Վրաստանի վարչապետը հրավեր է ստացել 2015 թ. ապրիլի 24-ին այցելել Երեւան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիին 2015 թ. ապրիլի 24-ին այցելել Երեւան՝ ներկա գտնվելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
Դեկտեմբերի 11-ին հրավերը Վրաստանի վարչապետին փոխանցել է պաշտոնական այցով Թբիլիսիում գտնվող իր հայ պաշտոնակից Հովիկ Աբրահամյանը:
Կառավարության ղեկավարները առանձնազրույցի ընթացքում խոսել են առեւտրաշրջանառության ծավալն ավելացնելու նպատակով ներդրումային նոր ծրագրեր իրականացնելու եւ երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացման մասին:
Կողմերը կարեւորել են Բագրատաշեն, Բավրա եւ Գոգավան սահմանային անցակետերի շինարարության ու արդիականացման, ինչպես նաեւ Բագրատաշեն-Սադախլո սահմանային անցակետում նոր` «Բարեկամության» կամուրջի շինարարական աշխատանքների շարունակականությունը: Հայաստանի վարչապետը մեծապես կարեւորել է Վերին Լարս սահմանային անցակետի անխափան գործունեությունը:
Վարչապետները հանձնարարել են պատասխանատու մարմինների ղեկավարներին քննարկել Երեւան-Թբիլիսի եւ Երեւան-Բաթումի կանոնավոր չվերթերի վերսկսման տարբերակները:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը շուտով կանդամակցի Եվրասիական տնտեսական միությանը, սակայն շարունակելու է ակտիվ համագործակցել Եվրոպական միության հետ:
Բանակցությունների արդյունքներով արված հայտարարության մեջ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ասել է.
«Չնայած նրան, որ հունվարից Հայաստանը կդառնա Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, իսկ Վրաստանն ստորագրել է Եվրամիության հետ Ասոցացման մասին համաձայնագիր, մեր հարաբերությունների վրա դա չի ազդի. ընդհակառակը, մենք դա կկիրառենք մեր երկրների շահերի համար»:

Georgian FM gets invitation to visit Yerevan on April 24, 2015
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan has invited Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili to visit Yerevan on April 24, 2015, to take part in the commemoration of the Armenian Genocide martyrs.
Georgian PM’s Armenian counterpart Hovik Abrahamyan handed the invitation over to Irakli Garibashvili on December 11 on his official visit to Tbilisi.
During a private meeting the PMs discussed new programs to increase the trade turnover and ways to stir up the activities of the bilateral intergovernmental committee.
The parties highlighted ongoing works aimed at the construction and modernization of Bagratashen, Bavra and Gogavan border checkpoints as well as the construction of “Friendship” new bridge in Bagratashen-Sadakhlo border checkpoint. The Armenian PM attached great importance to the smooth work of Upper Lars border checkpoint on Georgian-Russian border.
The PMs assigned the leaders of relevant bodies to discuss options of resumption of Yerevan-Tbilisi and Yerevan-Batumi regular flights.
Hovik Abrahamyan noted that Armenia will soon join the Eurasian Economic Union (EEU), yet, Armenia will actively cooperate with the EU.
Georgian PM Irakli Garibashvili’s said after the talks:
“Although Armenia will be EEU member state starting from January, and Georgia has signed the EU Association Agreement, it will not affect our ties with Armenia; on the contrary, we will apply it for the benefit of our countries”.