Երեւան: Մեդիամաքս: Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի (ԽԱՊԿ) նախագահ Աշոտ Մելիքյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում «լրագրողները աշխատում են բարդ պայմաններում»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նա նշել է, որ դրա ապացույցն են հանդիսանում դատական հայցերը լրատվամիջոցների դեմ:
Աշոտ Մելիքյանն ասել է, որ ս.թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում նախորդ ամիսներին գրանցված հայցերին գումարվել են 4 նույնաբնույթ նոր հայցեր: Նա նկատել է, որ հայցվորներից շատերը հայտնի քաղաքական գործիչներ կամ նրանց շրջապատի անձինք էին:
ԽԱՊԿ-ի նախագահը դրական է համարել այն հանգամանքը, որ դատարանը մերժել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցը «Իրավունք» թերթի դեմ:
Համեմատելով 2011թ. առաջին եւ երկրորդ եռամսյակի տվյալները, Աշոտ Մելիքյանն ասել է, որ ԶԼՄ-ների եւ դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշման դեպքերը նվազել են 15-ից մինչեւ 6, տեղեկություններ ստանալու եւ տարածելու իրավունքի խախտման դեպքերը եւս կրճատվել են` 4-ից մինչեւ 2-ը: Միեւնույն ժամանակ, ասել է նա, II եռամսյակում գրանցվել են լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 2 դեպքեր, մինչդեռ I եռամսյակում այդպիսի դեպքեր չէին գրանցվել:

Journalists in Armenia work “in hard conditions”
Yerevan/Mediamax/. Head of the “Committee for the Protection of Freedom of Expression”, Ashot Melikian, said today that “journalists in Armenia work in hard conditions.”
According to Melikian, law suits against media outlets prove this, Mediamax reports. Ashot Melikian noted that in the second quarter of 2011, 4 new similar cases have been added to previous ones. According to him, most of the plaintiffs are well known politicians or people from their entourage.
The head of the Committee hailed the fact that the court declined MP Tigran Arzakantsian’s lawsuit against “Iravunk” newspaper.
Comparing the first and the second quarters of 2011, Ashot Melikian noted that cases of pressure on media outlets and reporters have decreased from 15 to 6, and cases of infringement of the right for getting and transferring information fell from 4 to 2. At the same time, he said, 2 cases of physical violence against journalists were registered in the second quarter whereas there were no such cases in the second one at all.