Հ. Բդեյանի կոտրված աշխատանքները:
«Ռոսիա» կինոթատրոնը համարվում է Երեւանի ամենամոդեռնիստական կառույցներից մեկը: Ցավոք, այսօր այն հայտնվել է այնպիսի միջավայրում, որը թուլ չի տալիս շենքն ընկալել այնպես, ինչպես որ այն նախատեսել էին հեղինակները` Հրաչ Պողոսյանը, Արթուր Թարխանյանը ու Սպարտակ Խաչիկյանը: Ու չնայած նրան, որ ի տարբերություն այս հեղինակների կողմից նախագծված Երիտասարդության Պալատի, «Ռոսիա» կինոթատրոնի շենքը կանգուն է, իրականում այն գտնվում է անկենդան վիճակում...
Ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյան` կարողացանք իրականացնել այն ամենն, ինչ ուզում էինք, առանց որեւէ բան փոխելու
«Ռոսիա» կինոթատրոնը իմ, Արթուր Թարխանյանի եւ Սպարտակ Խաչիկյանի երկրորդ համատեղ խոշոր նախագիծն էր: Մեր առաջին համատեղ աշխատանքը Աբովյան քաղաքի գլխավոր հատակագիծն էր:
Նախկինում «Ռոսիա» կինոթատրոնի տարածքում գտնվում էր Երեւանի ամենահին շուկաներից մեկը` բավականին կեղտոտ տարածքով, սակայն ինքնատիպ կոլորիտով:
Որոշում կայացվեց, որ շուկայի փոխարեն կինոթատրոն է կառուցվելու: Այդ մասին մամուլից տեղեկացանք ու տեսանք Գեւորգ Թամանյանի արված նախագծի լուսանկարը: Նա հիանալի մարդ էր, ազնվագույն ճարտարապետ: Բայց մենք այն ժամանակ համաշխարհային ճարտարապետության նորամուծություններով էինք տարված եւ մտածեցինք, որ Թամանյանի նախագիծը դասական ոգով է արված եւ չի կարող ժամանակակից դիտվել: Որոշեցինք առաջարկություն անել: Տղաներով մեր տանը հավաքվեցինք ու սկսեցինք նախագծել կինոթատրոնի մեր տարբերակը: 1970-71 թվականներին մեր նախագիծը ներկայացրեցինք ճարտարապետների միության դատին: Այնտեղ ռումբի պայթյունի նման մի բան տեղի ունեցավ. այդ տարիներին բոլորը դասական թամանյանական ոճով էին աշխատում, իսկ մենք նորարարություն ներկայացրեցինք: Նախագծի վերաբերյալ քննարկումները երկու օր տեւեցին` ոմանք կտրուկ դեմ էին: Սակայն երկու օր անց դրական արձագանք ստացանք` նախագիծը մեծամասնության կողմից հավանության էր արժանացել: Ավելի ուշ այն հաստատեց նաեւ Երեւանի Քաղխորհրդի կողմից: Նախագիծը իրականացնելու պատվերը տրվեց «Հայպետնախագիծ» ինստիտուտին:
Լուսանկարը` «Հայնախագիծ» ինստիտուտի արխիվից:
Շինարարությունը բավականին դժվար էր ընթանում, նյութերի պակաս կար: Շինարարները եւս դժվարանում էին, որովհետեւ չէին կարող հասկանալ, թե ի՞նչ են կառուցում: Ի վերջո, բավականին մեծ, սենյակի չափով մանրակերտ պատրաստեցինք եւ տվեցինք շինարարներին: Դրանից հետո աշխատանքը թեթեւացավ, բանվորները ոգեւորվեցին:
«Ռոսիա» կինոթատրոնի կախովի ծածկը Հայաստանում ստեղծվեց առաջին անգամ: Այն կոչվում էր «вантовое перекрытие»: Կինոթատրոնի` Տիգրան Մեծի փողոցի վրա նայող հատվածում ծածկը 40 մետր լայնություն եւ 60 մետր երկարություն ունի: Ի դեպ, այն կախված է առանց որեւէ հենարանի:
Երբ կինոթատրոնը նախագծվում էր, ցանկանում էինք այն անվանել «Արարատ» կամ «Նոյան Տապան»: Սակայն մեր ձայնը որոշիչ չէր, եւ կինոթատրոնն անվանեցին «Ռոսիա»:
