Տաթեւի տարածքում տեղակայված ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թ.-ին - Mediamax.am
7288 դիտում
Տաթեւի տարածքում տեղակայված ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թ.-ին
Լուսանկարը` Անտուան Անանյանի անձնական արխիվից
Լուսանկարը` http://tatevvillage.wordpress.com
Երեւան: Մեդիամաքս: «Տաթեւի դարպասներ» ծրագրի շրջանակներում այս տարվա ապրիլից Տաթեւի վանքին հարակից տարածքում աշխատանքներ են տարվում ակտիվ հանգստի գոտու ստեղծման ուղղությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պատմել է ակտիվ ժամանցի տարածման նախագծի համակարգող Անտուան Անանյանը, Տաթեւի վանքից մոտ 15-20 կմ հեռավորության վրա գործելու են ուղիներ քայլարշավների (hiking), ժայռամագլցման       համար եւ հեծանվուղիներ:
Տարածքում արդեն իսկ նշագծված են 3 ուղիներ քայլարշավների համար (մշակված է 10 ուղի), ամբողջությամբ պատրաստ է 10 ուղի սպորտային ժայռամագլցման համար, նախապես նշագծված են 5 հեծանվուղիներ:
Ժայռամագլցման տարածումը Տաթեւի վանքի մոտակայքում հնարավորություն է ընձեռում հայ մարզիկներին կազմակերպել ավելի լիարժեք եւ արդյունավետ մարզումներ, ինչպես նաեւ ներգրավել նոր մարդկանց, հիմնականում, երիտասարդներին:
Ժայռամագլցման ուղիների դժվարության աստիճանը տատանվում է 5Բ-ից մինչեւ 7Բ: Նախագծի համակարգողի խոսքերով, իրենց ուժերն այս ուղիների վրա կարող են փորձել բոլոր ցանկացողները: Պիլոտային ծրագրի շրջանակներում ուղիներն արդեն փորձարկել են 20-30 զբոսաշրջիկից բաղկացած 3 խմբեր:
Անտուան Անանյանը հավելել է, որ ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թվականին:
«Ակտիվ հանգստի գոտին կարող է այցելել յուրաքանչյուր ցանկացող իր անձնական սպորտային պարագաներով, անհրաժեշտության դեպքում նրան կտրամադրվեն ուղեկցորդ եւ անհրաժեշտ պարագաներ», - պարզաբանել է համակարգողը:
2013 թվականին Տաթեւի վանքի մոտակայքում նախատեսվում է ստեղծել Տեղեկատվական կենտրոն, որտեղ այցելուները տեղեկատվություն կստանան հնարավոր տուրերի մասին եւ ուղիների քարտեզներ: Հետագայում կմշակվեն ուղիներ ամենագնացներով եւ ձիերով արշավների համար, նախատեսվում է կազմակերպել նաեւ վրանային ճամբար:

Yerevan/Mediamax/. Works for the development of an active recreation area on the territory adjacent to Tatev Monastery have been underway since April 2012 within the framework of "Tatev Gates” project.
As project coordinator Antoine Ananyan told Mediamax, there will be hiking routs, sport-climbing tracks and bike trails within a radius of 15-20 km from the Monastery.
Three hiking-routs have already been marked (10 developed), 20 sport-climbing routs are fully ready, and 5 bike trails have been laid.
The development of rock climbing in Tatev Monastery will give the Armenian athletes an opportunity to train better and more effectively as well as involve new people, mainly the youth, into their activities.
The complicacy of rock-climbing routes varies from 5B to 7B. According to project coordinator, everyone can use the routes.Three tourist groups of 20-30 people have already tried the routes within the pilot program.
Antoine Ananyan went on adding that the active recreation area will be fully ready in 2014.
“Everyone can visit the recreation area with his equipment, but in case of necessity the visitors will be provided with a guide and necessary gear,” said the coordinator.
In 2013, an information center will open on the territory of Tatev Monastery, which will provide information about the tours and rout maps. Routs for off-road tours and equestrian tourism will be developed and an encampment will open in the future.