Տաթեւի տարածքում տեղակայված ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թ.-ին - Mediamax.am
7288 դիտում
Տաթեւի տարածքում տեղակայված ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թ.-ին
Լուսանկարը` Անտուան Անանյանի անձնական արխիվից
Լուսանկարը` http://tatevvillage.wordpress.com
Երեւան: Մեդիամաքս: «Տաթեւի դարպասներ» ծրագրի շրջանակներում այս տարվա ապրիլից Տաթեւի վանքին հարակից տարածքում աշխատանքներ են տարվում ակտիվ հանգստի գոտու ստեղծման ուղղությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում պատմել է ակտիվ ժամանցի տարածման նախագծի համակարգող Անտուան Անանյանը, Տաթեւի վանքից մոտ 15-20 կմ հեռավորության վրա գործելու են ուղիներ քայլարշավների (hiking), ժայռամագլցման       համար եւ հեծանվուղիներ:
Տարածքում արդեն իսկ նշագծված են 3 ուղիներ քայլարշավների համար (մշակված է 10 ուղի), ամբողջությամբ պատրաստ է 10 ուղի սպորտային ժայռամագլցման համար, նախապես նշագծված են 5 հեծանվուղիներ:
Ժայռամագլցման տարածումը Տաթեւի վանքի մոտակայքում հնարավորություն է ընձեռում հայ մարզիկներին կազմակերպել ավելի լիարժեք եւ արդյունավետ մարզումներ, ինչպես նաեւ ներգրավել նոր մարդկանց, հիմնականում, երիտասարդներին:
Ժայռամագլցման ուղիների դժվարության աստիճանը տատանվում է 5Բ-ից մինչեւ 7Բ: Նախագծի համակարգողի խոսքերով, իրենց ուժերն այս ուղիների վրա կարող են փորձել բոլոր ցանկացողները: Պիլոտային ծրագրի շրջանակներում ուղիներն արդեն փորձարկել են 20-30 զբոսաշրջիկից բաղկացած 3 խմբեր:
Անտուան Անանյանը հավելել է, որ ակտիվ հանգստի գոտին ամբողջությամբ պատրաստ կլինի 2013 թվականին:
«Ակտիվ հանգստի գոտին կարող է այցելել յուրաքանչյուր ցանկացող իր անձնական սպորտային պարագաներով, անհրաժեշտության դեպքում նրան կտրամադրվեն ուղեկցորդ եւ անհրաժեշտ պարագաներ», - պարզաբանել է համակարգողը:
2013 թվականին Տաթեւի վանքի մոտակայքում նախատեսվում է ստեղծել Տեղեկատվական կենտրոն, որտեղ այցելուները տեղեկատվություն կստանան հնարավոր տուրերի մասին եւ ուղիների քարտեզներ: Հետագայում կմշակվեն ուղիներ ամենագնացներով եւ ձիերով արշավների համար, նախատեսվում է կազմակերպել նաեւ վրանային ճամբար:

Ереван/Медиамакс/. С апреля текущего года в рамках проекта «Ворота Татева» ведутся работы по разработке зоны для активных видов отдыха на территории, прилегающей к Татевскому монастырю.
Как рассказал Медиамакс координатор проекта по продвижению активных видов отдыха Антуан Ананян, в радиусе 15-20 км от монастыря Татев будут действовать маршруты для пешего туризма (hiking), дорожки для спортивного скалолазания и веломаршруты.
Уже промаркировано 3 hiking-маршрута (разработано 10), полностью готовы 20 маршрутов для спортивного скалолазания, предварительно проложены 5 веломаршрутов.
Развитие скалолазания в районе монастыря Татев даст армянским спортсменам возможность более полноценно и эффективно тренироваться, а также привлекать к занятиям данным видом спорта новую аудиторию, в основном - молодежь.
Сложность скальных маршрутов колеблется с 5Б до 7Б. По словам координатора проекта, данными маршрутами может воспользоваться любой желающий. В рамках пилотной программы маршрутами уже воспользовались три группы туристов по 20-30 человек.
Антуан Ананян добавил, что зона активных видов отдыха полностью будет готова в 2013 году.
«Зону активных видов отдыха может посетить любой желающий со своим снаряжением, но в случае необходимости ему будет предоставлен проводник и необходимая экипировка»,- пояснил координатор.
В 2013 году на территории монастыря Татев планируется создать информационный центр, который будет предоставлять информацию о турах и картах маршрутов. В дальнейшем будут разработаны маршруты для туров на внедорожниках и конного туризма, а также разбит палаточный городок.