«Ռոսիա» կինոթատրոնն ունի երկու մեծ դահլիճ` 1600 եւ 1000 նստատեղով: Երկու հարկանի մասում, որտեղ այժմ առեւտրային սրահներ են, կար եւս մեկ սրահ`280 նստատեղով: Մյուս մասերում գտնվում էին ցուցասրահներ, պարասրահներ, սրճարաններ` «Ռոսիան» լիարժեք մշակութային կենտրոն էր:
Հրավիրեցինք մեր լավագույն քանդակագործներին, ովքեր քանդակներ ստեղծեցին կինոթատրոնի սրահների համար: Նրանց թվում էին Երվանդ Կոդաբաշյանը, Հենրիկ Էլիբեկյանը, Օհան Պետրոսյանը, Հմայակ Բդեյանը եւ ուրիշներ: Ցավոք, հետագայում քանդակներից շատերը հանվեցին ու կոտրվեցին:
«Ռոսիա» կինոթատրոնի բացումը կայացավ 1974 թվականի դեկտեմբերին՝  ՀԿԿ Կենտկոմի պլենումի նիստով, որը վարեց ՀԿԿ ԿԿ առաջին քարտուղարի պաշտոնը ստանձնած Կարեն Դեմիրճյանը: Հաջորդ օրվանից կինոթատրոնում սկսեցին ֆիլմեր ցուցադրել:
1978 թվականին Երեւանում պատրաստվում էին տոնել Արեւելյան Հայաստանի՝ Ռուսաստանի հետ միավորման 150-ամյակը, եւ սպասվում էր, որ Հայաստան կժամանի Լեոնիդ Բրեժնեւը: Հանդիսավոր նիստը պետք է կայանար «Ռոսիա» կինոթատրոնում: Մոսկվայի ՊԱԿ-ից (КГБ) մարդիկ եկան` տարածքի հետ ծանոթանալու համար: Ուսումնասիրեցին կինոթատրոնի բոլոր անկյունները` սկսած էկրանի հետեւի տարածքից: Հետո սկսեցին մտածել, թե որտեղի՞ց է Լեոնիդ Իլյիչը ներս մտնելու: Նա արդեն վատառողջ էր, դժվարությամբ էր քայլում: Ցույց տվեցի հիմնական մուտքը: Նրանք չհամաձայնվեցին, պատճառաբանելով, որ Բրեժնեւը չի կարող դեպի դահլիճ տանող աստիճաններով բարձրանալ: Առաջին հարկում հանգստյան սենյակ կար, որը դրսից մուտք չուներ: Հանձնարարեցին, որ դահլիճներին հարակից պատը քանդենք ու դուռ բացենք: Մեծ դժվարություններով դուռ բացեցինք, սակայն Բրեւժնեւն այդպես էլ չեկավ: Իսկ այդ դուռը մինչ այսօր պահպանվել է:
Ճարտարապետական առումով «Ռոսիա» կինոթատրոնը իմ, Սպարտակի ու Արթուրի համար սկզբունքային եւ շատ կարեւոր նշանակություն ուներ, որովհետեւ կարողացանք իրականացնել այն ամենն, ինչը նախատեսել էինք նախագծով, առանց որեւէ բան փոխելու:
1979 թվականին Հրաչ Պողոսյանը, Արթուր Թարխանյանը ու Սպարտակ Խաչիկյանը «Ռոսիա» կինոթատրոնի նախագծի համար արժանացան ԽՍՀՄ Նախարարների Խորհրդի մրցանակին:
ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հմայակ Բդեյան` իմ քանդակներից ոչ մեկը չփրկվեց
1974 թ.-ին «Ռոսիա» կինոթատրոնի հեղինակներից մեկը` Հրաչ Պողոսյանը, դիմեց ինձ եւ պատվիրեց շենքի համար մի քանի դեկորատիվ կոմպոզիցիաներ պատրաստել:
Նա խնդրեց, որպեսզի նախասրահի եւ բարի միջեւ մի այնպիսի միջնապատ պատրաստեմ, որը թափանցիկ կլիներ եւ որի վրա կամրացվեին ֆիլմերի գովազդները: Միջնապատը պատրաստվեց այնպես, որպեսզի հնարավոր լիներ այն բացել ու փակել:
Լուսանկարը` Հ. Բդեյանի արխիվից:
Միջնապատի վրա տեղադրվեցին դեկորատիվ քանդակներ՝ դիմակների տեսքով, որոնք միանգամայն տարբեր կերպ էին երեւում դրսից եւ ներսից:
Միջնապատի լայնությունը 10 մետր էր, իսկ բարձրությունը՝ 3,5 մ:
