорело.  Идея создания Дома камерной музыки в Ереване принадлежала мэру города Григору Асратяну.  Он заказал проект сразу нескольким архитекторам и, в конечном итоге, выбрал проект моего отца. В дальнейшем они дорабатывали его вместе.
Фото из архива Э. Тадевосяна.
В 1960гг. , когда о строительстве церкви не могло быть и речи, отец визуально представлял Дом камерной музыки в виде церкви. Он говорил, что для любого архитектора церковь является величайшей ценностью. По масштабу здание также напоминало церковь. Отец лично выбирал камни на руднике.
Идея заключалась в том, чтобы Дом камерной музыки был не традиционным залом, а местом, куда можно было бы зайти в любой момент, отдохнуть, погрузиться в свои мысли. Кроме того, внешнее и внутреннее оформление здания неразделимы, здание живет как единый организм. Когда отец работал над фресками, он говорил, что можно бесконечно созерцать облака и огонь, поскольку они не являются конкретным изображением. И здесь, под звуки музыки, можно бесконечно разглядывать образы, выполненные в пастельных тонах. Люстра также изготовлена по эскизу отца.
Фото из архива С. Кюркчяна.
Автором находящихся по обе стороны здания фонтанов также является мой отец. Фонтан у входа выполнен в зеркальном стиле. А у фонтана в задней части расположены большие лестницы: люди могли сидеть на них и слушать доносящуюся из зала музыку.
В последнее время произошло много изменений, как снаружи, так и внутри здания. Фойе было разделено на части, были созданы небольшие застекленные помещения. В плачевном состоянии находится прилегающая к зданию территория, полностью «оккупированная» многочисленными кафе.
Степан Кюркчян
Народный артист Армении, профессор, первая скрипка струнного квартета им. Комитаса Эдуард Тадевосян - Открытие здания стало долгожданным событием
В октябре 1977-го года выступлением струнного квартета им. Комитаса состоялось официальное открытие Дома камерной музыки. В тот день мы исполнили 4-й струнный квартет Бетховена.
Открытие Дома Камерной музыки стало долгожданным событием. Здание было новаторским и при этом хорошо гармонировало с территорией. Однако сразу выявились проблемы, связанные с акустикой. Были приглашены специалисты из Риги, которые выложили под сценой битое стекло. Этот метод известен как немецкий: битое стекло из-под бутылок шампанского распространяли под всей сценой.
В первое время в здании выступал только наш квартет, «за глаза» Дом камерной музыки именовали «базой квартета». В скором времени к нам «присоединился» камерный оркестр, а в дальнейшем зал был настолько занят, что для репетиций квартета была выделена специальная комната. Несмотря на то, что сегодня в Доме камерной музыки у нас практически не бывает репетиций, комната сохранилась, там на стенах висят наши афишы.
Дом камерной музыки находится в бывшем саду Флоры, куда мы часто ходили в детстве. А повыше, ближе к школе им. Абовяна, находился открытый бассейн, который мы называли «московским».
До 1977-го года Квартет им. Комитаса находился в Москве, а во время ереванских гастролей концерты в основном проходили в Малом зале филармонии (сегодня- концертный зал им. Арно Бабаджаняна).
В квартет я пришел в 1969-м году. В тот год отмечали 100-летие Комитаса и, естественно, «гвоздем» торжественного концерта был квартет.
Кроме квартета, в концерте также принимали участие солисты. Первая скрипка квартета Авет Габриелян пригласил меня в качестве солиста (к тому времени я уже был лауреатом международных конкурсов). После этого выступления он предложил мне занять в квартете место второй скрипки, заменив Рафаэля Давидяна. А в 1975-м году Авет Габриелян вручил мне инструмент и сказал, что отныне я буду первой скрипкой. Спустя год я вернулся в Ереван, но без остальных участников квартета. Уже в Ереване образовался новый состав, выступлением которого и открыл свои двери Дом камерной музыки. Участниками нового состава стали  Акоп Мекинян (вторая скрипка), Яков Папян (альт), Феликс Симонян (виолончель).
