Երեւան: Մեդիամաքս: Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի (ԽԱՊԿ) նախագահ Աշոտ Մելիքյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում «լրագրողները աշխատում են բարդ պայմաններում»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նա նշել է, որ դրա ապացույցն են հանդիսանում դատական հայցերը լրատվամիջոցների դեմ:
Աշոտ Մելիքյանն ասել է, որ ս.թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում նախորդ ամիսներին գրանցված հայցերին գումարվել են 4 նույնաբնույթ նոր հայցեր: Նա նկատել է, որ հայցվորներից շատերը հայտնի քաղաքական գործիչներ կամ նրանց շրջապատի անձինք էին:
ԽԱՊԿ-ի նախագահը դրական է համարել այն հանգամանքը, որ դատարանը մերժել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցը «Իրավունք» թերթի դեմ:
Համեմատելով 2011թ. առաջին եւ երկրորդ եռամսյակի տվյալները, Աշոտ Մելիքյանն ասել է, որ ԶԼՄ-ների եւ դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշման դեպքերը նվազել են 15-ից մինչեւ 6, տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտման դեպքերը եւս կրճատվել են` 4-ից մինչեւ 2-ը: Միեւնույն ժամանակ, ասել է նա, II եռամսյակում գրանցվել են լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 2 դեպքեր, մինչդեռ I եռամսյակում այդպիսի դեպքեր չէին գրանցվել:

В Армении «журналисты работают в сложных условиях»
Ереван/Медиамакс/. Глава «Комитета по защите свободы слова» Ашот Меликян сказал сегодня, что в Армении «журналисты работают в сложных условиях».
Как сообщает Медиамакс, он отметил, что свидетельством этого являются судебные иски против СМИ. Ашот Меликян заявил, что во II квартале с.г. к прошлым искам добавились еще четыре аналогичных. По его словам, многие из истцов являются известными политическими деятелями или же лицами из их окружения.
Глава Комитета счел положительным то обстоятельство, что суд отклонил иск депутата Тиграна Арзаканцяна против газеты «Иравунк».
Сравнивая I и II кварталы 2011 года, Ашот Меликян заметил, что случаи давления на СМИ или их сотрудников сократились с 15 до 6, случаи нарушения права на получение и передачу информации также сократились - с 4 до 2. В то же время, сказал он, во втором квартале были зафиксированы 2 случая физического насилия по отношению к журналистам, в то время как в I квартале таких случаев не было вовсе.