Ընդհանուր առմամբ, «Ռոսիա» կինոթատրոնում հեղինակել եմ երեք կոմպոզիցիաներ: Բավական երկար ժամանակ պահանջվեց այդ գործերը պատրաստելու համար: Կինոթատրոնի շենքի կառուցումը տեւեց մոտ մեկ տարի, ուստի ես էլ բավական ժամանակ ունեի՝ մտածելու պատվիրված աշխատանքների մասին:
Ցավոք, կինոթատրոնի մասնավորեցումից հետո, երբ այն վերածվեց տոնավաճառի, իմ դեկորատիվ քանդակներից ոչ մեկը չփրկվեց, դրանք կոտրվեցին. ինձ հաջողվեց միայն մի քանի հատվածներ գտնել:
Հիշում եմ, որ շատերին դուր չեկավ այն փաստը, որը կինոթատրոնի անվանումը «Ռոսիա» էր: Շատերը կարծում էին, որ կինոթատրոնը պետք է հայկական անվանում ունենար: Այնուամենայնիվ, մարդիկ շատ սիրեցին այդ կինոթատրոնը: Նախեւառաջ, գրավիչ էին ճարտարապետական լուծումները` «Ռոսիան» այդ ժամանակահատվածի լավագույն շենքերից էր:
Webtv ինտերնետ-հեռուստատեսության տնօրեն Արայիկ Մանուկյան`
«Ռոսիա» կինոթատրոնը բացվեց 1974 թվականին, ու թեեւ այդ ժամանակ ես ընդամենը 10 տարեկան էի, կինոթատրոնի շուրջ ընթացող խոսակցություններն այնքան բուռն էին, որ շատ լավ տպավորվել են հիշողությանս մեջ:
Խոսակցությունների հիմնական թեման այն էր, որ Մոսկվան չէր տալիս Երեւանում նման մեծ կինոթատրոն կառուցելու թույլտվությունը եւ Հայաստանի ղեկավարներին հաջողվեց ստանալ այն՝ ապագա կինոթատրոնը «Ռոսիա» անվանելու գնով: Իհարկե, դժվար է ասել, թե որքանո՞վ է այս պատմությունը համապատասխանում իրականությանը: Գուցե, նման խոսակցությունները գալիս էին մարդկանց՝ «Ռոսիա» անունից դժգոհ լինելուց, քանի որ Երեւանում արդեն կար կինոթատրոն, որը կրում էր «Մոսկվա» անվանումը:
«Ռոսիա» կինոթատրոնի հետ կապված հիշողություններս ավելի կենտրոնանում են 1978 թվականի շուրջ, երբ նշվում էր Արեւելյան Հայաստանի՝ Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու 150-ամյակը: Երեւան էր ժամանել ԽՍՀՄ պաշտպանության նախարար Դմիտրի Ուստինովը, եւ պաշտոնական նիստը տեղի ունեցավ հենց «Ռոսիա» կինոթատրոնում: Այդ ժամանակ ես պարի խմբակ էի հաճախում, եւ մեր խումբը մասնակցելու էր հանդիսության գեղարվեստական մասին: Մեզ տարան կինոթատրոնի փոքր դահլիճի նախասրահ, որը կահավորված էր այն ժամանակվա համար շատ մոդեռն` մեծ, սպիտակ բազկաթոռներով ու բազմոցներով, որոնց դիմաց համարակալված սեղաններ էին՝ մրգերով եւ անուշեղեններով: Մենք, իհարկե, չգիտեինք, որ դրանք հատուկ հյուրերի համար են, եւ մինչ միջոցառման սկսվելը մի լավ «հյուրասիրվեցինք»: Երբ Կարեն Դեմիրճյանը եկավ ու տեսավ, որ մենք «փչացրել» ենք սեղանները, բարձր ծիծաղեց ու հանձնարարեց, որ վերականգնեն` մինչ այդ նրա ենթակաները իրար էին խառնվել եւ փորձում էին ամեն ինչ շտկել մինչեւ Դեմիրճյանի ժամանելը:
Եթե չեմ սխալվում, հենց այդ օրը «Ռոսիայում» տեղի ունեցավ նաեւ Սերո Խանզադյանի «Մխիթար Սպարապետ» վեպի հիման վրա Էդմոն Քեոսայանի կողմից «Մոսֆիլմում» նկարահանված «Հուսո աստղ» ֆիլմի պրեմիերան, որը մեծ իրարանցում էր առաջացրել: Պրեմիերային մասնակցելու նպատակով Երեւան էին ժամանել Արմեն Ջիգարխանյանն ու Էդմոն Քեոսայանը: Հայրս պրեմիերայի հրավիրատոմս ուներ եւ կարողացավ ինձ իր հետ տանել «Ռոսիա» կինոթատրոնի մեծ դահլիճ` ֆիլմը դիտելու: Բոլորը ցանկանում էին տեսնել Արմեն Ջիգարխանյանին, Խորեն Աբրահամյանին, Սոս Սարգսյանին: Ֆիլմը շատ տպավորիչ էր, թեեւ ոմանք դժգոհում էին ֆիլմում պատմական փաստերի խեղաթյուրումից, ինչպես նաեւ Արմեն Ջիգարխանյանի մարմնավորած Մխիթար Սպարապետի կերպարից:
Այդ տարիներին ավանդույթ էր նոր ֆիլմերի պրեմիերաները կազմակերպել «Ռոսիայում»: Դահլիճները լեփ-լեցուն էին լինում, տոմս գնել հնարավոր չէր:
Լուսանկարը` Մ. Կրիմսկի:
Դասընկերներիս հետ «Ռոսիայում» դիտել եմ նաեւ Ֆրունզե Դովլաթյանի «Ապրեցեք երկար» ֆիլմը: Իհարկե, դա արվել էր դասերից փախչելու հաշվին, սակայն ֆիլմից հետո գնացինք ու ամբողջ դասարանով կարդացինք Շահեն Թաթիկյանի «Բալի շուրթերով իմ հեքիաթը», որն ընկած էր ֆիլմի հիմքում:
1978 թվականին «Ռոսիա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ նաեւ համամիութենական կինոփառատոն: Երեւան էին ժամանել խորհրդային կինոյի շատ աստղեր եւ մենք, նրանց տեսնելու ակնկալիքով, «հերթապահում» էինք «Ռոսիա» կինոթատրոնի ծառայողական մուտքերի մոտ: Գրող Հովիկ Չարխչյանի վկայությամբ, այդ օրերին Հայաստան էր եկել նաեւ Սուլամիթան ու այցելել էր Պարույր Սեւակի գերեզմանը:
Տպավորվել է նաեւ 1980-ականներին «Ռոսիա» կինոթատրոնում ցուցադրված «Վերադարձ դեպի Արարատ» ֆիլմը: Ֆիլմում առաջին անգամ Արարատը ցուցադրված էր մեզ համար անսովոր` Թուրքիայի կողմից: Այդ տարիներին աշխատում էի «Երեկոյան Երեւան» թերթի խմբագրությունում եւ հիշում եմ, որ բավականին մեծ խորհրդավորություն ու խոսակցություններ կային այդ ֆիլմի շուրջ:
Ժամանակին կինո կամ թատրոնը հաճախելը հատուկ մշակույթ էր, իսկ «Ռոսիան» միայն կինո դիտելու վայր չէր, այլեւ ժամանցի իսկական կենտրոն: Մարդիկ սովորաբար մեկ-երկու ժամ շուտ էին գնում, որպեսզի մինչ կինոյի սկսվելը ներսում հաճելի ժամանակ անցկացնեն:
Կինոթատրոնը, նույնիսկ այսօրվա համար շատ ժամանակակից, կլոր բար ուներ, որը գտնվում էր դեպի մեծ եւ փոքր դահլիճներ տանող աստիճանավանդակների միջնամասում: Մենք` 14-15 տարեկան դպրոցականներս, նախաճաշերից «կուտակած» գումարներով կարողանում էինք այդ բարից օգտվել:
Կինոթատրոնի մեծ եւ գեղեցիկ նախասրահում, որը, կարծես, ճեմելու եւ մինչ կինոդահլիճ բարձրանալը կինոյի մթնոլորտում հայտնվելու վայր էր, փակցված էին մեր կինոյի մեծ վարպետների դիմանկարները, լուսանկարներ կինոֆիլմերից: Կարծես մշտական ցուցահանդես լիներ եւ մարդիկ մեծ հաճույքով երկար կանգնում էին այդ նկարների առջեւ:
Տոմսարկղերի հարեւանությամբ նաեւ թեյարան կար: Այն կահավորված էր ռուսական ոճով, սեղանների վրա ինքնաեռներ կային, թխվածքներն էլ հենց տեղում էին թխում: Անգամ դրսում կանգնելով կարող էիր զգալ այդ համեղ բույրը:
Այսպիսով, կինո գնալը 3-4 ժամանոց արարողություն էր դառնում՝ գնալ թեյարան, մի քիչ զրուցել, ճեմել նախասրահում, սուրճ ըմպել բարում, ծանոթանալ կինոյի նորություններին ու վերջապես` ֆիլմ դիտել:
