Ջավախահայերը զրկվում են Վրաստանի քաղաքացիությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ջավախահայերը զանգվածաբար զրկվում են Վրաստանի քաղաքացիությունից երկրորդ՝ Հայաստանի կամ Ռուսաստանի քաղաքացիություն ունենալու պատճառով:
Ինչպես փոխանցում է Մեդիամաքս-ի սեփական թղթակիցը, այդ մասին հայտնել է թբիլիսյան «Ռեզոնանսի» թերթը:
«Բազմազգ Վրաստան» կազմակերպության ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը թերթի հետ զրույցում հաստատել է, որ վերջին 5 ամիսների ընթացքում այդ գործընթացն ազդել է «երկուսից երեք հազար ՀՀ քաղաքացիների վրա»:
Նրա խոսքով՝ դա շատ է բարդացնում մարդկանց կյանքը, քանի որ Վրաստանի քաղաքացիությունը կորցնելուց հետո նրանք չեն կարող երկրում գտնվել ավելի քան 90 օր շարունակ:
Ընդ որում, ինչպես նշել է Առնոլդ Ստեփանյանը, վերջին շրջանում տեղի իշխանությունները սկսել են հաշվի առնել ի առաջացած խնդիրները եւ ավելի հեշտությամբ են ժամանակավոր կեցության թույլտվություն տրամադրում նրանց, ովքեր արդեն զրկվել են Վրաստանի քաղաքացիությունից: Նա նշել է, որ Ջավախքում բնակվող հայերին Վրաստանի քաղաքացիությունից զրկելը «լրացուցիչ ռիսկեր» է առաջացնում տարածաշրջանում:
«Գործ ունենք իշխանությունների ներսում ոչ պրոֆեսիոնալիզմի կամ սաբոտաժի հետ»,-  ասել է Առնոլդ Ստեփանյանը:
Մինչդեռ Վրաստանի արդարադատության նախարարությունից թերթին ասել են, որ հայերին քաղաքացիությունից զանգվածային զրկելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Սակայն «Ազատ Վրաստան» կուսակցության ղեկավար Կախա Կուկավան, որն ուսումնասիրել է հարցը, հաստատել է «Ռեզոնանսիին», որ ջավախահայերին զանգվածաբար զրկում են Վրաստանի քաղաքացիությունից: Նա ասել է, որ այդ մասին տեղյակ է պահել Վրաստանի կենտրոնական իշխանություններին, սակայն նրանք դեռ չեն արձագանքել:
«Սա նուրբ հարց է, որին պետք է զգուշությամբ մոտենալ: Պետք է բացատրական աշխատանքներ տանել բնակչության հետ, ասել նրանց, որ իրենք պետք է ինքնուրույն ընտրեն, որ երկրի քաղաքացիություն ունենան, որպեսզի հետագայում խուսափենք սադրանքներից»,- կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սոսո Ցինցաձեն:

Армяне Джавахети испытывают проблемы с грузинским гражданством - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Проживающее в Джавахети армяне в массовом порядке лишаются гражданства Грузии из-за наличия у них второго гражданства - России или Армении.
Как сообщает собкор Медиамакс, об этом сообщила сегодня тбилисская газета «Резонанси».
Руководитель организации «Многонациональная Грузия» Арнольд Степанян подтвердил газете, что за последние 5 месяцев этот процесс коснулся «от двух до трех тысяч граждан армянской национальности».
По его словам, это крайне осложняет им жизнь, так как после лишения гражданства Грузии они могут находиться в стране не более 90 дней подряд.
При этом, как отметил Арнольд Степанян, в течение последнего времени местная власть стала учитывать возникающие проблемы и стала легче выдавать разрешения на временное проживание тем, у кого уже нет гражданства Грузии. Он отметил, что массовое лишение гражданства Грузии проживающих в Джавахети армян создает в регионе «дополнительные риски».
«Имеем дело с непрофессионализмом или саботажем внутри властей», - не исключил Арнольд Степанян.
Между тем, в министерстве юстиции Грузии газете сказали, что сведения о массовом лишении гражданства армян не соответствуют действительности.
Однако лидер партии «Свободная Грузия» Каха Кукава, изучивший вопрос, подтвердил «Резонанси», что армян Джавахети массово лишают гражданства Грузии. Политик сказал, что поставил в известность об этом центральные власти, но те пока не отреагировали.
«Вопрос деликатный и нуждается в осторожных подходах. Нужно проводить с населением разъяснительную работу, говорить им, что они сами должны выбрать, какое гражданство иметь, чтобы в будущем избежать провокаций», - высказал мнение политолог Сосо Цинцадзе.