Отрывки из статьи Евы Саргсян «Дом камерной музыки имени Комитаса»
Реализуя проект, архитектор сначала представил - что является архитектурным символом данного здания? Вопрос стоял так - иметь в Ереване концертный зал, где музыка звучала бы в течение всего дня и диктовала соответствующую атмосферу, а зритель мог бы в любой момент войти в зал. По этой причине здание было расположено вдали от центральной оси сада, благодаря чему могло ненавязчиво «приглашать» к себе случайных прохожих. И, несмотря на то, что здание занимает довольно большой объем в саду, благодаря правильно найденным общим композиционным решениям, комплекс гармонично вписывается в атмосферу сада, улицы и города.
Степан Кюркчян.
Фото – из архива Степана Кюркчяна.
В структуре здания отсутствует присущее тому времени «фасадное» мышление. Строение выглядт как скульптура или кусок скалы. Как говорил сам автор:
«Слушая одну и ту же музыку в различной атмосфере, получаешь совершенно разные впечатления. Дело в том, что параллельно с музыкой, на человека влияет и та среда, в которой исполняется музыкальное произведение».
«Когда входишь в церковь, где может звучать музыка в непрофессиональном исполнении, эта атмосфера оставляет сильное впечатление, выходишь подобревшим, отдохнувшим. Я понял, что именно архитектурная среда способствует этому. И поскольку в Доме камерной музыки должна была звучать армянская музыка, а посещать его могли как японцы, так и французы, следовало создать такую архитектурную среду, которая будет связана с музыкой. По-моему, это можно было сделать только посредством церковной архитектуры».
Седа Геворгян: раньше здесь был летний зал
С 1976 года я жила в одном из зданий, прилегающих к Дому камерной музыки. Детство двух моих дочерей прошло в этом саду, тогда там было мало кафе и много деревьев и скамеек.
На месте Дома камерной музыки был летний зал. Здесь часто устраивали концерты, однажды даже выступил певец из Югославии Джордже Марьянович. Летний зал был деревянным, имел около 500 мест. Рядом была известная закусочная, где готовили кебаб и продавали вкусное пиво.
Неподалеку были расположены бассейн и известная будка, в которой мы покупали керосин и черное мыло.
На месте нынешнего супермаркета SAS было кафе «Эстония». В Ереване проходили Дни культуры Эстонии, поэтому кафе так назвали. Оно было двухэтажным, на первом этаже подавали блюда, на втором было кафе-мороженое. Мы вчетвером ходили туда, заказывали шампанское и 4 порции мороженого и платили около 3 рублей. Затем «Эстония» была переименована в «Юность», а в конце 80-х годов превратилась ярмарку.
Заслуженный артист Армении, профессор, флейтист Тигран Геворгян: многие зарубежные музыканты восхищались зданием
Это здание по праву можно назвать храмом музыки. Все, что было связано с камерной музыкой, будь то органная, хоровая, фортепианная или струнная музыка, происходило именно здесь. Музыканты получили возможность должным образом представить искусство камерной музыки.
В первый раз я выступил в Доме камерной музыки в 1983 году, а в 1985 году состоялись самые знаменательные концерты: с камерным оркестром под руководством Рубена Агароняна мы сыграли четвертый и пятый Бранденбургские концерты Баха. Для меня эти концерты были памятными и потому, что за неделю до этого я стал лауреатом Закавказского конкурса в Баку.
Фото – из архива Э. Тадевосяна.
В те годы в Доме камерной музыки была очень интенсивная деятельность. У нас было два камерных оркестра, два квартета - квартет Комитаса и Ереванский струнный квартет,  ансамбль старинной музыки «Шаракан» (впоследствии «Тагаран»). Кстати, «Шаракан» был совершенно новым явлением: музыку стали преподносить с театральными элементами, а музыканты выходили на сцену в национальных костюмах. Кроме этих «постоянных» коллективов, в Доме камерной музыки выступали солисты, многие из которых, к сожалению, покинули Армению.