Տոմսարկղերը գտնվում էին դրսի կողմից առաջին հարկում, որոնց առջեւ գրեթե մշտապես երկար հերթեր էին: Հաճախ երեկոյան դիտումների տոմսերը կարող էիր ձեռք բերել միայն  ծանոթ-բարեկամական կապերով, կամ էլ «տակից»՝ավելի թանկ գներով:
Կինոթատրոնը շատ հետաքրքիր էր կառուցված: Կինոդահլիճների մուտքերը գտնվում էին բաց հարթակների վրա եւ տանում էին դեպի մանկավարժական ինստիտուտը եւ այսօրվա «Տաշիր» առեւտրի կենտրոնը: Ֆիլմը դիտելուց հետո մարդիկ անմիջապես չէին հեռանում, կանգնում, զրուցում էին, քննարկում էին ֆիլմը, փոքր բարձրունքից նայում էին Երեւանին:
Հետաքրքիրն այն է, որ «Ռոսիա» կինոթատրոնը կոմունիստական Հայաստանում կառուցվեց հայտնի «սեւ շուկայի» տեղում, իսկ անկախ Հայաստանում այդ հսկայական կառույցը կրկին վերածվեց շուկայի:
«Ռոսիա»-«Այրարատի» ներկան ու ապագան
«Ռոսիա» կինոթատրոնը սեփականաշնորհվեց 2004 թվականին: Սեփականատերը դարձավ «Սիլ կոնցեռն»-ի մեջ մտնող «Նարեկ» ընկերությունը, որը կառույցի համար վճարեց $‌ 500 հազար: Մասնավորեցման մասին ՀՀ կառավարության ամբողջական  որոշման հետ կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
2006 թվականին շենքի սեփականատերը հայտնեց, որ «Ռոսիա» կինոթատրոնը, որը անկախության առաջին տարիներին վերանվանվել էր «Այրարատ»-ի, այսուհետ կրկին կոչվելու է հին անվամբ եւ գործելու է որպես առեւտրամշակութային կենտրոն:
Համալիրի վերականգնման ծրագրի արժեքը կազմում էր $‌ 12 մլն, որից 5,2 մլն-ը պետք է երկարաժամկետ վարկի տեսքով տրամադրեր Համաշխարհային բանկի խմբի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան: Մնացած գումարը ներդնելու էր «Սիլ կոնցեռն»-ը:
2006 թվականի նոյեմբերի 11-ին «Այրարատ» կինոթատրոնի մի հատվածում հանդիսավորությամբ բացվեց «Ռոսիա» առեւտրամշակութային կենտրոնի առաջին մասնաշենքը, որը ներառում է սրճարան եւ առեւտրի սրահներ։ Բացման կարմիր ժապավենը կտրեցին ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը եւ «Սիլ կոնցեռն»-ի հիմնադիր Խաչատուր Սուքիասյանը։ Հայտարարվեց, որ շինարարական աշխատանքները կշարունակվեն, եւ 3-4 տարուց փուլ առ փուլ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող կենտրոնը շահագործման կհանձնվի։
«Հինգ տարվա ընթացքում շատ մեծ գործ կանենք։ Խոստանում եմ, որ սա լինելու է մեր հայրենակիցների ու արտասահմանցիների ամենասիրելի վայրերից մեկը», - ասել էր Խաչատուր Սուքիասյանը` նշելով, որ ծրագրի ամբողջ արժեքը մոտ $‌ 30 մլն է։
«Սիլ կոնցեռն»-ի մամուլի քարտուղար Աննա Մկրտչյանը մեզ հայտնեց, որ կինոթատրոնի վերակառուցման ծրագրերը 2008 թվականից «կանգնեցվել են քաղաքային իշխանությունների կողմից»: Նա մանրամասներ չհայտնեց, ուստի դժվար է ասել. արդյո՞ք «Սիլ կոնցեռն»-ը մտադիր է շարունակել այն ծրագրերը, որոնց մասին հայտարարել էր 6 տարի առաջ:
Աննա Մկրտչյանը հավաստիացրեց, որ կինոթատրոնի դահլիճները գտնվում են նորմալ վիճակում, իսկ «քանդակները պատշաճ կերպով պահպանվում են սեփականատիրոջ մոտ»:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Աննա Զիլֆուղարյանը, Արա Թադեւոսյանը, Արմինե Մելքոնյանը:

Разрушенные работы А. Бдеяна.
