Ջավախահայերը զրկվում են Վրաստանի քաղաքացիությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ջավախահայերը զանգվածաբար զրկվում են Վրաստանի քաղաքացիությունից երկրորդ՝ Հայաստանի կամ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունենալու պատճառով:
Ինչպես փոխանցում է Մեդիամաքս-ի սեփական թղթակիցը, այդ մասին հայտնել է թբիլիսյան «Ռեզոնանսի» թերթը:
«Բազմազգ Վրաստան» կազմակերպության ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը թերթի հետ զրույցում հաստատել է, որ վերջին 5 ամիսների ընթացքում այդ գործընթացն ազդել է «երկուսից երեք հազար ՀՀ քաղաքացիների վրա»:
Նրա խոսքով՝ դա շատ է բարդացնում մարդկանց կյանքը, քանի որ Վրաստանի քաղաքացիությունը կորցնելուց հետո նրանք չեն կարող երկրում գտնվել ավելի քան 90 օր շարունակ:
Ընդ որում, ինչպես նշել է Առնոլդ Ստեփանյանը, վերջին շրջանում տեղի իշխանությունները սկսել են հաշվի առնել ի առաջացած խնդիրները եւ ավելի հեշտությամբ են ժամանակավոր կեցության թույլտվություն տրամադրում նրանց, ովքեր արդեն զրկվել են Վրաստանի քաղաքացիությունից: Նա նշել է, որ Ջավախքում բնակվող հայերին Վրաստանի քաղաքացիությունից զրկելը «լրացուցիչ ռիսկեր» է առաջացնում տարածաշրջանում:
«Գործ ունենք իշխանությունների ներսում ոչ պրոֆեսիոնալիզմի կամ սաբոտաժի հետ»,-  ասել է Առնոլդ Ստեփանյանը:
Մինչդեռ Վրաստանի արդարադատության նախարարությունից թերթին ասել են, որ հայերին քաղաքացիությունից զանգվածային զրկելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Սակայն «Ազատ Վրաստան» կուսակցության ղեկավար Կախա Կուկավան, որն ուսումնասիրել է հարցը, հաստատել է «Ռեզոնանսիին», որ ջավախահայերին զանգվածաբար զրկում են Վրաստանի քաղաքացիությունից: Նա ասել է, որ այդ մասին տեղյակ է պահել Վրաստանի կենտրոնական իշխանություններին, սակայն նրանք դեռ չեն արձագանքել:
«Սա նուրբ հարց է, որին պետք է զգուշությամբ մոտենալ: Պետք է բացատրական աշխատանքներ տանել բնակչության հետ, ասել նրանց, որ իրենք պետք է ինքնուրույն ընտրեն, որ երկրի քաղաքացիություն ունենան, որպեսզի հետագայում խուսափենք սադրանքներից»,- կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սոսո Ցինցաձեն:

Javakheti Armenians have problems with Georgian citizenship - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenians living in Javakheti are massively deprived of Georgian citizenship in case they hold another citizenship - Russian or Armenian.
''Rezonansi'' newspaper reported this today, Mediamax's correspondent reports from Tbilisi.
Head of “Multinational Georgia” NGO Arnold Stepanyan confirmed that over the past 5 months, the process involved ''2-3 thousand citizens of Armenian descent''.
According to him, it extremely complicates their lives as after they are deprived of Georgian citizenship they don't have the right to stay in the country for 90 days in a row.
At the same time, Arnold Stepanyan noted that the local authorities recently started considering the emerging problems and issuing temporary stay permissions to those who don't have Georgian citizenship. He noted that the mass deprivation of Georgian citizenship of Javakheti Armenians creates ''additional risks'' in the region.
''We're dealing with nonprofessionalism or sabotage within the authorities'', conceded Arnold Stepanyan.
Meanwhile, Georgian Ministry of Justice told the newspaper that the information on mass deprivation of citizenship of Armenians was not true.
However, the leader of Free Georgia Party Kakha Kukava who had studied the issue confirmed to ''Rezonansi'' that Javakheti Armenians were massively deprived of Georgian citizenship. The politician said that he informed the central authorities about it but they hadn't responded yet.
‘'It is a sensitive issue and cautious approaches need to be taken. We need to carry out explanatory work with the people and tell them they can choose which citizenship to have to avoid provocations in future'', political scientist Soso Tsintsadze said.