Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «այսուհետ հայ կամ ադրբեջանցի զինվորի ցանկացած կյանքի կորստյան համար ուղղակի պատասխանատվությունը կրելու է անձամբ Ադրբեջանի նախագահը եւ նրա ռազմաքաղաքական վարչակազմը»:
«Օգոստոսի 23-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքի առնչությամբ հայտնում ենք, որ ձեռք բերված տվյալները հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ հայ զինվորներին հրազենային վնասվածքները պատճառվել են հակառակորդի դիպուկահար կրակից, 700-800 մետր հեռավորությունից:
Այս ցավալի միջադեպով Ադրբեջանի ներկայիս իշխող ռեժիմը փորձ է անում ապակայունացնել ՀՀ պետական սահմանի` նախկինում համեմատաբար խաղաղ համարվող նախիջեւանյան հատվածը եւ «հիշեցնել» նախիջեւանցի ընտրողներին, թե «ում են պարտական իրենց կյանքի ու բարեկեցության համար»: Կրկին հիշեցնում ենք, որ այսուհետ հայ կամ ադրբեջանցի զինվորի ցանկացած կյանքի կորստյան համար ուղղակի պատասխանատվությունը կրելու է անձամբ Ադրբեջանի նախագահը եւ նրա ռազմաքաղաքական վարչակազմը: Զարգացումների այս սցենարում հատուկ կարեւորում ենք սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի վերջնական համաձայնեցումը եւ կիրառումը, եւ կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահներին` օգտագործել բոլոր հնարավոր լծակները` այս մեխանիզմի հաստատման դեմ Ադրբեջանի իշխող ռեժիմի խոչընդոտները հաղթահարելու ուղղությամբ», - ասված է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է Հայաստանի պետական սահմանի պաշտպանությունը իրականացնելիս զոհված Նորայր Պետրոսյանի ծանր կորստյան վիշտը եւ իր զորակցությունը հայտնում ընտանիքի անդամներին, հարազատներին եւ ծառայակիցներին, իսկ Արթուր Ասոյանին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:

Armenian Defense Ministry: The President of Azerbaijan will bear personal responsibility for the deaths of Armenian and Azerbaijani soldiers - Mediamax.am
7047 views
Armenian Defense Ministry: The President of Azerbaijan will bear personal responsibility for the deaths of Armenian and Azerbaijani soldiers
Ilham Aliev
Photo: dic.academic.ru
Yerevan/Mediamax/. The Ministry of Defense of Armenia stated today that "henceforth the President of Azerbaijan and his military-political regime will bear direct responsibility for the deaths of Armenian and Azerbaijani soldiers.”
“In connection with the incident on the Armenian-Azerbaijani border on August 23, we report that the obtained information allows us to conclude that the Armenian soldiers were shot by the rival’s sniper from a distance of 700-800 meters.
Through this incident, the ruling regime in Azerbaijan is trying to destabilize the Nakhichevan part of Armenia’s state border which was considered to be a relatively calm region, and “remind” the voters in Nakhichevan “whom they owe their life and well-being.” We would like to remind that henceforth personally the President of Azerbaijan and his military-political regime bear direct responsibility for the deaths of Armenian and Azeri soldiers. In this context we attach special importance to the final coordination of the mechanism of investigation of border incidents and call on the OSCE Minsk Group Co-Chairs to use all possible levers to overcome the obstacles set by Azerbaijan,” the statement reads.
The Defense Ministry of Armenia expressed condolences to the relatives of Private Norayr Petrosyan and wished speedy recovery to Private Artur Asoyan.