Շենգենյան վիզայի դիմումներ կընդունի ռուս-թուրքական «ՎիզաՄետրիկը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 3-ից Երեւանում Գերմանիայի, Բելգիայի, Նիդեռլանդների, Լյուքսեմբուրգի, Ավստրիայի եւ Շվեդիայի համար ներկայացված Շենգենյան վիզայի դիմումները կընդունի ոչ թե Գերմանիայի դեսպանությունը, այլ նորաբաց «ՎիզաՄետրիկը», որը ռուս-թուրքական կոնսորցիում է։
Այս փոփոխությունը ներառում է Շենգենյան վիզայի համար դիմումների եւ փաստաթղթերի ընդունման, փոխանցման եւ վերադարձման ամբողջ գործընթացը։ Յուրաքանչյուր դիմումի մուտքագրման համար «ՎիզաՄետրիկը» գանձելու է €20 համարժեք սպասարկման վճար՝ ՀՀ դրամով։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս  Քիսլերն այսօր պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին՝ ասել է.
««Վիզամետրիկը» ռուս-թուրքական կոնսորցիում է, որի հոլդինգ կազմակերպությունը գտնվում է Թուրքիայում։ Այս ընկերությունը երկարամյա փորձ ունի՝ որպես առանձին ծառայություններ մատուցող կազմակերպություն։ Այն մասնակցել է հայտարարված մրցույթին եւ շահել է մի շարք վայրերում, այդ թվում՝ Միջին Ասիայում եւ այս տարածաշրջանում ծառայություններ մատուցելու մրցույթում»։
Դեսպանն ընդգծել է, որ  մրցույթի արդյունքների ամփոփման հարցում դեր չի ունեցել, թե ընկերությունը որ երկրում է գտնվում։
«Հայտարարված մրցույթը վերաբերում էր ոչ թե միայն Հայաստանին, այլ ողջ տարածաշրջանին։ Անձնական տվյալների անվտանգությանը վերաբերող մտավախությունների մասով կարող եմ հավաստիացնել, որ դրանց պահպանությունը մեզ համար բարձր արժեք է եւ մենք կարող ենք երաշխավորել՝ որեւէ տվյալ արտաքին օգտագործողների չի հասնի։ Գրասենյակը ղեկավարելու է հայ ներկայացուցիչը եւ աշխատակազմում բացառապես ՀՀ քաղաքացիներ են լինելու»,-ասել է դեսպանը։
Նա տեղեկացրել է, որ վիզաների դիմումների վերաբերյալ որոշումները այսուհետ եւս կայացվելու են Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների կողմից։
Ազգային վիզաների եւ այլ հյուպատոսական հարցերի հետ կապված փոփոխություններ տեղի չեն ունենալու եւ դրանցով բացառապես զբաղվելու է դեսպանությունը։
Հայաստանում «ՎիզաՄետրիկ» ընկերության ներկայացուցիչ եւ ծրագրերի համակարգող Էլվիրա Բազիրովան էլ տեղեկացրել է, որ  նման կենտրոններ նախատեսում են բացել նաեւ Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում, Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Չինաստանում։
Դեսպանության վիզաների բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Բարթոլդը նշել է, որ այս փոփոխության արդյունքում կրկնապատկվի դիմումների քանակը։
«Մենք կկենտրոնանանք դեսպանության բուն իրավասությանը վերաբերող խնդիրների՝ դիմումների քննության եւ որոշումների կայացման վրա»,-ասել է նա։
Դեսպանության աշխատակիցը հայտնել է, որ 2017 թվականին Երեւանում Գերմանիայի դեսպանությունը ստացել է Շենգենյան վիզայի 15 200 դիմումներ եւ տրամադրել է շուրջ 14 000 վիզա։ Մերժումների չափաքանակը կազմել է 7,8%։
«Այսուհետ դիմումատուն հնարավորություն կունենա առցանց հետեւել իր դիմումի ընթացքին։ Անձնագրերի վերադարձը հնարավոր կլինի նաեւ փոստային ճանապարհով։ Կարելի է օգտվել նաեւ կենտրոնի այլ վճարովի ծառայություններից, այդ թվում՝ պատճենահանում, անձնագրային լուսանկարներ եւ թարգմանություններ», - նշել է նա։

Ереван /Медиамакс/. С 3 апреля заявки на Шенгенскую визу для Германии, Бельгии, Нидерландов, Люксембурга, Австрии и Швеции в Ереване будет принимать не посольство Германии, а недавно открытый российско-турецкий консорциум «VisaMetric».
Данное изменение включает процесс приема, передачи и возврата заявок и документов для получения Шенгенской визы. При регистрации каждой заявки VisaMetric будет взимать плату в размере €20.
Օтвечая на вопрос Медиамакс, посол Германии в Армении Матиас Кислер сегодня отметил:
««VisaMetric» - это российско-турецкий консорциум, холдинговая компания которого находится в Турции. У этой компании есть многолетний опыт предоставления подобных услуг. Компания приняла участие в тендере на предоставление услуг в ряде стран, в том числе в Средней Азии и в этом регионе, и выиграла его».
Посол подчеркнул, что при подведении итогов тендера не учитывалась страна, в которой базируется компания.
«Объявленный тендер касался не только Армении, но и всего региона. По поводу опасений, связанных с безопасностью личных данных, могу заверить, что их защита является для нас высшей ценностью, и мы можем заверить, что данные не будут доступны для внешних пользователей. Офисом будет руководить армянский представитель и персонал будет состоять исключительно из граждан Армении»,- отметил посол.
Он сообщил, что решения о выдаче виз, как и ранее, будут приниматься сотрудниками министерства иностранных дел Германии.
Представитель компании VisaMetric Эльвира Базирова сообщила, что аналогичные центры планируется открыть также в Азербайджане, Узбекистане, Таджикистане, Казахстане, Китае.
Руководитель отдела виз посольства Германии Александр Бартольд отметил, что в результате этого изменения удвоится количество принимаемых заявок.
«Мы сконцентрируемся на вопросах, касающихся основной юрисдикции посольства – рассмотрения заявок и принятие решений»,- добавил он.
Сотрудник посольства сообщил, что в 2017 году посольство Германии в Ереване получило 15 200 заявок на получение Шенгенской визы и выдало около 14 000 виз. Доля отвергнутых заявок составила 7,8%.
«Отныне заявитель сможет отслеживать статус своей заявки в режиме онлайн. Возврат паспортов будет возможен также по почте. Можно также воспользоваться другими платными услугами центра, в том числе копированием, фотографией для паспортов и переводами»,- отметил он.