Кинотеатр «Россия» считается одним из самых модернистских строений Еревана. К сожалению, сегодня он оказался в такой среде, которая не позволяет воспринимать здание таким образом, каким его задумали авторы - Грач Погосян, Артур Тарханян и Спартак Хачикян. И, несмотря на то, что в отличие от Дворца молодежи, спроектированного этими же авторами, кинотеатр «Россия» не разрушен, сегодня он находится в безжизненном состоянии...
Архитектор Грач Погосян: мы смогли реализовать все то, что задумали
Кинотеатр «Россия» стал вторым моим совместным крупным проектом с Артуром Тарханяном и Спартаком Хачикяном. Нашим первым проектом был генеральный план города Абовян.
Раньше на территории кинотеатра «Россия» был один из старейших рынков Еревана с довольно грязной территорией, но с оригинальным колоритом.
Было принято решение, что вместо рынка будет построен кинотеатр. Об этом мы узнали из прессы и увидели фото проекта, сделанного Геворгом Таманяном. Он был замечательным человеком, благороднейшим архитектором. Но мы были увлечены инновациями мировой архитектуры и решили, что проект Таманяна исполнен в классическом духе и не может считаться современным. Мы решили сделать свой проект. Собрались с ребятами у нас дома и приступили к работе над нашей версией кинотеатра. В 1970-71гг. мы представили наш проект на суд Союза архитекторов. Он имел эффект разорвавшейся бомбы - в те годы все работали в классическом таманяновском стиле, а мы представили нечто совершенно отличное. Обсуждения проекта длились два дня - некоторые были категорически против. Однако спустя два дня мы узнали, что проект был одобрен большинством членов Союза. Позднее его утвердил также исполком ереванского Горсовета. Заказ на реализацию проекта получил институт «Армгоспроект».
Фото – из архива «Армгоспроекта».
Строительные работы шли довольно трудно, ощущалась нехватка стройматериалов. Кроме того, строителям поначалу было сложно понять - что они строят? В конце концов мы изготовили большой макет, размером примерно с комнату, и предоставили его строителям. После этого работа пошла значительно легче, строители как-то воодушевились.
Фото – из архива А. Тарханяна.
Крыша кинотеатра «Россия», составленная из вантовых перекрытий, стала первым сооружением такого рода в Армении. В той части кинотеатра, которая выходит на улицу Тиграна Меца, перекрытие составляет 40 метров в ширину и 60 - в длину.
Мы хотели назвать кинотеатр «Арарат» или «Ноев Ковчег». Однако наш голос не был решающим, и кинотеатр назвали «Россия».
В кинотеатре «Россия» было два больших зала – на 1600 и 1000 мест. В двухэтажной части, где сейчас находятся торговые павильоны, был еще один зал – на 280 мест. В комплекс также входили выставочные залы, танцплощадки, кафе - «Россия» был полноценным культурным центром.
Мы пригласили наших лучших скульпторов, которые создали скульптуры для залов кинотеатра. Среди них были Ерванд Кодабашян, Генрих Элибекян, Оган Петросян, Амаяк Бдеян и другие. К сожалению, в дальнейшем многие из скульптур были разрушены.
Открытие кинотеатра «Россия» состоялось в декабре 1974 года заседанием пленума ЦК КП Армении, который провел первый секретарь Карен Демирчян, недавно занявший этот пост. Со следующего дня в кинотеатре началась демонстрация фильмов.