Музыканты, приезжающие на гастроли, восхищались зданием. Среди них были члены эстонского ансамбля старинной музыки Hortus Musicus. Это был очень популярный ансамбль, который гастролировал по всему миру, выступая в самых известных концертных залах и храмах. Я хорошо помню их удивление, когда они впервые вошли в Дом камерной музыки. Они очень полюбили наш зал и его атмосферу.
Сегодня, несмотря на то, что от прежней обстановки ничего не осталось, время от времени бывают хорошие концерты. Например, недавно состоялся фестиваль «Дилижан», в котором участвовали блистательные солисты, приехавшие из разных стран.
Вспоминая лучшие годы Дома камерной музыки, не могу не вспомнить «Аквариум» – кафе, находящееся в саду Флоры (сейчас - супермаркет SAS), где собирались студенты из близлежащих институтов и представители искусства. Кафе было известно своими дешевыми и вкусными комплексными обедами, ассортиментом портвейна и теплыми, интересными, бесконечными беседами.
Орган
Автор памятника Ованнесу Айвазовскому Юрий Петросян
В 1987 году был объявлен конкурс на создание памятника Айвазовскому. Образ художника мне был очень близок, я решил принять участие в конкурсе. Участвовали 10-15 скульпторов.
Я был признан победителем конкурса и получил право на создание памятника. Однако в результате развала СССР установление памятника затянулось на много лет. В какой-то момент я даже потерял надежду на то, что мой замысел будет воплощен в жизнь.
Памятник был установлен 1 мая 2003 года, это стало возможно благодаря поддержке руководителя акционерной компании «Прометей» Сеника Геворкяна. Над памятником я работал около года. Он изготовлен из бронзы, пьедестал – из памбакского гранита. Высота скульптуры - 3,5 метра.
Для установки памятника рассматривалось несколько мест. Согласно одному из проектов, памятник должны был быть установлен по соседству с Лебединым озером. Градостроительный совет отклонил этот вариант. Я считаю, что приведенный им аргумент о том, что памятник помешает строительным работам на Северном проспекте, был лишен оснований.
Юра Петросян.
Вместо этого предложили установить памятник по соседству с Домом камерной музыки. Когда Дом камерной музыки еще не был построен, на этой территории было открытое кафе, где подавали вкусный кебаб. Я рад, что созданный мною памятник установлен на месте, которое мне дорого с детских времен.
Второй концертмейстер Государственного филармонического оркестра Армении, скрипач Арам Асатрян
Дом камерной музыки в лице директора Роберта Саакяна сыграл важную роль в нашей жизни в тот период, когда оркест «Серенада» только формировался. Он стал нашим вторым домом.
Первый концерт «Серенады» состоялся именно в Доме камерной музыки, наше выступление очень понравилось Роберту Грантовичу, и он предложил «перебраться» туда. Он предоставил нам возможность бесплатно репетировать и давать концерты.
Нам была предоставлена комната, которую все знали как «комнату «Серенады». Если она оказывалась занята другим коллективом, директор предлагал нам для работы свой кабинет.
По нашей просьбе расширили сцену. Мы репетировали «Кармен-сюиту» и пожаловались Роберту Грантовичу, что нам не хватает места на сцене. После бурных обсуждений он получил соответствующее разрешение, и сцену увеличили, выдвинув ее вперед на 1 метр.
После смерти Роберта Саакяна мы были вынуждены покинуть Дом камерной музыки.
Под крышей Дома камерной музыки мы прожили целую жизнь, были сформированы семьи. В здании, которое действительно было центром камерной музыки, царила особая атмосфера, это закладывало основы для романтики, для оценки прекрасного и появлялось желание дарить людям музыку.
Сегодня зал сдается, и теоретически его может арендовать любой желающий. Территория вокруг также сдается различным кафе, и звучащая там музыка иногда мешает концертам.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Анна Зильфугарян, Ара Тадевосян, Арам Макарян, Эмин Аристакесян, Армине Мелконян.