Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «այսուհետ հայ կամ ադրբեջանցի զինվորի ցանկացած կյանքի կորստյան համար ուղղակի պատասխանատվությունը կրելու է անձամբ Ադրբեջանի նախագահը եւ նրա ռազմաքաղաքական վարչակազմը»:
«Օգոստոսի 23-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքի առնչությամբ հայտնում ենք, որ ձեռք բերված տվյալները հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ հայ զինվորներին հրազենային վնասվածքները պատճառվել են հակառակորդի դիպուկահար կրակից, 700-800 մետր հեռավորությունից:
Այս ցավալի միջադեպով Ադրբեջանի ներկայիս իշխող ռեժիմը փորձ է անում ապակայունացնել ՀՀ պետական սահմանի` նախկինում համեմատաբար խաղաղ համարվող նախիջեւանյան հատվածը եւ «հիշեցնել» նախիջեւանցի ընտրողներին, թե «ում են պարտական իրենց կյանքի ու բարեկեցության համար»: Կրկին հիշեցնում ենք, որ այսուհետ հայ կամ ադրբեջանցի զինվորի ցանկացած կյանքի կորստյան համար ուղղակի պատասխանատվությունը կրելու է անձամբ Ադրբեջանի նախագահը եւ նրա ռազմաքաղաքական վարչակազմը: Զարգացումների այս սցենարում հատուկ կարեւորում ենք սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի վերջնական համաձայնեցումը եւ կիրառումը, եւ կոչ ենք անում Մինսկի խմբի համանախագահներին` օգտագործել բոլոր հնարավոր լծակները` այս մեխանիզմի հաստատման դեմ Ադրբեջանի իշխող ռեժիմի խոչընդոտները հաղթահարելու ուղղությամբ», - ասված է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է Հայաստանի պետական սահմանի պաշտպանությունը իրականացնելիս զոհված Նորայր Պետրոսյանի ծանր կորստյան վիշտը եւ իր զորակցությունը հայտնում ընտանիքի անդամներին, հարազատներին եւ ծառայակիցներին, իսկ Արթուր Ասոյանին մաղթում շուտափույթ ապաքինում:

Минобороны Армении заявило, что «ответственность за потерю жизней армянских и азербайджанских солдат будет нести лично президент Азербайджана - Mediamax.am
7045 просмотров
Минобороны Армении заявило, что «ответственность за потерю жизней армянских и азербайджанских солдат будет нести лично президент Азербайджана
Фото: dic.academic.ru
Ереван/Медиамакс/. Министерство обороны Армении заявило сегодня, что «отныне прямую ответственность за потерю жизней армянских и азербайджанских солдат будут нести лично президент Азербайджана и его военно-политический режим».
«В связи с инцидентом на армяно-азербайджанской границе от 23 августа сообщаем, что полученные данные позволяют сделать вывод, что огнестрельные ранения армянским солдатам нанес снайпер противника, с расстояния в 700-800 метров.
Посредством данного инцидента правящий в Азербайджане режим пытается дестабилизировать нахичеванский участок государственной границы Армении, считавшийся ранее относительно спокойным, и «напомнить» нахичеванским избирателям, «кому они обязаны своей жизнью и благосостоянием». Вновь напоминаем, что отныне прямую ответственность за потерю жизней армянских или азербайджанских солдат будут нести лично президент Азербайджана и его военно-политический режим. В данном контексте мы придаем особую важность окончтальному согласованию механизма расследования приграничных инцидентов и призываем сопредседателей Минской группы ОБСЕ использовать все возможные рычаги для преодоления противодействия Азербайджана», - говорится в заявлении.
Минобороны Армении выразило соболезнования родным погибшего рядового Норайра Петросяна и пожелало скорейшего выздоровления рядовому Артуру Асояну.