В 1978 году в Ереване готовились отпраздновать 150-летие вхождения Восточной Армении в состав России и ожидали, что в Армению приедет Леонид Брежнев. Торжественное заседание должно было состояться в кинотеатре «Россия». Из московского КГБ приехали люди, чтобы ознакомиться с территорией. Они обследовали все уголки кинотеатра. Затем начали думать - откуда Леонид Ильич войдет в зал. Его здоровье уже оставляло желать лучшего, и ходил он с трудом. Они сказали, что Брежнев не может подняться в кинотеатр по лестницам, ведущим к главному входу. Начали искать варианты. На первом этаже была комната отдыха, к которой не было доступа с внешней стороны. Нам поручили проломить стену зала и установить дверь. Мы с большим трудом сделали это, однако Брежнев так и не приехал. А эта дверь сохранилась до наших дней.
С архитектурной точки зрения кинотеатр «Россия» для меня, Спартака и Артура имел принципиальное и очень важное значение, так как в этом проекте мы сумели реализовать все то, что хотели, без каких-либо изменений.
В 1979 году Грач Погосян, Артур Тарханян и Спартак Хачикян удостоились премии Совета министров СССР за проект кинотеатра «Россия».
Народный художник Армении Амаяк Бдеян: ни одна из моих скульптур не сохранилась
В 1974 году  архитектор Грач Погосян - один из авторов кинотеатра «Россия», обратился ко мне с предложением создать несколько декоративных композиций для здания кинотеатра.
Он попросил, чтобы я создал такую перегородку между фойе и баром, которая была бы прозрачной, и на которой можно было бы закреплять афиши кинофильмов.
Фотография – из архива А. Бдеяна.
На перегородке крепились декоративные маски, ширина «стены» была 10 метров, а высота – 3.5 м.
Я сделал три композиции для кинотеатра «Россия». Строительство кинотеатра длилось около года, и у меня было достаточно времени, чтобы хорошо обдумать свои работы.
К сожалению, после приватизации кинотеатра и его превращения в ярмарку, мои работы были разрушены. Ни одна из них не сохранилась. Мне удалось найти лишь несколько фрагментов.
Фото – из архива А. Бдеяна.
Помню, что многим не понравилось название кинотеатра. Люди считали, что у кинотеатра должно быть армянское название. Тем не менее, со временем ереванцы полюбили кинотеатр «Россия». В первую очередь, людей привлекали архитектурные решения - «Россия» была одним из лучших зданий своего времени.
Директор интернет-телевидения Webtv Араик Манукян
Кинотеатр «Россия» открылся в 1974 году, и хотя тогда мне было всего 10 лет, обсуждения вокруг этого здания были столь бурными, что крепко засели в моей памяти.
Разговоры, в основном, сводились к тому, что Москва не давала согласия на строительство в Ереване столь большого кинотеатра, и руководителям республики удалось получить согласие центральных властей лишь ценой названия кинотеатра  «Россия». Конечно, трудно сказать, насколько эта история соответствует действительности. Может быть, разговоры были связаны с недовольством людей, которые не желали, чтобы кинотеатр назывался «Россия», поскольку в Ереване уже действовал кинотеатр «Москва».
Мои воспоминания о кинотеатре «Россия» больше связаны с 1978 годом, когда в Ереване отмечалось 150-летие присоединения Восточной Армении к России. Тогда в Ереван прибыл министр обороны СССР Дмитрий Устинов, и официальное торжественное заседание прошло в зале кинотеатра «Россия». В те годы я посещал танцевальный кружок, и наша группа должна была принять участие в художественной части программы. Нас отвели в фойе малого зала, где стояли столы, накрытые фруктами и сладостями. Мы, конечно, не знали, что эти столы предназначались для важных гостей, и до начала мероприятия мы практически «обчистили» все столы.  Когда пришел Карен Демирчян и увидел это, он громко рассмеялся и распорядился снова накрыть столы.
Если не ошибаюсь, именно в этот день в «России» состоялась премьера фильма Эдмона Кеосаяна «Звезда надежды», снятая по роману Серо Ханзадяна «Мхитар Спарапет». Премьера фильма создала большой ажиотаж. Для участия в премьере из Москвы приехали Армен Джигарханян и Эдмон Кеосаян. У моего отца был пригласительный билет на премьеру, и он смог взять меня с собой в большой зал кинотеатра. Все хотели быть там и увидеть Армена Джигарханяна, Хорена Абрамяна, Соса Саргсяна. Фильм был очень впечатляющим, хотя некоторые были недовольны образом героя, воплощенного Арменом Джигарханяном, и тем, что в фильме были искажены некоторые исторические факты.
В те годы премьеры фильмов в кинотеатре «Россия» были своеобразной традицией. В такие дни залы были переполнены любителями кино, и купить билет было практически невозможно.
Фото М. Крымского.
С одноклассниками мы посмотрели в «России» фильм Фрунзе Довлатяна «Живите долго». Конечно, сделали мы это «за счет» уроков, но зато после просмотра фильма мы все прочли книгу Шаэна Татикяна, послужившей основой для фильма.
В 1978 году в кинотеатре состоялся союзный кинофестиваль. В Ереван прибыли звезды советского кино, и мы «сторожили» их у служебного входа в кинотеатр.
Мне также запомнился фильм «Возвращение к Арарату», представленный в кинотеатре в 80-х. В фильме впервые гора Арарат представала с необычной для нас стороны - со стороны Турции.  В те годы я работал в редакции газеты «Вечерний Ереван» и помню, что вокруг этого фильма было много разговоров.
В те времена посещение кинотеатра или театра была особой культурой, а «Россия» была не просто кинотеатром, а реальным центром досуга. Обычно люди приходили за два часа до начала сеанса.
В кинотеатре был современный, круглый бар, расположенный под лестницей, которая вела к малому и большому залам. Будучи школьниками, мы собирали «сбережения», оставшиеся от завтраков, и порой могли себе позволить воспользоваться услугами бара.
В большом и красивом фойе кинотеатра были представлены портреты звезд армянского кино, фотографии из фильмов. Фойе напоминало постоянную выставку, и люди с удовольствием останавливались здесь.
Рядом с билетными кассами находилась чайная. Она была обустроена в русском стиле, на столах стояли самовары. Даже стоя во дворе чайной, мы чувствовали приятный аромат свежей выпечки.
Посещение кинотеатра было особой церемонией, которая длилась 3-4 часа. Люди шли в чайную, чтобы пообщаться, пили кофе в баре, знакомились с новостями кино и наконец - смотрели фильм.
Билетные кассы были расположены снаружи, на первом этаже. Перед ними всегда были длинные очереди. Часто билеты на вечерние сеансы можно было купить лишь «по блату» или по двойной цене.
Кинотеатр был построен так, что входы в кинозалы находились на открытых площадках и вели к Педагогическому институту и к нынешнему торговому центру «Ташир». Люди не сразу уходили после завершения фильма. Они любили стоять на этих платформах, обсуждать увиденный фильм и смотреть на Ереван.
Фото из архиа Г. Погосяна.
Интересно, что в коммунистической Армении кинотеатр «Россия» был построен на месте известного «черного рынка»,  а в независимой Армении это роскошное здание вновь превратилось в рынок.
Настоящее и будущее «России»–«Айрарата»
Кинотеатр «Россия» был приватизирован в 2004 году. Владельцем стала компания «Нарек», входящая в «Сил концерн», которая заплатила за здание $ 500 тысяч.  С решением правительства Армении о приватизации можете ознакомиться здесь.
В 2006 году владелец здания заявил, что кинотеатр «Россия», который в первые годы независимости был переименован в «Айрарат», отныне снова будет носить старое название и будет трансформирован в торгово-развлекательный центр.
Проект оценивался в $ 12 млн, 5,2 млн из которых должна была предоставить в качестве долгосрочного кредита Международная Финансовая Корпорация, входящая в группу Всемирного банка. Остальную сумму должен был инвестировать «Сил концерн».
11 ноября 2006 года торжественно открылся первый корпус торгово-развлекательного центра «Россия». Красную ленточку перерезали премьер-министр Армении Андраник Маргарян и основатель «Сил концерна» Хачатур Сукиасян. Было объявлено, что через 3-4 года в эксплуатацию будет сдан весь комплекс, соответствующий международным стандартам.
«В течение пяти лет мы выполним много работ. Обещаю, что это место станет одним из излюбленных для наших соотечественников и туристов», - говорил Хачатур Сукиасян, отмечая, что общая стоимость программы составляет около  $ 30 млн.
Пресс-секретарь «Сил концерна» Анна Мкртчян сообщила нам, что программы по реконструкции кинотеатра «с 2008 года приостановлены городскими властями». Подробностей она не сообщила, и остается неясным, намерен ли «Сил концерн» продолжить программу, о которой объявил 6 лет назад.
Анна Мкртчян заверила, что залы кинотеатра находятся в нормальном состоянии, а «скульптуры должным образом хранятся у владельца».